Здравословен живот, или...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Здравословен живот, или...

Мнение от Borymeckata » 07 Окт 2017, 18:04

... какво правим / не правим за здравето си? В различни теми се прокрадва такава информация - нека тук да споделим как да бъдем здрави и да запазим това състояние максимално дълго. Едва ли е нужно да ви убеждавам - въпросът става все по-актуален с годините... Спорт и хранене, работа и свободно време, психическа нагласа и емоции, полезни и вредни навици - сигурно всеки от нас прави нещо специално за здравето си. Или пък се стреми да избягва някакви вредни фактори, което е същото. Ще бъде полезно да споделим опит.

Става въпрос не толкова за количество (да живем по-дълго), а за качество на живота ни. Както се казваше в една книга - да прибавим години към живота и живот към годините.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Мордехай » 07 Окт 2017, 18:42

Общо взето карам колкото мога повече колело, гледам да се движа и върша физическа работа, но за съжаление не успявам. Отдавам много голямо значение на храната, изпитвам голяма благодарност към един колега от форума, който ме открехна за едно магазинче. Живея си на село и една част от храната си произвеждам сам. Проблемът със замърсяването на въздуха също съм решил по този начин. Селото си има предимствата и недостатъците. Не пия, не пуша, но не мога да откажа сладкото. Така както се обяснявам, направо да кажа, че си търся нова любовница...
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от TNT » 07 Окт 2017, 18:44

Освен споменатите спорт и хранене (жив и здрав да е бум-бум, че от него се светнах за ВМ-НВХ), в последните години наблегнах и на психологическите книги за ментално здраве, емоционална интелигентност и т.н. Факт е, че от интересите ми към покера и нуждата от контрол на емоциите, провокираха като цяло интереса ми в тази сфера. Днес точно завърших един онлайн курс по психология. Книгите покрай покера доста ми промениха виждането за света около мен. В какво има нужда да влагам емоции и усилия, в какво няма смисъл и как да си го избивам бързо от главата. Преди бях доста по-емоционален, изнервен и объркан дори на моменти. Вече значително по-малко неща успяват да ме стресират здраво. Неща, които съм ги преживявал със седмици преди, сега ги преживявам за часове и продължавам напред. Съответно със задълбочаването на знанията се справям доста по-добре в напрегнати ситуации, а виждам и как на хора около мен (близки и колеги) емоциите им пречат и в работата. Интересното е, че дотук най-добрите и използваеми неща, които съм прочел... са от книгите за менталната игра в покера :wave: Онлайн курса беше супер ташак, ама се усетих чак по средата :mhihi:

Иначе си пия редовно, да не кажа почти всеки ден. Просто през седмицата е една бира/чаша вино според сезона, а петък или събота (само едната вечер :mhihi: ) си позволявам по няколко ракии/водки/уискита. Цигари не пуша, наркотици дори не съм опитвал.

Спорта и храненето са важни, но стреса и психическото напрежение може да ти съсипе здравето. Всеки има проблеми, във всяка професия има стрес, важното е как човек се справя с това. Неслучайно (макар и в България да не съм чувал за такова нещо) в някои компании има perfomance coaches. В сериала Bilions доста добре го представят.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Cyberloner » 07 Окт 2017, 18:59

Позавах няколко човека, които живееха "по учебик" в здравословен смисъл - балансирана диета, продукти с доказан произход, спорт, работа по не повече от 4 часа дневно и т.н.(единия беше стоматолог и работеше 6 часа на ден, разделени на 2х3 часа като между двете работни сесии имаше 2 часа почивка, в която задължително спеше поне по час).
Всичките си отидоха доста рано от този свят - кой инсулт, кой рак и т.н.
Затова се храня с каквото ми е вкусно, правя каквото ми се прави и изобщо не си мисля дали е правилно според някое медицинско гуру.
А и не искам да живея 200 години и всичките да са гадни :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Borymeckata » 07 Окт 2017, 19:12

Движението е важно и колкото животът ни става по-заседнал - толкова по-важно става. Та за себе си съм убеден, че трябва да се движа колкото мога повече, въпросът е - как да стане? Щото след работа да тръгна да тичам - трудно... Затова реших да съчетая полезното... не с приятното, а с необходимото. Започнах да ходя с велосипед на работа. Разстоянието е около 7 километра и ги взимам под 20 минути, всеки ден - в двете посоки. Пътят е хубав, шоферите - коректни, оборудвал съм си колелото с фар и стоп, купил съм си хубаво яке и ръкавици - ще кажете, никакви проблеми. Повече от година съм така и усещам, как влизам във форма и се чувствам добре. Проблемът е, че всяка сутрин хващам колоната автомобили, които се движат горе - долу с моята скорост, а двигателите са студени и... можете да си представите какъв въздух дишам. След работа не е такъв проблем, защото мога да си тръгна по-рано или по-късно и така да избегна колоната. Но сутринта няма никакъв начин и карам между колите. Та не знам дали карането на велосипед е наистина полезно за здравето ми или... всъщност ми вреди... :dunno: :dunno: .
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Borymeckata » 07 Окт 2017, 19:20

Cyberloner написа:Затова се храня с каквото ми е вкусно, правя каквото ми се прави и изобщо не си мисля дали е правилно според някое медицинско гуру.

Да живееш спокойно (без стрес) и да се чувстваш добре си е здравословно отвсякъде. Иначе ако живееш със строг дневен режим (като в казармата) и постоянно трепериш да не го нарушиш по някакъв начин - не ми изглежда като добър живот, честно.

За вредните навици - като си млад, нищо не ти вреди. Цигари, алкохол, всякакви боклуци - не ти пречат. Сметката се слага на масата по-късно, към 40-те. И ще трябва да я платиш, няма мърдане.
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от TNT » 07 Окт 2017, 19:27

И като дойде сметката, идват теориите "така е било писано" :mhihi:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 142
Регистриран на: 7.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M62B44

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от anttonev » 07 Окт 2017, 19:27

Да ви кажа, аз работя в клиника по лъчелечение и идват и млади, и стари, и мъже, и жени, и всякакви, някой водил природосъобразен начин на живот и идва на 35 и го гледаш как си заминава и ти само можеш да му облекчиш болките, друг правил какво ли не и взимал каквото му скимне за пиене и ядене и идва на 85 с нещо, което му мина за 2 седмици и си тръгна с бабата под ръка, идват деца преди бала си, на 18, пълни с желание за живот, а той ги е напуснал.

Радвайте се на живота, докато сте с него.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Dirty M5 driveR » 07 Окт 2017, 19:30

Всичко в тоя живот е горе долу качествена храна и нервното състояние на човек. Живей 50 години в нерви и ядове и ще бъдеш здрав... ама друг път. От към храна може би най-съществено е да ограничаваме солта и захарта, от там нататък каквото ти душа иска. Аз не се съобразявам с какво се храня, приемам доста захар, солта колкото се може я ограничавам. Другото са нервите. Затова гледам още от тази възраст (26) да не паля за глупости, да премислям нещата повече, съответно да избягвам ситуации с нерви :mhihi: Ама нали знаете - ти се гласиш за едно, то стане друго. При мен специално "бъди здрав" приключи преди 5 години, когато получих едно заболяване. Овладяваме го много успешно, но въпреки това се усеща и се налага да се съобразявам с някои неща. Може пък да е за добро - ще ме накара да си обърна повече внимание и да се радвам на истинските неща.

Това с карането на колело в задръстване наистина е кофти - изгорелите газове са супер вредни за организма, а в тази ситуация не можеш да си избираш да ги дишаш или не.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от BMW_POWER » 07 Окт 2017, 19:39

Родът ми са дълголетници и от двете страни. Животът им обаче е бил съвсем различен от моя и от този на децата ми. Аз се старая да не се стресирам от нищо. Намерих си работа, която не е високо платена, но нямам началници (имам, но не се занимават с мен), никой не ми казва кога да започна, кога да свърша, къде да ида (с малки изключения), нямам норма, брой или каквото и да е. Дните ми минават в колата, слушайки радио с музика от 70-80-90 години. Политика не ме интересува и гледам да не се натоварвам с излишни емоции. Откакто преди две години се прехвърлих на село (бях осем години в Монреал, повече от две съм в Отава), животът ми е много по-спокоен. Малък град (1.2млн), къси разстояния, поносим трафик, чист въздух и голям процент прекрасни хора. Нямам кола и се придвижвам с колело навсякъде. До бачкане (колата ми спи в центъра, там ми е и офиса) и обратно са ми всекидневни кръгло 25км в двете посоки. Зиме и лете. На годишна база са 6-7000км. Не лошо за любител. Преди имахме басейн в блока и плувах 1-2 пъти на седмица. Сега няма къде. Лятото караме с хлапето каяк (имаме си и двамата). Ходим на едно приятно езерце с други познати всеки уик енд при подходящо време.

http://ncc-ccn.gc.ca/places-to-visit/ga ... lippe-lake

Храната е основно домашно приготвена. Риба ям поне килограм на седмица. Тлъсти храни рядко и най-вече зимата с червено винце ;) Забранил съм на жената да купува нагети под каквато и да е форма или претекст. Салата ядем задължително (шопска или зелена). Алкохол пийвам. В зависимост от натоварванията между 300 и 700гр на седмица. Зимата (ноември до април) по една чаша червено вино задължително. Купих си преди време витамини марка Х (без реклами) 50+ :winky: Женицата много се весели с тоя факт. Иначе тя ми е и основния дразнител в живота. Другите такива просто ги игнорирам. Свалих двадесетина килограма и при ръст 187 съм си в рамките на 87-88кг.

Това е! За мен рецептата е по-малко стрес и повече движение.

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 17.07.2016
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: bmw x5
Мечтае да кара: същото
Детайли за колата: 3.0 д 218к.с

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Georgi P Georgiev » 07 Окт 2017, 20:08

Да се включа и аз, общо взето смятам, че болестите(каквито и да са) идват от нерви и стрес. Така, че ако може да гледаме малко по-отгоре на нещата и да не хабим нерви за дребни ядове. А относно спорта, необходимо е да се движим, да си намерим нещо което ни харесва и да спортуваме по-малко, ей така за кеф да ни разтовари от ежедневната рутина и проблеми. С храната трябва да внимаваме с количеството което приемаме иначе хапвайте каквото ви се яде.

Кръстникът
Online
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от c04 » 07 Окт 2017, 20:42

Съгласен съм, трябва да се внимава какво се яде и най-вече в какви количества.А нервите и стреса крайно негативни за организма на човек, разбирам го.Аз обаче съм си нервен, паля се лесно и се изнервям за какво ли не, та вие как успявате да бъдете спокойни и просто да игнорирате нещата, които ви изнервят. Например, трудно ми е да повярвам, че може човек да се качи да кара и да остане спокоен. :dunno: Ако някой му е хванал цаката, ще се радвам да сподели, защото е лесно да се каже не се ядосвай, но е трудно изпълнимо :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2104
Регистриран на: 17.01.2009
Местоположение: София-Коньовица
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от (bubsa) » 07 Окт 2017, 20:55

c04 написа:Съгласен съм, трябва да се внимава какво се яде и най-вече в какви количества.А нервите и стреса крайно негативни за организма на човек, разбирам го.Аз обаче съм си нервен, паля се лесно и се изнервям за какво ли не, та вие как успявате да бъдете спокойни и просто да игнорирате нещата, които ви изнервят. Например, трудно ми е да повярвам, че може човек да се качи да кара и да остане спокоен. :dunno: Ако някой му е хванал цаката, ще се радвам да сподели, защото е лесно да се каже не се ядосвай, но е трудно изпълнимо :mhihi:

Аз и от рейса ги псувам,камоли като карам :mhihi:
Според мен точно стреса е основният виновник за 90% от заболяванията,а лошото е,че той все повече присъства в живота ни :confused:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


...и всички разбират от всичко...

Да пишеш на БЪЛГАРСКИ език с ЛАТИНСКИ букви е като да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Borymeckata » 07 Окт 2017, 22:11

(bubsa) написа:Аз и от рейса ги псувам,камоли като карам :mhihi:
Според мен точно стреса е основният виновник за 90% от заболяванията,а лошото е, че той все повече присъства в живота ни :confused:

Ами ето Колега - ти си намерил добра анти-стрес терапия. Като псуваш, се разтоварваш психически и елиминираш напрежението...

Аз също бях доста нервен като по-млад, но с годините някак се успокоих и престана да ми пука. Как да запазиш спокойствие (не само външно) и да не се дразниш? Ами помисли си какво те е изкарвало от нерви и те е дразнило преди 20 години? А как го възприемаш сега? Доста по-спокойно и безпроблемно, нали така? Значи можеш да направиш аналогията, че това, което те дразни в момента, изобщо няма да те вълнува след 20 години... Можеш да приложиш и шопската философия: "Оти да се кОсим, като че ми мине?". Аз понякога, когато усетя че се ядосвам (доста рядко ми се случва), нарочно се сещам за някоя смешна история от ученическите години или от казармата и точно в най-напрегнатия момент започвам да се хиля като идиот... Важно е да елиминираш стреса и няма значение как точно ще го направиш, всеки намира свой начин, макар и странен понякога.

За мен по-опасен е перманентният стрес, който се натрупва в теб като едно слабо, но постоянно напрежение. Така става, когато нещо ежедневно те дразни, но не можеш да го избегнеш. Например не се разбираш със своя партньор, или шефът ти те скапва и уморява, или някой роднина или приятел постоянно гледа да те използва и те товари с проблемите си, или ти виси някакъв финансов, имотен или друг материален проблем, който не знаеш как да решиш... Тук трябва да прецениш трезво и да премахнеш ИЗТОЧНИКА, като действаш решително. Както се казва - по-добре ужасен край, отколкото ужаси без край.

Аз имах такъв "приятел", който години наред ме влачеше с един заем, все трябваше да му помагам за нещо, постоянно ме занимаваше със собствените си проблеми (и нито веднъж не попита за моите), след един час разговор с него (основно - да му слушам оплакванията) се чувствах като пребит - уморен и скапан. В един момент си дадох сметка, че такъв "приятел" просто не ми трябва. Изтрих му телефона, казах му да не ме търси повече и... направо ми просветна, сякаш хвърлих товар от гърба си. И така е със всичко останало, което ти създава ядове и ти нарушава спокойствието. Ако години наред водиш някакво дело за имот (примерно) - вдигай ръце и майната му, здравето ти е по-важно. Изхвърли от дома си всичко излишно (в прекия и преносния смисъл), зарежи проблемни връзки, досадни приятели, алчни роднини, откажи се от вещи и имоти, които искат прекалено много грижи и внимание, изчисти живота си от проблеми и... това е.
Последна промяна Borymeckata на 07 Окт 2017, 22:34, променена общо 2 пъти
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Borymeckata » 07 Окт 2017, 22:20

BMW_POWER написа:За мен рецептата е по-малко стрес и повече движение.

Точно... :yes: :yes: :yes:

По-горе Колегата е писал за солта. При мен се получи доста интересно... Като млад ядях много солено, дори солех яденето още преди да съм го опитал. Но някак с годините загубих вкус към солта и започнах да я намалявам - без да полагам никакви усилия в тази насока, просто не ми се ядеше солено. Сега ям почти без сол и често яденето ми се струва пресолено - а то не е, поне никой друг не го намира за такова. Когато си взема някаква закуска, салам или друго от магазина, почти винаги отбелязвам колко е солено, случвало се е да си купя хляб и пак да ми се стори солен. Не знам защо и как ми се получи така със солта, просто го отбелязвам.
Excellent! Steven is my name!

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: momo-1st

Последни теми
Facebook