Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: Земеделска тема

Мнение от Binev_OuT » 04 Мар 2021, 11:11

Какво ви е мнението за "високи лехи"?
Мисля да пробвам тази година , да засадя 100 корена розов домат във високи лехи.Не съм решил още как точно да ги направя.
Някой сял ли е по този начин?
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 04 Мар 2021, 11:43

Има на няколко места по-назад в темата писано за такива. Ето:

https://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?f=4&t=410662&start=885#p4517673
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Земеделска тема

Мнение от b_u_b_o » 04 Мар 2021, 11:50

Binev_OuT написа:Какво ви е мнението за "високи лехи"?
Мисля да пробвам тази година , да засадя 100 корена розов домат във високи лехи.Не съм решил още как точно да ги направя.
Някой сял ли е по този начин?


Нещо не мога да им хвана смисъла на тия високи лехи :dunno: Имало по-малко плевели, ама тва само в началото...после и там ще си се насеят.

И аз съм хвърлил мерак на поликарбонатна оранжерийка, ама ще е догодина тая няма да смогна да стигна до нея. Всъщност може и на есен да я направя да може другата пролет директно да съдя в нея, ще видим.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 04 Мар 2021, 12:07

b_u_b_o написа:И аз съм хвърлил мерак на поликарбонатна оранжерийка, ама ще е догодина тая няма да смогна да стигна до нея. Всъщност може и на есен да я направя да може другата пролет директно да съдя в нея, ще видим.

Точно и аз така разсъждавах - с найлоновата да "закърпя" набързо положението тази пролет за ранните зеленчуци, а за поликарбонатната ще мисля по-натам, като имам повече време и енергия (ама кога ще стане това... :dunno: :dunno: ). Място имаме предостатъчно, та няма проблем в един момент да се окажем и с две оранжерии на двора...

Мислехме с един приятел, вместо да давам близо 2 бона за готова поликарбонатна, да купя стоманени профили и двамата да сътворим някаква метална конструкция, която после да "облечем" в поликарбонат. Разбира се, трябва да се направи грамотно, да не гледам докато съм жив нещо криво и нескопосано в градината. Може да стане и без фундамент, като директно забия профилите в земята. Трябва да се помисли за вентилацията - поне част от покрива и стените да се отваря. Може да се вкара водопровод и дори електричество вътре... абе може да стане готино, само време и мерак да има човек. Лошото е, че при мен и двете са в дефицит, последните години... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: Земеделска тема

Мнение от Binev_OuT » 04 Мар 2021, 12:14

Borymeckata написа:Има на няколко места по-назад в темата писано за такива. Ето:

https://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?f=4&t=410662&start=885#p4517673

Благодаря!


b_u_b_o написа:
Binev_OuT написа:Какво ви е мнението за "високи лехи"?
Мисля да пробвам тази година , да засадя 100 корена розов домат във високи лехи.Не съм решил още как точно да ги направя.
Някой сял ли е по този начин?


Нещо не мога да им хвана смисъла на тия високи лехи :dunno: Имало по-малко плевели, ама тва само в началото...после и там ще си се насеят.

И аз съм хвърлил мерак на поликарбонатна оранжерийка, ама ще е догодина тая няма да смогна да стигна до нея. Всъщност може и на есен да я направя да може другата пролет директно да съдя в нея, ще видим.

Аз лично така реших , защото моя двор не е оправян от години и е пълно с лияни , чийто корени като тръгна да вадя , и разкопавам 2-3метра в дължина.За да стане нещо тая година , трябва да търся малък трактор да обработи почвата по на дълбоко , че е леш.
И друго - тука по габровско , земята е много глинеста и не е най-подходяща.
А в тия високите лехи, им лепваш от долу една по ситна мрежа против къртици , почвено покритие против плевели , пълниш с дренаж , почва и торове , каквито трябва и така.Струва ми се че по-лесно ще изкарам реколта по тая система.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 04 Мар 2021, 12:16

Колеги, сега ми хрумва... тая оранжерия като е затворена и има мрежи на "прозорците"... доматите как ще се опрашват?

И друго си мисля - вътре ще бъде доста по-топло, а дъжд няма да вали (както пееха Диана Екпрес някога...), та ще трябва яко поливане, а?

А покривалото... през лятото маха ли се, или си стои постоянно? Толкова въпроси ми възникват покрай тая оранжерия... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 28.01.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530iA Touring
Мечтае да кара: e3-е39
Детайли за колата: 2001

Re: Земеделска тема

Мнение от dankata » 04 Мар 2021, 13:49

Binev_OuT написа:
Borymeckata написа:Има на няколко места по-назад в темата писано за такива. Ето:

https://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?f=4&t=410662&start=885#p4517673

Благодаря!


b_u_b_o написа:
Binev_OuT написа:Какво ви е мнението за "високи лехи"?
Мисля да пробвам тази година , да засадя 100 корена розов домат във високи лехи.Не съм решил още как точно да ги направя.
Някой сял ли е по този начин?


Нещо не мога да им хвана смисъла на тия високи лехи :dunno: Имало по-малко плевели, ама тва само в началото...после и там ще си се насеят.

И аз съм хвърлил мерак на поликарбонатна оранжерийка, ама ще е догодина тая няма да смогна да стигна до нея. Всъщност може и на есен да я направя да може другата пролет директно да съдя в нея, ще видим.

Аз лично така реших , защото моя двор не е оправян от години и е пълно с лияни , чийто корени като тръгна да вадя , и разкопавам 2-3метра в дължина.За да стане нещо тая година , трябва да търся малък трактор да обработи почвата по на дълбоко , че е леш.
И друго - тука по габровско , земята е много глинеста и не е най-подходяща.
А в тия високите лехи, им лепваш от долу една по ситна мрежа против къртици , почвено покритие против плевели , пълниш с дренаж , почва и торове , каквито трябва и така.Струва ми се че по-лесно ще изкарам реколта по тая система.



Конкретно тия сандъци съм ги правил поради една единствена причина - почвата ми е глинеста и мешана със строителни отпадъци. Тези сандъци реално са едни големи саксии - почвата вътре няма досег със земята, всичко е запечатано. Сега ще им е трета година, за момента каквото бодна - расте. То няма и как да е иначе, тъй като реално почвата в тях съм я подбирал и всичкото ценно от нея си остава, а не просмуква надолу в земята. Естествено подхранвам всяка година по малко. Другия бенефит е, че се пести много вода за поливане, като в най-топлите дни доливам вода на 3-4 дни веднъж. Аз случайно попаднах на този тип лехи и ми трябваше точно час, за да се реша да ги направя. Тая година съм решил да сглобя още две сандъчета.
Имат си и други предимства - могат да се оформят според мястото където ще стоят (тоест всякакви форми); върху тях директно може да се монтира/доизгради парник; лесно могат да се спрат вредители; ако района е с голям негостиг на вода, водните им части да се свържат помежду си като скачени съдове за минимални загуби...
Като инфо в нета има много - wicking bed.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Земеделска тема

Мнение от Don_Diego » 04 Мар 2021, 13:58

Аз понеже имах драма с дограмата, по-точно стъклата - правили са ги с гъза си и избиха едни мазни петна между стъклата, та сега сменят почти всички стъкла...имам бая квадратура троен стъклопакет с 4 сезона стъкла - стават ли за парник/оранжерия? Ако да - да го впрягам баща ми да върши нещо :mhihi:
Изображение

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 04 Мар 2021, 14:42

Don_Diego написа:Аз понеже имах драма с дограмата, по-точно стъклата - правили са ги с гъза си и избиха едни мазни петна между стъклата, та сега сменят почти всички стъкла...имам бая квадратура троен стъклопакет с 4 сезона стъкла - стават ли за парник/оранжерия? Ако да - да го впрягам баща ми да върши нещо :mhihi:


Става, става. Само разгледай снимки на готови парници в Интернет и си харесвай нещо. Става вечно :mhihi: :bchug: :dunno:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Земеделска тема

Мнение от b_u_b_o » 04 Мар 2021, 14:53

Ясно, имат си use case-и тия сандъци, просто при мен ще е безсмислено да ги правя така като гледам.

А за джамовете хич не съм убеден, че стават за оранжерия. Точно тоя уикенд един приятел който е сейлс в saint gobain ми обясняваше как ги правят тия стъкла и колко десетки слоеве с кво ли не им нанасят за да не минава слънчевата енергия ами само светлината. Та има голяма вероятност точно частта от слънчевия спектър която разстенията ползват за фотосинтезата да е филтрирана, ако не на 100% то на достатъчен процент та да не се чувстват ок разстенията.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Земеделска тема

Мнение от Don_Diego » 04 Мар 2021, 15:06

Точно това ме притеснява и мен - пакетите са поръчани с цел изолация :dunno:
Ще видя дали са останали здрави от старите прозорци и ще разгледам дали мога да скалъпя нещо от тях :bchug:
С тези ще остъкля барбекюто дето замислям :lol:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 04 Мар 2021, 15:36

Полиетилена за тия оранжерии е уж някакъв специален . Разсейвал светлината равномерно , не правил капка , термо изолирал ...някакви космически технологи го изкарват . Аз миналия месец ги гледах тия оранжерии в хоуммакса и с двоумя още да взема една . Сглобявам едно капково за домата и ягодите в момента , та пак ме изби на земеделска вълна покрай разсадите :mhihi:
Миналата година суша ..нищо не скъсах от домата , затова съм приготвил маркучите за капковото . То най вероятно сега някой болест ще ги умори . Тая година няма сняг , даже още по зле от миналата . Тука около варна посевите жито всичкото е измръзнало .
https://www.home-max.bg/dvor-i-gradina/ ... /?pOrd=prD
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 04 Мар 2021, 15:48

b_u_b_o написа:А за джамовете хич не съм убеден, че стават за оранжерия. Точно тоя уикенд един приятел който е сейлс в saint gobain ми обясняваше как ги правят тия стъкла и колко десетки слоеве с кво ли не им нанасят за да не минава слънчевата енергия ами само светлината. Та има голяма вероятност точно частта от слънчевия спектър която разстенията ползват за фотосинтезата да е филтрирана, ако не на 100% то на достатъчен процент та да не се чувстват ок разстенията.

Трябва да се провери... Възможно е тези стъкла да "филтрират " само в едната посока, та... получаваш различен ефект според това как си обърнал стъклото. Чел съм нещо подобно за К-стъклата, не съм сигурен за тези какво е положението.
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Земеделска тема

Мнение от Е.Димитров » 04 Мар 2021, 19:12

Borymeckata написа:Колеги, сега ми хрумва... тая оранжерия като е затворена и има мрежи на "прозорците"... доматите как ще се опрашват?

И друго си мисля - вътре ще бъде доста по-топло, а дъжд няма да вали (както пееха Диана Екпрес някога...), та ще трябва яко поливане, а?

А покривалото... през лятото маха ли се, или си стои постоянно? Толкова въпроси ми възникват покрай тая оранжерия... :dunno: :dunno:

Жулиш "доматин" и се опрашват доматите.
Поне така прави комшията и вади добри домати от оранжерията.

Иначе, и аз мисля тази година да направя "повдигната" градина, по-скоро по-голяма саксия на колела, нещо от рода на метър на метър, ни колко трябва да е височината/дълбока за момента за мен е загадка.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 04 Мар 2021, 19:26

Не мисля, че е от такова значение :dunno: Растенията май се нуждаят най-вече от светлина от видимия спектър. Но тук трябва някой ботаник да каже.
Иначе, при нас слънцето през много от месеците е в такова количество, че има нужда от частично засенчване, та знам ли.
Да не би тия устойчивите на какво ли не найлони да са по-добре? :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook