Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Zagy » 06 Сеп 2022, 8:58

Nickelback написа:Още като писа в другата тема за по-слабия инвертор ги загледах, та харесах и аз 5kW. Похвали се като дойде и го понатовариш да кажеш как е. Аз го мисля за аварийно захранване, солари няма да слагам обаче, по-натам ще е :bchug:


Ами май ще почакам - поне месец, ако не и два, преди да дойде големият инвертор. То сега чуденката ми е между 4kW и 5kW де...

Иначе от вчера - набързо (колкото за пробата) навързах нещата в насипен вид

За момента не мога да тегля повече от да кажем 400-450 вата заради тънките кабели (2,5мм2), но като мина на 16мм2 кабели (и големия инвертор) вече ще мога спокойно да тегля 2 киловата мощност (ако не и повече). Сега съм временно с един 3kW инвертор, но ще минат поне 2 седмици, преди да направя яките кабели и да мога да го натоваря подобаващо. Сега закачам някакви 220В вентилатори и една 60W крушка, за да симулирам товар, и гледам как са приходите/разходите на ток и как зарежда от панелите (изненадващо добре за 100W панели със субоптимално позициониране на балкона).
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Si non confectus, non reficiat.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от alx » 06 Сеп 2022, 22:23

Днеска най- накрая донагласих пресата и започнах да правя едни интересни патрони- за сравнение това по- малкото до него е 9мм Люгер :angel:

Много съм доволен щото брах голям страх като пробвах различните заряди и обща дължина на патрона (демек колко да вкарам куршума в гилзата) и колко да го стисна…
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 06 Сеп 2022, 23:32

alx написа:


И аз започнах да примъквам по малко части и да сглобявам нещо, в условията на дълбока конспирация, жена ми да не се усети. :ok:

wilson_308.png
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
enigma
ያለ እኩል

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от alx » 07 Сеп 2022, 0:14

Ако си стигнал до там че seating die- то да е с микрометър може ли искрено да ти препоръчам да погледнеш 6.5 кридмор и там да наблегнеш на match munition … особено след 1000 метра сравнено с 308… ама аз кво разбирам баси :angel:

Между другото тоя col gauge дето си го взел- не ти трябва… го/ но го е само ако правиш големи количества и трябва грубо да са в рвзмерите. Ако ще правиш match rounds си купи един шублер на mitutoyo и с него ги мери…и без това като нагласиш col-a за конкретно твоя chamber (head spacing) и ще видиш, че “твоя col” може дори да не е в препоръчаните рвзмери. Също ако искаш да постигнеш оптимални резултати си намери large rifle match primers… щото ако вземеш нормални ще имаш лоша консистенция и ще си гониш опашката общо взето…
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 67
Регистриран на: 30.10.2007
Местоположение: По света и у нас
Кара: Купе с 2 врати
Мечтае да кара: Купе с 4 врати
Детайли за колата: Седем напред, две назад

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от ARR_ » 07 Сеп 2022, 5:10

Днеска се оборудвах със следната тръба. Не ми трябваше ама беше на промо и сега се чудя в какво да я превърна, върти ми се в главата МК12 clone, но ще пада голямо събиране на чарколяк.

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 07 Сеп 2022, 17:34

alx написа:Ако си стигнал до там че seating die- то да е с микрометър може ли искрено да ти препоръчам да погледнеш 6.5 кридмор и там да наблегнеш на match munition … особено след 1000 метра сравнено с 308… ама аз кво разбирам баси :angel:

Между другото тоя col gauge дето си го взел- не ти трябва… го/ но го е само ако правиш големи количества и трябва грубо да са в рвзмерите. Ако ще правиш match rounds си купи един шублер на mitutoyo и с него ги мери…и без това като нагласиш col-a за конкретно твоя chamber (head spacing) и ще видиш, че “твоя col” може дори да не е в препоръчаните рвзмери. Също ако искаш да постигнеш оптимални резултати си намери large rifle match primers… щото ако вземеш нормални ще имаш лоша консистенция и ще си гониш опашката общо взето…

Нахвърлял си доста неща които не са ти ясни предвид това което пишеш . Капсула има огромно значение но не е това което си написал , просто тука става въпрос за дълги цеви и тия врътки се правят само когато няма пълно изгаряне на барута . А калибрирането се прави точно както енигмата е подходил . Калибирирана матрица и се запресова в гилзата . Запресовката точно там има решаваща роля за налягането в гилзата . Барута изгаря почти на 90% още преди да е тръгнал в цевта курушума. Пиша го това щото си споменал че нищо не разбираш.. :winky:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от alx » 07 Сеп 2022, 19:23

Jordana написа:
alx написа:Ако си стигнал до там че seating die- то да е с микрометър може ли искрено да ти препоръчам да погледнеш 6.5 кридмор и там да наблегнеш на match munition … особено след 1000 метра сравнено с 308… ама аз кво разбирам баси :angel:

Между другото тоя col gauge дето си го взел- не ти трябва… го/ но го е само ако правиш големи количества и трябва грубо да са в рвзмерите. Ако ще правиш match rounds си купи един шублер на mitutoyo и с него ги мери…и без това като нагласиш col-a за конкретно твоя chamber (head spacing) и ще видиш, че “твоя col” може дори да не е в препоръчаните рвзмери. Също ако искаш да постигнеш оптимални резултати си намери large rifle match primers… щото ако вземеш нормални ще имаш лоша консистенция и ще си гониш опашката общо взето…

Нахвърлял си доста неща които не са ти ясни предвид това което пишеш . Капсула има огромно значение но не е това което си написал , просто тука става въпрос за дълги цеви и тия врътки се правят само когато няма пълно изгаряне на барута . А калибрирането се прави точно както енигмата е подходил . Калибирирана матрица и се запресова в гилзата . Запресовката точно там има решаваща роля за налягането в гилзата . Барута изгаря почти на 90% още преди да е тръгнал в цевта курушума. Пиша го това щото си споменал че нищо не разбираш.. :winky:


…. Ама разбира се бе Данчо :ok:
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 07 Сеп 2022, 19:29

Ако забелязваш аз никога не се гъбаркам така че с пълно право може да го кажеш .. :lol:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 07 Сеп 2022, 19:43

alx написа:...

Мерси за инфото, аз както знаеш се уча още. За бате ти Р. сетъпа го направихме както препоръча. Аз щях да те питам миналия месец като поръчвах за мене да си играя ама нещо беше зачезнал. :)

Шублер имам, с кейс гейджа мислех ще е по-лесно. Мисля да взема и concentricity инструмента на Хорнади - https://www.hornady.com/reloading/preci ... icity-tool. Да се занимавам нещо е идеята основно. :lol:
А иначе до никъде не съм стигнал, аз се радвам на 300-400 ярда ако уцеля някоя тиква, къде ти 1000+ :mrgreen:
За кридмора 6.5 в местния магазин преди време ми предлагаха някакъв савидж армс, няма много избор... може пък да си сглобя нещо, че в Кали е малко сложно онлайн поръчването.


ARR_ написа:Днеска се оборудвах със следната тръба. Не ми трябваше ама беше на промо и сега се чудя в какво да я превърна, върти ми се в главата МК12 clone, но ще пада голямо събиране на чарколяк.


След по-голямата тръба обикновено идва и по-голяма оптика. :)
За събирането на чарколяка, супер, то това е философията на тази платформа. :lol:

Изображение


Я да използвам да питам тука, мъзъл брейка натяга ли се с ключ? Гледам, че някои го правят това, ама моята философия е, че трябва да може да се смени в полеви условия, къде ще търсиш ключ... Щото през деня с мъзъл брейк, вечер трябва да се сложи флаш супресор :lol: .
enigma
ያለ እኩል

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от alx » 07 Сеп 2022, 21:23

enigma написа:
alx написа:...

Мерси за инфото, аз както знаеш се уча още. За бате ти Р. сетъпа го направихме както препоръча. Аз щях да те питам миналия месец като поръчвах за мене да си играя ама нещо беше зачезнал. :)

Шублер имам, с кейс гейджа мислех ще е по-лесно. Мисля да взема и concentricity инструмента на Хорнади - https://www.hornady.com/reloading/preci ... icity-tool. Да се занимавам нещо е идеята основно. :lol:
А иначе до никъде не съм стигнал, аз се радвам на 300-400 ярда ако уцеля някоя тиква, къде ти 1000+ :mrgreen:
За кридмора 6.5 в местния магазин преди време ми предлагаха някакъв савидж армс, няма много избор... може пък да си сглобя нещо, че в Кали е малко сложно онлайн поръчването.


ARR_ написа:Днеска се оборудвах със следната тръба. Не ми трябваше ама беше на промо и сега се чудя в какво да я превърна, върти ми се в главата МК12 clone, но ще пада голямо събиране на чарколяк.


След по-голямата тръба обикновено идва и по-голяма оптика. :)
За събирането на чарколяка, супер, то това е философията на тази платформа. :lol:

Изображение


Я да използвам да питам тука, мъзъл брейка натяга ли се с ключ? Гледам, че някои го правят това, ама моята философия е, че трябва да може да се смени в полеви условия, къде ще търсиш ключ... Щото през деня с мъзъл брейк, вечер трябва да се сложи флаш супресор :lol: .


Брейка се натяга здраво защото иначе се развива самичък… най- добре е да сложиш комбо компенсатор и флаш хайдер и да не го развиваш никога защото ще си прострелял оръжието с тоя накрайник а накрайника има значителен ефект за групирането и траекторията (прочети за barrel crowning) и всеки дава различни резултати. Затова навиваш с малко ентай сийз паста и не бараш повече…

Гейдж за кръглост аз не ползвам и теорията е, че освен ако не ползваш някакви нискокачествени куршуми- няма смисъл да гониш идеална гръглост… наблягаш на хубав сайзинг дай и хубави боут тейл куршуми и нещата ще са достатъчно кръгли, че да не трябва да ги мислиш. Това което трябва да мислиш както казах в предишния си пост е общата дължина щото от нея ще ти зависи хед спейс-а, капсата щото ако не са мач грейд не са достатъчно еднакви и да си подбереш правилния барут като скорост на горене и фпс. Всяка цев е различна и горните параметри са различни за оптималното групиране.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 07 Сеп 2022, 21:47

Това на колко километра ...??!! :mhihi: Викаш пристрелваш патрона и повече не бараш... :yes:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 67
Регистриран на: 30.10.2007
Местоположение: По света и у нас
Кара: Купе с 2 врати
Мечтае да кара: Купе с 4 врати
Детайли за колата: Седем напред, две назад

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от ARR_ » 08 Сеп 2022, 2:48

enigma написа:След по-голямата тръба обикновено идва и по-голяма оптика. :)
За събирането на чарколяка, супер, то това е философията на тази платформа. :lol:


Да стъклото май ще е определящо за това в какво цевта ще се превърне, че за MK12 ще трябва да търся Leupy MK4 или NF NSX.
За платформата спор няма, от всички дето имам само една съм я купувал "заводска", всичко друго на кухненската маса в къщи :D

enigma написа:Я да използвам да питам тука, мъзъл брейка натяга ли се с ключ? Гледам, че някои го правят това, ама моята философия е, че трябва да може да се смени в полеви условия, къде ще търсиш ключ... Щото през деня с мъзъл брейк, вечер трябва да се сложи флаш супресор :lol:


Аз лично ползвам стандартен АР15 ключ за натягането без да се прекалява докато се индексира, AeroShell грес за резбите, а за самата индексация последно време ползвам Peel Washers.
На ръка както каза alx има голяма вероятност да се развие при стрелбата, но пък от друга страна нищо не ти пречи да пробваш.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 08 Сеп 2022, 8:10

Аз винаги на ръка съм навивал досега и нямам проблеми с 223, ама не го сменям де, чисто хипотетично се чудех. И не стрелям много, 1-2 пъти в месеца по 100тина патрона.

alx написа:най- добре е да сложиш комбо компенсатор и флаш хайдер и да не го развиваш никога защото ще си прострелял оръжието с тоя накрайник а накрайника има значителен ефект за групирането и траекторията (прочети за barrel crowning) и всеки дава различни резултати. Затова навиваш с малко ентай сийз паста и не бараш повече…


Ахаа те са го измислили хората, комбо... как не съм се усетил, ще развивам и завивам. :mhihi:
В интерес на истината в Кали всичко със "супресор" в описанието е нелегално (затова и съм свикнал да ги броя в различни несвързани категории :) ), ама чисто теоретично е хубаво да имам някаква заготовка. Мерси отново. :yes:
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 29 Сеп 2022, 20:28

Да питам, ако някой знае...
Налага се да се прави една обтяжка за колата, че силата и идва повечко нещо, та мъдря кинематиката на конструкцията тука :mhihi: :ok:
Въпросът ми е - масовите унибали на пазара дали имат степен на свобода въртене на "буренцето" спрямо външната черупка или са "запънати" вътрешно? С две думи - позволяват ли приплъзване на "червеното" спрямо "синьото"? Все си мисля, че няма как да няма приплъзване, въпросът е колко "здравословно" е това за него... все пак не е лагер...

Изображение

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Jordana » 02 Окт 2022, 15:27

https://www.youtube.com/watch?v=kstpk52EoXc
https://www.youtube.com/watch?v=v4xHYT5QqYg
Интересен проект , за хората които имат под ръка някой от подържаните USB осцилоскопчета . АПеКато на HScope е в свободен достъп , случайно имам хантек 6022 под ръка и го инсталирах . Работи чудесно , за авто осцилоскоп е перфектен с подходящ набор индуктивни или капацитивни датчици . Може да снема сигнал от бобини , от датчици колянов вал , от инжектори , от алтернатор изобщо от всичко което има електромагнитно поле около себе си . Не е лошо да се ползват сонди с делител според допустимите напрежения на осцилоскопа разбира се . Хантеците са около 50 волта на входа .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook