Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 10 Юли 2016, 19:57

Освен колегите работещи по своите проекти свързани с автомобилите си съм сигурен, че има и доста колеги, които в свободното си време работят и по други интересни хоби (а защо не и професионални ;) ) проекти, които не са точно на автомобилна тематика :)
Затова реших да окача е тая тема, които има желание да сподели свой проект. Знам за колеги играещи си с Raspberry Pi, home automation, аудио, системи за алтернативна енергия и т.н. Който каквото му е на душа - да сподели :ok: Ако щете и борсови анализи публикувайте :mhihi: Вярвам, че на база общи интереси и съвети биха могли да се развият по-добре. Дерзайте :bchug:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от nqmam_bmw » 10 Юли 2016, 20:03

Аз от скоро съм си наумил да проуча и да реализирам проект със слънчев панел за електричество, акумулатор и инвертор за производство на ток за домашни цели, но освен скъпо е и доста непрактично май. Ако някой е реализирал нещо подобно, да сподели опит.

п.с. Моят бюджет за нещо такова е 3К, но няма да мога да захраня и един климатик (, а аз това целя). :mhihi:
Изображение


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Хаос » 10 Юли 2016, 20:17

Тъй като имам достъп до подходящите технологии напоследък сканирах едни детайли, които са редки, а пък има търсене за тях.
В момента единия се принтира, за да проверя как съм го моделирал и да го наложа тестово


Утре ще сложа снимка на резултата като ида на работа
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 10 Юли 2016, 21:08

nqmam_bmw написа:Аз от скоро съм си наумил да проуча и да реализирам проект със слънчев панел за електричество, акумулатор и инвертор за производство на ток за домашни цели, но освен скъпо е и доста непрактично май. Ако някой е реализирал нещо подобно, да сподели опит.

п.с. Моят бюджет за нещо такова е 3К, но няма да мога да захраня и един климатик (, а аз това целя). :mhihi:


Аз лично, не мога да те насоча, нямам опит със слънчеви панели...

Хаос написа:


Яко! Софтуерът каквъв е :)

Аз пък напоследък съм възродил една моя страст - Digital Signal Processing, и по специално, приложен върху аудио.
Отдавна искам да си направя аудио процесор, който автоматично да линеализира акустиката в една стая, да кажем. Като на разни хайенд рисийвъри на Bose, Harman Kardon, и т.н. Като хардуер съм взел това и засега върви добре, поне не страда от липса на processing power :mhihi:

Изображение

Изображение

Идеята е да вържа още един микрофон (няма да е като този на снимката :mhihi: ), така че да се получи нещо като модел на човешка глава с две уши :mhihi:
Искам най-точно да пресъздам акустичния модел, така че като сложа "главата" в центъра на стаята и пусна калибровъчна процедура, системата да се адаптира към специфичната акустика на стаята и съответно да компенсира модовете ѝ чрез адаптивни цифрови филтри - за някой честоти да повдигне нивото на сигнала, за други - да го потисне.
За сега съм пуснал едно наистина риъл риъл тайм 2048-точково Фурие (FFT) и нещата изглеждат прекрасно :)
Откъм PC страната слухти един питонски скрипт и рисува ей тия красоти (отваря се с CorelDraw, че е векторна графика).

https://drive.google.com/open?id=0B-nEBLJrIOkDbFF6cTA2ZE1yVXRCNHNXQVNZQ01UaUlFQmZJ
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Zagy » 10 Юли 2016, 21:28

Едно от хобитата ми е да правя ножове. Всичко е на ръка, затова правя само за себе си. Ето малко мои неща:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Si non confectus, non reficiat.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 365
Регистриран на: 16.01.2013
Пол: Мъж
Кара: 320d & 322ci
Мечтае да кара: e30 с V8

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Silverlight » 10 Юли 2016, 21:37

Zagy написа:Едно от хобитата ми е да правя ножове. Всичко е на ръка, затова правя само за себе си. Ето малко мои неща:

https://scontent.fsof2-1.fna.fbcdn.net/ ... 1057_o.jpg
https://scontent.fsof2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=58336F04
https://scontent.fsof2-1.fna.fbcdn.net/ ... 8147_o.jpg
https://scontent.fsof2-1.fna.fbcdn.net/ ... 8532_o.jpg

Доста са яки, особено тази до суджука дето е. :mhihi:
Аз напоследък много почнах да се занимавам с Кар аудио покрай братовчед ми, който се занимава само с това. Иначе главното ми хоби е риболовът и пърженето на кюфтета край язовирите. :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 10 Юли 2016, 21:39

Zagy написа:Изображение


Тези шарки с киселина ли ги правиш? :paranoid: И отгоре лак..?
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от bum_bum » 10 Юли 2016, 21:54

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 10 Юли 2016, 22:03

bum_bum написа:https://en.wikipedia.org/wiki/Damascus_steel


Хахаха, мерси, не знаех :ok: Вече ще си имам идея "сабята дамаскиня" на Крали Марко, какво представлява :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Zagy » 10 Юли 2016, 23:15

Острието е дамасков пакет - 224 слоя (по 112 на страна) от стомани 65Г и ХВГ, ядрото е от ШХ-15. Шарката излиза наяве след ецване с железен трихлорид (и иначе си личи, но мноооого слабо :mhihi: ).
Si non confectus, non reficiat.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 10 Юли 2016, 23:19

Zagy написа:...Шарката излиза наяве след ецване с железен трихлорид (и иначе си личи, но мноооого слабо :mhihi: ).


Познах дейб@ :mhihi: И със сярна/солна к-на съм чувал, че става. По колко пари върви подобна стомана приблизително?
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Zagy » 10 Юли 2016, 23:32

Те стоманите като суровина са евтини - тука е скъп труда. Само острието струваше 150 лева. Дръжката и канията ги правих аз.
Si non confectus, non reficiat.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от alx » 10 Юли 2016, 23:36

Nickelback написа:Аз пък напоследък съм възродил една моя страст - Digital Signal Processing, и по специално, приложен върху аудио.
Отдавна искам да си направя аудио процесор, който автоматично да линеализира акустиката в една стая, да кажем. Като на разни хайенд рисийвъри на Bose, Harman Kardon, и т.н. Като хардуер съм взел това и засега върви добре, поне не страда от липса на processing power :mhihi:

Изображение

Изображение

Идеята е да вържа още един микрофон (няма да е като този на снимката :mhihi: ), така че да се получи нещо като модел на човешка глава с две уши :mhihi:
Искам най-точно да пресъздам акустичния модел, така че като сложа "главата" в центъра на стаята и пусна калибровъчна процедура, системата да се адаптира към специфичната акустика на стаята и съответно да компенсира модовете ѝ чрез адаптивни цифрови филтри - за някой честоти да повдигне нивото на сигнала, за други - да го потисне.
За сега съм пуснал едно наистина риъл риъл тайм 2048-точково Фурие (FFT) и нещата изглеждат прекрасно :)
Откъм PC страната слухти един питонски скрипт и рисува ей тия красоти (отваря се с CorelDraw, че е векторна графика).

https://drive.google.com/open?id=0B-nEBLJrIOkDbFF6cTA2ZE1yVXRCNHNXQVNZQ01UaUlFQmZJ


Някой се опитва дс си направи самоделка audyssey?

Аз ако съм на твое място няма да се занимавам с това освен ако не е за себеусъвършенстване
А бих си взел едно minidsp процесорче, един umik-1 калибриран микрофон, бих си свалил REW софтуерче безплатно и си ти с room eq :) аз така подходих по въпроса.

По темата- съвсем наскоро си построих нови колони за домашното кино. Ще сваля снимки от компа им ще постна като имам време...
алекс
трабант 601с
разни други возила


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Хаос » 10 Юли 2016, 23:37

Nickelback написа:
Яко! Софтуерът каквъв е :)

CATIA
твоя проект с аудиото звучи обещаващо, no pun intended
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 11 Юли 2016, 0:08

Хаос написа:твоя проект с аудиото звучи обещаващо, no pun intended


Дано го докарам до края, че много малко време ми остава напоследък...

alx написа:Някой се опитва дс си направи самоделка audyssey?

Аз ако съм на твое място няма да се занимавам с това освен ако не е за себеусъвършенстване
А бих си взел едно minidsp процесорче, един umik-1 калибриран микрофон, бих си свалил REW софтуерче безплатно и си ти с room eq :) аз така подходих по въпроса.

По темата- съвсем наскоро си построих нови колони за домашното кино. Ще сваля снимки от компа им ще постна като имам време...


Няма какво да усъвършенствам, хоби ми е както написах :ok:
Как да ти кажа... Някакси предпочитам аз да мога да докосна всеки един параметър и това във всяка една микросекунда какво да се случва :dunno: ПиснАло ми е от RPi подхода, ако ме разбираш, дето пипаш нещо, ама какво се случва отзад, никой не знае :ok: А и ако се загледаш по периферията на тоя кит го ползвам за какво ли не... Та с това разполагам, с това си играя :mrgreen: Мерил съм с такъв микрофон на времето като се занимавах професионално с аудио и тия евтините за нищо не стават. Уж са линейни, ама не баш... И като го занесеш в камерата и го сравниш с истински и ти става лошо :mhihi:

Какви са филтрите при теб с тоя REW? До кой ред ги докарваш? Дай малко по-конкретно инфо... Дай една типична графика на стаята, ще е интересно :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook