Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 724
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Земеделска тема

Мнение от Don_Diego » 29 Авг 2022, 15:37

Borymeckata написа:Бипкат постоянно, но съвсем кратко, само за да се обозначат - не заядливо и продължително.


:OT: Kaто бях там ми направи впечатление, че нощно време доста от колите карат без светлини и така се обозначаваха като задминават друго превозно средство - бибка и заминава :lol:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Земеделска тема

Мнение от ildivvy » 29 Авг 2022, 20:06

Jordana написа:
Иначе, прането (и всякакви мокри дрехи) съхне напълно за 15мин :mhihi: :mhihi: :mhihi: !
Че те тия тарамбуки с ко перат , вода нема в пустинята ??!! :shock:


Ами моите впечатления с от Хартум, където се сливат Бели и Сини Нил, та вода има... В Кайро би трябвало да е пак от там водата...
Иначе, имаше едно момче, което работеше заедно с баща си. Правиха тръбите за сгъстен въздух за едни машини и бяха 'външна фирма'. Бащата с класическия бял 'чаршаф', малкия с дънки и риза. След цял ден усилна работа на 38-40'С, примерно, прахоляк и пясъци и пот до ... побъркване, дрехите им стават мръсно сиви! Всеки ден сутринта са с почти снежно бели дрехи!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 29 Авг 2022, 20:25

Повече ме интересува дюлгерския занаят , как са построени пирамидите . Ако ще и с 3 години непрани гащи да са ги строли пак са едно от чудесата на света. Иначе явно нямат вода , само 50% от населението има достъп до канализация .. :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Земеделска тема

Мнение от ivoaudi » 29 Авг 2022, 21:55

Все пак си е изумително как са успявали да ги избелят така и то в ежедневието. Което ме подсеща за една мома преди бая години. Седим в полумрака “след”, говорим си и и гледам гащичките на земята. Направо искрят в тъмното, не просто бели. Забеляза момата, че зяпам и ме пита що, като аз и казвам, че съм впечатлен кви ярко бели гащички има. Как ги поддържа. А тя. Леко сконфузена ми вика, Иво, това са ми чорапите....
Та да се върна на темата. Много години живях с дивите араби и черни и много години ги наблюдавах и мислех.

Няма такова нещо като високо развита и ниско развита раса! Абсолютна глупост е това, че например американеца е повече от камбоджанеца. Този същия камбоджанец може да те отвее по безброй качества, които ти нямаш и ще стори с лекота за теб немислими неща. Абсолютно същото като да притежаваш х6 и игнорираш мнение на притежател на е30. Точно толкова умно е :D

И малко оф:
Накиснах коприва във вода, утре ще пръскам за мана. Един съсед(възрастен и много идеи ми е давал) ме посъветва като прибирам градината наесен да я прекопая. Той твърди, че това буквално ще елиминира плевелите напролет. Ще пробвам.
Иначе неска се сетих за един парадокс. Понеже съм върл противник на химии пръснах единствено и само лозичката и то веднъж. Е само тя почерня изведнъж и може да се каже, че нищо няма да даде.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Земеделска тема

Мнение от 3186 » 31 Авг 2022, 9:07

Чудех се дали да питам в планинската тема, или тук..:roll:

Обожавам горски гъби и имам желание да се науча да ги търся и бера. Ясно ми е, че от снимки и книги няма да стане, трябва си практика на терен. Уви нямам достатъчно близък опитен човек, който да отдели толкова време(предполагам дни), затова търся някакъв платен курс. Бързо(но подробно :lol: ) търсене в нета ми върна само някакви повърхностни обучения, които едва ли ще ме научат на нещо кой знае колко полезно. Та как се става гъбар? :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Земеделска тема

Мнение от Моджо » 31 Авг 2022, 11:49

Има си няколко вида, които с малко практика няма как да ги сбъркаш. Съвет - бери си тях и не се занимавай с други.
Сърнела, печурка, масловки, пачи крак, челадинки...примерно. Почти всички гъби имат отровни двойници, като някои е много трудно да ги познаеш без практика и опит.
Има и такива които лесно се познават. Аз самия ходех навремето много, но берях само за които съм сигурен. Които не знам и ми изглеждат ядливи - може да откъсна и да нося да ми разкажат каква е, що е. От приятел гъбар. Но на практика част от гъбите ги научих от дядо ми, друга част от книги /немаше интернет тогава/ с малко помощ от "консултант".
Манатарки примерно не се наемам да бера.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 31 Авг 2022, 13:25

Сърнела, печурка, масловки, пачи крак, челадинки...примерно

От тия само масловката няма близък отровен двойник . И сърнелата и печурката имат баш отровни двойници . Проблема е че дори да ги познаваш в някакъв момент късаш отровна покрай другите и фала е готов . Преди година имаше случай дори на отровени с печурки от търговската мрежа в Полша като се има предвид че при промишленото отглеждане на печурка мицела идва от лаборатория и е изключено да има отровни двойници . Другото е че гъбите се променят според възраста си и трябва да се познават всичките и форми и етапи от развитието. Много често са подозрителни наподобяващи отровни и ядливите гъби . Гъбаря е като сапьора - греши само веднъж .. :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Земеделска тема

Мнение от 3186 » 31 Авг 2022, 13:38

Достатъчно много рискувам, за да съм спокоен и да разчитам на интернет и книги :angel: Иначе споменатите по-горе са ми достатъчни, но проба-грешка не е вариант.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 31 Авг 2022, 14:08

То се почва с книги , без винаги ще имаш съмнение . Ако ги разбираш не виждам каква е дилемата . Гъбата се гледа по външен вид , по мирис , по сходство с двойника който също трябва да разпознаваш , по характерните особености за вида . Имай предвид че отровата на гъбите е много коварна и може да се прояви дни след като си ял и вече е неспасяемо положението . Правилото е че се тровят баш старите гъбари щото ги познават :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Земеделска тема

Мнение от Моджо » 31 Авг 2022, 14:43

Сърнелата е елементарно да и познаеш двойника. Печурката, пачия крак - също. Един път да ги видиш и няма да ги сбъркаш никога. А има и други начини за познаване, не само външния вид. Проблема е при гъби първо с много двойници и второ почти неразличими. Масловките същл имат. Тия дето съм ги изброил шанса да откъснеш отровен двойник клони към нула. Белезите са явни, ясни и очевадни. Има и други видове пак такива. Имаше една оранжева дето расте по дънери и е като мрежа, не помня как се казваше и тя е с ясно различим двойник. Въпроса е някой да ти ги покаже. Веднъж е достатъчно, а по книгите си пише другите начини.
Пп има значение и къде ги береш. Аз сърнела съм брал в ниските части на Рила и Пирин примерно и там има само още една гъба с която може да я сбъркаш ако си неопитен. И като казвам брал - разбирай сигурно половин тон, а може и повече във времето))). Даже си ги развъждах на една закътана поляна. Пренебрегвана гъба-кравешка масловка. Много вкусна и никой не я бере. Има чалъм за готвенето иначе горчи. Хем са големи, има ги много.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 31 Авг 2022, 16:51

Масловките требе да ги белиш от спорите , тука имаше много преди години но унищожиха почти всичко . Сърнела също съм брал с чувалите , при нея важното е да са преди отваряне гуглата после става рехава и тричава за готвене . Горите се тарашат постоянно от билкари и гъбари и берат гъбите с късане заедно с пънчето а това унищожава мицела и после трудно се завъжда там . Трябва да се реже и пънчето да остава в земята . Иначе за печурката не си прав , има бели мухомори които са досущ печурка и разликите са минимални . Аз казах как стават сакатлъците с гъбите - бере се има съмнителан гъба и я прибираш после да я огледаш и си остава в кошницата . Самите гъби не са като по калъп излети и отровните и ядливите , има някои са изкривени неправилно развити и отворени мутирали променени и наподобяват ядливи по форма , в смисъл трудно не еднозначно се определят от пръв поглед . Така че внимателната . :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Земеделска тема

Мнение от Моджо » 31 Авг 2022, 17:18

Ми съмнителната нема я береш. А к никога не съм ги виждал на едно място отровната и ядливата.
Ма квото и да е, трябва да се внимава. Е ся като бяхме по горите с децата, преди 10 дена, имаше гъби за бране, обаче съм ги забравил вече и не набрахме нито една. 99,5 % имаше и сърнели и други обаче не посмях. Че сбъркам ли - лошо. От бабите н а Юндола също не съм си купувал никога манатарка. Познават, познават ми ако са сбъркали.. Иначе съм ял много манатарка, но рядко диви. А близо тон сушена манатарка ми е минала през ръцете в едно частно търговско начинание обаче не хапнах ни една.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 19.03.2004
Местоположение: Казанлък
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от turieca » 01 Сеп 2022, 13:58

http://zamunda.se/details.php?id=646962&hit=1
Снимков атлас на ядливи и отровни гъби.
Случайно ми излезе в замунда.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 01 Сеп 2022, 19:43

Излезе ми случайно ... :mhihi:
В нейната клиника постъпват най-тежките случаи, но и в страната токсиколозите са имали повече от миналите години пациенти, които са мислели, че отлично познават гъбите, а стигат до болница.

https://www.24chasa.bg/zdrave/article/7037579
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 01 Сеп 2022, 20:06

Аз познавам само челядинките и съм набрал килограми от тях. Не знам да имат отровен двойник. Изобщо, трябва да си много пиян, че да сбъркаш челядинка с нещо друго...
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Don_Diego

Последни теми
Facebook