Въпрос за свинско,винско и др.подобни

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос за свинско

Мнение от bum_bum » 08 Яну 2014, 0:11

И аз на повечето рецепти, дето съм виждал знам че е 20 ама имам спомен че на наще по 10 им слагахме. Ще питам утре за по-сигурно. Индийско орехче мисля слагахме на млените миналата година. Тая сме забравили :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 428
Регистриран на: 9.11.2007
Кара: s500,w220 ; s420 w140

Re: Въпрос за свинско

Мнение от cherepa83 » 08 Яну 2014, 18:05

оня ден тъпкахме при тоя моя роднина , и ми разправя как на някой дето го излъгал че пълни по-малко кила за да плати по-малко и съответно слагат по-малко сол , че суджука се вмирисал :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос за свинско

Мнение от bum_bum » 08 Яну 2014, 18:14

Пълначката е в мазата, тука няма кой да лъжа че да пестя :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 457
Регистриран на: 26.07.2003
Местоположение: София
Кара: ...

Re: Въпрос за свинско

Мнение от 520i » 08 Яну 2014, 18:18

Най-великата тема! :bowdown: Сви ме корема и съм целия в слюнки.
Преди около 2 години бях решил да започна да си правя всякакви луканки, суджуци и т.н., но след като две седмици търсих черво, за да напълня сместта и хубаво магарешко и никъде не намерих, се отказах. Ходих до бай Иван Месеря в Банкя :mhihi: Илко Слепия в Орландовци и Ицо Катерицата :mhihi: от с.Железница. Никъде не намерих. Сега пак се запалих, но тоя път ако трябва цяла България ще обиколя, но ще си направя.
Я кажете няколко рецепти, но стъпка по стъпка, като за човек, които само пържени яйца и спагети може да си прави. :mhihi:
Пишете един тутуриал и я местете в The Best of :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос за свинско

Мнение от bum_bum » 08 Яну 2014, 18:25

http://thespicysausage.com/sausagemakingrecipes.htm

Аз мисля от тук да пробвам пеперони.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 28.01.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530iA Touring
Мечтае да кара: e3-е39
Детайли за колата: 2001

Re: Въпрос за свинско

Мнение от dankata » 08 Яну 2014, 18:36

Хубави снимки пускате за гладните. Ето част от миналогодишната продукция. Тазгодишната е доста повече :bchug:
Изображение
Изображение
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4463
Регистриран на: 24.06.2005

Re: Въпрос за свинско

Мнение от tsb_bg » 08 Яну 2014, 18:50

B U L L I написа:... аз тази година си изподарих суджуците,понеже ме мързи да ги марданя и затова си осолих сланинка,която след това
опуших за по приятен аромат.
други въпроси към професора в тази област :mhihi:

освен лекциите упражнения (разбирай дегустации) предвиждат ли се ? :roll:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 145
Регистриран на: 10.08.2009
Пол: Мъж
Кара: тази
Мечтае да кара: онази

Re: Въпрос за свинско

Мнение от Stoqnov_1979 » 08 Яну 2014, 18:53

Коледа мина. Прасетата се поуспокоиха,сигурно и стресовото им състояние изчезна :mhihi: Мислехме да ги заплождаме,но май прътове ще редим скоро :D Така че,колегата бум-бум,да не се обиди само,мога да го поканя да помага с въртенето на машинката :bchug: От домашното по-хубаво няма

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Въпрос за свинско

Мнение от Cyberloner » 08 Яну 2014, 20:29

Днес пробвах тестовата партида - още 1-2 дни им трябват, за да са сухи колкото ги искам, а ги сложих в неделя на обед - доволен съм от машинката 8)
ето и една снимка:
Изображение

Загледах появилите се вертикални цепнатини по месото и вече тотално се убедих, че в Кауфланд не трябва да се пазарува нищо, което не е пакетирано и то от марка дето не е тяхна! По-некадърно обработено месо не съм виждал! Тия цървули само и само да направят нещо 3 стотинки по-евтино са способни да ти пробутат най-скапаната стока.

а за колегата с Jerky-то - скоро и това ще пробвам, но там се прави задължително с говеждо и се нарязва на ленти предварително, после се слага в марината, после се овалва в подправки, после се реди на някаква перфорирана повърхност или скара и се слага във фурната за няколко часа с включен вентилатор и температура ~60 градуса до пълно изсъхване. След това се затваря в херметична опаковка с пликче силика гел да тегли влагата и си го прибираш в хладилника :)

Ако нямаш силика гел и си много закъсал може да разпориш някоя дамска превръзка или памперс :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Въпрос за свинско

Мнение от hell's angel » 08 Яну 2014, 20:55

Надушихме се краставите магарета :ok:

За Джъркито мога докторат да напиша :winky: Пробвай първо с телешки шол, ама от по-скъпия ....замрази за час за да се реже по лесно и да са ти еднакви лентите като го режеш. Рецепти има много, класиката е соев сос и уорчестър 1:1, меласа, лук, чесън, нещо люто .....и в един момент стигаш до собствената Рецепта....... :lol: Във фурната става, ( малка и е скарата) сложи я на 50 и отвори леко вратата. Перфектното е с дивечово, сърнешко да речем или еленско и не го режеш, а го късаш по влакната ....Рядко се задържа повече от ден два, та да мислиш за химия и да го съхраняваш :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Тия "дебелите" меса не ги суши принудително, че отвътре няма да са точно както ги искаш.
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Въпрос за свинско

Мнение от Cyberloner » 08 Яну 2014, 21:15

И аз от това се притеснявах, но няма никакъв проблем - само в центъра има останала малко повече влага, иначе разлика между най-външната част и по-вътрешните няма по отношение на влагата(мекотата) на месото. Все пак сушилнята само вее - няма нагряване или изсушаване на въздуха. Идеята е да е все едно се суши в отворено подпокривно пространство ама цяла седмица духа вятър :)

Относно отворената фурна - ако има вентилатор директно редиш месата на няколко нива и си щракаш с пръсти ;)

Дон Хуан де Маркофф
Аватар
Мнения: 6033
Регистриран на: 1.06.2002
Местоположение: Стара Загора/Казанлък
Пол: Мъж
Кара: Е30 cardio,Е39,Е36 combainero
Мечтае да кара: X6 cabrio

Re: Въпрос за свинско

Мнение от B U L L I » 08 Яну 2014, 21:33

tsb_bg написа:
B U L L I написа:... аз тази година си изподарих суджуците,понеже ме мързи да ги марданя и затова си осолих сланинка,която след това
опуших за по приятен аромат.
други въпроси към професора в тази област :mhihi:

освен лекциите упражнения (разбирай дегустации) предвиждат ли се ? :roll:


желаещите ги водя в цеха и дегустират каквото посочат :mhihi:
апропо,когато бяхме в румъния ни сервираха една сланинка,пушена мнооого добра.помня,че не посегнах на вечерята заради нея.
направи ми впечатление,че всички парченца бяха жълтеникави,а когато аз си направих такава изобщо не можах да докарам този ефект
от вътре си беше бяла.
по късно след разговор с нашия технолог в цеха разбрах,че е можело да я шприцовам с течен дим и щеше да докарам подобен цвят и аромат.
та имайте го предвид ако си правите подобно мезе
ИзображениеИзображение
http://bayern-bulgaria.net/
"към крайно тежките заболявания се прилагат крайно тежки форми на лечение!"
71% от повърхността на Земята е покрита от вода… Останалата площ се покрива от Мануел Нойер.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос за свинско

Мнение от bum_bum » 08 Яну 2014, 21:35

Няма яд, майстор съм с пълначката :)

Начи за солта както винаги не съм разбрал- 20-22 грама сол, 10 грама е бил кимиона, а пипера 2-3. Това се слага като е нарязано на парчета и се мели с него за да се размеси добре.

Някой, дето питаше за черва- в София съм виждал във фирмените магазини на лесидренската кланица. Адресите им ги има в нета.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1063
Регистриран на: 13.01.2004
Местоположение: Бургас и София
Пол: Мъж
Кара: head turner и екзотики
Детайли за колата: .... `90 E30`08 E61 `08 Z4
ex `00 E39

Re: Въпрос за свинско

Мнение от Convertible » 08 Яну 2014, 21:37

B U L L I написа:
tsb_bg написа:
B U L L I написа:... аз тази година си изподарих суджуците,понеже ме мързи да ги марданя и затова си осолих сланинка,която след това
опуших за по приятен аромат.
други въпроси към професора в тази област :mhihi:

освен лекциите упражнения (разбирай дегустации) предвиждат ли се ? :roll:


желаещите ги водя в цеха и дегустират каквото посочат :mhihi:
апропо,когато бяхме в ромъния ни сервираха една сланинка,пушена мнооого добра.помня,че не посегнах на вечерята заради нея.
направи ми впечатление,че всички парченца бяха жълтеникави,а когато аз си направих такава изобщо не можах да докарам този ефект
от вътре си беше бяла.
по късно след разговор с нашия технолог в цеха разбрах,че е можело да я шприцовам с течен дим и щеше да докарам подобен цвят и аромат.
та имайте го предвид ако си правите подобно мезе

ако направиш такава сланина искам да си купя някое и друго парче. беше уникална :help: а аз сланина не ям уж :roll:
Изображение
"Всеки истински BMW ентусиаст рано или късно си купува Е30"
и печели награди с него

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Въпрос за свинско

Мнение от Cyberloner » 08 Яну 2014, 21:39

А червата изчистени ли ги продават или сам да си ги чистиш?

Относно пушената сланина - помня че имаше по едно време сол с пушек в нея и ако се ползва такава сол би трябвало и аромата на пушек да проникне в сланината....

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: nivo

Последни теми
Facebook