Препоръчайте кафемашина за еспресо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 19.01.2010

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от M17cH » 04 Яну 2024, 13:29

Вградения грайндер който е на Barista Express-a даваше отклонение +-1.0-1.5г, тъй като е на таймер, може би зависи как 'захапе' зърната ( :mhihi: ) какво ли не правих за да подобря консистентността... единственото което ми решаваше проблема е One shot hopper с хармоника за продухване, който взех на заем от един познат което е горе-долу същото като това да си претеглям кафето в цедката. Според мен вградения не си заслужава да се ползва. Яд ме е колко много и хубаво кафе изхвърлих през него докато разбера къде ми е проблема.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Царево
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от barabqga » 04 Яну 2024, 13:35

щях да си строша езика с тази дума - консист....
как ще хвърляш кафе, анатема
пускаш да тече и за тирамису да се ползва
а я кажете намирате ли разлика като ползвате да речем вода от кана с филтър и такава от чешмата директно

Изпратено от моят 22126RN91Y с помощта на Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 19.01.2010

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от M17cH » 04 Яну 2024, 13:43

:OT: Ти на глас ли четеш форума? Четене с разбиране и запомняне :lol:
Моята Бариста Експрес си има филтър наподобяващ тоя от каните в самия контейнер за вода, въпреки това си пълня от каната, тъй че някой с Gaggia да каже...
Иначе за изхвърлянето имам предвид, че не прави хубаво кафе като за парите които съм дал за кафето иначе и горчиво на смърт ще си го пия, като съм си го направил... :lol:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 646
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от ivanski_2 » 26 Мар 2024, 8:25

Малък съвет за хората с melitta barista t/ts , ако отворите мелницата и смените позицията на гривната (горе) само с 2 зъбчета ( да мели по ситно) кафето става буквално 2 пъти по-добро , като тествахме еновременно две еднакви машини едната без този тунинг :mhihi: , другата със, с еднакво кафе, вода и програма и разликата е ОГРОМНА.
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 26 Мар 2024, 8:50

Аз не схващам какъв е смисъла на тунинга.
Евентуално по-фино мелене ли?
Ако е така, за определени кафета искащи по-фино мелене, би имало ефект.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 646
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от ivanski_2 » 26 Мар 2024, 8:58

alekangg написа:Аз не схващам какъв е смисъла на тунинга.
Евентуално по-фино мелене ли?
Ако е така, за определени кафета искащи по-фино мелене, би имало ефект.


Смисъла е че пиеш по-хубаво кафе.
И не е субективно защото 5 човека казват същото, просто си взех такава машина защото я бях пробвал и моята не правеше същото и аз бях така :shock:
Същата машина със същото кафе и вода прави различно кафе ...
Но човека не я беше взимал нова и видяхме че просто е сменено зъбчето за мелачката.
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 26 Мар 2024, 9:34

Тунинга е че тая гривна регулира едрината на смилане . Върти се при корекцията на мелачката но има ограничен ход +- . Като се смени първоначалната позиция на гривната се измества и цялата регулация към по ситно което е било недостъпно преди за настройка . Тоест това не е точно тунинг а настройка за привеждане мелницата в състояние да мели по ситно тъй като с времето неминуемо има луфтове и износване които които водят до раздалечаване на ножовете . Валидно е за всички автомати , мелниците им са еднотипни дори на повечето едни и същи . На 6-7 години е добре да се презацепи тая гривна с 1-2 зъба .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от top » 27 Мар 2024, 17:08

След повече от 12 години вярна служба и продължавайки да е в отлично състояние пенсионирах старата ми машина Jura f70 и я замених с нова Jura S8. Ами отново впечатленията ми са отлични, има всякакви настройки с които още експериментирам и прави еспресо което се доближава до вкуса на бариста машините. Идните месеци ще купувам различни марки кафе да видя каква е разликата, в магазина ми дадоха някакво Pasqualini il caffe gold 100% арабика и доста добре го прави машината.


Sent from my iPhone using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10445
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Leon » 28 Мар 2024, 13:30

И аз съм се насочил към Юра в този бюджет, ако се реша да си сменя Saeco-то, ще следя експериментите с кафето.
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 646
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от ivanski_2 » 22 Апр 2024, 7:43

A какво кафе пиете, аз пия предимно мелита(розова и ми харесва), но реших да пробвам и други - давидов червен - не ми харесва киселее ми, много харесвам кафето в Бесо, там е лаваца, но аз имам пробле с лаваца ( само с тамушната нямам та ме на навежда мисълта че лъжат), а проблема е че ми става зле на стомаха след това, пих преди в обикновена машина мелено - ставаше ми кофти, вчера взех да пробвам от зърна -същата работа, само от капсула го нямам този проблем :dunno:
Та давайте предложения какво да пробвам :D
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 22 Апр 2024, 7:47

Кимбо .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от nero_ » 22 Апр 2024, 8:41

Pellini, Cafe Vergnano

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 22 Апр 2024, 10:00

Важно е на теб да ти харесва, затова не гледай другите какво пият.

Щом не искаш да киселее, търси робусти, лаваца росо или други.

Просто пробвай различни марки и видове, но да не са Арабика или да са с малко Арабика 10-20%.

Обаче е възможно от Робуста да те дразни стомаха повече, отколкото Арабика защото има х2 кофеин.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 22 Апр 2024, 13:37

Киселия привкус се получава при печенето , не зависи дали е робуста или друга суровина . Характерен е за скандинавските /германските вкусови предпочитания и технологията на изпичане за тамошните пазари .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 22 Апр 2024, 13:41

Единствено и само зависи от вида, сорта и процеса на кафето натурал, мито и т.н., както и всичките му вкусови качества. Сега, ако печеш до въглен тип италианско или неаполитанско е ясно какво остава.
Ако се добавят есенции също, че станаха модерни напоследък.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook