Икономика на РБ

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 11 Окт 2020, 12:58

Е кога съм казал, че тия институции работят? Нещо изобщо не се разбираме. Не знам какво толкова не ти харесва като казвам, че 2/3 от тия паразити трябва да изчезнат? Какво толкова им харесваш? Колко живота да ги чакам да почнат да работят? Във всеки бизнес има някакво картелно раково образование... в туризма има някакви професионали организации дето да плащаш рекет... т.е. членство де... при храните трябва да минаш курс как да правиш нещо при някакви бездарници, които реално може ти да им преподаваш как да го правиш ако си сериозен и какви ли не простотии. Кое не е така от това?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономика на РБ

Мнение от bum_bum » 11 Окт 2020, 13:23

Никога не съм казвал, че държавната администрация си е на мястото. Не 2/3 ами 2,9/3 ако се махнат вероятно ще е по-добре или поне по-леко на бюджета. Същото важи и за всичките държавни поръчки, субсидии, помощи, финансирания и проекти, които само изкривяват нормалния начин на правене на бизнес.

За законовите регулации на всеки един бизнес също никога не съм казвал, че са разумни или ако има и такива, то те се прилагат по разумен начин. Всичкото е една машина, която пълни джобовете на администрацията, щото заплатите им били малки.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 11 Окт 2020, 13:24

Защо тогава спорим изобщо като искаме едно и също :dunno:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3678
Регистриран на: 28.03.2007
Местоположение: Хасково
Кара: e36 318is M44
Мечтае да кара: камаро.

Re: Икономика на РБ

Мнение от Nukem » 11 Окт 2020, 14:48

steeN написа:Е ми така ше е като вече границите не са затворени и хидроинженерите вече не са крепостни селяни да работят за без пари за някакви партийни функционери. Поне малките язовири ги дават на концесии, някой ден ще се светнат и за големите, щото някой като изсипе общината за пореден път с дела за поредното наводнение и може и ще им дойде бързо акъла в главите... а може и да не, все пак те не ги плащат тия пари :lol:


Гледам във всеки пост се изказваш, в повечето ме радваш, за бум-бум не си прав, но сега ще пиша за хидроинженерите. Писал си че не са крепостни селяни, това са затворени професии по света, образованието е специфично и не е признато нашето никъде освен бг. Ще трябва навън да изкараш наново цялото образование което никак не е евтино за човек със семеиство предполагаемия хидроинженер с 10 години опит, кой ще те чака 5 години да учиш там, как ще го издържаш това семеиство докато учиш и тепърва да си търсиш работа като хидроинжер и то при положение че на интервюто всеки местен ще го вземат пред теб. Така че просто имат късмет тук управляващите, че има някой специфични професии, който са им точно крепостни селяни. Отстрани лесно ги говориш, на мен преквалфикацията от пътен инженер в друга професия ми отне 2 години и доста финанси, като не ти е на главата лесно се говори.
Германеца кадет бутне друг не може да бутне така!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 11 Окт 2020, 15:17

Писах ти на теб, а за бум бум знам, че не съм прав, но и той не е прав, че са ми лесни решенията. Хич не са лесни, защото първо е много важно как ще бъдат направени и второ знам, че са изключително непопулярни, защото не водят до моментален резултат и искат много лична отговорност... а политиците все повече се заиграват с това и предлагат лесни краткосрочни "решения", които дългосрочно ни закопават. И това не е само при нас, а в целия свят.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Икономика на РБ

Мнение от ///M Power » 11 Окт 2020, 16:21

Nukem написа:
steeN написа:Е ми така ше е като вече границите не са затворени и хидроинженерите вече не са крепостни селяни да работят за без пари за някакви партийни функционери. Поне малките язовири ги дават на концесии, някой ден ще се светнат и за големите, щото някой като изсипе общината за пореден път с дела за поредното наводнение и може и ще им дойде бързо акъла в главите... а може и да не, все пак те не ги плащат тия пари :lol:


Гледам във всеки пост се изказваш, в повечето ме радваш, за бум-бум не си прав, но сега ще пиша за хидроинженерите. Писал си че не са крепостни селяни, това са затворени професии по света, образованието е специфично и не е признато нашето никъде освен бг. Ще трябва навън да изкараш наново цялото образование което никак не е евтино за човек със семеиство предполагаемия хидроинженер с 10 години опит, кой ще те чака 5 години да учиш там, как ще го издържаш това семеиство докато учиш и тепърва да си търсиш работа като хидроинжер и то при положение че на интервюто всеки местен ще го вземат пред теб. Така че просто имат късмет тук управляващите, че има някой специфични професии, който са им точно крепостни селяни. Отстрани лесно ги говориш, на мен преквалфикацията от пътен инженер в друга професия ми отне 2 години и доста финанси, като не ти е на главата лесно се говори.

Не съм съгласен, не сме 90г. та да ни мислят че нямаме представа за какво става въпрос. Да не е лесно, но не е чак като да трябва да учи отново. Цяла Европа е засипана с бюрокрация (къде повече къде по-малко) и навсякъде искат 100 документа да направиш нещо. Постоянно даваме за пример неща на запад, ама ако направят системата като там, бая хора ще изпищят...
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономика на РБ

Мнение от BMW_POWER » 11 Окт 2020, 17:04

steeN написа:https://news.bg/int-economics/moody-s-povishi-kreditniya-reyting-na-balgariya-na-baa1.html

Moody"s повиши дългосрочния рейтинг на България в чуждестранна и местна валута на Baa1 със стабилна перспектива


Едно е да редиш кадаиф и баклава по витрината, друго да даваш наклон на финансови пазари. Ето малко по темата:

Кредитният рейтинг на бай Ганьо

Бай Ганьо говори за кредитен рейтинг седнал на пън, за да замаскира факта, че преди дни Европейският парламент гласува резолюция, представляваща исторически позор за България.

Изображение

Бай Ганьо говори за кредитен рейтинг седнал на пън, за да замаскира факта, че преди дни Европейският парламент гласува резолюция, представляваща исторически позор за България.

Да ви говори този човек за кредитен рейтинг е все едно да говори Японски.

Да разясним някои неща.

Голям успех, че Мудис ни повишили кредитния рейтинг с една степен.

За незапознатите, рейтингът на България при трите големи агенции е една или две степени над статут JUNK (боклук) обозначаващ спекулативен и несигурен инвестиционен статут.

Повечето хора едва ли са запознати с факта, че оценките на големите рейтингови агенции отдавна не носят значителна тежест.

Неслучайно Moody’s и S&P платиха глоби за над 2 милиарда долара за подвеждане на инвеститорите чрез завишиване на рейтинги на ипотечни ценни книжа.

Отговорните комисии в САЩ заключиха, че заблуждаващата информация на въпросните кредитни агенции имат основна заслуга за финансовата криза и краха през 2008 г.

И трите големи агенции даваха най-високи оценки на дългови ценни книжа (ААА), въпреки че заслужаваха JUNK статут.

Мудис сложи рейтинга на Леман Брадърс “за преразглеждане” само 5 дни преди да обяви банкрут.
Стандарт енд Пуурс пък даде оценка А на AIG една седмица преди застрахователната компания да бъде национализирана.

И трите големи рейтингови агенции пропуснаха колапса на MF Global и му даваха добри оценки само 6 дни преди да подаде документи за банкрут.

Още един много известен пример касаещ енергийната компания ЕНРОН.

Въпросната компания фалшифицира цифрите за печалби години наред, а рейтинговите агенции свалиха оценките си за нея на JUNK (боклук) само 4 дни преди големият и колапс.

Матриците за риска, които ползват агенциите от доста време не отчитат реалните ситуации и не предсказват настъпващия риск в неговата дълбочина и всеобхватност!

Накратко, тези агенции и техните рейтинги отдавна не носят кредибилност и не са символ на интегритет.
Ама той бате ви Бойко, седящ на пън в гората и четящ от листчето написано му от някой, от къде да знае?

Изображение

Автор: Кирил Симеонов


https://www.lentata.com/page_19026.html ... NbJ4rmtCdA

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Икономика на РБ

Мнение от TNT » 28 Окт 2020, 11:00

https://www.economic.bg/bg/a/view/sobst ... zxTD2ugIeE

Това мисля, че е по-скоро за тази тема. Вярно ли всеки 5-6 българин работи в ресторант/заведение :kuku: Страната на кръчмите :lol:
Изображение

Старши Алкохолик
Online
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Икономика на РБ

Мнение от zAcK » 28 Окт 2020, 11:09

TNT написа:https://www.economic.bg/bg/a/view/sobstvenicite-na-zavedenija-iskat-dyrjavata-da-plati-80-ot-zaplatite-na-slujitelite-im?fbclid=IwAR16WRckk_B-fmm1H9QDSpiFYrUH6V2BRvW-OQrNgLU1JYuTszxTD2ugIeE

Това мисля, че е по-скоро за тази тема. Вярно ли всеки 5-6 българин работи в ресторант/заведение :kuku: Страната на кръчмите :lol:

:mhihi: :mhihi: :mhihi: :shock: :shock: :shock: Тия сериозни ли са :shock:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 28 Окт 2020, 14:25

Изображение

Ако не се спазва елементарна дисциплина с дистанцирането и маските, това може бързо да се промени към негативно.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Икономика на РБ

Мнение от streetz » 28 Окт 2020, 15:48

Като нищо ще им дадат, бай Тиквун е развързал кесията :mhihi:
Бащата оня ден му дадоха към 10 бона ей така, за нищо. Уж анти-ковид мерки, а той е дребен земеделски производител, гледа едни 200 декара лозя и грам не го засягат вируси и простотии. Даже му бяха звъняли да го подканят да кандидатства, за да не изпуснел срока. Гледам вчера ДФЗ са обявили нов прием за подпомагане на производителите. То лошо няма, на никой не му е излишен някой допълнителен лев, ама има къде-къде по належащи проблеми. Половин година властта се бара по мъдурите и размята милионите (назаем) за пенсионерите, детските и кой знае какви бездънни ями/схеми, вместо да построят една болница за лечение на болни от Covid. Сега затваряме всичко щото няма къде да се лекуват.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Икономика на РБ

Мнение от TNT » 28 Окт 2020, 17:40

Няма кой да лекува, не къде. Годжи нали сглобяваше в Арена Армеец пролетта легла :lol: А тези пари вероятно са европейски средства. От там съм съгласен - платили сме вноската, нека взимаме квото дават :lol:

steeN написа:...

Честно казано съм на мнение, че възможностите за почасова работа или такава на половин работен ден са доста малко в България. Почти изцяло за неквалифициран труд. Не мисля, че е задължително лошо. Както се промени мисленето на работодателите за хоум офис, така може да се промени и за хора на непълно работно време.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 28 Окт 2020, 17:56

Май нещо не се разбира смисъла на картинката. Това е процента на хората, които са уволнени или с намалени часове през второто тримесечие на 2020 в Европа. Т.е. при нас заради леките ограничения на фона на останалите държави, нямаше силен ефект в първия пик на пандемията. Във втория може и да не стане точно така и бързо да ги настигнем.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Икономика на РБ

Мнение от TNT » 28 Окт 2020, 18:09

Точно де. Доста работодатели вместо да освобождават служители, могат да намалят на 6 часа примерно работното време :dunno: В някои фирми пролетта имаше масово освобождаване. За една фирма в Пловдив знам за 100 човека. Не са спирали дейност, просто им е намаляла работата. В други компании пък вместо на 6 часа и заплата за 6 часа, заплата за 6 часа и работа за 8 :lol:
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономика на РБ

Мнение от BMW_POWER » 29 Окт 2020, 0:10

TNT написа:Точно де. Доста работодатели вместо да освобождават служители, могат да намалят на 6 часа примерно работното време :dunno: В някои фирми пролетта имаше масово освобождаване. За една фирма в Пловдив знам за 100 човека. Не са спирали дейност, просто им е намаляла работата. В други компании пък вместо на 6 часа и заплата за 6 часа, заплата за 6 часа и работа за 8 :lol:



Това не може да стане навсякъде. Затвориха хотели и т.н. заведения и всичките ни служители си заминаха. При нас освободиха 80% от хората. По "моята част" бяхме пет. От март до края на май бях сам. После докараха още двама за вечерни смени, както и за събота и неделя. Отрязаха ми всички бонуси, намалиха ми овър тайма, миналата седмица ми го отрязаха на 100%. Брутното заплащане ми падна с 25%. Много зависи за какво говорим.

Нашият къдрав съединител раздава така, както Тиквун не си е и помислил. 10К безвъзмездно годишно на малкия бизнес, стига да не затвори. 2К на всеки, загубил работа....

Резултат? 75% от хората не искат да се връщат на работа. Минималното заплащане на месец е 2.5К. Седиш си у дома, 2К, кой е луд? Тук работещите на минимална са огромен процент. Пуснаха хоум офис. Сега не могат да ги накарат да се върнат....

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook