Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 05 Мар 2021, 7:46

Точно трайността на покривалото ме притесняваше, когато купувах моята оранжерия. Човекът от фирмата каза, че я дават с две години гаранция, но продавали такива оранжерии от 4 години и до момента не са имали оплаквания. Също ми каза, че продават само покривалото, като цената е приблизитрелно половината от тази на оранжерията. С други думи, на 4 или 5 години да купувам нов найлон за 300 лева... не е нещо, което да преобърне бюджета ми.

Докато я сглобявахме грееше слънже и вътре стана много топло, направо горещо, въпреки, че я бяхме отворили от двете страни. Всъщност това повече ме притеснява - че оранжерията трябва ежедневно да се отваря / затваря, а ние ходим там само през уикендите... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 28.01.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530iA Touring
Мечтае да кара: e3-е39
Детайли за колата: 2001

Re: Земеделска тема

Мнение от dankata » 05 Мар 2021, 9:04

Да, точно това е деликатният момент - ако не си на място спокойно можеш да си тотализираш посевите - я от задушаване, я от измръзване.
Принципно има амортисьори, които се активират при повишаване на температурата и чрез тях можеш да си автоматизираш капаците да се отварят когато стане мор вътре и да се затварят като изстине въздуха.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Земеделска тема

Мнение от Е.Димитров » 05 Мар 2021, 9:09

Borymeckata написа:Точно трайността на покривалото ме притесняваше, когато купувах моята оранжерия. Човекът от фирмата каза, че я дават с две години гаранция, но продавали такива оранжерии от 4 години и до момента не са имали оплаквания. Също ми каза, че продават само покривалото, като цената е приблизитрелно половината от тази на оранжерията. С други думи, на 4 или 5 години да купувам нов найлон за 300 лева... не е нещо, което да преобърне бюджета ми.

Докато я сглобявахме грееше слънже и вътре стана много топло, направо горещо, въпреки, че я бяхме отворили от двете страни. Всъщност това повече ме притеснява - че оранжерията трябва ежедневно да се отваря / затваря, а ние ходим там само през уикендите... :dunno: :dunno:

Това с отварянето/проветряването е лесно.
Ако има ток на мястото, взимаш 2 вентилатора малко по-силни от такива за баня и един контролер с сонда за температура на санофф (продават ги за 10-15 лева), свързваш двата вентилатора в двата края на парника, единият да вкарва а другият да изважда въздуха, свързваш ги за 5 мин към контролера и му правиш температура на включване според твоите изисквания и ето ти проветрение.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Земеделска тема

Мнение от slatanic » 05 Мар 2021, 14:03

Добави и един солар и акумулатор и си готов. :ok:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Земеделска тема

Мнение от Е.Димитров » 05 Мар 2021, 15:33

slatanic написа:Добави и един солар и акумулатор и си готов. :ok:

И помпа за вода и ето ти пълна автоматизация, а ако добавиш и камера с сим карта , даже може да гледаш от далече.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 05 Мар 2021, 15:51

Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 05 Мар 2021, 17:19

A SMS-и не щете ли да ви пращат доматите, като ги налазят бубите и маните ? :mrgreen: :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 374
Регистриран на: 26.01.2008
Местоположение: СA
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от Superexstatic » 05 Мар 2021, 18:02

hell's angel написа:A SMS-и не щете ли да ви пращат доматите, като ги налазят бубите и маните ? :mrgreen: :mhihi:



"Здравейте, тук от няколко дни нещо се случва и на момчетата не им се вярва. На трети ред положението е критично. Някаква гад изгриза колците и много от колангите са по земята. Елате да ни видите. Бест регардс" :ok:
Последна промяна Superexstatic на 05 Мар 2021, 18:43, променена общо 1 път
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 05 Мар 2021, 18:34

Представя си в 2 през ноща телефона звъни на пожар да ходя да затворя джама на оранжерията че на домата му станало студено :shock: Моля без тикива . Ако може някой робчо да ги набере и да нареже салатата , да налее ракията и да ми прати смс да дойда ...така става .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 05 Мар 2021, 19:25

Какво ви стана, бреее :mhihi: Тая пандемия съвсем ви е взела точеца :mhihi:

Автоматиката в оранжерията е най-хубавото нещо, което може да направиш.
Дори март/април в оранжерията може да стане 40-50 градуса, ако не я отвориш :!:
Какво по-хубаво от това тя сама да се отваря като стана топло :?:
Освен всичко друго тия механизми са само механични - не искат ток и т.н. :!:
Става топло - отварят. Захладнява - затварят. Какво по-хубаво от това.
Че дори пенсионерите не висят цял ден да я пазат оранжерията, та това е най-най-якото нещо измисляно някога.
Ама нали трябва да се хейти. :mhihi: :bchug: :ok: Ай, наздраве :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 05 Мар 2021, 20:03

Сигурен съм че тука поне 90% от истинските земедлеци са против джарвиса в оранжерията . Просто обезсмисля присъствието на зажъднелия за кърски труд , черно под ноктите , осили в чорапите и ухапано то комари гражданин събота и неделя . :mhihi: Иначе е ясно че може да му даваш команди полей отвори затвори напръскай и т.н докато си на дивана пред оледа :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 05 Мар 2021, 21:51

zAcK написа:Какво ви стана, бреее :mhihi: Тая пандемия съвсем ви е взела точеца :mhihi:

Автоматиката в оранжерията е най-хубавото нещо, което може да направиш.
Дори март/април в оранжерията може да стане 40-50 градуса, ако не я отвориш :!:
Какво по-хубаво от това тя сама да се отваря като стана топло :?:
Освен всичко друго тия механизми са само механични - не искат ток и т.н. :!:
Става топло - отварят. Захладнява - затварят. Какво по-хубаво от това.
Че дори пенсионерите не висят цял ден да я пазат оранжерията, та това е най-най-якото нещо измисляно някога.
Ама нали трябва да се хейти. :mhihi: :bchug: :ok: Ай, наздраве :bchug:


Ай с'Я, всички знаем кой ги преживява най-емоционално тия ....неща :ok:
Като знам, твърдата вода кво пра'Й с капковото - направо ми се отщява всичкото автоматика. :mhihi: НЕма хейт-тръгна бъзикнята, че взехте прекалено да се вживявате за тоя зарзават.
Ubi dubium, ibi libertas

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Земеделска тема

Мнение от zAcK » 05 Мар 2021, 22:23

hell's angel написа: НЕма хейт-тръгна бъзикнята, че взехте прекалено да се вживявате за тоя зарзават.


Всъщност, това е въпрос на чест :mhihi: :bchug: Домашния зарзават си е едно от най-ценните неща, особено ако е отгледан правилно. :bchug:
Не напразно най-добрите ресторанти в света не купуват боклуци от магазини като калфлана, и пазари като женския, или тоя в Иван Вазов.
Да, в разгара на лятото, от пазара Иван Вазов съм купувал домати, които са ужасни. Ако мога, ще си гледам почти всички зеленчуци и плодове.
С маслините и смокините съм много напреднал. Имам сигурно вече 50-60 дървета, може и повече :mhihi: Бадеми също. И т.н.
Да не се повтарям, ама няма смокиня от магазина, която да се сравни по вкус с тая от дървото. Просто защото са адски трудни за транспорт и се берат зелени.
Дори Бурса Блек, при която се опакова всяка една смокиня по отделно :mhihi:
Написах това и си взех малко домашни сушени смокини Измир от хладилника. Едни от любимите ми :mhihi:

И още нещо. Не разбирам как не успявате да се справите с доматите :dunno: Аз от как се помня винаги сме имали и винаги са ставали :dunno:
Нещо бъркате, което е много важно, ама кое :dunno:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 220
Регистриран на: 2.08.2014
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi
Детайли за колата: в очакване на Волво ЕХ30, 428 к.с.

Re: Земеделска тема

Мнение от sssssl » 06 Мар 2021, 16:50

IMG_20180724_103614.jpg
Снимката е от преди 2 г., юни. Пускам я за да се видят лампите, благодарение на които запазвам разсада от доматки при застудяване. Каквото се очаква утре.
Днес видях , че първите семена са покълнали. Вчера температурата вътре беше 35 градуса. Около 13 ч.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 07 Мар 2021, 15:03

Jordana написа:Сигурен съм че тука поне 90% от истинските земедлеци са против джарвиса в оранжерията. Просто обезсмисля присъствието на зажъднелия за кърски труд , черно под ноктите , осили в чорапите и ухапано то комари гражданин събота и неделя. :mhihi: Иначе е ясно че може да му даваш команди полей отвори затвори напръскай и т.н докато си на дивана пред оледа :dunno:


Точно в БМВ - форума сме се събрали най-вманиачените земеделци - пуристи... :mhihi: :mhihi:

Аз лично не съм против автоматизацията, но найлоновата оранжерия не предлага много възможности за това. Не си представям автомат, който да навива / развива покривалото... Вие още малко и наистина ще ми предложите да събера там някакви роботи, които да се грижат за разсада... По-скоро си мислех за бутилка ракия на комшията и написани с химически молив на кариран лист прости инструкции от сорта "на обяд отваряш, вечер затваряш". Но не съм и против автоматизацията, по принцип... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook