С какво се отоплявате зимата?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

С какво се отоплявате зимата?

Централно парно
70
19%
Газ
36
10%
Дърва
68
18%
Въглища
21
6%
Ток
183
48%
 
Общо гласове : 378
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от nero_ » 23 Сеп 2021, 17:29

theraven_nz написа:Първа зима ще е в ново жилище на газ с 18kW радиаторна мощност. Тепърва ще ми се изправят косите от сметки май...

Колко е голямо това жилище, че изисква толкова мощност? Миналата зима сметките бяха супер, тази ще е тежко...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 675
Регистриран на: 25.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F15

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от theraven_nz » 23 Сеп 2021, 23:04

Около 170 квадрата на два етажа - хол с кухненски бокс към 60м2 с три радиатора, 4 стаи по 20-на м2 (детска, офис, родителска спалня и стая за гости, последната ще се ползва рядко, та по-скоро ще се поддържат минимални градуси колкото да има температурен баланс), 3 бани с лири и коридор със стълбищна клетка с 2 вертикални радиатора, отделно и 200 литра бойлер. 770м надморска височина (доста греене има като за тук, днес слънцето огря хола в 9:30, до 18:00 слънцето напичаше), 10см изолация и тройна дограма. Радиаторите ги преоразмерих с цел ниска температура на водата. Всичко това се грее с котел 26kW едноконтурен. Септември е първият пълен месец, в който живеем тук и до днес само бойлера топлихме. От днес пуснах и парното на 48 градуса на водата, в момента в хола е 23 градуса, котелът е модулирал на най-ниска мощност и съм го настроил да спре в 00:30 и да запали в 5:00. Ще видим като паднат температурите... Отделно тепърва ми предстои да настройвам термоглавите по стаите за да балансирам системата, тъй като 3 стаи гледат на юг, 2 на север и разликата в слънчевото греене е огромна. Абе тоя сезон съм се прежалил на големи сметки, по-нататък ще видим. Ако хептен не се живее с газта, в котелното има място и за пелетен котел. Да сме живи и здрави само.
---

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от nero_ » 24 Сеп 2021, 10:01

Ясно, аз реших че апартамент и ми се стори много, пък дори 300 квадрата да е. За къща предполагам е ок. Тези киловати сигурно са на 80 градуса, на 50 ще са под 10 кВ, което звучи по-нормално. Едни 6-8кВ/ч може да очакваш грубо за тази площ в студените месеци ако всичко е сметнато правилно и изолацията е добра.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 239
Регистриран на: 13.10.2009
Местоположение: Чирпан / Синеморец
Пол: Мъж
Кара: квоту има
Мечтае да кара: По пътища и с евтина нафта

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от c7aH4eB » 25 Сеп 2021, 10:14

С климатици и конвектор в едната стая понеже още там няма климатик. Всичко е хубаво, добре се справят ами минуса е изсушаването на въздуха, всяка сутрин се будя пресъхнал, но пък удобството и чистотата са си предимство. Никой не търчи да зарежда пелети мелети, дърва мърва, кимюр и т.н :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Jordana » 25 Сеп 2021, 11:17

Въздуха не се изсушава от климатика , няма какво да го суши там . Зимата относителната влага във въздуха е по ниска , топлия въздух обаче в помещението поема повече влага от студения и затова вечер пресъхва устата . Начините за справяне са два , или овлажнител в помещението или по ниска температура да се подържа .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Bogat-Beden » 25 Окт 2021, 18:41

Банда, моля за насоки за марка и характеристики на климатик за 50-на м2 стара тухла без изолация, да кажем поне едната стая да сгрява прилично.. Най-вече ме вълнува надеждна марка (Дайкин?) и на второ място дали ше се вместя под 1500-1800 лъва или е несериозно :oops:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от nxn » 25 Окт 2021, 19:50

Bogat-Beden написа:Банда, моля за насоки за марка и характеристики на климатик за 50-на м2 стара тухла без изолация, да кажем поне едната стая да сгрява прилично.. Най-вече ме вълнува надеждна марка (Дайкин?) и на второ място дали ше се вместя под 1500-1800 лъва или е несериозно :oops:


За такъв голям за 1500-1800 ще си в нисък клас дайкин за тази квадратура, примерно моят за 35 квадрата и сравнително висок клас е 2700.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от steeN » 25 Окт 2021, 19:54

Климатик трябва да се взима за стая, не за апартамент. Има значение и колко големи са прозорците и какви също.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Моджо » 25 Окт 2021, 20:21

Ми моята 9-ка Дайкин съвсем успешно си топли стая 18м2. Неизолирана. Купуван е преди 9 години, но мисля до 1500 макс ше се намери хубав.
Ето 12-ка от бюджетния клас.
https://vimax.bg/invertorni-klimatici/i ... las-a.html
А 50м2 накуп с 1 климатик.. Трудно.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от drifty » 25 Окт 2021, 21:12

Аз съм с Дайкин, не го знам какъв клас е, нещо FTX35 - към 1150лв с монтажа излезе преди 4 години и топли 20 квадрата стая с 40 годишна тотално за боклука дограма и никаква изолация без никакви ядове. Мисля, че около 30 квадрата може да ги топли без проблем.
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Bogat-Beden » 26 Окт 2021, 5:08

Благодаря на всички
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Е.Димитров » 26 Окт 2021, 8:31

Bogat-Beden написа:Банда, моля за насоки за марка и характеристики на климатик за 50-на м2 стара тухла без изолация, да кажем поне едната стая да сгрява прилично.. Най-вече ме вълнува надеждна марка (Дайкин?) и на второ място дали ше се вместя под 1500-1800 лъва или е несериозно :oops:

Дайкин Перфера.
Имам 2 такива в различни стаи разбира се и топлят доста прилично.
Особено има една функция "мускули" , стопля за минути. Супер тих е има и пречиствател за въздух на принципа на озониране.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TNT » 26 Окт 2021, 8:35

А къде ще топлиш ? Щото в София от Дайкин не съм доволен хич, ама същия модел в Петрич фърка :lol: Според мен управлението му е неадекватно, особено на някой от режимите. Без значение икономичен, автоматична перка - всичките му са неадекватни. Сега погледнах, че е същия FTX35 модел. Предполагам е нисък клас. 10см изолация, алуминиева дограма. Станат ли минусови температури, бая зор вижда. А на студовете миналата зима буквално не можеше да качи над 22 градуса, както искаш го гласи.

П.П. Аз си взех лъчистото конвекторче и съм много доволен :clap: За 20-30сек и почваш да усещаш как идва топлината, за 60сек стигал пълната мощност. Много бързо стопля. Чат-пат долавям един електронен звук, като от развалено зарядно за телефон :lol: И това му е единствения минус, очаквах хептем нищо да не се чува никога.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от slatanic » 26 Окт 2021, 8:46

Към момента по добре фуджитсу за тия пари. :wave:


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Bogat-Beden » 26 Окт 2021, 9:35

Пак мерси, момчета.

ТНТ - в с. Шумен, макар да не виждам какво значение ще има?

В момента съм в Еърбнб апт, който е с нкякакви не много нови Хитачита, лятото бях тук пак и на жегата спах на клима, което за мен е немислимо по принцип, но тея не издаваха звук никакъв :shock:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: alx, Jordana, SpeedyMan

Последни теми
Facebook