С какво се отоплявате зимата?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

С какво се отоплявате зимата?

Централно парно
70
19%
Газ
36
10%
Дърва
68
18%
Въглища
21
6%
Ток
183
48%
 
Общо гласове : 378
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Nickelback » 12 Ное 2020, 10:08

Вчера обикалях малко насам-натам за други неща, но случайно пред погледа ми попаднаха някакви камини и печки на биоетанол.

Какво ви е мнението за подобни уреди? Същото ли е като с отоплението на газ - сравнително икономично и екологично, но не миришещо вероятно..? И най-вече ми е интересно дали се отделя влага като при горенето на пропан-бутан?

Трябва ми нещо подобно за малко помещение (около 6 квадрата), за което първоначално не бях предвиждал отопление, но в последстие реших да превърна в свой "офис" предвид създалото се "ново нормално" :mhihi:

Някой има ли преки/косвени наблюдения над подобни системи?

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Моджо » 12 Ное 2020, 10:24

Е на 6м2 камина ли ще слагаш бре. Зимай си един маслен радиатор и не се занимавай с друго. Може и конвектор.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Nickelback » 12 Ное 2020, 12:17

Моджо написа:Е на 6м2 камина ли ще слагаш бре. Зимай си един маслен радиатор и не се занимавай с друго. Може и конвектор.

Има и печки, доста малки всъщност ;)
А бе електрическите истории са ясни, просто ми е любопитно, ако някой е ползвал подобно нещо какви са реалните отзиви :)
Най-вече ме интересува дали прави влага (и ако да, колко, сравнено с газта) и дали мирише. За миризмата пишат, че не мирише, но за влага никой нищо не споменава за влагата, а не съм наясно при горене на етанол дали се отделят водни пари, както при горене на газ. Химията не ми беше силен предмет - аз ли не бях силен, или даскалите ми бяха слаби, не знам :ok:
А имам на кой още да предложа подобно нещо, ако си заслужава, затова питам по принцип как стоят нещата :yes: Човекът се отоплява на пропан-бутан към момента, но се оплаква от миризма и влага и търси алтернатива :roll:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Моджо » 12 Ное 2020, 17:22

А защо не е на метан?
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Nickelback » 12 Ное 2020, 17:31

Моджо написа:А защо не е на метан?

Не съм сигурен дали в бутилките за пропан-бутан се зарежда метан по принцип - май не :dunno: За обикновена отоплителна газова печка в стаята на чУвекУ става въпрос, нещо подобно (бутилката седи зад питите на стойка за нея си):

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TNT » 12 Ное 2020, 17:49

Моджо написа:Е на 6м2 камина ли ще слагаш бре. Зимай си един маслен радиатор и не се занимавай с друго. Може и конвектор.

+1

Само си усложняваш живота.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Моджо » 12 Ное 2020, 17:58

Аха, с газова печка не с централно газ. Ползвал съм такава, влага не ми е направило впечатление да прави. ма може де. Биоетанола като гори се разпада то ЦО2 и ВОДА (водни пари де, ама то същото). Дали е колкото с газта не мога да кажа. Но да речем че е толко +- спрямо еднакво изгорено количество. Мога да питам газаджии ако искаш.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Nickelback » 12 Ное 2020, 18:14

TNT написа:
Моджо написа:Е на 6м2 камина ли ще слагаш бре. Зимай си един маслен радиатор и не се занимавай с друго. Може и конвектор.

+1

Само си усложняваш живота.


Пичове, леко се изнервям, честно :ok:
Вчера ги видЕх тия л@йна и ми станА любопитно що за стока са, колко 'арчат и т.н.
Не съм се залетял да слагам такова в краката си под 3.5+1-метровото ми бюро от OSB ('щото нЕма къде другаде да е, и леко ше ми е притеснено дали нЕма да си запалим кочинката :mhihi:), просто искам да чуя конкретно мнение за тия л@йна как са сравнено с газта, не знам какво не се вдява в задачата :dunno:
А какво реално ше сложа си е баш моя работа, и както винаги, в тоя форум и разни други групи, търся конкретен опит с нещо още по-конкретно, а не да ми се дава акъл ;)
Поставям въпроси - А, Б, конкретни и ясни вярвам, и чакам конкретен отговор, както като ме питат мен някой път и гледам да помогна с конкретни и изчерпателни отговори :bchug:

Моджо написа:Аха, с газова печка не с централно газ. Ползвал съм такава, влага не ми е направило впечатление да прави. ма може де. Биоетанола като гори се разпада то ЦО2 и ВОДА (водни пари де, ама то същото). Дали е колкото с газта не мога да кажа. Но да речем че е толко +- спрямо еднакво изгорено количество. Мога да питам газаджии ако искаш.

Супер! Ако имаш контакти питай :bchug:

Джорданката нещо не е на линия да каже за горенето и водата, ама дано види :ok:


Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от c04 » 13 Ное 2020, 1:02

Nickelback написа:
Моджо написа:А защо не е на метан?

Не съм сигурен дали в бутилките за пропан-бутан се зарежда метан по принцип - май не :dunno: За обикновена отоплителна газова печка в стаята на чУвекУ става въпрос, нещо подобно (бутилката седи зад питите на стойка за нея си):

Изображение

Такова съм ползвал. Влага не съм видял да прави, миризма ако не изпуска нещо отнякъде няма никаква. И бързи топли :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от gromovich » 13 Ное 2020, 7:58

Ако ще се отопляваш с газова печка имай в предвид, че на това му трябва кислород за да гори добре. Ще се налага да отваряш периодично за проветрение и съответно помещението да се насити с кислород. Във въпросното помещение имаш ли прозорец. Ако е някаква душегубка това бързо ще изгаря кислорода.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от gromovich » 13 Ное 2020, 8:04

Nickelback написа:
Моджо написа:А защо не е на метан?

Не съм сигурен дали в бутилките за пропан-бутан се зарежда метан по принцип - май не :dunno: За обикновена отоплителна газова печка в стаята на чУвекУ става въпрос, нещо подобно (бутилката седи зад питите на стойка за нея си):

Изображение


Почти съм сигурен, че няма да намериш никой, който да ти напълни метан в газова бутилка за пропан бутан, най-малкото, че при метана се използва по-голямо работно нялягане, а и доколкото знам бутилките за метана са по-здрави.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Jordana » 13 Ное 2020, 8:37

Всичко което има открит пламък и гори без комин не е подходящо за затворени помещения още по малко за такава малка стая . Изсмуква кислорода и вдига влагата , на това отгоре си е опасно от натрупване на въглеродни окиси макар повечето да имат разни защити . На газ ако е условието да се топлиш най добре става с газов котел и радиатори . Кондензационните котли имат високо КПД но за една стая не си струва и е просто свръх изхвърляне . Тия печки на етанол и там каквото е не съм ги гледал , но има варианти с каталитична горелка където горенето става без пламък и с много високо КПД без отделяне на окиси . И на газ има такива печки но едва ли става въпрос за такова нещо в случая с тези камини .
Ето една подобна каталитична горелка .
https://bg.techinfus.com/klimaticheskay ... eskij.html
Другото което се сещам за IR отопление . Цените им вече са поносими и не лош вариант според мен .
Метан в бутилка за пропан - абсурд . Пропана е с налягане 7-8 бара и бутилката издържа към 30 най вероятно . Метана е на 200 че и повече :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Nickelback » 13 Ное 2020, 10:29

Jordana написа:Ето една подобна каталитична горелка .
https://bg.techinfus.com/klimaticheskay ... eskij.html

Много интересно, благодаря!

Мда... няма как да ми "диша" кислорода, то се е видяло, че съм си на ток, както си го мислех изначало :ok: Ще разгледам и IR вариантите :yes:

Иначе трябва да видя, колко харчат и да препоръчам на човека да пробва евентуално.
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от steeN » 13 Ное 2020, 10:50

Това, че ти диша кислорода не е проблем, по-скоро трябва да се проветрява, щото може да прави CO ако се сбъгне.
Или да си сложиш CO детектор, ма по-лесно да си проветряваш просто.
Влагата не съм виждал да е проблем на метан, едва ли по-различно на пропан-бутан.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Don_Diego » 13 Ное 2020, 11:11

Май пресякоха врътката да се пълни автогаз в битови бутилка, а тази битовата е доволно по-скъпа, та май не е много оферта отопление на такова.
Освен може би за големи помещения където да се ползват газови калорифери :dunno:
За метан искат по-сериозна инсталация доколкото знам и едва ли има такива печки като показаната.

Иначе по темата: сега ще ми е втора година на газ в голямата къща (имам още една къща с газ където сега е бабата, но там е много малко като площ и трудно да се направи някаква равносметка). Сравнявам с дърва/въглища. Милион пъти по-добре е на газ - няма хамалогия, няма смрад и мръсотия. Като пари идва една идея по-скъпо от въглищата, но пък топлехме значително повече и по-добре. Топлата вода дори няма да я коменитрам. Тази година пооправихме изолацията на тавана и сменихме цялата дограма (6 камерна, троен стъклопакет с 2хК стъкла и едно 4 сезона) и предполагам ще падне потреблението.
Сега още един етаж газифицираме, но с котел Viessman, първия ни е Ferolli
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook