С какво се отоплявате зимата?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

С какво се отоплявате зимата?

Централно парно
70
19%
Газ
36
10%
Дърва
68
18%
Въглища
21
6%
Ток
183
48%
 
Общо гласове : 378
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от gromovich » 05 Апр 2021, 10:20

Колеги кажете на каква марка да заложа за конвектор - ADAX, Aierelec или Atlantic. Ще се инсталира в спалня около 15 кв. метра по принцип добре изолирана. Гледайки спецификациите 1500 вата ще ме оправят. Има ли смисъл да се презапася с мощност и да взема 2000 вата?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Моджо » 05 Апр 2021, 11:05

Според мен има. Моя е Аирелек 2000 w, доволен съм - в смисъл , че работи без грешка толкова години вече. Малко ми е слабичък иначе де. Ама скоро не съм го ползвал.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TheDriver » 05 Апр 2021, 11:19

gromovich написа:Колеги кажете на каква марка да заложа за конвектор - ADAX, Aierelec или Atlantic. Ще се инсталира в спалня около 15 кв. метра по принцип добре изолирана. Гледайки спецификациите 1500 вата ще ме оправят. Има ли смисъл да се презапася с мощност и да взема 2000 вата?


Аз съм с Атлантик 1500 вата лъчист в спалня идентична на твоята - същата квадратура, изолация, вътрешен апартамент....

Тоя конвектор под 4 не е падал тая зима, от възможни 8 степени. В най-студените дни за кратко е виждал и 8. Т.е. в една относително мека зима е работил близо до максимума си.

Това при поддържане на температури около 22-23 градуса(заради бебе).

Атлантик-а бе следвало да е най-некачествения от трите. :dunno:

Сега ще купувам и за къщата и задължително ще взема по-мощен.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от nxn » 05 Апр 2021, 11:20

Аз така трябваше да сменям, защото се мъчеше, по-добре вземи по-мощен да ти е мирна главата, а и ако решиш да го продаваш след време, има повече търсене.

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TNT » 23 Сеп 2021, 10:32

Здравейте, обмислям покупка на лъчист конвектор - https://www.tehnomix.bg/konvektor-tesy-mc-2014 Ето този си харесах, че ми пасват размерите. Първоначално идеята беше да подпомага климатика в холо-кухнята, че миналата година в дните с максимални минусови температури видя зор и плащах някви луди сметки. После обаче се ориентирах, че може би ще е по-икономичен и от обикновения конвектор в спалнята. Т.е. ми дойде нова идея да ходи в хола, само като е студено. Четох мнения в интернет с оплаквания обаче, относно температурата. Че хората стоят на студено :dunno: В момента в спалнята е 1400w обикновен, сега ще взимам 2000w лъчист. Ако се налага да се мести към хола, ще е за помощ на климатика. Целта е, ако има пак студове, да не е студено в хола :lol: + по-ниски сметки.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TheDriver » 23 Сеп 2021, 10:56

И по-назад съм писал - отоплявам се почти изцяло на лъчисти конвектори и съм много доволен от технологията.

По-икономични са от стандартни конвектори и като уют топлината е много по-близка до парно/огън. Няма нищо общо с кринджа на климатика.

Първият такъв конвектор който си купих преди години беше на Теси(друг модел), даже съм го препоръчвал тук и после си коригирах поста. Беше Теси 2012 - тази първа бройка още си я ползвам и си работи чудесно, останалите две купени в слдващите две години се скапаха за норматив. :banghead: Гори им крачето на плочите, обикновенно едната плоча изгаря и започва да работи на 50%.

От тогава минах на Атлантик и за сега няма проблем. Бих си купил нещо още по-качествено, но Атлантик имат модел 2000 Вата с Wi-Fi, което на мен ми е много важно.

Нямам впечатление конкретно от модела на Теси който си избрал и не мога да кажа как е с качеството. :dunno: Има една уловка обаче и това е конфиргурацията на плочите.

Модел 2011 е с една голяма плоча, а модел 2012 е с две по-малки. Голямат плоча при нагряване и изстиване се усуква и пука много неприятно, ако в стаята се спи е супер дразнещо.
Провери на този 2014 как точно са му конфигурирани плочите. Ако много си го харесал и е с една голяма плоча ги накарай да го пуснат хубаво да загрее пред теб, за да видиш как работи.

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TNT » 23 Сеп 2021, 11:44

Ами никъде не пише, но на една снимка в интернет ми изглежда като да е с 4 малки плочи :dunno: На живо не съм го виждал, изглежда е търсен модел, щото на бая места е изчерпан :dunno:
Изображение


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от steeN » 23 Сеп 2021, 12:39

За мен, просто си вземи един класически маслен радиатор. Това само създава илюзията, че топли повече като седиш срещу него и като изгасне умираш от студ като духалка докато се вкл. пак. :lol: Икономия от такива уреди няма как да се постигне. Единственото, което може да даде икономия е климатик или както снобарите почнаха да ги наричат термо-помпа :mhihi:

Ако искаш някакъв ефект евтино да стане ти препоръчвам това.

- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TheDriver » 23 Сеп 2021, 13:05

Климатикът е най-гадното нещо за отопление след духалка. Може да е евтино, но определено не те топли.

Аз не намирам разлика в топлината от маслен радиатор и обикновен конвектор :dunno: Масления задържа топлината малко по-дълго, но това е за сметка на по-големи сметки за ток.

Разлика в сметките между обикновен конвектор и лъчист с еднаква мощност има - при мен около 10-15%. Отдавам го на това, че лъчистия напича пода, мебелите и теб самият, съответно инстинктивно го намаляваш.

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TNT » 23 Сеп 2021, 13:30

На климатика проблема е, че е Дайкин :mhihi: и като стане минусови температури, почва да му става тегаво. И тогава спира да е икономичен. И не може да стопли. Миналата година включвах една печка с реотани за 15-20лв, която си бях взел за остъклената тераса като ми се припуфка пура :mhihi: Ама се оказа, че трябва да помага и на климатика в студените дни, съответно искам да взема нещо по-ефективно. По-скоро дилемата ми е този лъчистия или някой обикновен конвектор за 30-40% по-малко пари. Важно ми е също и да е преместваем, да не се изисква монтаж.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10423
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Leon » 23 Сеп 2021, 13:40

При тази цена, пробвай лъчистия, не е 1000лв. Чета доста добри отзиви, въпреки, че не затопля въздуха реално...
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TNT » 23 Сеп 2021, 13:48

Натам върви работата. Само гледам и откъде да го взема, че цената варира от 170 до 280лв, което е +65% :lol: За разликата може да взема и един конвектор, да сравнявам :kuku:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Borymeckata » 23 Сеп 2021, 16:47

На АЕЦ! Нямам радиатори, така купих панелката и мислех да слагам, но след първата зима се отказах. Апартаментчето е южно и вътрешно, целият блок е топъл и през зимата вътре се ходи по тениска. В най-студените месеци плащам до 25 лева за отопление. Миналата есен сложих топлоизолация на външните панели и през зимата дори съм отварял леко балконската врата, щото не спя добре на жега.
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 675
Регистриран на: 25.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F15

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от theraven_nz » 23 Сеп 2021, 16:54

Първа зима ще е в ново жилище на газ с 18kW радиаторна мощност. Тепърва ще ми се изправят косите от сметки май...
---

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от streetz » 23 Сеп 2021, 17:24

streetz написа:
Don_Diego написа:То няма много зима ама как се движите със сметките за отопление?

Тристаен на ТЕЦ, дотук според топломера 2300 kWh, тоест някъде 250 лв. 24-25 градуса държа вкъщи, тухла, вътрешен, без изолация. Напролет при изравнителната сметка ще се види точно.

Да се отчета за миналия сезон - като енергия 4100 кв. ч., в пари точно 400 лв за цялата зима. Под 24 градуса не е падало вкъщи.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook