Препоръчайте кафемашина за еспресо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 20.01.2017
Пол: Мъж
Кара: F07, 258 k.с. Bang & Olufsen
Мечтае да кара: Към следващия концерт на AC/DC

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от bereta » 22 Апр 2024, 13:56

“Киселия” вкус е от неправилно приготвяне: ниска температура на водата, много ситно или много едро смляно, не добро тампиране и т.н. “Киселинността” е търсена и присъща за сортовете арабика и много зависи от вида изпичане (светло,средно), времето и начина на съхранение и приготвянето с добра мелачка и машина. Дори и чашите имат значение (дебел качествен порцелан) за пълното удоволствие от пиенето на кафе. Естествено не на всеки му се “задълбава” в тези неща. Както не всички пием 15+ годишно уиски или вино от 100 лв бутилката. Важното е да опитваме и да пием каквото ни харесва и можем да си позволим.
Ride on

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10456
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Leon » 22 Апр 2024, 14:42

Накара ме да се замисля, напоследък каквото и кафе да сложа все ми киселее, трябва да видя настройките на машината. Сменяха ми кафемелачката и май оттогава стна тая работа...
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 22 Апр 2024, 16:10

Киселото може да се регулира в тесни граници. Никога няма да изчезне киселото, ако е силно осезаемо напълно или на 80-90% само с мелене и тампиране. По-скоро с тези методи се усилва и намаля, но да речем 20-25% макс.
Иначе най-общо казано, ако искаш да не киселее, трябва да ти излиза максимално бавно кафето-демек да е фино смляно и да се прави с максимално гореща вода.

Така или иначе масовите кафета са тъмно печени, така, че факторът печене не играе особена роля за киселинността.
Ако е от пекарна и е нещо светло, вече ще влияе, но май почти никой не купува такива, така, че това е само на теория.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 20.01.2017
Пол: Мъж
Кара: F07, 258 k.с. Bang & Olufsen
Мечтае да кара: Към следващия концерт на AC/DC

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от bereta » 22 Апр 2024, 16:43

Ще останеш изненадан колко много хора си купуват специални кафета от пекарни. И не само от Бг, а и от Европа. Има ентусиасти, които си поръчват зелени кафета и си ги пекат у дома. Най-вече исках да се направи разлика между “кисело” (лошо) кафе и “киселинни” (специални) вкусове на кафето. Все пак при кафето и виното има стотици аромати и вкусове.
Ride on

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от peshehodetz » 22 Апр 2024, 16:49

Защо на видеото по долу остава вода в порта филтъра накрая. Дали го смилям много ситно или го пресовам прекалено много. Ако е по едро понеже е отворена цедка излиза като шварц кафе, пък ако не го пресовам достатъчно много цвърчи навсякъде настрани и цапа наоколо. Иначе слагам около 17 гр кафе и поне както го правя става супер, поне на мен си ми харесва.


keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1595
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 22 Апр 2024, 17:45

И двете , и препресовано и ситно смляно . 16 грама е много кафе за такъв малък шот , пробвай с 12 грама на същото тампиране и смилане . А може и налягането да е ниско . Кафето при различни партиди може да е различно печено и да дава различно смилане при едни и същи настройки . Така че много недей разчита че мелницата е настроена и винаги мели едно и също .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 27.04.2002
Местоположение: Dubai, UAE
Пол: Мъж
Кара: Е63 650iLCI&E93 325i&Z3 1.9
Мечтае да кара: 612

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от KoolyO » 22 Апр 2024, 18:33

Точно с тази кафе машина пробвай един пакет от това:
Изображение
И ни кажи после как е.
Мисля, че няма да съжаляваш. Просто. Купешко. Смляно. И вакумирано.
Знам, че е "просташко". Но пробвай.
Laugh...
And the world laughs with you.
Cry...
And the world laughs louder!!!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 22 Апр 2024, 18:33

Добре ти излиза, какво като има вода във филтъра?
Колко грама ти е кафето накрая-течност, струва ми се, че е към 50гр. или отиваш към горна граница 1 към 2,5+
Щом ти допада като вкус, карай така.
Ако е по-едро винаги започва да пръска, защото пробива.
Някога гледано ли е налягането с манометър, по-скоро ще е високо, отколкото ниско.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 20.01.2017
Пол: Мъж
Кара: F07, 258 k.с. Bang & Olufsen
Мечтае да кара: Към следващия концерт на AC/DC

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от bereta » 22 Апр 2024, 19:15

[quote="peshehodetz"]Защо на видеото по долу остава вода в порта филтъра накрая. Дали го смилям много ситно или го пресовам прекалено много. Ако е по едро понеже е отворена цедка излиза като шварц кафе, пък ако не го пресовам достатъчно много цвърчи навсякъде настрани и цапа наоколо. Иначе слагам около 17 гр кафе и поне както го правя става супер, поне на мен си ми харесва.


Поне от това което се вижда кафето ти се получава много добре. Дори може още малко по-ситно да се смеле защото тръгва на 3-4 секунда от пускането на машината. До 7-9 секунди е ок. Изтича за около 25-30 секунди, не знам колко мл е, дано не е над 30 мл. Машината ти е с трипътен вентил, който трябва да прехвърля водата обратно към резервоара при изключване на бутона и всичко да е сухо. Или вентила има нужда от почистване и декалциране или проблема е, че директно изключваш от главния ключ захранването за да спреш помпата. Този вентил има отношение само към “чистотата” на машината и няма отношение към качеството на напитката. Пий си кафето с “кеф”, изглежда супер.
Ride on

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от peshehodetz » 23 Апр 2024, 20:50

Над 30 мл в но аз нарочно го и оставям по дълго това е сутрин. Иначе ако си правя след обедно кафе е поне наполовината дори на една трета от това. А относно кафето което ползвам най често е синята лаваца но в момента съм с това другото на снимката.


Изображение

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 20.01.2017
Пол: Мъж
Кара: F07, 258 k.с. Bang & Olufsen
Мечтае да кара: Към следващия концерт на AC/DC

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от bereta » 23 Апр 2024, 22:05

Ще си позволя съвет относно дължината на кафето. Пускай го 25-30 мл. за около 20-25 с. и ако ти харесва дълго добавяй вода (топла или студена). Така нареченото американо еспресо. При по-дългата екстракция се извличат на края вещества които не са ок и влошават вкуса на еспресото. И понеже няма как да си поръчам кафе от тази пекарна в Хюстън Тексас, би ли споделил мнение за кафето. Виждам, че цените са 26-31$ за 900 гр., почти като в Европа. Как е спрямо цената на Лавацата. И намираш ли голяма разлика във вкуса.
Ride on

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 646
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от ivanski_2 » 24 Апр 2024, 7:30

Благодаря за полезната информация на всички включили се :bchug: , а има ли някакъв сайт където мога да видя всички тези неща които ми казахте, кое е арабика кое е еди какво си ...... или да си търся за всяко поотделно
Също така как кафемашините с капсули успяват да докарат сравнително добро кафе ( или само аз така си мисля ) :dunno:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от TNT » 24 Апр 2024, 8:06

На моята машина тази черна Лаваца ОРО по-горе ми става супер кисела, докато другата черна става супер. На капсулите хубавото е, че всеки път е едно и също кафето, сравнително добро. Но за мен не може да бие това горе от клипа. Прясно смляно + хубава машина. Прясно смляното прави много разлика, аз затова и исках автомат преди, но всъщност най-добрата комбинация е точно горната.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от nero_ » 24 Апр 2024, 9:28

подкрепям мнението за капсулите - 90% резултата с 10% усилията. И с много висока консистентност. Дори с хубава машина и кафе, ако си неопитен или не влагаш достатъчно старание резултатът няма да е добър.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 24 Апр 2024, 10:40

Така е. С капсули става подобно, защото кафето е едно и също и имат филтър, който разпенва и става с каймак.

Обаче на цената на капсули може да се пие доста по-добро кафе.
Зависи вече кой какво иска и търси.

За всичко се търси уред, кола, или какво и да е, но да се влага усилие клонящо към 0.
След това са другите фактори.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: carmanf1

Последни теми
Facebook