Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от alx » 02 Мар 2021, 20:37

като и гледам водачите и цялата изработка - изглежда много масивно и приятно. не знаех, че толкова са дръпнали...
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 02 Мар 2021, 22:20

alx написа:като и гледам водачите и цялата изработка - изглежда много масивно и приятно. не знаех, че толкова са дръпнали...
За под 500лв. сетъп с толкова елементи с прилично качество си е чук, да. Има и от по-евтини търговци в Алито, ама не беше ясно дали няма да го шипнат от Чайна и реших да играя на сигурно, та дойде пак оттам, но през Германия, макар и на по-висока цена... Утре-другиден ще видим какво може :)

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 11 Мар 2021, 10:00

Вчера за пробата врътнах една бърза платка дето ми трябваше преди за WM8731-цата - адаптер SSOP28 към DIP28 600мила. Пистите са 0.4mm широки, gap-а между тях при чипа - 0.25mm. На места дори нарочно ги оставих ~0.1mm, ей така да му е гадно на CNC-то :mhihi: Дълбочината на дълбаене е 50 микрона, медното фолио на заготовката е 35 микрона. Има лек недоход и на места инструмента леееко е недоизял фолиото, но ще играе шилото там :mhihi: Това е вероятно, 'щото height map-а дето свалих беше матрица 5x3 с 5x5 интерполирани точки, та вариант е да сваля по-детайлен мап (не отнема хич много време) или лееко да задълбая. Но като се замисля това е 35 микрона фолио (дебеличко е :roll: ) и при такъв недоход и дебелина, се получава не разпрашаване на медта, ами се отделя като стружка. Та на пръв поглед ми се стъжни :mhihi: , 'щото видях супер наръфани писти (получават се "мустаци"), ама като минах с шкурката видях, че са почти перфектни всъщност :D Както и да е, де, за истинската платка после за J.A.R.V.I.S-Audio-то ще ползвам двустранно фолирран стъклотекстолит с дебелина на фолиото 18 микрона и си мисля, че с 50 микрона дълбочина на фрезоване, ще стане екстра, без недоход, ще видим :) Иначе тия всичките писти ги врътна за под половин час на 20мм/мин. feed rate и един пас на минаване. Мисля другата платка да я пусна на 40 направо, щото мотора е бърз и як и не му падат оборотите, както беше преди (пък и фолиото ще е 18 микрона). И друго - инструментът е спирален с 60 градуса ъгъл на заточване :!: Ще вадя тежката артилерия - 20 градуса, и ще стане чук :mhihi:

Като цяло - очарован съм от точността спрямо преди :D Не знам кое е повлияло повече, дали липсата на луфтове на машината или новия инструмент, но няма грам общо с преди. По-скоро първото, защото наблюдавам почти идеално кръгла периферия на падовете. Преди бяха някакви елипсовидни, също така и отворите, които пробиваше машината някакси бяха като "диагонални" и нецентрирани в пада. Явно старото CNC е била някаква тотална пеперуда, или аз не съм я сглобил и калибрирал много прецизно, 'ма едва ли :mhihi:
Забравих да спомена и че реших да пръскам със спирт, и явно и това оказва влияние :)

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 13 Мар 2021, 13:16

Дууубрелиии мамооууу :mrgreen: :mhihi:

:arrow: CNC 3018 Plus, ethanol injection

Робко 2.0 направо надмина очакванията ми :ok: Даже го изсилих на 150мм/мин. feed rate, а то п'а взе че му хареса :mhihi: Ще понесе и 200мм/мин. ми се струва :ok: Направи Top layer-а за 1:15 часа, a Bottom-а за 45 минути :shock: И то перфектно, както се вижда на снимката. Това е с 20-градусовото спираловидно свредло естествено, ама не му мигна грам окото да запъне или да сгреши :ok: 60 микрона дълбочина на фрезоване, 18 микрона медно фолио. Снимките са без грам ръчна пост-доработка, само една шкурка 400 съм удрил отгоре, на две, на три, после 600 :)
Имаше особености по технологичния процес за двустранна платка, ама ги овладях без жертви :mhihi: Почти перфектен alignment между падове и отвори, и от двете страни :)
Определено това е turn-key solution-а за "proto zero" платки, ник'ви химии, ник'ви платкаджийници не ми трябват :mrgreen: :mhihi:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от zAcK » 13 Мар 2021, 13:35

:shock: Много добро. Ама много :bowdown:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от cod-cdbp » 13 Мар 2021, 22:48

Наистина впечатляващо :yes:
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 25.02.2010
Пол: Мъж

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от DaGa » 17 Мар 2021, 14:13

Някой да има идея къде в София мога да намеря такава батерия/елемент ? Елимекс нямат. Изображение

Sent from my M2007J17G using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 17 Мар 2021, 17:01

zAcK написа::shock: Много добро. Ама много :bowdown:

cod-cdbp написа:Наистина впечатляващо :yes:

И аз съм много доволен, само че с липсата на солдър маска си е мъка :roll: Внимавал съм като ученичка (a.k.a. запоявачка от "Завод Електроника" 88-ма година), да не направя късо :mhihi:
Та стигнахме до туй:

Изображение

Изображение

Изображение

Тегавко беше и SSOP28-чката да не окъси, ама си стана. Другата платка ще е със солдър маска определено, намерил съм една дето се облъчва с UV и става чук :)

Даже и работи :ok: Само леко трябва да си оправя шумотевицата, че рингбуфера го направих, колкото да има такъв, но ще му обърна внимание. Expose-ва се виртуална саунд карта под линукса на Мозъка, оттам през домашната мрежа, та баш в J.A.R.V.I.S-Audio модула да ни пеят Offspring :ok: После и Alexa и Google Assistant ще ни приказват там :winky: Всичко тръгна от раз, само микрофона не тръгна нещо, ама може и да от самия микрофон нещо или в кода нещо не съм донаписал, не помня вече, че беше отдавна, ама ще го гледам тия дни, засега толкоз :)

:arrow: Offspring пеят песен



:ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 17 Мар 2021, 17:21

DaGa написа:Някой да има идея къде в София мога да намеря такава батерия/елемент ? Елимекс нямат. Изображение

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
Пробвай в Batterycenter.bg :yes:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Zagy » 17 Мар 2021, 17:29

За запояването - мислил ли си за паста и горещ въздух?
Si non confectus, non reficiat.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 17 Мар 2021, 17:56

Zagy написа:За запояването - мислил ли си за паста и горещ въздух?
Трябва стенсил да правя, а ако не, то поне солдърмаска да има, щото иначе луд ще стана да не ми трепне ръката над 0.4мм широк pad :dunno: Проблема е с нанасянето на пастата.
Пп: Има едни приставки за спринцовка за по прецизно нанасяне с игла, ще видя да взема по натам:
BGN 14.23 31%OFF | Aluminum Alloy Rotary Solder Paste Booster UV Solder Mask Ink Welding Oil Needle Barrel Booster Propulsion Tools
https://a.aliexpress.com/_mqHVtfD

Сега ги поя на "вълнА" с поялника, но си е пипкаво без маска. Стават "къси" и трудно се махат със замах, сравнено с като има солдър маска.

Следващата платка, която се очертава да правя, ще е с LGA чипове (с не много падове отдолу) и там няма да имам избор. Ще е с паста и платката директно върху ютията с терморегулиране. Пробвал съм с духалка, става си, но си иска да ги фиксираш предварително, иначе си бягат кой където си реши, но за LGA/BGA не става тоя метод, че се прегряват излишно (като е отгоре въздуха)...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 26 Мар 2021, 15:13

Тия дни пуснах микрофона, изчистих разни шумови софтуерни проблеми и подкарах целия цирк на 96kHz sampling rate :D Беше драма и наринах два бъга на ESP32 китайците, ама не очаквам да оправят нещо, та си направих workaround, както аз си знам :mhihi: Вече може да се каже, че звучи "кристално" (да мА прощават всичките форумни аЛдиофили, но това е положенито засега) :ok: По-натам ще има нова ревизия на платката с някой готин DAC и микрофон с pre-amp и ADC за него си, или направо MEMS (PDM) микрофон, ако ми хареса като чувствителност, че сега ми малее малко чувствителността нещо :dunno:

:arrow: Ей го'в н'а - Джарвисата слуша и приказва

:arrow: И ей го'в н'а - Джарвисата плейва от Youtube без драми

Сега остава механичното укрепване на платката и говорителите в една-две кутийки, да им измисля някаква решетка отпред и да ги окича в кАЛидора наред и тях при камерата. По-натам истински кутийки :) Идва и още една камера за стерео зрението, ама това по-натам ще е :) Остава да имам малко вземане-даване с наср@ния Javascript (дано не, но ще видим), защото Google Assistant май си няма Python API bindings natively и да почваме да си говорим с Джарвисата :ok:
Стей тюнд :mrgreen:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 25.02.2010
Пол: Мъж

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от DaGa » 27 Мар 2021, 23:12

@Nickelback, виждам че си на Ти със запояването. Възможно ли е изобщо да се запои отново на тези места ? Или е мисията не възможна ? Пробвах отзадната страна но калая не хваща.

IMG_20210325_180858_50.jpg


IMG_20210325_180902_50.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 28 Мар 2021, 9:08

Запоява се със поялна станция и подходяща човка на поялника , качествен тинол и хубав флюс за SMD или чист колофон . Платката първо се измива със изопропил или друг подходящ разтворител от тоя срач и накрая пак се мие след свършване на работата . Тоя припой на платката е безоловен и трябва да се добави хубав припой иначе нищо няма да стане , стои на тесто .
Това на контактните полета М-М+ отлепено ли е фолиото или някаква гняз има отгоре ?
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 25.02.2010
Пол: Мъж

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от DaGa » 28 Мар 2021, 9:27

Ако говориш за първата снимка мисля ,че се е отлепило

Sent from my M2007J17G using Tapatalk

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Tenata

Последни теми
Facebook