AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 674
Регистриран на: 25.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F15

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от theraven_nz » 29 Май 2023, 22:17

1 от 10 програмисти разбират от бизнес логика, останалите са машинописки. Ежедневно се карам с машинописки заради щото съм им нарушавал спокойствието и виждането за нещата... а парите откъде идват отказват да проумеят. Та тия 9 са заменяеми с над 50% вероятност.
---

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 241
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от empar » 29 Май 2023, 23:40

theraven_nz написа:1 от 10 програмисти разбират от бизнес логика, останалите са машинописки. Ежедневно се карам с машинописки заради щото съм им нарушавал спокойствието и виждането за нещата... а парите откъде идват отказват да проумеят. Та тия 9 са заменяеми с над 50% вероятност.


Смени подхода. Самият факт, че ги наричаш машинописки говори, че тръгваш с рогата напред, което при този архетип хора е фатална грешка. Не че не си прав, но с тоя модел "свободомислещи творци от света на точните науки" трябва много внимателно да се пипа.
Мен конкретно СТО-то на бившата ми фирма ме научи за бизнес процесите. В началото поне не знам как не е ме ошамарил сега като се замисля. После аз го гонех да ми обяснява! 2 години вече не съм там, но си запазихме супер приятелски отношения и винаги когато имаме възможност сядаме на дълго и на широко да дъвчем темата. По технически теми даже не помня да сме си говори откакто напуснах.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Моджо » 30 Май 2023, 6:26

theraven_nz написа:1 от 10 програмисти разбират от бизнес логика, останалите са машинописки. Ежедневно се карам с машинописки заради щото съм им нарушавал спокойствието и виждането за нещата... а парите откъде идват отказват да проумеят. Та тия 9 са заменяеми с над 50% вероятност.


Ку не са и по-малко. Вече не им се и карам. Казвам им какво трябва да стане и за кога и не се обяснявам повече :)) На 3-4 път го уцелят :))
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Nickelback » 25 Окт 2023, 16:13

Nickelback написа:
от Nickelback » 05 Окт 2017, 8:38
Също така смятам, че за пълноценен AI е необходима аналогова машина, или цифрова, но с по-голям брой квантови състояния. Бинарната аритметика издиша яко и един неврон би се реализирал много по-лесно в аналогова конфигурация. За скорост да не говорим дори :)

Случайно ми попадна тоя клип, та се сетих за тая ми мисъл и темата изобщо.
Интересни времена идват :)



Sent from my M2102J20SG using Tapatalk


Да се върнем малко към аналоговите (си) корени, стига с тая "дигитализация" :ok:

:arrow: Chips that merge the ultra-low power of analog, the sophistication of machine learning, and the versatility of software programmability.

Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от enigma » 25 Окт 2023, 18:28

Добре дошъл пак. :)

И аз съм на мнение, че цифровите технологии са сериозно ограничение за развитие на ИИ технологии...
С аналоговите компютри не съм много запознат, трябва да се образовам малко явно. Като гледам прогреса и са доста cost effective.

С квантовите обаче има голямо развитие, предполагам знаеш https://quantumai.google и подобни , но за такива начинания входният билет е доста висок. :)

И една шегичка относно цифрови срещу аналогови/квантови. Може би с последните алармистите няма да ги е толкова страх от тотално унищожение на човечеството, защото нали логиката не е 0/1 :mhihi: , може да има и някакви междинни положения.

Някакви математици били сметнали, че шанса ни за унищожение от ИИ бил 1/10. :roll: Аз малко не го разбирам това, доколкото тези системи не са вързани да контролират някакви оръжия ... освен ако не считат и косвени варианти, примерно да манипулира хората. Но все пак това, на което казват ИИ няма свободна воля, пак трябва от човеците да се задейства нещо.


ПП случайно мернах в БАН имало някакъв суперкомпютър Авитохол - http://www.hpc.acad.bg/bg/avitohol/, та се замислих дали има нещо общо с всеобхватните познания на един наш съфорумник с това име в подписа... :ok:
enigma
ያለ እኩል

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Top Gun Maverick » 25 Окт 2023, 19:35

Оооо, браво бе, реши се да пишеш пак. :mhihi:
'Cause we all just wanna be big rockstars...

Иначе да, чудно колко бързо се развиват нещата.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от zAcK » 25 Окт 2023, 20:25

Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от dhtj » 26 Окт 2023, 0:47

Nickelback написа:.


Включвам се и аз да кажа, че харесвам да чета и ценя постовете ти, макар и да не мога да се включа с писане в тази тема, защото нямам нужните познания. :bchug:

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Top Gun Maverick » 03 Ное 2023, 15:22

мАск казал, че след време хората може да са принудени да работят просто за удоволствие защото ИИ може да им вземе работата. Всяка една работа, която си представяте, а не просто как Стийн се кефи на камионите, които се движат сами:

https://m.dir.bg/it/tehnologii/ilon-mas ... ichoveshki

А иначе е интересно как извънземните може да се окажат с ИИ, а ние самите наистина да изчезнем в един момент защото ще преминем в друга форма чрез ИИ:
https://m.dir.bg/it/nauka/nay-visshiyat ... tdiscovery
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Jordana » 03 Ное 2023, 16:04

"Може да минат само още един или два века, преди хората да бъдат изпреварени или надминати от неорганичния интелект. Ако това се случи, то нашият вид ще да бъде само кратка интерлюдия в историята на Земята, преди машините да поемат властта.

Това са пълни глупости , същия календар на Маите за края на света , астероида коийто удря Земята и т.н Хората са създали тъпата машина и могат да я унищожат всеки един момент когато поискат . Освен това машината не е жива , това е мъртва материя от пластмаса и метал . Хората не са конкурент на машината за ресурси , няма допирна точка изобщо да си съперничат така че конфликта е напълно измислен . Единствения сценарий да бъде използвана машината срещу хора е ако едни хора я използват срещу други хора . Постигането на технологично превъзходство е точно това , да имаш по добрите технологии и да държиш под контрол останалия свят . А това се прави от както свят светува , чудно как някой "учен " е разкрил тая работа :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от carmanf1 » 03 Ное 2023, 16:16

Преди няколко дни IT директора ни за Европа (Българин е) ни направи една сесия час и половина за AI.
Той е много народен човек и всичко обяснява мега простичко. За глупаци, като мен, да могат да разберат :mrgreen:

Разказа ни за AlphaGo, NukkAI, Google Sycamore и др. :shock:

Няколко неща, който запомних и ме накараха да се замисля:

- идеята е много стара, просто сега имаме hardware, който може да я съпортва

- кода на "ТО" (той така нарича AI) каза - елементарен е кода :shock: За Chart GPT бил само около 5000 реда

- Ние вече не сме в уравнението. Те си се учат сами, един бот от друг бот - милиарди

- Prisonor's Dilemma - ...... никой от големите не иска да спре AI

- Обучава се по експонента. Не линеарно, като човеците

- Quantum технологията - ...... и всичко приключва :mrgreen:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от 3186 » 03 Ное 2023, 16:35

5000 реда код може да е сайтчето, което визуализира резултатите. Няма шанс с 5000 реда да се постигне ядрото на chat gpt.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Jordana » 03 Ное 2023, 16:44

Ние вече не сме в уравнението. Те си се учат сами, един бот от друг бот - милиарди
Тоест препредават си един на друг някаква глупост която са чопнали от хората , на това отгоре глупост която не им върши никаква работа . Ще си напишат собствен език който хората няма да разбират , ще комуникират на него и няма да знаем какво става ..В най лошия вариант тоя "интелект" ще се самоизолира в някаква виртуална среда и няма да прави нищо което му се подава като команда от хора . Докато някой не му дръпне шалтера и го затрие . Голям праз че ще изчезне завинаги .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Nickelback » 03 Ное 2023, 17:11

enigma написа:Добре дошъл пак. :)

dhtj написа:Включвам се и аз да кажа, че харесвам да чета и ценя постовете ти, макар и да не мога да се включа с писане в тази тема, защото нямам нужните познания. :bchug:

Добре заварил, колеги :bchug: Благодаря за добрите думи :bowdown:

Top Gun Maverick написа:Оооо, браво бе, реши се да пишеш пак. :mhihi:

:OT:
Истината е, че самосиндикално сигурно нямаше и да се сетя да пиша повече (освен липсата на желание), предвид 99-процентовите едни и същи тъпизми на определени хора, и "топлото" изпращане от някои модератори(?!), но доста колеги ми писаха ЛС къде съм се запилял, и разбрах, че всъщност, немалко хора са оценявали високо това дето съм писал тук и там :yes:
И с enigma-та побъбрихме, та явно има смисъл, чат-пат да пиша по някой и друг ред и да покажа/разкажа нещо интересно като се сетя :bchug:
Междувременно за тия има-няма 6 месеца си потренирах психиката и нервите да чета и да не обръщам внимание на тъпизмите вече, и май съм готов :mhihi: Дано :ok:



enigma написа:И аз съм на мнение, че цифровите технологии са сериозно ограничение за развитие на ИИ технологии...
С аналоговите компютри не съм много запознат, трябва да се образовам малко явно. Като гледам прогреса и са доста cost effective.

Определено май се действа яко в тая насока, да. Ей това ми попадна вчера:

:arrow: Chinese Scientists Claims to Develop AI Chip 3,000 Times Faster Than Nvidia’s A100

ACCEL’s power lies in its ability to harness the speed and energy efficiency of light. In laboratory tests, it demonstrated a staggering capability to perform image recognition tasks at a speed 3,000 times faster than the A100 while consuming a mere fraction of the energy – an astonishing 4 million times less. To put this into perspective, ACCEL can execute an impressive 74.8 quadrillion operations per second using just a single watt of power, making it a frontrunner in energy efficiency.

Beyond speed and efficiency, ACCEL streamlines the processing of data, reducing the time required to handle each frame to a mere 72 nanoseconds. It eliminates the need for power-intensive analog-to-digital converters, enhancing its practicality.




enigma написа:С квантовите обаче има голямо развитие, предполагам знаеш https://quantumai.google и подобни , но за такива начинания входният билет е доста висок. :)

Оо да, ще е (/е) нещо "страшно" :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Top Gun Maverick » 03 Ное 2023, 19:09

Мда, аз пък чух Rock star към края на юли по радиото и записах 10-на секунди от нея и писах на оня другия с Е39-ката в Телеграма му, ама май не си го е видял(пазя чата, мога да докажа :mhihi: )така или иначе точно по този повод. :mhihi: Ама не се сетих и аз на лично във форума да му пиша тогава, а тия дни покрай коня разменихме едно-две. :mhihi: Както и да е, ако беше станал бакшиш като мен, можеше и да си калип нервите и почти никога да не им се поддаваш просто защото не ти се образуват, ама ти...учен човек ще ми става, това си е стрес бе. :ahah: Само бакшишите ще оправят тая държава. :mhihi:


Джордане, не знам, прекалено елементарно го описваш, дърпаш един шалтер и готово. Хората ти говорят за съвсем друго ниво, не някакви алгоритми да си общуват един с друг, а да придобият и човешка форма, да се слеем с тях и един ден...
Не знам как да ти го кажа по друг начин. Ти през 80-те мислеше си, че сега ще можеш да си пишеш глупости с мен, някакъв непознат от на майната си и това да става за секунди без пощенски гълъби? Примерно. А крал Луи на майка му еди кой си дали си го е мислил същото? Та той не се знае дали е имал топла вода нон стоп да си бърше дупето според мен. Мисълта ми е, че ти мислиш нещата Х с днешната технология, а не знаеш утре каква ще бъде. :idea:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook