България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
138
46%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
11
4%
Всички тези неща
112
37%
 
Общо гласове : 303
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Моджо » 15 Апр 2024, 16:17

Ми потърси ТНТ.... какво дават и какво се случва в реалността малко се разлинават числата. + времето за реакция прочете ли ?
Хубаво не са 25 метра. 12 са, средно. Така доволен ли си?
едит. Разликата от 50 до 0 и 60 до 0 не е 1-метър. А няма какво да добавиш щото и ти си от рацерите дет сичко им пречи.
Последна промяна Моджо на 15 Апр 2024, 16:22, променена общо 3 пъти
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 15 Апр 2024, 16:18

Kroki написа:Тежък случай е това твоето философстване.

Нямам какво да добавя :dunno:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 22.08.2006
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: го спокойно

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ///eMo » 15 Апр 2024, 16:28

Извод - инфраструктурата си е супер, просто в другите столици в Европа ги подготвят за състезания и затова са по-добре.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Моджо » 15 Апр 2024, 16:35

Извод - не е толкова зле колкото я изкарвате, а че може да е по-добре - да, може. И откъде тръгна всичко от кръговото на Ломско шосе :lol: :lol:
А ТНТ да си пущи един конвертор или да си го сметне с елката колко аджеба минава една кола движейки се с 60км/ч за 1 секунда па после да пише.
Аз понеже не мога да смятам с елка, го изкарах на компа почти 17 метра. Та времето за реакция може да ви се види нищожно, ама не е 0. 0,5 секунди / а средно е около 1 та и отгоре/ да са и те ти ги 8 метра. Бля бля....ай че се нервирах.
Аз пак си баем, че явно съм се изразил неправилно. Значи движейки се с 60 имаш 1 секунда да реагираш 16 метра и още 7-8 да спреш колко стават бе да го ева. Не били 20++ метра, а. Средното ми време за реакция га карах професионалните курсове на една машина бяха 0.8, 0.9 и това е кога съм бил на 18 и знам какво ме очаква. Аз съм бил философ.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от alekangg » 15 Апр 2024, 20:44

Не било зле. Ама то по-зле няма някъде. Даже на черен път се спира по-добре отколкото на стъкления асфалт у нас.

Редовно с 50км/ч при рязко натискане на спирачка и се усеща абс.
Мен ме интересува дали Моджи е карал в чужбина, според мен не.
Сцеплението е нулево. Спирачния път е поне х2 спрямо чужбина, това е.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Моджо » 15 Апр 2024, 21:36

Да, карал е Моджо в чужбина и не веднъж. Редовно в Гърция, но не само там.
Ся катл се върна от Румъния по другата седмица ме питайте и за там.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 15 Апр 2024, 21:53

Моджо написа:Да, карал е Моджо в чужбина и не веднъж. Редовно в Гърция, но не само там.
Ся катл се върна от Румъния по другата седмица ме питайте и за там.


остави хората на мира да си тестват спирачките, абс-а, буксуването и метлите в градски условия :ok: :yes:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 18.04.2009
Местоположение: София
Кара: TOYOTA

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Двигателист » 15 Апр 2024, 21:56

Проблемът на кръговото на автомагистрала Струма, за което говори Вичо (клипът, който е пуснал), е че е с овална форма, а не окръжност. И когато някой, особено, ако е със състезателни наклонности, се напъне по големия радиус се изнендва, когато радиуса на кривата започва неприятно да намалява и в зависимост от това колко се напънал и какво се приложи на педалите и волана от въпросният състезател следва недозавиване, презавиване, „камшици“ и прочие и неприятен завършек във външната, или вътрешната канавка. Просто големия радиус позволява доста по-висока скорост от малкия. Хубавото е, че се минава без пострадали, защото е широко и канавките са плитки и плавни, а стълбовете падат с поглед.
Между другото и съседното кръгово (за Люлин и Хоум макс) е овално и стават аналогични изпълнения, но понеже е по-малко и скоростта, дори и с бмв няма как да е много висока та няма сакатлъци. Но пък там има бордюри и от практикуването на спорт страдат джанти и носачи.
Лудия.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Моджо » 15 Апр 2024, 22:08

Съгласен съм. Мир да има.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от немо » 15 Апр 2024, 23:34

alekangg написа:Редовно с 50км/ч при рязко натискане на спирачка и се усеща абс.

Ако редовно при шофиране с 50км/ч ти се налага да натискаш рязко спирачката значи имаш проблем с шофирането по принцип....
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от dhtj » 16 Апр 2024, 3:44

Аз със спирането нямам проблеми, щото си оставям голяяяма дистанция отпред, а и сякаш умея да чета ситуациите и знам какво ще стане предварително, та почти никога не ми се е налагало да спирам аварийно.
Но е факт, че асфалта в повечето големи градове, особено в софия е тотал щета. Дори без кола, само като пресичаш с обувките си усещаш, че е хлъзгаво. :lol:

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 16 Апр 2024, 7:29

Хубаво четеш мисли, аз също се мъча и успявам донякъде, както и всички тук, но няма как да работи винаги това защото едно, че хората сме различни и друго, че реагираме по различен начин в различни ситуации.
Моят инструктор още на Б едно време ми викаше нещо, което запомних и се старая да прилагам, а именно "може да си готов за милион ситуации, но винаги идва милион и първата". Това ми отне доста време да го схвана. Не ме разбирайте погрешно, буквално ми беше ясно какво значи, но с времето видях, че не съм го схванал, та така до ден днешен. Всеки ден го схващам още и още или ако не е всеки ден, то след определено време защото караш ли много като време, то виждаш много. Колкото по-бързо караш през това време, толкова повече ситуации излизат дори без да си виновен ти. Пример при ограничение 90 ако караш с 60 ситуациите са едни, със 70 други, с 80 други и все не си в нарушение, тоест не си виновен, но...

Та колкото и да не ми е приятно да го призная, Моджо и Вичо са прави, като да натъртя, аз не съм от техния отбор на каране през цялото време. Тоест на пътя обичам често да си преценям и може в 90% от случаите да съм като овчица, но те другите 10 стигат за да бъда заклеймен по всякакъв начин като типичен преценяч.

И да, не се хлъзга когато караш с подходяща скорост, без значение какъв е асфалта. 2019-та в началото като си бях взел колата от случката с коня беше с летни гуми и излезнах в началото на януари, беше топло, но...изведнъж беше сковало точно сутринта пък. И си карах така в мъглата, отдолу лед, имаше 5-6 преценячи, които се бяха настанили един в друг. Ами аз не се надъних, единия даже го познавах и после го питах как е станало, той беше 6-тия. Ами пазел дистанция, ама не можал да спре. Е, значи викам като е хлъзгаво пази повече. Аз лично като слезнах на ПТП-то им щях да падна пеша, че се хлъзгаше така много и се хванах за вратата.
Та от там насам всички неща са второстепенни и просто не сме подготвени.

Да, може да е по-добре асфалта и пътя като общо понятие, но това не определя по никакъв начин способността ти да преценяш.

Но Моджо го обяснява така малко, че става леко дърлене, с неподходящ тон и импулс в изказа и без подбор на думите, та затова му скочихме тука на бой. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1531
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ildivvy » 16 Апр 2024, 7:35

Подобна 'пързалка' съм виждал в Александрополис. Едвам стоиш наистина... Става дума за износен и излъскан асфалт, не за заледен!

Малко да 'променя' последната насока на темата - Колеги, поне вие от форума, когато карате зад мотор, оставяйте малко по-голяма дистанция между МПС-тата. Не му се лепвайте на гърба... Над 95% от нормалните мотористи, ако ги застигнат, ще ви махнат да ги изпреварите в първия удобен момент! Ако видите, че ви застига мотор, а сте в колона от автомобили (т.е. ясно е, че няма да ги изпреварвате скоро), оставете малко по-голяма дистанция до предния така, че мотора да ви изпревари спокойно и да може да се прибере. Не се залепвайте за предната кола.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 78
Регистриран на: 10.08.2010
Местоположение: София/Г.О.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от spirco » 16 Апр 2024, 8:08

Мислех да не пиша ама ме можах да се сдържа. Обяснявам пак за неразбралите. Тъкмо беше започнало да вали а знаете какъв става асфалта тогава. Да, аз сбърках и това е ясно. Мисълта ми беше, че дори и дребни грешки са опасни защо пътя пречи вместо да помага. Определено не очаквах с ниска скорост това да се случи. После като си направих анализ си видях грешките ама все тая ако се бях блъснал. Вече бях започнал да си оплаквам фаровете.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 16 Апр 2024, 8:23

Поднасяла ми е кола с 20 на мокър път на бавен завой, задействал ми се е абс също на подобно място с ниска скорост, нормално е да се случи когато имаш филм между гумата и пътя, бил той от вода, прах, кал, масло или съвкупност от тия. Но пак е до рутинна преценка, която правиш на база минали неща, тоест такъв завой съм го минавал с 40 на мокро, значи сега с 20 няма да има драми. И следва лека изненада. И с 10 ми се е задействал зимата на лед по надолнище, буквално карах с 1 за са се придвижва като преди това от 10 до 1 ми се стори мнооооого бавно "спиране", понеже колата се тътрузеше сигурно 20 метра и късмет, че нямаше коли. Това беше преди около 15 години някъде.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook