НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 145
Регистриран на: 10.08.2009
Пол: Мъж
Кара: тази
Мечтае да кара: онази

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от Stoqnov_1979 » 19 Окт 2017, 0:29

Отговор от адвокат на Еконт

"Как се третират взаимоотношенията между физически лица, при изпращане и получаване на пратки с допълнителната услуга „Наложен платеж” и при какви случаи ние можем и следва да предоставим информация на НАП или друга държавна институция?

Адв. Рени Стефанова:

Ако правилно съм разбрала въпроса Ви, съществува неяснота относно услугата „наложен платеж”, която бих формулирала така: Доставката на пратка с такава услуга, представлява ли търговска сделка и в продължение на това, има ли задължение за нас като оператор на пощенски услуги, да предоставяме на органите по приходите или други държавни органи, информация относно сключените от наши клиенти сделки, респективно използваните услуга? Изпращането на пощенски пратки от физически лица, в т.ч. и с допълнителната услуга „наложен платеж” не представлява търговска сделка по смисъла на чл.286 от Търговския закон, нито е от изрично посочените в чл.1, ал.1 от същия закон сделки, които се считат за търговски, дори и ако страните по тях не са регистрирани като търговци.

В този смисъл, размяната на пратки между физически лица не следва да се третира като търговска сделка с всички произтичащи от това последици, в т.ч. и относно третирането й от органите по приходите. Във връзка с горния въпрос, следва да се има предвид и обстоятелството, че пощенският оператор няма задължение да предоставя и не предоставя информация на органите по приходите, относно размяната на пари и пратки между потребителите на предоставяните от него пощенски услуги в текущата си дейност. Единствено, ако до дружеството бъде отправено искане по надлежния ред и то относно ясно посочени документи, същото е длъжно да ги предостави на съответния орган, ако се намират у него."

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1151
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E46 320Cd. `04 Kawasaki z1000 `11

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от Maxmadness » 19 Окт 2017, 3:35

Абе тия тотално се побъркаха бе :mhihi:
"The Lion does not need the whole world to fear him, only those nearest where he roams"
A.J DARKHOLME

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от Kroki » 19 Окт 2017, 7:37

Аз пък имам едно посредничество, дето съм изкарал някакви 200лв, но през мен са минали 2к+ лв. Са ако получа нещо такова директно събирам багажа дето се вика. :kuku:
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от Ivo_Borisov » 19 Окт 2017, 8:38

Идеята е да се хванат търговците дето не плащат никакви данъци, чрез търговия през куриерите. Не става въпрос за продажби от частни лица, та в този смисъл е прав колегата по горе че "ревете" излишно. Все още никой не е платил данък, от форума едва ли е получил писмо, пък вие вече се изнасяте :winky:
Нормално като работиш да си плащаш данъци, неизбежно ще дойде и това време. :wave:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от Ivo_Borisov » 19 Окт 2017, 9:19

Нещата ще се изчистят и както е по закон, ще плащат данъци само тия дето въртят търговия. Тия дето продават старите си неща няма кой да ги закача. Но е възможно някой който има голям оборот през куриер, също да подлежи на проверка.

Когато не са придобити в рамките на стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон или на дейност, облагана като стопанска дейност на едноличен търговец (ЕТ), за необлагаеми се считат някои доходи, като:

доходи от продажба или замяна на лимитиран брой недвижими имоти, при наличие на посочените в закона обстоятелства;
доходи от продажба или замяна на движимо имущество, с определени изключения;
доходи, получени от задължително осигуряване и пенсиите от допълнително доброволно осигуряване;
доходи от обезщетения и социални помощи и добавки, стипендии за обучение в страната и в чужбина;
парични и предметни печалби, получени от участие в хазартни игри;
доходи от рента, аренда или друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя;
доходи от продажба или замяна на имущество, получено по наследство или завет;
други.
Последна промяна Ivo_Borisov на 19 Окт 2017, 9:23, променена общо 1 път
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от Е.Димитров » 19 Окт 2017, 9:22

По белият свят нямаше ли една система, дето каквото купиш (храна, облекло, техника и тн), можеш да го регистрираш като разходи и евентуално да ти се приспадат данъците?
Спомням си че имаше подобна схема.
Тук обаче не е така, държавата работи само на прибиране.
Ако бе възможно това положение, всякакъв разход, който си направил да се счита за разход пред държавата и евентуално, когато си продадеш дадена техника или някакъв подобен приход, дължимият данък да се приспадне от разходите, които са регистрирани (това само за частните лица)
Иначе, миналата година правих една застраховка и се оказа, че е едно от малкото неща, за които може да претендираш намаляване на данък, подадох декларация и нямаше проблем.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от TheDriver » 19 Окт 2017, 9:30

Е.Димитров написа:По белият свят нямаше ли една система, дето каквото купиш (храна, облекло, техника и тн), можеш да го регистрираш като разходи и евентуално да ти се приспадат данъците?
Спомням си че имаше подобна схема.
Тук обаче не е така, държавата работи само на прибиране.
Ако бе възможно това положение, всякакъв разход, който си направил да се счита за разход пред държавата и евентуално, когато си продадеш дадена техника или някакъв подобен приход, дължимият данък да се приспадне от разходите, които са регистрирани (това само за частните лица)
Иначе, миналата година правих една застраховка и се оказа, че е едно от малкото неща, за които може да претендираш намаляване на данък, подадох декларация и нямаше проблем.


Ти направо затри ДДС-то :mhihi:

Златната кокошка на фиска.


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от efren » 19 Окт 2017, 10:47

Прочитайки оплакванията на човека, се забелязва, че е продал стар фотоапарат с цена като нов около 1000лв (примерно 600-700 лв на старо), стар телевизор 43 инча (300 лв), стар лаптоп ( неизвестен модел, ще му сложа 300лв), телефоните вкъщи са им мания (каквото ида означава това, не знам за колко пари им е тази мания) и служебно пуска по някое тонерче :mhihi: . Дотука без телефоните е на 1300 лв, остават 6000 лв за телефони и служебни тонерчета. Не знам какво означава "служебен тонер" за който нямаш фактура и официално плащане, един вид човека е възмутен, че данъчните са го хванали, че не плаща данък на служебната печалба ... а то не трябваше ли да сс плаща? :dunno: Странното при телефоните е, че явно и за тях няма документ с който да докаже, че ги е купил за някакви пари и ги е продал за по-малко и не е на печалба :roll:
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3602
Регистриран на: 10.09.2008
Местоположение: Смолян
Кара: E39 530D

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от Ivo_Borisov » 19 Окт 2017, 10:48

За моята кола половината части са още вкъщи, имам и документ че съм бракувал колата. Но не ми пише за хипотези, нямам още писмо.
Идеята е да се хванат тези които имат да речем онлайн магазин, продават и не внасят нищо. И оборотите съвсем не са малки. Нещата ще се затегнат именно заради тях. Тия които си продават старата техника ще се научат да си пазят документи и касови бележки и с тях ще доказват произход. Нещата няма да станат за ден два, но натам вървим. И пак казвам, нека първо да има някой платил данък върху това което е продавал, тогава да обсъждаме правилно е или не.

п.п. За техниката си пазя документи от преди десетина години че и повече.
Последна промяна Ivo_Borisov на 19 Окт 2017, 10:50, променена общо 1 път
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 266
Регистриран на: 9.09.2009
Местоположение: Pleven

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от cerberus » 19 Окт 2017, 10:49

Поредния опит на власт имащите в бълхария, да пробутат нещо по схемата "ако мине", и където и колкото мине. Пращаме на Х хора честитки, Х/2 се стряскат и плащат без да си търсят правата, останалите дето ще врякнат и ще водят дела или ще им го опростим, или както казва колегата Vra4anin, ще им разследваме/разгониме фамилията до 9-то коляно... Схемата действа безотказно. Миналата година получих набор от глоби последната от които издадена през далечната 2005-та година. Комшията ми също получи някакви пра-стари глоби подадени от КАТ в НАП. Аз писах възражение за давност и глобите ми паднаха. Комшията обаче си плати като поп и му прибраха паричките, колкото и незаконно да е това... в бълхария невъзможни неща нема, зависи само в какви статистики ще попаднеш :dunno:


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от efren » 19 Окт 2017, 11:10

cerberus написа:Поредния опит на власт имащите в бълхария, да пробутат нещо по схемата "ако мине", и където и колкото мине. Пращаме на Х хора честитки, Х/2 се стряскат и плащат без да си търсят правата, останалите дето ще врякнат и ще водят дела или ще им го опростим, или както казва колегата Vra4anin, ще им разследваме/разгониме фамилията до 9-то коляно... Схемата действа безотказно. Миналата година получих набор от глоби последната от които издадена през далечната 2005-та година. Комшията ми също получи някакви пра-стари глоби подадени от КАТ в НАП. Аз писах възражение за давност и глобите ми паднаха. Комшията обаче си плати като поп и му прибраха паричките, колкото и незаконно да е това... в бълхария невъзможни неща нема, зависи само в какви статистики ще попаднеш :dunno:


Не е незаконно, давността ти позволява да откажеш плащането, но ако желаеш можеш да платиш и това е законно. Комбинацията от неграмотност и нежеланието да платиш на адвокат за консултация водят до такива ненужни плащания.
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 266
Регистриран на: 9.09.2009
Местоположение: Pleven

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от cerberus » 19 Окт 2017, 11:22

Незаконно е при изтекла давност да се претендира въобще плащането колега, ако платеца има желание в някакво... умствено състояние да плати - да. но не и да се изисква :wave:


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от efren » 19 Окт 2017, 11:25

cerberus написа:Незаконно е при изтекла давност да се претендира въобще плащането колега, ако платеца има желание в някакво... умствено състояние да плати - да. но не и да се изисква :wave:


Глупости говориш. Първо прочети после говори. Даже може да го претендираш в съда и ако длъжника не се позове на изтеклата давност даже ще го осъдят и тогава вече ще е късно да се позове на изтеклата давност.
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 903
Регистриран на: 30.01.2009
Пол: Мъж
Кара: F32 //M sport

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от (h)aman » 19 Окт 2017, 12:28

Интересно ми е, ако леля ми от Каспичан да речем, ми прати 3000лв по еконт, ще дължа ли данък върху тези пари? :lol: :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 183
Регистриран на: 18.01.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 530i E39

Re: НАП, ЕКОНТ и продажби през куриерските фирми...

Мнение от kener » 19 Окт 2017, 13:52

Само да не се окаже, че въпросния господин е някой тарикат със сумати профили в olx, bazar и т.н. , и недоволни клиенти са се оплакали на "оная комисия", а пък тя го е репортнала на НАП и единсвения начин НАП да го издирят е чрез Еконт.
40653

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook