България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
136
45%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
11
4%
Всички тези неща
112
37%
 
Общо гласове : 301
Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 30 Мар 2017, 19:01

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/ ... patja.html

Това ме провокира да направя тази тема. Всички знаем причините като висока и несъобразена скорост, алкохола и неспазването на закона като цяло. Знаем за държавата и пътищата, знаем за държавата в лицето на КАТ и т.н.
Но нека видим виждането на хората какво е.
Според мен и манталитета на хората може да е водещ, но в нормалните(както сме свикнали да ги наричаме)държави също има достатъчно много хора, които правят общо взето неща като нас, но там според мен първо имат повече на брой истински пътища и второ имат контрол по пътя и всеки знае, че глобят ли те, то е доста и няма отърване да не платиш.
В новината по темата казаха за малкото на брой стационарни камери, които имаме за сметка на държави като Швеция примерно. Швеция, в която хората по принцип са доста по-спокойни и доста по-малко се бърза за някъде, плюс това, че там често метеорологичните условия не позволяват високи скорости. Но в Германия примерно е разрешено на места да си пляскаш с 250, а пак са по-добре от нас. Ние сме с 99 на 1 млн. като плътно след зад нас е Румъния с 97. Открийте приликите.
Ако някой има препоръки за промяна на анкетата, нека пише.
Последна промяна Top Gun Maverick на 25 Яну 2019, 23:19, променена общо 6 пъти
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

ентусиаст
Аватар
Мнения: 821
Регистриран на: 16.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e92 M3 LCI / g30 530d xdrive
Мечтае да кара: всички модели на BMW M GmbH

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от Vanqu1sh » 30 Мар 2017, 19:03

Кой го казва?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 31.03.2009
Пол: Мъж
Кара: го по тъч линията на живота..

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от M3 E92 » 30 Мар 2017, 19:39

Проблемът не е в скоростта, както се опитват да го изкарат всички. За мен проблемите са два - неадекватни и непознаващи автомобила си водачи и неподдържани или радрънкани и непригодни за бързо каране МПС-та.

Първият проблем се корени в неспособността на определени индивиди, седнали зад волана, да преценяват ситуации и да са наясно кой къде се намира покрай тях. Редовен номер на такива хора е при изпреварване, например, да пусне мигач, да тръгне да се изтегля към другата лента и чак тогава да погледне огледалата. В някои случаи е прекалено късно вече.
Според мен трябва да се затегне контролът на шофьорските курсове и да се промени самата идея за този курс. Трябва да го направят като свръх изпитание и тест за рефлекси и шофьорско мислене, както и предвиждане на потенциално опасни ситуации в градска и извънградска среда. Някои просто са прекалено бавни и нелогично мислещи по отношение на тези неща и не им се отдава, затова колкото по-малко от тях по шосетата, толкова по-добре.

Втората насока за работа наистина е в автопарка - там също трябва да се вкарат драконови мерки. Състоянието на някои автомобили само по себе си представлява предпоставка за ПТП. Като го комбинираме с непознаване на колата и възможностите й и опита да се изцеди някакъв максимум от представянето й става още по-опасно. Имаш нещо разхлабено и дрънкащо по окачването? Не минава ГТП! Колата не покрива определени проценти на спирачно усилие? Не минава ГТП! Прекомерно износване на определени компоненти? Не минава ГТП! Няма катализатори или DPF? Не минава ГТП! Стари гуми или недостатъчно грайфер? Не минава ГТП!
Трябва да се хванат и да направят нещо за броя на автомобилите, защото са прекалено много по пътищата. Колата не е необходимост, а лукс. Не може да разменяш едни спестени пари от поддръжката на автомобила за човешки животи, това хората трябва да го осъзнаят.

Самото шофиране не е действие, просто придвижване от точка А до точка Б, а е доста сложен най-вече мисловен процес, включващ в себе си правилна ориентация за разположението на МПС-тата по пътя, точна преценка за скорост и дистанция, поне основна култура на каране и прости правила при шофиране и спазване поне на маркировката и някои знаци, без които ще е пълна анархия.

Адекватност и колегиалност трябва, когато си зад волана :smoke:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от alekangg » 30 Мар 2017, 19:40

Поредната идиотска тема.
Това е вярно, че сме с най-много умрели на 1 милион, ОБАЧЕ в момента имам най-ниска смъртност от как има МПС-та в тази страна. Грубо е паднала с 50% от максимума преди 20-на години и всяка година пада още и още.


Та все едно да се питаме защо заплатите са ни най-ниски в ЕУ, но в същото време имаме най-голямо увеличение за последните 25 години. Още помня времето след 90 година, когато имаше заплати между 5 и 10 долара!

Защо сме в челото е ясно, за мен основно е манталитета, след това пътища и МПС-та.
Защо казвам манталитета, ами много просто, всички страни в топ 10 по умрели в катастрофи са от бившия соц лагер и балканите.
България, Румъния,Полша, Литва, Латвия, Хърватска.

Гърция преди няколко години е била пред нас с над 100,

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от Jordana » 30 Мар 2017, 19:45

Смятам че тая "новина" е изфабрикувана от журналята . На тия не може да им се вярва , доказано е многократно това . Гарантирано не сме на 1во място . Някъде по средата сме сред европейските страни . Броя на убитите в ПТП варира от 600 до 1200 примерно в различни години но не нараства хронологично . Например 1960 има 621 убити в ПТП а през 2013г 601 убити в ПТП . Пиковите моменти са 90те години , трайно над 1000 загинали на пътя .
Последна промяна Jordana на 30 Мар 2017, 19:53, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от Мордехай » 30 Мар 2017, 19:52

За мен манталитетът не е толкова важен, колкото санкциите и ролята на пътна полиция. Преди двайсетина години в Гърция беше хаос в движението, движеха се автомобили без регистрационни табели, светофарите бяха препоръчителни, но не задължителни. Не вярвах нещата да се оправят. Само за няколко месеца преди олимпиядата в Атина вкараха всичко в ред със санкции. Сега в Гърция са по примерни от западняците. Веднъж пак преди много години ми направи впечатление колко бързо карат в Германия и като се влиза в Дания (граница няма, само указателна табела willkommen) всичко забавя и сякаш пътният живот минава на бавни обороти. Това са санкциите. В една държава като Косово, всеки носи оръжие, полицията не закача никого, защото ако е от другия етнос може да е фатално, повечето автомобили дори са без табели. Пак преди много години на границата на Турция с Иран се редяхме в няколко колони, които накрая преминаваха в една. Е то не беше чупене на огледала едно в друго, то не бяха броня в броня, бях се отчаял. По едно време дойде един престар офицер с тояга и понякога с камшик и двама млади войници го следваха с автомати. Значи този човек преобрази границата за часове, биеше всичко живо - и шофьори и митничари - за нахалство, за изхвърляна на боклуци, за бавене, въобще не си поплюваше. Ограничителните камъни, които камионите изместваха постоянно с гумите си, никой не смееше да докосне. Санкциите и ролята на полицията са най-важното нещо за мен. Не може в Австрия, за това че съм настъпил бялата линия на светофара да ме резнат 300 шилинга, а в България за това че съм направил катастрофа и съм размазал няколко коли в грубо нарушение на ЗДП да ме глобят 50 лв.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от alekangg » 30 Мар 2017, 20:01

Jordana написа:Смятам че тая "новина" е изфабрикувана от журналята . На тия не може да им се вярва , доказано е многократно това . Гарантирано не сме на 1во място . Някъде по средата сме сред европейските страни .

:D :D Най-много се кефя на тия изказвания, хем не знае, ама знае, че сме по средата!

ЕС не е целия свят, а като цяло в него има най-малко умрели.
Ако надникнем извън него става страшно, Африка, Азия, Русия са много по-зле от нас.

Дори САЩ през 2015 са с над 100 умрели на милион!!
Последна промяна alekangg на 30 Мар 2017, 20:01, променена общо 1 път

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от Top Gun Maverick » 30 Мар 2017, 20:01

M3 E92 написа:Редовен номер на такива хора е при изпреварване, например, да пусне мигач, да тръгне да се изтегля към другата лента и чак тогава да погледне огледалата. В някои случаи е прекалено късно вече.

Много добре написа всичко, но ето това съм го виждал много пъти. Имал съм куп случаи в които карам в лявата лента сигурно от 200 метра преди да застигна колата която ще изпреварвам. Идеята ми винаги е когато някой погледне, просто да съм му ясно изнесен, показан и без значение дали съм го направил от голямо разстояние или от малко, в много от случаите някой решава, че ще ми пресече пътя като пуска мигач и се изнася рязко в ляво без ИЗОБЩО да гледа назад. Разбирам за това понеже аз съм му вече на калника, а той се изнася все едно няма никой зад него поне на половин километър. Следва рязко намаляне от моя страна и като тръгна да го изпреварвам и му вдигна ръка въпросително, той не вдява за какво изобщо иде реч, други пък почват да свирят те защото не са се огледали, че могат да бъдат сгазени отзад, понеже някой вече почти ги е изпреварил. :shock:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от alekangg » 30 Мар 2017, 20:05

Хайде, размишлявайте.

http://www.worldlifeexpectancy.com/cause-of-death/road-traffic-accidents/by-country/

Бг я дават колкото и по другите места, та явно е вярна таблицата.
Както казах с малки изключения извън ЕС е като в дивия запад..

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от alx » 30 Мар 2017, 20:14

манталитета разбира се. питаш за първопричината- не за следствието. не ги бъркайте.

манталитета да бързаш все едно возиш бременна
манталитета да караш агресивно защото си комплексар и/или всички са ти виновни и трябва да се съобразяват с тебе
манталитета да не си подържаш колата защото си купил повече кола от колкото можеш да подържаш
манталитета, че нарушението е такова само ако те хванат.
манталитета, че ако те хванат може да се измъкнеш

и така...

това което ме уплаши в тази статистика е повишения брои на загиналите деца. убиваме най- важното за нас...
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от Nickelback » 30 Мар 2017, 20:17

alekangg написа:Хайде, размишлявайте.


:OT:

Поразцъках аз... това ме потресе :mhihi:

http://www.worldlifeexpectancy.com/caus ... y-country/
Последна промяна Nickelback на 30 Мар 2017, 20:25, променена общо 1 път
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от alekangg » 30 Мар 2017, 20:18

alx написа:манталитета разбира се. питаш за първопричината- не за следствието. не ги бъркайте.

манталитета да бързаш все едно возиш бременна
манталитета да караш агресивно защото си комплексар и/или всички са ти виновни и трябва да се съобразяват с тебе
манталитета да не си подържаш колата защото си купил повече кола от колкото можеш да подържаш
манталитета, че нарушението е такова само ако те хванат.
манталитета, че ако те хванат може да се измъкнеш

и така...

това което ме уплаши в тази статистика е повишения брои на загиналите деца. убиваме най- важното за нас...


За Бг е ясно кое как е, но понеже живееш в САЩ, може ли да кажеш защо те са на нашия хал по този показател??

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от bam-bam » 30 Мар 2017, 20:32

alx написа:манталитета разбира се. питаш за първопричината- не за следствието. не ги бъркайте.

манталитета да бързаш все едно возиш бременна
манталитета да караш агресивно защото си комплексар и/или всички са ти виновни и трябва да се съобразяват с тебе
манталитета да не си подържаш колата защото си купил повече кола от колкото можеш да подържаш
манталитета, че нарушението е такова само ако те хванат.
манталитета, че ако те хванат може да се измъкнеш

и така...

това което ме уплаши в тази статистика е повишения брои на загиналите деца. убиваме най- важното за нас...


Тоя манталитет много лесно може да се избие с правилните закони и воля.
Нещо което тук никога няма да се случи.
Бях в Холандия скоро и се вижда може би защо те са на дъното в класацията с най-малко жертви .. нека един нашенски манталитет да иде да кара там както му е кеф .. ще е фън :lol:
Набързо ще се научи да спазва всички закони .. макс седмица-две.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от alx » 30 Мар 2017, 20:43

alekangg написа:
alx написа:манталитета разбира се. питаш за първопричината- не за следствието. не ги бъркайте.

манталитета да бързаш все едно возиш бременна
манталитета да караш агресивно защото си комплексар и/или всички са ти виновни и трябва да се съобразяват с тебе
манталитета да не си подържаш колата защото си купил повече кола от колкото можеш да подържаш
манталитета, че нарушението е такова само ако те хванат.
манталитета, че ако те хванат може да се измъкнеш

и така...

това което ме уплаши в тази статистика е повишения брои на загиналите деца. убиваме най- важното за нас...


За Бг е ясно кое как е, но понеже живееш в САЩ, може ли да кажеш защо те са на нашия хал по този показател??


мисля, че тука истината е в как числата са получени а те са брой на жертви на 100к население. в родината от 10 човека 5 карат или се возят. в америка 9 от 10 са на пътя всеки ден. американците просто много карат. от там и шанса за катастрофа им е по-голям. като добавиш и факта, че шофьорския изпит е 10 минути и го взимаш до колкото не се удариш някъде и нещата си идват на мястото и са лесно обясними.
алекс
трабант 601с
разни други возила

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 24.02.2008
Местоположение: Варна/Разград
Пол: Мъж
Кара: Е34 Individual
Мечтае да кара: BMW М5 Е34 Individual
Детайли за колата: една сбъдната мечта

Re: България на първо място по смъртност на пътя

Мнение от ИлХиТо » 30 Мар 2017, 21:01

За мен основния проблем е манталитета на голям процент от колегите шофьори, следва занижения контрол. Примери много, но не смятам да влизам в подробности и излишли полемики 8) .
КОГАТО ФАКТИТЕ ГОВОРЯТ И БОГОВЕТЕ МЪЛЧАТ!

Изображение

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: немо

Последни теми
Facebook