Избор на настолен компютър.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Nickelback » 26 Фев 2021, 22:35

AGD написа:
Nickelback написа:Някой мяркал ли е някъде да се продава подобен адаптер?

Сигурно си знаеш/проучил, че и в името му го пише на този контролер, но все пак да спомена, че трябва и дъното/биоса да поддържат pcie bifurcation, за да сработи това нещо.


Да, дъното още не е избрано, тепърва ще гледам какво ще ми пасне...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от madafaka_donkele » 26 Фев 2021, 22:59

Щом не си избрал виж някаква сървърна техника. Виждал съм специализирани дъна, но със сторидж насоченост с 2/4 м.2 слота, но пак казвам за сторидж. Другото е при някой от местните търговци да питаш за такава платка, HBA или pass-through модул. Избор има, но за нещо по-нормално. Тва key E е по-скоро екзотика, а и искаш да му пускаш нещо различно от сторидж, което още повече усложнява заданието. Така и така си го намерил тва, дето ти върши работа, що не го поръчаш направо?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Nickelback » 26 Фев 2021, 23:17

madafaka_donkele написа:Щом не си избрал виж някаква сървърна техника. Виждал съм специализирани дъна, но със сторидж насоченост с 2/4 м.2 слота, но пак казвам за сторидж. Другото е при някой от местните търговци да питаш за такава платка, HBA или pass-through модул. Избор има, но за нещо по-нормално. Тва key E е по-скоро екзотика, а и искаш да му пускаш нещо различно от сторидж, което още повече усложнява заданието. Така и така си го намерил тва, дето ти върши работа, що не го поръчаш направо?


О със сигурност ще е пак някое mini-ITX дъно :) Гоним ниска консумация, малки размери и ниско ниво на шум, не искам сървъри :ok: За тензорни копроцесори става въпрос. Поръчах един двоен на M.2 key E и го чакам да дойде другата седмица. Ако ме изкефи как се държи на x1/x2 PCIe на сегашното дъно, със сигурност ще си правя платка за x16, ако не намеря готова (както и изглежда), и ще търся ново дъно с PCIe x16...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Don_Diego » 27 Фев 2021, 23:04

Ще слагам още един вентилатор на компютъра на нашите, че ще го вкарват в бюро (досега седеше отстрани на бюрото) - как да ориентирам въздуха: навън или навътре?
Не се ползва за работа или нещо подобно (основно филми в 4к), но предвид “затварянето” му в бюрото реших, че малко повече охлаждане няма да е излишно. Доколкото знам има само един друг вентилатор на кутията, отделно са този на процесора и перките на видеото (1060)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 675
Регистриран на: 25.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F15

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от theraven_nz » 27 Фев 2021, 23:51

Не знам каква е сегашната ситуация и дали кутията го позволява, но най-добре 2 вентилатора - един отпред да вкарва и един отзад да изкарва.
---

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Nickelback » 28 Фев 2021, 9:13

И аз мисля, че с два е по-добре стига да има правилна циркулация. Най-общо казано, трябва да се опитваш да "вадиш" топлия въздух отвътре навън, за да не се задушава машината щом е в шкаф. Ако имаш възможност пробии дупки на гърба на шкафа, за да вкарваш пък свеж въздух оттам с другия вентилатор. Ако няма възможност за дупки и искаш един вентилатор, то определено бих сложил голям вентилатор на лицевата част на компа, за да изтегля максимално бързо топлия въздух, а не той да заседява в кутията и шкафа и да му трови живота. А свеж въздух ще си намери откъде да влезе (както казах, най-добре отзад и отдолу, за да е по-студен).

И аз да питам на свой ред :ok: От 15 години не ми се е налагало да си подбирам компоненти и да си сглобявам настолно PC. Все на лаптопи го карам досега :mhihi: А бая добри PC-та си сглобявах като студент като ми се играеха игри, но съм загубил форма нещо и трябва пак да се вкарам във филма :ok: Сега не ми се играят игри, но съм тръгнал по-сериозно да се занимавам с AI/Machine Learning, та ми трябва и сериозна машина (освен горните премеждия дето питах).
Не че ми е спешно, но ровнах в OLX-а с RTX ключова дума в търсачката и ми изскочи това:

https://www.olx.bg/ad/nastolen-kompyuta ... 8tftO.html

Цената ми се стори доста, доста прилична за комплект RTX3070 и i7 10700. Ама дъното грам още не съм ровил да видя какво е :dunno:
Изобщо какво може да се сглоби за подобни или малко повече пари?
Струва ли си да си поръчвам готово PC (подобно Lenovo или друго) или положението е като преди 15 години и е по-евтино и сигурно излиза сам да си го сглоби човек?

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от steeN » 28 Фев 2021, 10:21

Според мен няма смисъл да се купуват видео карти за machine learning. Това беше преди няколко години, сега има достатъчно cloud services където може да си платиш някакви стотинки да си тренираш модела когато имаш нужда.

примерно
https://aws.amazon.com/getting-started/ ... ontainers/

Ако правех комп сега не бих взел Интел също така. Определено някой АМД тредрипър.
Последна промяна steeN на 28 Фев 2021, 10:23, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от drifty » 28 Фев 2021, 10:22

Аз поне до колкото знам, в момента има дефицит на видео карти, та първо трябва да видиш дали има от къде да вземеш. Май тия РТХ се намират, че не всеки може да си ги позволи. Пък за АИ мисля, че ти трябва сериозна видео карта.

Аз за сестрата исках да купувам, та в магазина ми казаха, че просто няма карти в момента. Но при мен ценовият диапазон беше до към 1500лв, при теб може би ще са по-добре нещата.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Don_Diego » 28 Фев 2021, 10:45

theraven_nz написа:Не знам каква е сегашната ситуация и дали кутията го позволява, но най-добре 2 вентилатора - един отпред да вкарва и един отзад да изкарва.


Кутията уж позволява допълнителна 120мм перка ама аз не намирам къде може да застане, нито пък упътване/чертеж в интернет където да погледна, та май ще се ориентирам към нова кутия :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Nickelback » 28 Фев 2021, 11:45

steeN написа:Според мен няма смисъл да се купуват видео карти за machine learning. Това беше преди няколко години, сега има достатъчно cloud services където може да си платиш някакви стотинки да си тренираш модела когато имаш нужда.

примерно
https://aws.amazon.com/getting-started/ ... ontainers/

Ако правех комп сега не бих взел Интел също така. Определено някой АМД тредрипър.


За момента не планирам да си тренирам модели при мен. Ползвам готови. Най-малкото, 'щото нямам лейбълнати данни, не че не ми се иска :mhihi: Но не е изключено да ми потрябва скоро :dunno: По сметки за това, което съм планирал из вкъщи и около вкъщи ще ми трябват 100-ина int8 TOPS-а изчислителна мощ. В момента имам 2 :mhihi: :ok: 64 от тях смятам да реализирам с Coral-и, ама първо трябва да си поиграя малко с тях, та не е сигурно дали ще стане както си го мисля :ok: Та предпочитам да имам една видеокарта "on demand" за каквото си искам :)

Threadripper не го изключвам като вариант :bchug:
drifty написа:Аз поне до колкото знам, в момента има дефицит на видео карти, та първо трябва да видиш дали има от къде да вземеш. Май тия РТХ се намират, че не всеки може да си ги позволи. Пък за АИ мисля, че ти трябва сериозна видео карта.

Аз за сестрата исках да купувам, та в магазина ми казаха, че просто няма карти в момента. Но при мен ценовият диапазон беше до към 1500лв, при теб може би ще са по-добре нещата.


Така е, ама гледам че изпадат е OLX-а. Принципно питах дали има смисъл аз да си сгобявам PC или и готово е нелош вариант откъм цена. Ще ми се да се включат повече хора, които скоро са сглобявали подобно животинче и са срещнали реални проблеми при селекция на компоненти и разни "готови" варианти.
RTX задълже, тензорни ядра ми трябват :)

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от madafaka_donkele » 28 Фев 2021, 12:00

Don_Diego написа:Кутията уж позволява допълнителна 120мм перка ама аз не намирам къде може да застане, нито пък упътване/чертеж в интернет където да погледна, та май ще се ориентирам към нова кутия :mhihi:


Махаш предния панел на кутията и трябва да има монтажни отвори....освен, ако не е много стара щайга. Иначе като подбираш гледай да са възможно най-големите мм, ако може 150, слагай 150. После гледай да са нискооборотни, но с висок обем изместване на въздуха(CFM). Гледай да ги подбереш 2 еднакви, че ако не са става negative/positive pressure после, което за нормално ползване не те интересува :mhihi: И гледай нещо марково, Noctua, Arctic и подобните.

Nickelback написа:Не че ми е спешно, но ровнах в OLX-а с RTX ключова дума в търсачката и ми изскочи това:

https://www.olx.bg/ad/nastolen-kompyuta ... 8tftO.html

Цената ми се стори доста, доста прилична за комплект RTX3070 и i7 10700. Ама дъното грам още не съм ровил да видя какво е :dunno:
Изобщо какво може да се сглоби за подобни или малко повече пари?
Струва ли си да си поръчвам готово PC (подобно Lenovo или друго) или положението е като преди 15 години и е по-евтино и сигурно излиза сам да си го сглоби човек?

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Не се излагай с тези измислени олх "оферти" :mhihi: Щом е за производителност забравяш за всякакви интел л@йна. Ryzen 9 или Threadripper, но предвид, че ти трябва за МЛ, може да минеш и с Ryzen, щото не гониш процесорна, а предполагам тензорни ядра или повече хFLOPS, CUDA ядра и т.н.. Картите са кът, заради майнърите. За МЛ забравяш за АМД карти, само RTX-ове и съответно трябва да се гледа и от Германия или ако имаш кой да ти донесе от щатите/канада/UK. А и не си казал до какви пари и тези пари само процесор и видео или и други компоненти? Иначе има го и ngc-то, ако не ти се сглобява машина https://ngc.nvidia.com/catalog/collections

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Don_Diego » 28 Фев 2021, 13:47

Така и стана...разглобиха кутията на състевните и части и се оказа, че зад предния панел могат да се сложат допълнително 2х120мм. Странно решение да сложиш големите перки отпред където предния панел е затворен (има малък отвор най-долу), а отзад да е малката перка :dunno: китайска му работа :mhihi:

Заложих на be quiet!, най-много ми допадна опаковката :lol: и имаше най-големия cfm дето намерих за 120мм перка
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от Nickelback » 28 Фев 2021, 17:24

madafaka_donkele написа:
Nickelback написа:Не че ми е спешно, но ровнах в OLX-а с RTX ключова дума в търсачката и ми изскочи това:

https://www.olx.bg/ad/nastolen-kompyuta ... 8tftO.html

Цената ми се стори доста, доста прилична за комплект RTX3070 и i7 10700. Ама дъното грам още не съм ровил да видя какво е :dunno:
Изобщо какво може да се сглоби за подобни или малко повече пари?
Струва ли си да си поръчвам готово PC (подобно Lenovo или друго) или положението е като преди 15 години и е по-евтино и сигурно излиза сам да си го сглоби човек?

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Не се излагай с тези измислени олх "оферти" :mhihi: Щом е за производителност забравяш за всякакви интел л@йна. Ryzen 9 или Threadripper, но предвид, че ти трябва за МЛ, може да минеш и с Ryzen, щото не гониш процесорна, а предполагам тензорни ядра или повече хFLOPS, CUDA ядра и т.н.. Картите са кът, заради майнърите. За МЛ забравяш за АМД карти, само RTX-ове и съответно трябва да се гледа и от Германия или ако имаш кой да ти донесе от щатите/канада/UK. А и не си казал до какви пари и тези пари само процесор и видео или и други компоненти? Иначе има го и ngc-то, ако не ти се сглобява машина https://ngc.nvidia.com/catalog/collections


Добре, де убедихте ме за threadripper, а RTX-а е must have :ok:
Като цена де да знам... да речем 4к, та да го добутаме до 5к, щото бюджета винаги е разтегливо понятие и все не стига накрая :ok: Не съм се залетял още да сглобявам, първо да видя Coral-ите какво могат :ok: По-скоро ми беше въпросът дали и готовите конфигурации стават за нещо :dunno:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Избор на настолен компютър.

Мнение от Anthony_J » 28 Фев 2021, 19:16

Don_Diego написа:Така и стана...разглобиха кутията на състевните и части и се оказа, че зад предния панел могат да се сложат допълнително 2х120мм. Странно решение да сложиш големите перки отпред където предния панел е затворен (има малък отвор най-долу), а отзад да е малката перка :dunno: китайска му работа :mhihi:

Заложих на be quiet!, най-много ми допадна опаковката :lol: и имаше най-големия cfm дето намерих за 120мм перка

beQuiet е чудесен избор. Предния вентилатор трябва да вкарва въздух, а задния да изкарва. Гледай да не го объркаш, че някой горе ти беше написал безумието да вкараваш въздух отзад и да го изкарваш отпред. Това ти гарантира бърза смърт на машината. Иначе е добре отзад да е отворен шкафа, за да има къде да излиза горещия въздух. Всичко зависи и какво имаш в кутията - процесор, видео. Малкия отвор може да си е напълно достатъчен отпред. Ако обаче имаш сериозни консуматори, тогава е добре да смениш кутията с друга и лицевият панел да е тип меш, за да вкарва повече свеж въздух вътре.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнение от madafaka_donkele » 28 Фев 2021, 20:03

Nickelback написа:По-скоро ми беше въпросът дали и готовите конфигурации стават за нещо :dunno:


Готовите конфигурации никога не са били, не са и никога няма да стават за нещо :mhihi: Готовите конфигурации само в банки и подобни институции, където ти трябват огромни бройки еднакви за юзърта. Във всички останали случаи - твърдо не.

Nickelback написа:да речем 4к, та да го добутаме до 5к


Ryzen 9 5950X 16-Core, 32 threads - 1900лв.
RTX 4000 288 Tensor cores, 8GB, 256bit bus - 1800лв.
RTX 5000 384 Tensor cores, 16GB, 256bit bus - 3500лв.
RTX 6000 576 Tensor cores, 24GB, 384bit bus- 7900лв. :mhihi:
X570 дъно 300-400лв.
16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz 150лв.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook