България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
138
46%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
11
4%
Всички тези неща
112
37%
 
Общо гласове : 303
Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от randity » 16 Май 2021, 11:01

Язък за младежите... няма какво друго да се каже.

Изпратено от моят SAMSUNG S9 SM-G960F с помощта на Tapatalk
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от DigitalExile » 16 Май 2021, 11:02

vicho написа:
DigitalExile написа:И 316i да беше пак може да си се засилиш там. доколкото виждам е лукойла на бул. България.


то и с корса 1.0 може да сътвориш същото, ама е доста по-трудно... според мен не е много ок да се дават коли 200+, да не говорим за 300+ коня на 18-20 годишни водачи...

изключенията във форума ги знаем :yes:


А не, аз съм съгласен и аз си тотализирах първата кола, бях на 19г.
Просто не само това е фактор особено на такъв булевард тип Цариградско шосе в София.
Ако искам да вдигна 160 ще го направя и с 300 коня и с 60 коня. :bchug:
Опираме до задкормилното като цяло


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Bogat-Beden » 16 Май 2021, 11:37

DigitalExile написа:Ако искам да вдигна 160 ще го направя и с 300 коня и с 60 коня. :bchug:
Опираме до задкормилното като цяло
трудно с 60 коня над 120..
Аз съм карал 75 к.с. и 170 по километраж съм вдигал веднъж по Струма, някакъв добър наклон беше, но над 120 като цяло няма никой на педала за газта и ускорява по календара.
Аз също съм против млад шофер с кола над 140 к.с., кръвта им кипи на момчетата особено...
Малко като в секса, много желание, малко опит и възможности :lol:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от DigitalExile » 16 Май 2021, 12:13

Зависи от колата.. то и Saxo 1.4 VTS е 75 коня ама прави 0-170 за под 40 секунди, та както казах, каквото и да е колата всичко е до закормилното.

+ Това дори със 100 да се нашиеш в тоя тир пак ще си пътник :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 16 Май 2021, 12:25

Преди години имаше такава катастрофа в Дианабад. Имаше паркиран ТИР често от другата страна на Лукойл-а и някакъв с Х5 беше влязал отзад.
Вероятно заради прекалено ниска скорост.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Jordana » 16 Май 2021, 13:13

Тая катастрофа е трудно да се прецени каква е била скороста , масата на колата си е изиграла ролята . Няма спирачен път и колата цялата е влязла под тира . Само стоповете са останали навън . Скороста най вероятно е била около 150 или не много по висока , при по високи скорости обикновено като се удари в такъв камък като тоя тир двигателя се къса и колата става на парчета а тука си е цяла само тавана е отрязан . Иначе за шейсете магарета , едно време карах един пикап фиат дизел 1.4 там някъде около 60 катъра , на километраж 160 - повече от 115 не е вдигал никога . 90-100 макс на равно , с такива коли около 60-70 коня трудно да се самоубиеш със 300 . Даже 160 е свърх сили само при попътен вятър и кораба празен :mrgreen:
Последна промяна Jordana на 16 Май 2021, 15:28, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 825
Регистриран на: 6.09.2015
Пол: Мъж
Кара: E46 320D
Мечтае да кара: F30 / F10

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от VladiE » 16 Май 2021, 13:28

Родителите носят голяма част от вината. Отгледали са разглезени деца и после "ама какво стана". За младите шофьори найстина трябва да се наложи ограничение. С кола 300+ като я смачкаш за секунди е подскочила и се изкушават да се доказват на пътя. Още по-лошото е че застрашават останалите в движението с лекомислените си изпълнения.

Изпратено от моят SM-A530F с помощта на Tapatalk Pro

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ivoaudi » 16 Май 2021, 13:34

Баш!!!!
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от drifty » 16 Май 2021, 14:37

Аз пък съм на мнение, че ниската мощност е също толкова опасна, колкото и високата. Преди години 36цата ме предаде, та си купих една астричка 60 коня за евридейка. Тая кола доста комфортно поддържаше 160км/ч по магитралата и беше супер приятна за каране, но на извънградско беше ад. Изпреварванията трябваше да се планират, като настигна камион например, който е дълъг и отнема време да го изпревариш, в комбинация с ужасяващото ускорение на астрата, наистина си трябваше планиране. Като видя права на навигацията, изоставах леко зад камиона за да мога да тръгна да набирам преди правата с надеждата като излезем на правата, да няма насрещен трафик и да имам добра скорост, за да не го изпреварвам 2 минути. Няколко пъти ми се е случвало на много дълги прави едвам да изпреваря камион, просто отнема прекалено много време и не можеш да предвидиш пътя толкова напред. А когато се случи на изкачване и поддържането на темпото на колоната е изпитание. При високата мощност пък нещата се случват много бързо и стават бели. Затова златната среда и балансът важат навсякъде. 100-140 коня според мен е напълно достатъчна мощност за първи автомобил. Но по-важно е как е възпитан човекът и дали е научен да мисли. Жалко за младежите, но като гледам по баловете какво се случва, голяма част от тези хора нямат никаква идея за нещата от живота, но иначе за алкохол, наркотици, чалга и секс са много наясно, ма нищо от това не помага като седнеш зад волана. Аз като изкарах книжка, баща ми не ми даваше колата, освен ако не се вози с мен дълго време, а беше 90к.с вектра. И тогава му се сърдех, но сега го разбирам, спомням си колко лош контрол имах над колата и как с годините съм поразвил уменията си и може би ме е опазил от някоя беля, знам ли..
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Bogat-Beden » 16 Май 2021, 15:05

Има го тоя момент с малолитражките, за града са супер, ама извън си е мъка... отделно, че икономията им на гориво не е кой знае каква... Златна среда наистина трябва да се търси.
Познат ми е разказвал за изпреварване с турбо S 911, вика първо се изнасяш и тогава подаваш газ :lol:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 825
Регистриран на: 6.09.2015
Пол: Мъж
Кара: E46 320D
Мечтае да кара: F30 / F10

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от VladiE » 16 Май 2021, 15:16

Изпреварване на всяка цена понякога е твърде висока тази която се заплаща. Щом толкова ти е било зор да изпреварваш, защо просто не си си карал? Мощна кола в ръцете на неопитен водач е като да дадеш на дете да си играе с нож. Под 100 к.с. трябва да се забрани на новите шофьори, а за по-мощни само в присъстнието на опитен шофьор в колата. Не във всяко семейство всеки ползва собствен автомобил.

Изпратено от моят SM-A530F с помощта на Tapatalk Pro

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 16 Май 2021, 17:20

Такава е културата на каране по нашите ширини и аз в началото карах така. Средата влияе лошо. Задължително трябва да се изпревари. Колко ги гледам такива газ колкото може на правите после ги настигам по завоите без да си давам зор изобщо и трябва да натискам спирачки излишно, само защото са преценили, че ограничението на скоростта не е за тях и трябва да се направят на мъже да изпреварят. За тва го мразя пътя към Самоков покрай Панчарево. Според мен по тва се познава слаб шофьор, разликата между минималната и максималната му скорост по някакъв път е огромна. Повече разход на гориво, повече възможности за катастрофи заради постоянния трансфер на тегло и излишно високите скорости, с които да компенсира бавното каране по завоите...
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от grkv » 16 Май 2021, 17:38

Т'ва с конете тъпо за ограничение и практически невъзможно.
Аз ако имам дете току що взело книжка искам да му купя възможно най-големия камион, който мога и грам не ме интересува колко коня е на някой негов съученик Саксото или Корсата.
Гл320 е 200 и нещо коня, ама динамиката му е някъде около голф 4 с 1.9тди. По тая логика не може, 'щото е твърде мощен. :kuku:
Излиза, че трябва и аз да го завра в някоя калинка дето ако я тупне нещо над същата градска калинка ще го остави на място?
Няма как да се ограничат младите шофьори по мощност на колите, тука е до родителска намеса и възпитание.

И аз съм малко краен с параноятата от към безопасност, но след катастрофата с Милен Цветков гледам килограмите на колите за ежедневно ползване малко по по друг начин...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от drifty » 16 Май 2021, 18:15

Не става въпрос за изпреварване на всяка цена, но силно се съмнявам всичките моралисти тук като застигнете някой, каращ например със 70-80км/ч, да карате зад него 80км без да го изпреварвате. За мен примерно комфортната скорост извън града ми е между 90 и 100 по километраж, тоест реално може би 85-95, като настигна някой, който кара с 70 -80 естествено, че ще го изпреваря и не мога да разбера цялостното отричане на изпреварването в тая тема. За мен си е нещо нормално и безопасни места за изпреварване колкото искаш по пътя. Само дето с 39ката ми е много по-спокойно, щото се изтегля бързо и изпреварването е кратко, с астрата отнема прекалено много време, а дългото изпреварване създава рискове, да не говорим, че за един млад шофьор е в рамките на нормалното да не може да прецени ситуацията на пътя както един опитен шофьор би могъл и някое друго конче помага понякога. Моята първа кола беше е36 с м40, 113те кончета бяха абсолютно достатъчни за комфортно и безопасно пътуване.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 825
Регистриран на: 6.09.2015
Пол: Мъж
Кара: E46 320D
Мечтае да кара: F30 / F10

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от VladiE » 16 Май 2021, 18:30

Четеш избирателно. Отричаме изпреварването на всяка цена. Тоя гюм с който си гледал карта по навигация за прави, че да успееш да изпревариш тир е трябвало просто да го караш спокойно, вместо да си в риск от излишни напъни. Относно купуването на "голем камьон" за неопитен шофьор - не мощноста дава до някъде сигурност, а опита и отговорното поведение, а това не идва автоматично с СУМПС. Точно с големия камьон ако реши да се държи като келеш, шанса да шибне някой невинен и да има кърваво меле е голям. Да не говорим, че такива понякога свършват със затрити цели семейства. Отделно че получените на готово неща не се ценят и се карат като чужди, без много да се мисли.

Изпратено от моят SM-A530F с помощта на Tapatalk Pro

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook