Мотористите във форума!

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Какъв тип и колко мотоциклета притежавате?

Скутер
37
14%
Чопър/Круйзер
5
2%
Ендуро
15
6%
Мотор за гората/Крос
7
3%
Градски спорт/турист (нейкед)
32
12%
Шосеен спорт/турист
15
6%
Чист турист
4
2%
Пистов
26
10%
Притежавам един мотор
33
13%
Притежавам два мотора
9
3%
Притежавам три и повече мотора
4
2%
До 500сс
23
9%
500-750сс
23
9%
750-1000сс
15
6%
Над 1000сс
14
5%
 
Общо гласове : 262
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Мотористите във форума!

Мнение от drifty » 21 Апр 2023, 7:40

Според мен би трябвало да е задължителна регистрация и да си се кара само с категория такава машина. В крайна сметка си е моторно превозно средство, което е по-бързо от един бензинов скутер. Все едно електрическите коли да са без регистрации щото са електрически.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Мотористите във форума!

Мнение от bum_bum » 21 Апр 2023, 8:22

То не е само скоростта. Принципно най-ниската категория скутери е със скорост до 45км/ч, което означава, че и на колелото трябва да си сложа номер. :mhihi:

Щом има двигател и се движи по пътната мрежа следва да се регистрира. Което според ЗДВП би трябвало да включва и електрическите тротинетки, но не съм видял ни един с номер до сега.

С всяка една новост има един период в който държавата не е на ясно какво точно трябва да се направи и аз бих се възползвал от него максимално. Може и да е изтекъл вече този период де, не съм много вчас. Но из София съм виждал доста да карат без номера. Не, че и кросови мотори без номера няма от време на време.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1531
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Мотористите във форума!

Мнение от ildivvy » 21 Апр 2023, 11:15

На регистрация подлежат моторните превозни средства. Не се упоменава, че това са само такива с ДВГ, ако не се лъжа де... Затова и електричките на четири колела ги регистрират. Би трябвало и тези да ги регистрират... Иначе за В-категория май наистина се искаше да е до 50куб.см и скорост до 45км/ч . Ако едно от двете не е изпълнено трябва да се иска А-категория.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Мотористите във форума!

Мнение от bum_bum » 21 Апр 2023, 12:08

Това казвам, че и електрическите тротинетки трябва да имат регистрация, номер и ГО по закон, но реално минават между капките.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Мотористите във форума!

Мнение от drifty » 21 Апр 2023, 13:10

На едно момче му откраднаха симсонката преди месец, намери се, отиде в КАТ да си вземе нова регистрационна табела и му отказали - S51-то не влизало вече във М категория, трябвало с А да се кара /или там която имаш след АМ/. А тия тротинетки, особено големите, са си баш като едно симсонче - пак имат двг, както каза колегата по-горе, редно е да сме равни, нали..
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Мотористите във форума!

Мнение от bum_bum » 21 Апр 2023, 13:21

Според мен трябва да ги оставят на мира и тях и тия с колелетата, най-малкото като опит да изкарат хората от колите. Евентуално някакво ГО на водача за случай в който могат да блъснат и наранят човек. Иначе каквато и глупост да направят в общия случай ще страдат само те.

М-у другото мерих този шлем. За мотор е малко прекалено градски с много ограничена употреба, но за такова колело ще е много добре мисля. Много е лек и удобен.

https://www.shoei-europe.com/products/ex-zero/
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Мотористите във форума!

Мнение от drifty » 23 Апр 2023, 0:08

Почвам трета година вече да реставрирам симсоня и все още основно разглобявам.. 30 години на пътя и още 10 из мазетата, терасата и гаража са му се отразили доста пагубно. Днес разглобих каплите, трябва да видя как да възстановя обръчите и какво е необходимо да сервизирам главините. Нямам търпение вече тая година да започна да го редя..
received_1447514289117529.jpeg

received_1383354295731501.jpeg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1531
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Мотористите във форума!

Мнение от ildivvy » 23 Апр 2023, 9:21

Миналата седмица си купих от 'Лидл' за 3лв пакета с кърпички за почистване на кожени тапицерии... Едва ли ще става за колата, но преди малко ми почистиха и 'обработиха' доста добре ръкавиците, с които карам мотора! Беше нещо като проба, да видя имат ли някаква 'полезна стойност'. Определено свалят мръсотията и сега кожата е и доста по-мека ... Май ще ги пробвам и на колата някой път!

П.П. ''Drifti, малко след твоя пост в мото-форума, нещо го 'спряха'! И друг път се е случвало и ще тръгне скоро пак. Пиша ти го, за да не се отчайваш и да влизаш в него. Хората ще ти отговорят... Има теми и хора, които се занимават с реставрации и знаят всичко за процеса!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Мотористите във форума!

Мнение от drifty » 23 Апр 2023, 9:27

Той като цяло едва работеше и като пусках поста. Иначе ходих онзи ден до военния завод тук и се съгласиха да направят спиците с хром-никел, та ще видя какво ще сътворят. :bchug:
Изображение

Scrapyard user
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E70 / Yamaha MT-07
Детайли за колата: прасе + прасе

Re: Мотористите във форума!

Мнение от Spit-Fire » 24 Апр 2023, 6:13

Относно регистрацията, регистрирах го защото на фона на всичкия батак в държавата аз все още тая надежди, че мога да бъда добрия пример за някои неща и според закона мотора ми се води категория L1e и съм го закупил като такъв със съответните документи. Можеше да взема оф роуд версията, която на всичкото отгоре е по-евтина и по-хубава, но не я защото не може да се движи легално по пътя. Та регистрирал съм го защото така е редно уж. А дали ги гледат тея неща или все още не мен не ме касае.

Иначе малко пресни впечатления от вчера понеже правих тея дни стабилен ребилд (разглобих го от-до) и настройки. Който иска да вярва, който иска да не, нямам файда да лъжа за каквото и да е.
Покарахме стабилно с един приятел с 300 кубиков скутер. На старта скачам пред него и вървим наравно до към 50-60. Няколко пистарки вчера (не съм сигурен за кубиците понеже нямаха лепенки) им взимам старта с много, но после пак на 50-60 ме отвяват като спрял. С две думи машината е перфектна да се бъзикаш с хора по светофарите. Максималната ми скорост в момента е 90 км/ч, но е доста страшна за knobby гумите, на които минах отново докато си чакам новите капли 16 цола и супермото трансформацията с гума дебеланка отзаде (110/70-16). Дано никой не ме пита как ще я върти тая гума, че тоя въпрос го отговарям вече 20 пъти :mhihi:
The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Мотористите във форума!

Мнение от dhtj » 28 Апр 2023, 0:49

Не видях на пръв поглед вело тема, но въпроса ми е смесен, затова ще питам тук. :lol:

Видях, че скоро я споменахте темата със смазките.
За колелото ми искам да питам (cross grx9) , заводската смазка на веригата ми изкара две години, миналата година я усетих че изсъхна и помолих един приятел моторист да ми я пръсне със спрей, беше супер в началото, но сега чувам и усещам как хрущи като въртя педалите, смазката е много лепкава и е събрала пясък и прах.

С какво да я изчистя и с какво да я смажа повторно? Сякаш не ми се иска пак с такъв спрей.
Мисля с бензин и парцал или с обезмаслител за спирачки да я изчистя и после м10д да и капна тук там, лошото е че ще цапа крачоли. :lol:
По-добри предложения имате ли?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Мотористите във форума!

Мнение от seimo » 28 Апр 2023, 5:43

Почисти я с газ за осветление. За смазването ако искаш да е със спрей който да не цапа и не е лепкав този е най-доброто

https://www.mymoto.bg/sprey-za-veriga-p ... zvane/3481.

Обаче за колело според мен не си струва. Аз моето съм си го смазвал с обикновенно двигателно масло.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1531
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Мотористите във форума!

Мнение от ildivvy » 28 Апр 2023, 7:09

Можеш да почистиш и с ВД40 ... След това обаче я смазвай с трансмисионно масло! Двигателното е доста 'по-течно' и цапа/хвърчи повече.... Всъщност, веригата не иска голямо количество, а и тази е велосипедна.. Така няма да ти пръска, а и ти не можеш да я въртиш с толкова високи обороти, както мотора, че да я изхвърля центробежно! Правилото е, че цапа ли, значи маслото е било много...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Мотористите във форума!

Мнение от seimo » 28 Апр 2023, 7:49

Два три пъти съм си смазвал мотора с трансмисионно масло. След 50км цялата верига е в гняс и то една черна гадна. Където е пръснало няма махане.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1531
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Мотористите във форума!

Мнение от ildivvy » 28 Апр 2023, 8:23

Ами ... в такъв случай колегата да си прецени сам! Аз съм с такъв тип масло (и с ойлер и без) от над 10г и нямам забележки, а мразя да ми е мръсно/мазно нещо по мотора! Нека пробва различни варианти и сам да види, кое 'работи' най-добре при него...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook