Избор на настолен компютър.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Nickelback » 28 Фев 2021, 20:43

Anthony_J написа:...някой горе ти беше написал безумието...

:mhihi:
Въпроса е да се вкарва студен въздух отнякъде и да се изкарва топлия от другаде. Щото шкафа, ако е затапен отзад и компа е опрял почти в гърба му и шкафа е нисък, кел файда от всичко. Физичен принцип е топлия въздух да е горе високо, а студения ниско долу, а дали ще е отпред, отзад, откъм гъз@ ще стане ясно ако има някаква бегла снимка на комп, шкафи т.н. На боб - толкоз :ok:
madafaka_donkele написа:
Nickelback написа:По-скоро ми беше въпросът дали и готовите конфигурации стават за нещо :dunno:


Готовите конфигурации ... твърдо не.

Nickelback написа:да речем 4к, та да го добутаме до 5к


Ryzen 9 5950X 16-Core, 32 threads - 1900лв.
RTX 4000 288 Tensor cores, 8GB, 256bit bus - 1800лв.
RTX 5000 384 Tensor cores, 16GB, 256bit bus - 3500лв.
RTX 6000 576 Tensor cores, 24GB, 384bit bus- 7900лв. :mhihi:
X570 дъно 300-400лв.
16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz 150лв.


:yes:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от steeN » 28 Фев 2021, 21:25

Сложи му 32ГБ да има, какво ти се свиди (шегичка ако не е ясно) :mhihi:
И едно NVMe SSD.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Избор на настолен компютър.

Мнение от Anthony_J » 28 Фев 2021, 23:14

Nickelback написа:
madafaka_donkele написа:
Nickelback написа:Не че ми е спешно, но ровнах в OLX-а с RTX ключова дума в търсачката и ми изскочи това:

https://www.olx.bg/ad/nastolen-kompyuta ... 8tftO.html

Цената ми се стори доста, доста прилична за комплект RTX3070 и i7 10700. Ама дъното грам още не съм ровил да видя какво е :dunno:
Изобщо какво може да се сглоби за подобни или малко повече пари?
Струва ли си да си поръчвам готово PC (подобно Lenovo или друго) или положението е като преди 15 години и е по-евтино и сигурно излиза сам да си го сглоби човек?

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Не се излагай с тези измислени олх "оферти" :mhihi: Щом е за производителност забравяш за всякакви интел л@йна. Ryzen 9 или Threadripper, но предвид, че ти трябва за МЛ, може да минеш и с Ryzen, щото не гониш процесорна, а предполагам тензорни ядра или повече хFLOPS, CUDA ядра и т.н.. Картите са кът, заради майнърите. За МЛ забравяш за АМД карти, само RTX-ове и съответно трябва да се гледа и от Германия или ако имаш кой да ти донесе от щатите/канада/UK. А и не си казал до какви пари и тези пари само процесор и видео или и други компоненти? Иначе има го и ngc-то, ако не ти се сглобява машина https://ngc.nvidia.com/catalog/collections


Добре, де убедихте ме за threadripper, а RTX-а е must have :ok:
Като цена де да знам... да речем 4к, та да го добутаме до 5к, щото бюджета винаги е разтегливо понятие и все не стига накрая :ok: Не съм се залетял още да сглобявам, първо да видя Coral-ите какво могат :ok: По-скоро ми беше въпросът дали и готовите конфигурации стават за нещо :dunno:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Моят съвет е да изчакаш да се възстанови пазарът, че в моментът е трагедия. Да даваш безумни пари за quadro rtx, което 3070, 3080 ще го убият за 1/3 от цената, не е оправдано. По-добре някой Титан да вземеш, преди ги продавах доста за ML, но пак не си заслужава. Ако не ти е спешно, отложи до лятото. Няма смисъл и да се набутваш за Тредрипър, по-добре инвестирай в карти. Може да се направи машина с 2 х 3070 или 3080 и с по-бюджетен процесор, ще ти свърши много по-добра работа. За жалост кризата е тегава и не се знае кога ще приключи. Далеч не са майнърите причината. Няма даже вафли за чиповете вече. Лоши разчети и сега всички страдаме яко.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 722
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Don_Diego » 01 Мар 2021, 0:31

Anthony_J написа:Иначе е добре отзад да е отворен шкафа, за да има къде да излиза горещия въздух. Всичко зависи и какво имаш в кутията - процесор, видео.


Шкафа отзад е отворен, компа в поставен горе долу в средата му (от задната страна има поне 30см до стената) и леко вдигнат, че да има повече място да дърпа въздух отпред. Вътре само видеото е по-яко към момента 1060 6гб, процесора е някакъв смотан към момента. На първо четене дори в стендбай падна температурата на видеото с 3-4 градуса, при филми също е надолу :yes: . Към момента това ще му е и ако има нужда от повече направо ще скачам на други кутия, още вентилатори и направо процесора ще сменя (няма да го отварям всеки ден я :mhihi: )
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Nickelback » 14 Мар 2021, 13:46

madafaka_donkele написа:Ryzen 9 5950X 16-Core, 32 threads - 1900лв.

Реших все пак сглобяването на сериозно PC да го дръпна по-насам във времето, че не си е работа с тоя fullHD лаптоп и 4k 43-инчов монитор :ok: Не мога да му ползвам пълния потенциал :ok:
Само, че ще го правя на две (дори три) фази, като се нормализират малко цените на видеокартите :ok: Та си начертах един roadmap:

Фаза1:
Бюджет: 3000лв, маааксимум 3500лв, за да поеме някакви донапасвания :mhihi:
Включва: Хубава кутия, хубаво захранване, хубаво дъно, процесор, охладител, 32GB RAM, NVMe SSD и някакъв конвенционален HDD. Не искам отделно видео карта (засега - виж фаза2/3)!
Въпроси:
1. Случайно листнах някакви Threadripper-и да си харесам някой и с изненада установих, че нямат май вграден видеоконтролер за разлика от Интелските процесори :mhihi: :ok:
Какви са ми вариантите тук? Да взема някаква умряла видеокарта, колкото да си подкарам 2D 4k резолюция, да мога да си бачкам, или има и друг вариант? Гледам, че някои дъна имат изведен HDMI и Display port :dunno:
2. Кой е "най-напредничавият" чипсет за Threadripper-и, който бихте препоръчали? Дори конкретно ATX дъно.

Фаза2:
Бюджет: N/A
Включва: RTX видео карта (или 2 броя)
Въпроси: Няма засега

Фаза3:
Бюджет: N/A
Включва: Втора RTX видео карта, ако фаза2 е минала само с една видео карта
Въпроси: Няма

Не си правя собствено детайло проучване на пазара, както обикновено правя, защото наистина нямам време да ровя и да гледам ревюта и сравнителни таблици, та ще съм сърдечно благодарен да ми смелете малко инфо, препоръки и впечатления наготово по отношение на Фаза1 :bchug:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Zagy » 14 Мар 2021, 14:39

Тредрипър не ти трябва. Вземи си един 5800Х или 5900Х - напълно достатъчни са за всичко. Дъно - аз лично се спрях и си взех Б550 Томахавка - на нея тръгва абсолютно всичко, ВРМите са железни и подкарват без проблем и 16-ядрен 5950Х с клок, вграденото аудио е доста прилично, имаш ПЦИ-Е 4 на НВМЕ слота и слота за видеото до процесора, клоква рам и процесор отлично (питай ме откъде знам :) ). РАМ - 16ГБ ще са ти достатъчни, задължително бърза РАМ - поне 3600 ЦЛ16 (може и по-хубава в зависимост дали ти се дават много пари), видеото - може да намериш бивши копачки за под 150лв, които без грижи вадят 2Д 4К. Хубава кутия и захранване поне 800 вата ако ще слагаш 3080 или 6800ХТ или нещо еквивалентно. НВМЕтата вече са доста на пазара - има избор, имаш и бързи ПЦИ-Е 4 такива, поне 512ГБ ако ще е само системен, ако ще качваш неща, които искат бързо ССД - вземи и по-голям. На твое място бих забил и един 2ТБ или по-голям хард - за сторидж и други работи.

Ако не искаш да взимаш отделно видео - нямаш избор освен интелски конфиг.

ЕДИТ: вземи и поне няколко вентилатора, че повечето кутии идват само с по един, преко сили два броя. Аз лично имам 5 :D - 3 вкарват и 2 изкарват. Фен съм на positive air pressure идеологията :)
Si non confectus, non reficiat.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от steeN » 14 Мар 2021, 15:26

Аз бих гледал ASUS или Gigabyte за дънна платка. Така ще си ограничиш излишното гледане на безброй варианти.
Захранвания харесвам Corsair, имаше и една немска марка, която не се сещам в момента, но са достатъчно известни, че да ги намериш.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Zagy » 14 Мар 2021, 15:29

За захранванията - Сийсоник или ЕВГА, може и Корсар наистина, малко по-бюджетно, но също доста качествено - СуперФлауър.
Si non confectus, non reficiat.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Nickelback » 15 Мар 2021, 18:59

Zagy написа:Тредрипър не ти трябва. Вземи си един 5800Х или 5900Х - напълно достатъчни са за всичко.

Честно казано високата производителност не ми е кой знае какъв фактор. Рядко сменям хардуер, както е с компютри, така и лаптопи, и телефони, и каквото се сетиш. Затова обикновено взимам най-високотехнологичното (не и най-бързото) на пазара, което мога да си позволя и карам с него поне 5 години. Последният ми лаптоп го купих от щатите преди 8 години и половина и оттогава насам нито ме е предал, нито пък съм имал кой знае каква липса на перформънс, за да си върша работата. Освен максималната FullHD резолюция ( :mhihi: ) на GeForce 650GT-то му, което всъщност е основната причина да се налага ъпгрейдвам, не друго чак толкова. С 16GB RAM още тогава (като стана въпрос за RAM :ok: ), SSD и т.н. и т.н. Добра машинка беше (и все още е) :)
Идеята ми е, че Threadripper, наред със сокета си, разните му чипсети, дъна и т.н. е технологично по-напред от конкуренцията. Да речем с четириканална архитектура към паметта е. Expose-ва много повече PCIе лейнове, което мен лично ме кефи. Вероятно ще се възползвам от това му предимство в бъдеще, за да си закача мои си или купешки платки с тензорни копроцесори... Предстои тепърва да експериметирам в тази посока и ще преценя. Стига да няма драми с BIOS ъпдейти и другите стандартни тъпотии откъм дъното.

Zagy написа:...видеото - може да намериш бивши копачки за под 150лв, които без грижи вадят 2Д 4К. Хубава кутия и захранване поне 800 вата ако ще слагаш 3080 или 6800ХТ или нещо еквивалентно. НВМЕтата вече са доста на пазара - има избор, имаш и бързи ПЦИ-Е 4 такива, поне 512ГБ ако ще е само системен, ако ще качваш неща, които искат бързо ССД - вземи и по-голям. На твое място бих забил и един 2ТБ или по-голям хард - за сторидж и други работи.

Ако не искаш да взимаш отделно видео - нямаш избор освен интелски конфиг.

ЕДИТ: вземи и поне няколко вентилатора, че повечето кутии идват само с по един, преко сили два броя. Аз лично имам 5 :D - 3 вкарват и 2 изкарват. Фен съм на positive air pressure идеологията :)

Благодаря за тези съвети, вземам ги предвид :bchug:

steeN написа:Аз бих гледал ASUS или Gigabyte за дънна платка. Така ще си ограничиш излишното гледане на безброй варианти.
Захранвания харесвам Corsair, имаше и една немска марка, която не се сещам в момента, но са достатъчно известни, че да ги намериш.

:yes:

Zagy написа:За захранванията - Сийсоник или ЕВГА, може и Корсар наистина, малко по-бюджетно, но също доста качествено - СуперФлауър.

:yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Jordana » 15 Мар 2021, 19:04

С такъв процесор трудно ще се вместиш в 3к дори и с някаква времянка видео карта . За там според мен поне година има докато се нормализира пазара на тия аксесоари . Едно че ковида ги удари лошо второ всичко копа в момента .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от steeN » 15 Мар 2021, 20:31

И предния път през 2017 г беше така и като се срина криптото имаше карти на килограм. Другото си е на все същите цени.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Nickelback » 16 Мар 2021, 12:58

Jordana написа:С такъв процесор трудно ще се вместиш в 3к дори и с някаква времянка видео карта .

Мда. В 1500-1700лв. криво-ляво се вместваш за по-entry level Threadripper (1920X, да речем) и прилично дъно. Оттам нагоре имаш RAM за около 450лв. Прилична кутия, хубаво захранване, хубав кулер и разни още вентилатори са още 700лв (не съм и предполагал, че кулери за това добиче вървят по 200лв+ :shock: ). И свърши бюджета кажи речи :ok: Затова минаваме в 3500 рейнджа за едно SSD 500GB и най-умрялата възможна видеокарта втора ръка :mhihi: RAID масиви ще са по-натам, и може би на друго PC :roll: Изпускам ли нещо важно?

Като стана въпрос за кулери - какво ви е мнението за водните охлаждания, бяха много модьерни преди години..? :mrgreen: Аз съм по-скоро :no: :no: :no:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от steeN » 16 Мар 2021, 13:05

Все още са си модерни и освен ако не искаш да забучиш огромно heat pipe чудовище в кутията или да умреш от шум е най-добрия избор. Лесния и проверен вариант е Corsair :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Zagy » 16 Мар 2021, 13:10

Имам приятел, който си сглобява машина за разбиване на пароли и е с 5800Х и две 3090ки (или 3080ки бяха) - тоя процесор може да храни много такива карти за подобни дейности.

И аз не съм фен на водните, имат няколко слаби места, и реално хубавите водни почти не предлагат повече от едно хубаво въздушно охлаждане, а често разликата е двойна като цена.
Si non confectus, non reficiat.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Jordana » 16 Мар 2021, 13:11

Липсата на шум е основното , аз съм на вода отдавна . В кутията все пак трябва да има един вентилатор поне , мръсотията вътре е много по малко и чистиш само един топлобменик отвън . Но си има други недостатъци с подръжката без съмнение , цената също . За мен лично е на кантар , ако няма естествено някаква особена необходимост от такова нещо :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook