Whisky

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Whisky

Мнение от Rainbow » 28 Ное 2017, 17:47

Абсолютно съм съгласен, но там по бих казал, че е малка разлика, но да се каже над 60 лева са еднакви е :mhihi:

Друг е въпроса, че не всеки има много развит усет и може да прави големите разлики, това може да се тренира до някаква степен, но все пак...

Специално за теб - на мен любимото ми уиски за ежедневие (без някви изгъзици по специални поводи) е Macallan Amber. Ruby ми е доста по приятно, но цената ме задавя, а и вече почти никой не го внася поради тази причина :mhihi: После идва Aberlour 12 :) Но аз съм фен на по-меките и богати вкусове. От бърбините също има добри, там Jim Beam, Four rouses, но най-бруталния който съм пил е от създателите на Jim Beam -> Booker's 60%... :bchug:
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Whisky

Мнение от acho.rs » 28 Ное 2017, 18:54

Rainbow написа:Абсолютно съм съгласен, но там по бих казал, че е малка разлика, но да се каже над 60 лева са еднакви е :mhihi:


Специално за теб - на мен любимото ми уиски за ежедневие (без някви изгъзици по специални поводи) е Macallan Amber. Ruby ми е доста по приятно, но цената ме задавя, а и вече почти никой не го внася поради тази причина :mhihi: После идва Aberlour 12 :) Но аз съм фен на по-меките и богати вкусове. От бърбините също има добри, там Jim Beam, Four rouses, но най-бруталния който съм пил е от създателите на Jim Beam -> Booker's 60%... :bchug:

:yes:
От поносимите Макалъни, аз харесвам най-много Сиена, но толкова пари за сладко уиски рядко ми се дават :lol:

Друг е въпроса, че не всеки има много развит усет и може да прави големите разлики, това може да се тренира до някаква степен, но все пак...

Аз отскоро съм любител на качествено уиски и да отбележа, че преломният момент е да се спре с тъпченето на уискито с лед. Няма как да се усети вкуса на питие, което се разрежда на 50/60% с вода и се охлажда до степен в която аромата и вкуса се "заключват".

И за да не съм чист спам - препоръчвам друго не много популярно уиски
Изображение

Много леко опушено, балансиран мек вкус и разумна цена. Ако някой реши да навилиза в територията на острите островни уискита - това е добро за начало :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Whisky

Мнение от Jordana » 28 Ное 2017, 19:23

Добре де не са еднакви над 60, аз не съм ценител а потребител , купувам алкохол да го пия не да го мириша . Разни лайняни марки с аромат на тор от шотландски овце и ирландски говеда няма да мога да похваля . За което се надявам да ми простите . Не мое ми се обърна езика да кажа такова нещо затова ще продължа да си ценя това уиски което си пия всеки ден , без да вдигам левел с разни невероятно и неповторими разлики дето се ловят само от избрани . :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 548
Регистриран на: 18.07.2007
Кара: Е34 Alpinweis Е39 Silver
Мечтае да кара: BMW с несвалени наелони на седалките!
Детайли за колата: С Vanos без Vanos - все М50В20

Re: Whisky

Мнение от intention » 28 Ное 2017, 19:26

С моя скромен опит от 12+ години зад бара мога да разтегля бая локуми по темата...
Общо взето като с жените и колите - всеки трябва да опита различни уискита и да си прецени вкуса сам за себе си.

Држа да отбележа че на собствен риск ще изразя лични мнения:

С много малки изключения от базовия клас всичко е кофти- изключения правят Бушмилса и Блекбуша, Хенки Банистъра12 и тук там някое по-слабо изявено уиски.

От Ирландскте определено Буш21 е сила, 10 и 16 не са ми по вкуса и не ми харесват.
Серията на Jameson BOLD ROUND LIVELY е доста добра.

Малца е също толкова разтегливо понятие...
Радвам се че колеги по-горе уточниха за леда... аз да добавя че водата е добре да е стайна температура, а нааай- добре е да е от района в който се дестилира уискито. ( сп: http://www.uisgesource.com/ ) няколко каки буквално.

Сега малко за самия малц:
Макалън си е класиката - особено Руби-то въпреки че вече трудно се намира, Голда е също доста приятно уиски.
Гленморанж/Гленморанджи/ е друг много фаворитно уиски, без Signet Некта(р)'д ор, Extra rare, Quinta Ruban, La Santa... все приятни питиета.
Balvenie, Dalwhinnie
Към колегата с хайлендпарк-а да проба 17 г. - рядка бутилка но много много приятно уиски.

От към опушени уискита:
Lagavulin 8 и 12 ( 16ката вече е доста поомръзнала) който може да се докопа и до 25-ца да не му мисли.
Laphroaig - доста добро уиски за мен лично с малко поостър торфен послевкус.
Talisker storm
Oban Little bay - също доста добро
Caol Ila - не толкова известно но мнго качествено уиски с по-леко опушен характер...

Ще продължа по-късно...
Jordana написа:Аурата на класиките от 80те години леко е претопена в морето от безлични возила .

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Whisky

Мнение от Jordana » 28 Ное 2017, 19:44

Някой може ли да обясни феномена - едно и също уиски има коренно различен вкус в къщи и в кръчмите ?
Аз поради тази и друга причина навън предпочитам червен ром понеже винаги си отговаря на очакванията :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Whisky

Мнение от Don_Diego » 28 Ное 2017, 19:55

Именно заради тази разлика избягвам да пия по заведения. Купувам от проверени търговци, по възможност вносители.
Имал съм случай от малко Златно Джони да имам зверско главоболие и гадене на следващия ден ( това в периода ми когато бях като мивка :mhihi: , смятайте как съм се натровил).

И аз напоследък пия предимно водка (когато ще се убивам :mhihi: ), тъмен ром (наблягам на продуктите на Zacapa) и джин (само Хендрикс с краставичка и Fever tree тоник) когато е за разпускане
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Whisky

Мнение от TNT » 28 Ное 2017, 20:51

Аз затова изказах мнение в началото на темата, че важното да е истинско. Преди няколко месеца от 12 годишен Glenfiddich за първи път през живота ми ми беше лошо 2 дни. От пиене в събота, в понеделник в 17ч следобяд още ми беше лошо. Тогава решихме, че "12" означава не 12 години, а че е правено в 12 на обяд.

По този повод, моето мнение е, че по магазините всичко под 40лв е едно и също :ok: От там нагоре може да уцелиш нещо истинско. В една и съща дискотека съм бил на рожденни дни петък, събота и понеделник вечер (един уикенд). Общо се е пиело Chivas Regal, Jameson, Tullamore Dew и Jim Beam. Всичко беше ЕДНАКВО.

Е откъде пазарувате ? В някоя от веригите има ли нещо истинско от по-ниския клас, макар и отделни марки да са ? Че знам за едно замръзнало Johnie Walker от Метро :wave:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Whisky

Мнение от acho.rs » 28 Ное 2017, 21:00

Jordana написа:Добре де не са еднакви над 60, аз не съм ценител а потребител , купувам алкохол да го пия не да го мириша . Разни лайняни марки с аромат на тор от шотландски овце и ирландски говеда няма да мога да похваля . За което се надявам да ми простите . Не мое ми се обърна езика да кажа такова нещо затова ще продължа да си ценя това уиски което си пия всеки ден , без да вдигам левел с разни невероятно и неповторими разлики дето се ловят само от избрани . :mhihi:

Само да не си обикновена пияница :mhihi: Майтап да става...
Няма уиски, което да мирише на тор - торФа, не е оборска тор!Торфените Уискитата миришат на пушек, някои и на морска вода и по-специално на йодните нотки на морска вода. Аз го свързвам със северни острови и усет за лагерен огън или камина. За това любимите ми са островните уискита, за които си трябва малко нагласа. Ако пък отидеш някога там, коренно ще ти се промени представата за тези питиета. Макар, да има и много марктениг, наистина си имат история и влагат маниакална педантичност в производството.
Е откъде пазарувате ? В някоя от веригите има ли нещо истинско от по-ниския клас, макар и отделни марки да са ? Че знам за едно замръзнало Johnie Walker от Метро :wave:

От всякъде, стига да е голяма верига. Купувам и от официални вносители, а често ходя на пазар-лаф в уиски шоп-а. Темата е много болезнена. Донес си някои неща от Шотландия от дестилериите директно - голяма разлика в Талискъра :confused: Може и да е внушение, защото има голямо значение - нагласа, с какво се консумира, първо или последно пиене е ... но все пак си има разлика. Както и в цената. КОлкото и да има данъци и акцизи, не разбирам как едно уиски в Шотландия е 40-50 паунда, тук е 50-60 лева :kuku:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Whisky

Мнение от Rainbow » 28 Ное 2017, 21:10

От аванти съм доволен аз за пазаруване. Другите по екзотични - от нета или летища ако имам пътуване и ги имат.

За ментетата какво да говорим, заради тях рядко пия навън или само в определени заведения. За Джонито, едно време като студенти му бяхме доста фенове на червеното (и поради финансовата причина :mhihi: ), но смея да твърдя че в момента е отвратително и дори имам съмнения, че и в големите вериги е менте...

Само да вметна, че едно и също уиски е интересно да се пробва с бучка лед (повече от 1, 2 ако са малки НЕ), чисто или с малко вода. Отваря го по различен начин :yes:

Отделно доста от тях си вървят супер с определен тип шоколад (Макаланите доста ги допълва черен с портокал например).

П.С.: За феновете силно препоръчвам да посетите някой уиски фест и в частност някой от мастър класовете им (аз съм бил точно на Макалън с представителка от там и беше доста интересно, тя беше подбрала точните уискита, шоколади и т.н. + презентира тяхната форма за лед (прави топла лед с диаматер от 6-7см уж да се стапя по-бавно, по-добре е от кубчета, но не е чудо :mhihi: ). С малко история и правилно подбрани аромати и презентация е съвсем друго ;)


@acho.rs - данъците и акцизите там са доста по-убийствени от тук (те си имат проблем с алкохолизма и уж го борят по този начин, в Ирландия е още по-зле май, не че в България няма с това всяка вечер ракия/вино/бира ама айде... :lol: ) и все пак на black friday amazon.co.uk имаше цени като в България 8)
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 14.12.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: Не и БМВ

Re: Whisky

Мнение от Hater » 28 Ное 2017, 21:34

Аз като по-непретенциозен потребител, който пие по-рядко уиски, тача Paddy-то. Меко ми е, не е скъпо и никога не ме боли глава, независимо от количеството.
Минавам само, за да хейтя в "Извън темата".

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Whisky

Мнение от Jordana » 28 Ное 2017, 21:56

Аз само така го пия - една бучка лед . Не ми трябват води соди коли и други . Не ми харесва топло уиски с шепа лед , предпочитам да е темперирано с подходяща за обстановката температура и тогава леда . 1-2 минути изчакване да изпращи леда и воала . Може и вода отделно но не от хладилника да ти опадат зъбите .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 363
Регистриран на: 7.04.2006
Пол: Мъж

Re: Whisky

Мнение от smamf » 29 Ное 2017, 6:49

Mephistofel написа:Laphroaig, това е моят избор за по чаша вечер. А вие сдобихте ли се с вашето имение от 1 квадратен фут на Isle of Islay? :mrgreen:
Освен него, в момента в барчето има и The Balvenie 12 - доста приятно.

Изображение
Вече имам 5-6 квадрата :) ама последно време наблягам на Lagavulin. На онлайн магазина за Friends of Laphroaig има много добри оферти, ама доставката до България прави нещата сложни.

За пазаруването - най-вече от Casavino, нямам оплаквания от качеството.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Всеки си плаща за всички грешки ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Whisky

Мнение от hell's angel » 29 Ное 2017, 9:33

TNT написа: Че знам за едно замръзнало Johnie Walker от Метро :wave:

Много зависи къде ги охлаждаш. На -26-27, повечето от заявените 40% дестилати се предават - та, не би трябвало да те притеснява. Аз като ги забравя в раклата - директно им пука бутилките :mrgreen:
Ubi dubium, ibi libertas

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Whisky

Мнение от Kroki » 29 Ное 2017, 9:36

Whisky или Whiskey? :D
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Whisky

Мнение от hell's angel » 29 Ное 2017, 9:49

Аз и на муншайн съм навит, все ми е тая, дали е с горнооряховска или фиделкастрова захар :ok: Само бариците нещо са кът... :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook