Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 02 Май 2023, 7:23

Nickelback, като каза mancave виж жена ми каква табелка закачи на моя :ok:

mancave.png
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 11 Май 2023, 12:22

enigma написа:Nickelback, като каза mancave виж жена ми каква табелка закачи на моя :ok:
...

Хахаха, яко :mhihi: При мен не припарва почти, понеже се плаши от многото кабели, не знаела къде какво тече :ok: Все обяснявам, да е спокойна :ok:

Нещо много задачи напоследък, та не съм имал време да действам по автоматиката на вентилацията на mancave-а, а и чакам едни по-подходящи токови трафчета, да паснат по-добре на harvesting чипа :) Та като дойдат трафчетата ще продължавам с безжичното крадене на енергия от 230-волтови проводници :ok:

Иначе мога да кажа, че вече събрах пълния FPGA арсенал от двете "вселени", който би ми потрябвал някога да си правя разни tool-ове :ok: Сетъпнах си environment-а на Xilinx и Altera на една въз-голямшка виртуалка и скоро ще пробвам да пусна нещо на тия платчета. Cyclone-а и той дебеличък изглежда, хахаа :ok:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 17 Май 2023, 15:30

П'а съм аз :ok:

Смогнах, та довърших сетъпа на виртуалката, та тръгнаха и двете FPGA-а. Много се кефя като се получи нещо смислено от нулата :ok: Има-няма - 200-гигабайтова виртуалка си стана :roll: :paranoid:
Та снимах едно видео, може на някой да му е интересно и да се запали - определено не е типичното кодене на високо ниво :ok: Ще извинявате за грешките като например, че говоря за VHDL, пък кода е на Verilog, и че видеото е снимано на 90-градуса, ама като показвам и снимам нещо, спирам да мисля какво говоря и правя :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Сега с чиста съвест мога да си купя един лиценз за Vmware Workstation-а - всичко си бачка :ok: :bchug:



Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Е.Димитров » 17 Май 2023, 16:21

:OT:
Ние (според мен повечето в този форум) смятаме, че докато не видим туй нещо, дето правиш да свърши някаква смислена работи, нищо не ни говори/прави.
Почти съм сигурен, че и жена ти тъй мисли.
Покажи нещо, да отвори врата, да затвори същата...да ти донесе бира :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 17 Май 2023, 17:09

Е.Димитров написа::OT:
Ние (според мен повечето в този форум) смятаме, че докато не видим туй нещо, дето правиш да свърши някаква смислена работи, нищо не ни говори/прави.
Почти съм сигурен, че и жена ти тъй мисли.
Покажи нещо, да отвори врата, да затвори същата...да ти донесе бира :mhihi:

Ясно ми е, че вероятно е така :ok: Нормално е това - в разнични равнини ни се движи мисълта и погледа, и в различна дълбочина :roll:

Така съм аз, като мине трудното (за мен), подкарам нещата, и ми минава мерака, та го з@еба проекта да си отлежава :mhihi: Тривиалните глупости, когато наистина потрябва да се довърши на 100% съответната джаджа/система, се правят бързо и без изненади. Но за сметка на това са скучни, та като назрее момента - довършвам с нотка на отегчение :ok: Ако не е назрял - почвам следващото (за мен) предизвикателство :ok: А жена ми е доста в течение с както се занимавам всъщност - даже ме и разбира, 'щото умея да обяснявам на достъпен език :mhihi:

Всъщност и не очаквам някой кой знае колко да се задълбочава, в това което правя, и да разбира това, което пиша. По-скоро публично си блогвам прогреса, да не забравя докъде съм стигнал, п'а ако се включи някой да си дискутираме, искрено се радвам и е добре дошъл :bchug:

Всъщност ми е особено приятно да си дискутирам с определени хора от тоя форум (определено има какво да се дискутира с тях, и определено разбират голяма част от това, което правя), само че май зависи в каква фаза ги хванеш някои от тях, и не винаги се получава така както би ми се искало :roll: Но да... понякога ни се получава :bchug:

Иначе съвсем скоро, да речем, ще покажа дивайса, който клюкари кога домакинския уред, към който е прикрепен бива пуснат, като си краде безжично енергия от него, за да се самозахрани :yes: За маса народ може и да е безмислено, но за мен е нещо уникално и единственото практично възможно решение в моя случай. Просто има 8-10 куб. см. обем зад ключа на вентилатора в банята и това е единственото място, където мога да го монтирам безинвазивно и съвсем елегантно. Та това жена ми, да речем, го чака с нетърпение, за да се палят/гасят автоматично разни вентилатори и абсорбатори без да ги мисли. Точно такова устройство няма на пазара, просто защото на никой не му трябва, а и е неоправдано скъпо, ако е такова, каквото аз го искам :dunno:

Та така - четете и питайте, ако нещо ви е интересно пък не ви е ясно. Мисля, че поне за това съм вдъхнал доверие, че ме бива с обясненията :mhihi:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 17 Май 2023, 22:10

Ето и нещо от мене... автономен полет в сграда, без ГПС . Дрончето намира целта (April tag) и лети до нея

https://youtube.com/shorts/9bv1A25wl6U?feature=share3

Sent from my SM-N981U using Tapatalk
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Е.Димитров » 18 Май 2023, 8:29

Това вече е интересно и практично за вентилаторите.
Аз се стремя в къщата ми всичко да е автоматично и под контрол с телефон или компютър.
Сега в мазето, където ми е пелетният котел съм сложил вентилатори на прозорците и разбира се, ги включвам и изключвам чрез апп през телефона.
Но искам да вържа устройство, което следи колко е мръсен или запрашен въздуха в мазето и да се включва автоматично.
Гледам едни яки вентилатори, дето искам да поставя в мазето като втори вентилатор за аварийни ситуации и бързо изваждане на въздуха и ги намирам на някакви невероятни цени.
Реших да подходя по друг начин и да сложа един ...кухненски абсорбатор без филтрите и освен, че е много по-евтин, направо несравнимо по-евтин е и много по-мощен.
Сега само трябва да го взема и монтирам :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 18 Май 2023, 9:05

Е.Димитров написа:...

Да, добре го мислиш, вентилацията си е важно перо, в каквото и да е помещение :yes:
Избрал ли си конкретен сензор за запрашеност?

Аз и в гаража по подобен начин съм автоматизирал, но там меря диференциално влажносттта колко е спрямо отвън, и вадя навън потенциалната влага, като пък вкарвам свеж въздух отвън :yes:

Даже се съм замислил да експериментирам да видя какви са наляганията типично в един добре уплътнен апартамент спрямо външното атмосферно - при пуснат абсорбатор, вентилация в банята и т.н. Любопитно ми е как варира, в какви граници, вакуум колко се получава и т.н. Е така да си имам метрика :mhihi:


enigma написа:Ето и нещо от мене... автономен полет в сграда, без ГПС . Дрончето намира целта (April tag) и лети до нея

https://youtube.com/shorts/9bv1A25wl6U?feature=share3

Sent from my SM-N981U using Tapatalk

Енигма, твоите проекти са нЕкакъв висш пилотаж, човек :bchug: Да пускаш повече такива :yes: :)

Не съм запознат с възможностите за къстамизация на DJI Mini 3 Pro софтуера, та ми стана любопитно... Това на Андроида е твое приложение, което на база камер(ата/ите) на DJI-я, прави target detection, tracking and guidance с някакъв advanced Kalman ли?
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 18 Май 2023, 9:10

Реших да подходя по друг начин и да сложа един ...кухненски абсорбатор без филтрите и освен, че е много по-евтин, направо несравнимо по-евтин е и много по-мощен.
Аналогичния тип канален вентилатор на тоя абсорбатор няма как да е много по скъп и по слаб от абсорбатора .1000м3 канален вентилатор е около 250лв , силно ме съмнява да намериш абсорбатор с такъв дебит за 250лв . Като сложиш абсорбатора в мазето само не забравяй да направиш дупка на влатата за компесаторна решетка :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Е.Димитров » 18 Май 2023, 10:12

Jordana написа:
Реших да подходя по друг начин и да сложа един ...кухненски абсорбатор без филтрите и освен, че е много по-евтин, направо несравнимо по-евтин е и много по-мощен.
Аналогичния тип канален вентилатор на тоя абсорбатор няма как да е много по скъп и по слаб от абсорбатора .1000м3 канален вентилатор е около 250лв , силно ме съмнява да намериш абсорбатор с такъв дебит за 250лв . Като сложиш абсорбатора в мазето само не забравяй да направиш дупка на влатата за компесаторна решетка :mhihi:

Имам общо 3 прозореца на мазето.
Интересното е, че едната част от мазето по спецификация е противобомбено укритие...обаче има прозорец :mhihi:
Та сложил съм добра дограма и имам вентилатори, единия съм го направил да вкарва въздух другият да изкарва.
Когато поставя аспиратора, която струва в порядъка на до 100 лева или в олх се намират по-евтини с два електромотора, се отваря другият прозорец , който да влиза въздух.
Смятам другият прозорец да го направя с някакъв актуатор от алито, при пускане на аспиратора да се отваря другият прозорец.
Сложил съм един аспиратор в склада , някакъв на краун за около 60-70 лева беше и толкова яко смучи , че ми върши перфектна работа.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 18 Май 2023, 11:25

Аз не ги отчитам на лева а на дебит кубика на час и напор. Може да е 1000лв и пак да има малък дебит обаче например да е високо напорен защитен вентилатор .Така че нищо не мога да коментирам по тези данни които подаваш . Знам само че средно статистическия аспиратор за кухня е 300-600м3 дебит . Не виждам как тоя аспиратор ще изкара повече от канален вентилатор 1000м3 час но щом казваш че ти върши работа и си доволен .. :dunno:
Иначе по въпроса за интейка на въздух, за такива малки помещения не е необходим допълнитилен вентилатор да вкарва . Слага се компенсаторна решетка с клапа на подходящо място . Ако искаш аварийна гарантирана вентилация се слага автоматична задвижка на клапата която да се отвори заедно с включване на вентиалацията . Прави се с гарантирано захранване да сработи автоматично по сигнал от датчик при загазяване независимо от другата инсталация .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 18 Май 2023, 18:58

Nickelback написа:
Енигма, твоите проекти са нЕкакъв висш пилотаж, човек :bchug: Да пускаш повече такива :yes: :)

Не съм запознат с възможностите за къстамизация на DJI Mini 3 Pro софтуера, та ми стана любопитно... Това на Андроида е твое приложение, което на база камер(ата/ите) на DJI-я, прави target detection, tracking and guidance с някакъв advanced Kalman ли?


Да, това е мое приложение, в което интегрирах april tag tracker с камерата на дрончето.
Иначе с новия СДК на DJI контрола на полета е елементарен, филтрите там са на по-ниско ниво. Аз го напътствам с virtual sticks, според положението му спрямо целта.

Точно сложиха поддръжка за новото мини 3 преди месец някъде и се заиграх нещо :) https://developer.dji.com/mobile-sdk/

Принципно идеята е да работи с ДЛ модел, където да разпознава всичко наоколо и на базата на това да навигира в интериорни среди. Ще му бодна и някое друго лайдарче сигурно , да прави реален модел на пространството.

Принципно моите хора имат такова нещо работещо добре с наземни роувърчета, но викам да вдигнем левъла малко. :mrgreen:

За съжаление сигурно няма да е с DJI, защото са брандирани като опасни за националната сигурност, особено след тая история със шпионския балон. :mhihi: Ама за начална фаза за игра става, понеже е лесно направено всичко за разработка.
Иначе с https://ardupilot.org/ примерно също стават нещата с отворени компоненти, но е повече работа да се сглоби дрон и т.н..
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 19 Май 2023, 9:13

enigma написа:
Nickelback написа:
Енигма, твоите проекти са нЕкакъв висш пилотаж, човек :bchug: Да пускаш повече такива :yes: :)

Не съм запознат с възможностите за къстамизация на DJI Mini 3 Pro софтуера, та ми стана любопитно... Това на Андроида е твое приложение, което на база камер(ата/ите) на DJI-я, прави target detection, tracking and guidance с някакъв advanced Kalman ли?


Да, това е мое приложение, в което интегрирах april tag tracker с камерата на дрончето.
Иначе с новия СДК на DJI контрола на полета е елементарен, филтрите там са на по-ниско ниво. Аз го напътствам с virtual sticks, според положението му спрямо целта.

Точно сложиха поддръжка за новото мини 3 преди месец някъде и се заиграх нещо :) https://developer.dji.com/mobile-sdk/

Принципно идеята е да работи с ДЛ модел, където да разпознава всичко наоколо и на базата на това да навигира в интериорни среди. Ще му бодна и някое друго лайдарче сигурно , да прави реален модел на пространството.

Принципно моите хора имат такова нещо работещо добре с наземни роувърчета, но викам да вдигнем левъла малко. :mrgreen:

За съжаление сигурно няма да е с DJI, защото са брандирани като опасни за националната сигурност, особено след тая история със шпионския балон. :mhihi: Ама за начална фаза за игра става, понеже е лесно направено всичко за разработка.
Иначе с https://ardupilot.org/ примерно също стават нещата с отворени компоненти, но е повече работа да се сглоби дрон и т.н..


Браво, супер! :D Няяякога, като като спра да влизам в постоянни nested interrupts по различни по важност проектчета :mhihi: , и си събера акъла за нещо по-мащабно, и аз искам да си направя танка да движи автономно из вкъщи като прави подробен semantic segmentation. Някога може и дрон :ok: Не знам коя година ще е точно :mhihi:

Иначе не знаех, че DJI имат отворено SDK, това е страхотно! Определено ще разгледам!

DJI са може би едни от най-сериозните (от да го кажем по-шир-потреба дрон фирмите) от гледна точка на perception алгоритми. Само да вметна, че има сериозна българска нишка като принос в развитието им :) Има(ше) една БГ фирма MM Solutions. Преди може би, 8-9 години вече, правеха алгоритми като подизпълнител за Thundersoft. Разбра се, че алгоритмите са всъщност интегрирани в DJI дронове :) А на Thundersoft толкова им хареса работата с и IP-то на MM Solutions, че взеха и направиха на съсобствениците на MM Solutions предложение, на което нямаше как да откажат :mhihi: Та прибраха българите 30+млн. евро и вече MMS е китайска :mhihi: :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 22 Май 2023, 9:57

@steeN, говорехме за приложение на FPGA, та се сетих - ей това точно прясно ми попадна:

:arrow: $25 Sipeed Tang Nano 20K FPGA board can simulate a RISC-V core, run Linux, retro games

Имплементирали хората RISC-V върху някакво дребно FPGA, и си върви Линукс на него :ok: :mhihi:
И то това FPGA-ченце е около 15-20 пъти по-малко от моя Kintex :ok: Смятай с Virtex Ultrascale+ какви чудеса могат да се натворят :bchug:

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 23 Май 2023, 15:13

Вчера реших най-накрая да принтя на 3D принтера с ABS материал (досега само PLA принтих).
Всичко хубаво, почти се получи при все, че още не съм го изолирал принтера от въздушни течения. Но малко се поотлепи периферията на един от детайлите, а пък в средата си остана залепнал. И то залепна зверки към стъклото, та го отлепих с бая млатене :banghead:
Ама здрав ABS-а, не се потроши :yes: Само се отлепиха един-два слоя от точката, в която беше залепнал към стъклото. Съответно си останаха на стъклото :mhihi:

Чудя се сега с какво да го кисна, та да изчистя стъклото, но да не ми се отлепи и боята на стъклото, де :ok:
Някой има ли идея, ацетон ще свърши ли работа? :dunno:

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook