Помощ при избор на климатик

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Jordana » 23 Яну 2024, 21:37

Що му се връзвате , Балтимор ако падне -23 ще трябва да пратят делта форс да го вадят Алха от леда :mhihi:
https://www.currentresults.com/Yearly-W ... rature.php
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от slatanic » 23 Яну 2024, 21:46

Много зависи къде си както написа.
Аз одеве тръгнах към 18.30 от Красно село по Борис,околовръстният път и във Враждебна...
Температурата там тръгна от +1 и отиде на -5 у нас.Колко километра са разликата от тук до там,но надморска височина и голямото наличие на вода до нас прави ей тая хубава работа.
Затова и не се топля с климатици де...не че нямам във всяка стая. :mhihi:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от alx » 23 Яну 2024, 22:28

zazomazo написа:Ще ме караш да ти снимам и сметките за тока май.... :mrgreen:
Ама ще кажеш, че те мамя :mrgreen:

Влажността на въздуха е от съществено значение, ти доколкото си спомням си до голяма вода, а в София при -10 почти няма влага във въздуха. -20 е екзотика за БГ и аз нямам спомени за такъв студ последните години. Може и да е падало някоя нощ близо до това, но при затоплено жилище с малки загуби нужното топлоотдаване от машините за да поддържат постигнатата температура в апартамента е вероятно под 2 киловата. Та съм убеден, че няма да се наложи да вадя духалка. Ясно, че ефективността ще падне драстично, но няма да е под 2.


да- ясно- просто не е достатъчно студено и влажно достатъчно дълго да се видиш във филма... малък дом, добре изолиран можеш да "прескочиш" некви къси застудявания... ама при мене януари и феврурари като хване и държи -10 по няколко дни през деня и по-студено през нощта...

а сметката ти- няма да ми говори нищо без да знам площ, изолация, дограми, обем и 100 други неща. коп-а можеш много просто да го сметнеш между другото

COP = (CubicFeetPerMinute * Delta T at head * 1.08 /3412) / kw consumed...

Демек взимаш от характеристиките обема на издухания въздух в минута на определена скорост (обикновено на най- високата щото е най- ефективен тогава) умножен по разликата на входящата и изходящата температура във/от вътрешното тяло умножен по 1.08 и разделен на 3412 и резултата го делиш на киловатите консумация в момента на меренето.

Примерно сега хванах един от мойте дето е с air handler - при 40 фаренхайт в момента (днеска е топло) 1372 cfm, 46f delta t при 3.36 киловата консумация - COP 5.94... ама при -20f я направих същата сметка и COP беше 0.9... по- зле от реотан (1.0)
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Jordana » 24 Яну 2024, 7:51

Примерно сега хванах един от мойте дето е с air handler - при 40 фаренхайт в момента (днеска е топло) 1372 cfm, 46f delta t при 3.36 киловата консумация - COP 5.94... ама при -20f я направих същата сметка и COP беше 0.9... по- зле от реотан (1.0)
След като ти изтърва фреона климатика или преди това го мери ? :mhihi: Нормалните климатици демек "хайпъринвенторите " на -10 имат Q над 2 дори при 15 градуса в стаята ...Ама при -29 целзий сибирски студ навън дето си смятал нещо си :shock: по добре пали огън на средата на стаята иначе не знам как ше се отоплиш на климатик :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 23.10.2023
Кара: E90

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от acm89 » 24 Яну 2024, 9:59

Здравейте, бандажната лента която изолира тръбите към външното тяло ми е силно накъсана. Какво лента предлагате за по-дългосрочно решение, може би алуминиева или нещо друго?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от ildivvy » 24 Яну 2024, 11:30

Не може ли да се сложи отгоре от сивата 'изолационна тръба' от порест материал, която продават по магазините? Аз сложих такава върху лентата на тръбите веднага след монтажа.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 23.10.2023
Кара: E90

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от acm89 » 24 Яну 2024, 11:40

Не е ли водопромукаема и да подгизне всичко отдолу?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Jordana » 24 Яну 2024, 12:45

Купувате си ето такова нещо . Викате ги ония от фирмата дето са монтирали климатика и го нахлузват това на тръбите . Става вечно , красива , дизайнерско , елегантно и т.н
https://techgosmart.com/%D0%BC%D0%B0%D0 ... -%d1%8480/
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от alx » 24 Яну 2024, 14:47

Jordana написа:
Примерно сега хванах един от мойте дето е с air handler - при 40 фаренхайт в момента (днеска е топло) 1372 cfm, 46f delta t при 3.36 киловата консумация - COP 5.94... ама при -20f я направих същата сметка и COP беше 0.9... по- зле от реотан (1.0)
След като ти изтърва фреона климатика или преди това го мери ? :mhihi: Нормалните климатици демек "хайпъринвенторите " на -10 имат Q над 2 дори при 15 градуса в стаята ...Ама при -29 целзий сибирски студ навън дето си смятал нещо си :shock: по добре пали огън на средата на стаята иначе не знам как ше се отоплиш на климатик :mhihi:


ми как - много просто- спрях ги и си пуснах парното на нафта... иначе еърстейджес са истински vrf машини със директно впръскване и се държат мъжката до -20f както казах, но точно на -23 и 4те като по команда сдадоха багажа... беше интересно да ги гледам на графиките как се борят геройски...

като стане мноо студено и с електричество не стаа- винаги човек мое се облегне на нафтата :ok: (сега ша ма разнесат в темата с електричките :mhihi: )

обаче снега и влагата около нулата пък им еваат мамата - мойте все 45 минути грубо са в дефрост по 5-10 минути.. сигурен съм че прави чудеса за COP-a... :banghead:

това е един от 4те от тая сутрин... това по средата е дефрост-а...
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна alx на 24 Яну 2024, 14:58, променена общо 2 пъти
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Jordana » 24 Яну 2024, 14:54

Защо не си направиш Ко генерация ? Нали имаш два дизелови агрегата - военни !!! Климатика на генератор и парното колкото да се чувства разкоша ... :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от alx » 24 Яну 2024, 15:01

Jordana написа:Защо не си направиш Ко генерация ? Нали имаш два дизелови агрегата - военни !!! Климатика на генератор и парното колкото да се чувства разкоша ... :dunno:


това не го разбрах :) генератора има трагично кпд... вземи за добро утро едни 65% загуби от дизеловия мотор... и още 5-10% от генериращия агрегат...
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Jordana » 25 Яну 2024, 8:35

От Ко генерацията имаш 5-10% механични загуби в триене , или по малко . КПД на малките дизел генератори е около 40% в генераторната част , остатъчната топлина от мотора и изгорелите газове отива в отоплителната инсталация през топлообменици . Ако ползваш тези 40% в добита електроенергия за хайпър инвертора имаш още по високо КПД от 100% тъй като при него има пренос на енергия от външната среда към отоплението . Горенето на нафта в кюмбе е направо разхищение на ресурса спрямо Ко генератора .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от alx » 25 Яну 2024, 17:38

Jordana написа:От Ко генерацията имаш 5-10% механични загуби в триене , или по малко . КПД на малките дизел генератори е около 40% в генераторната част , остатъчната топлина от мотора и изгорелите газове отива в отоплителната инсталация през топлообменици . Ако ползваш тези 40% в добита електроенергия за хайпър инвертора имаш още по високо КПД от 100% тъй като при него има пренос на енергия от външната среда към отоплението . Горенето на нафта в кюмбе е направо разхищение на ресурса спрямо Ко генератора .


сметката мисля, че не излиза ако съм те разбрал правилно- мойте генератори са 14кв константно по 1.5 галона нафта на час всеки. един вид - $5.25 за час нафта (галон и половина) прави 14 квч което значи 37.6 цента на киловат... аз в момента съм на 28 цента от енергото и не трябва да влача и складирам нафта, да чистя дюзи, сменям филтри и тн...

а кюмбето с нафтата го пускам когато инверторите така или иначе престават да работят (на около -30 целзий при моя случай). при това положение аз просто нямам друга алтернатива така или иначе.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Jordana » 25 Яну 2024, 19:57

Аз ти говоря ако палиш кюмбето е по изгодно да генерираш ток и топла вода с генератора . Никой не ти сравнява цени на ток и нафта !
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от alx » 25 Яну 2024, 20:05

Jordana написа:Аз ти говоря ако палиш кюмбето е по изгодно да генерираш ток и топла вода с генератора . Никой не ти сравнява цени на ток и нафта !


а, разбрах- да правя ток да захранвам водна термопомпа? за нещастие при -30 целзий на мене ми трябва вода 70+ градуса в парното за да подържам температура 20 градуса в къщата... за нещастие такива термопомпи няма или ако има са на ръба на възможностите си и са със недостатъчен дебит за капак...
алекс
трабант 601с
разни други возила

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: carmanf1, dewey

Последни теми
Facebook