Котел на пелети?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 22 Яну 2020, 20:32

Бабата е решила да махаме камината с дрЪвята и да зимаме котел на пелети.
Моля.да ми препоръчате. Газ нямаме, скоро и нема да имаме. Климатиците не са ми в таргета. Имам, калпаво е на климатик. Варианта е пелети, но тя слуша комшийката и затова ми трябва проверена и качествена марка.
Изходните данни са къща около 90 м2 с частична изолация. Мястото е където сега е камината, демек няма много място. Размера има значение.
Термопомпите са ми интересни, ма нещо не съм ги виждал много.
Газ е най-добре, но освен да ми носят едни пакети с по 4 бутилки вътре няма друг вариант. А те трябва се съхраняват по определен начин и половината двор ми отиде да им копам фундамент.
Това е положението, Минке. Та треа си е котел на пелети.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Котел на пелети?

Мнение от Nickelback » 22 Яну 2020, 20:46

Един прОател мина от дърва/въглища на котел с пелети и каза, че се е вътрил жестоко. Огромна къща без грам изолация. Или не са сметнали котела като хората или не знам... Като пари дава в пъти повече, а мръзнат като кучета :dunno:
Абонирам се просто за темата, че ми е любопитно какво е сгафено :roll:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 22 Яну 2020, 20:50

Добре, и сметач ми препоръчайте. В, на дръвя си е добре. Ма 15, 20 кубика ката година си е хамалогия огромна.
И повечето топло грее комина )). Знам, ще ще е по—скъпо с пелетите.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Котел на пелети?

Мнение от Benord » 22 Яну 2020, 21:13

Ако си намерите истински майстор по камините да Ви направи нещо бутиково ще го запомните завинаги с това,че топлината си е при Вас и никакви нови технологии не го могат това удоволствие.За мръсотия и обслужване и дума не става,а кефа цена няма.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 143
Регистриран на: 26.02.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Няма BMW ;-)
Мечтае да кара: Нова

Котел на пелети?

Мнение от Venelin1111 » 22 Яну 2020, 22:17

Моджо написа:Добре, и сметач ми препоръчайте. В, на дръвя си е добре. Ма 15, 20 кубика ката година си е хамалогия огромна.
И повечето топло грее комина )). Знам, ще ще е по—скъпо с пелетите.

Сметачи , метачи и тралакачи..
Слушай пич, щом си решил , че ще гориш пелети имаш преимуществото на малкото хамалуване(аз съм на дърва) и чисто горене. Виждам , че си софиянец . Отиваш в кв Бусманци , там е шоурума на “Прити” български камини, говориш с техен представител , уговаряте се и идва един младеж в къщата която ще се обзавежда с камина. Мери обща кубатура, брои помещения , пресмята приблизителна кубатура на всяка стая и казва:Този модел е най-подходящ... Ти вече решаваш да или не, взема се под внимание и броя на радиаторите които ще монтираш или вече си монтирал. Аз постъпих по описания по-горе начин и 9 година си грея гъза , само , че преди имаха магазин на бул “Мадрид” и там купих камина 16 или 18kw не помня вече с водна риза +доставка до в къщи. Успех


Sent from my iPhone Х using Tapatalk
Няма вече BMW

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Котел на пелети?

Мнение от vld » 22 Яну 2020, 22:58

Моджо написа:Бабата е решила да махаме камината с дрЪвята и да зимаме котел на пелети.
Моля.да ми препоръчате. Газ нямаме, скоро и нема да имаме. Климатиците не са ми в таргета. Имам, калпаво е на климатик. Варианта е пелети, но тя слуша комшийката и затова ми трябва проверена и качествена марка.
Изходните данни са къща около 90 м2 с частична изолация. Мястото е където сега е камината, демек няма много място. Размера има значение.
Термопомпите са ми интересни, ма нещо не съм ги виждал много.
Газ е най-добре, но освен да ми носят едни пакети с по 4 бутилки вътре няма друг вариант. А те трябва се съхраняват по определен начин и половината двор ми отиде да им копам фундамент.
Това е положението, Минке. Та треа си е котел на пелети.

По-добре термо помпа въздух вода, по скъпо е, ама само първоначалната инвестиция, а щом за ГАЗ си ОК с тов направо ще се родиш ;)
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Котел на пелети?

Мнение от Мордехай » 22 Яну 2020, 23:58

Термопомпата за мен е велико изобретение. Направих една къща с подово на термопомпа и вътре стана баня. Къщата е стара, каменна, на три етажа. Недостатъкът на термопомпата е че е доста шумна, бучи почти като дизелов агрегат и трябва да се сложи възможно по-далеч от къщата и вентилаторите да бучат нанякъде, където няма хора. За къща над 200 кв.м. без жалене на материали и с влагане на качество, с отопление и охлаждане, излезна над 50к.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: Котел на пелети?

Мнение от KUM4o » 23 Яну 2020, 0:06

Що така лошо за климатиците. Има добри машини (не се намират по техно магазините)с цени от 2500+ за машина, с които наистина ще останеш много доволен от топлото и от цената за ток. В квартирата се греехме с 3бр. Fujitsu 09LTCA и мога да ти кажа машини чук, на -26 брулат жега и в стаите 25 градуса. LTCA е високия клас за Европа и в момента 12-ка е на 2300лв като е до -30 градуса и най-хубавото, е че до -15 градуса запазва работни параметри както е при +7. В новия апартамент сме с 2бр 9ки на Дайкин уруру-сарара върховия клас на Дайкин и мога да ти кажа машини мечта, огромни външни тела по 50кг и при студ топлят много добре + много екстри. Ако сравняваш климатици от 1000-1500лв с климатици от 2000+ явно не си виждал високите класове.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Котел на пелети?

Мнение от hell's angel » 23 Яну 2020, 4:45

Моджо написа:...


Грейко 20-ка.
Ubi dubium, ibi libertas

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 19.03.2004
Местоположение: Казанлък
Пол: Мъж

Re: Котел на пелети?

Мнение от turieca » 23 Яну 2020, 4:50

Аз съм Грейко Бижу трета зима. Много по добре от камината на дърва. Пали се с таймер или през телефона с WiFi модул.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Последна промяна turieca на 23 Яну 2020, 7:58, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 23 Яну 2020, 6:53

Имам си радиатори и са си оразмерени, газ е ок ама просто няма ГАЗ, климатици твърдо нЪе. се тая хубави ли са или не са. Моя е Дайкин, се да е хубав, мисля си :))) Топлото е различно от климатик и от радиатор. Текущото ми е камина с водна риза, просто сменя това дето грее водата. Камина в смисъл на истинска камина не става - няма място и пак дрЪвя требе. Прити ще погледна какво предлагат , ама нали , говорим за пелети, не дърва.
Грейко - ок, ще ги погледна.
Термопомпа - добре, ама марка нещо, модел ? Аз гледам на Дайкин..ама нещо искат трифазен ток и нема как да стане.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Котел на пелети?

Мнение от don_gori » 23 Яну 2020, 8:15

Щом имаш камина на дърва защо искаш да слагаш котел ? В повечето случай грешките на сметачите/инсталаторите е да ти нахакат по-голяма мощност и после ходи се оправяй.
Ако кажеш какво искаш да отоплиш, как е облицовано (изолация/дограма) какви радиатори имаш инсталирани и бойлер може да те насоча поне да тръгнеш от някъде.
Щом имаш изградена инсталция + радиатори инвестицията която ще направиш с една камина + евентуално още нещо е много много по-евтин вариант от нещата дето духат на ток :mhihi: Та така де марката най-лесно, трябва да се започне от там какво и как искаш да отоплиш в имота.

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 25.02.2010
Пол: Мъж

Re: Котел на пелети?

Мнение от DaGa » 23 Яну 2020, 8:19

Моджо написа:Имам си радиатори и са си оразмерени, газ е ок ама просто няма ГАЗ, климатици твърдо нЪе. се тая хубави ли са или не са. Моя е Дайкин, се да е хубав, мисля си :))) Топлото е различно от климатик и от радиатор. Текущото ми е камина с водна риза, просто сменя това дето грее водата. Камина в смисъл на истинска камина не става - няма място и пак дрЪвя требе. Прити ще погледна какво предлагат , ама нали , говорим за пелети, не дърва.
Грейко - ок, ще ги погледна.
Термопомпа - добре, ама марка нещо, модел ? Аз гледам на Дайкин..ама нещо искат трифазен ток и нема как да стане.
Колега имаш ЛС ;)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Котел на пелети?

Мнение от Borymeckata » 23 Яну 2020, 8:42

Колега, даже и след сметки може да останеш неприятно изненадан. Жена ми е директор на голяма ДГ и там изпълниха някакъв проект за ЕЕ. Имаше го и това - вместо котела на мазут да монтират два котела на пелети, щото био, еко и т.н. Пак казвам, изпълниха одобрен инвестиционен проект, с част ОВиК включително. След като монтираха двата котела, се оказа, че изобщо не могат да достигнат нормална температура в сградата, дори и след всичките изолации, смяна на дограми и др. Идваха спецове, гледаха, мериха и казаха, че грешно била приета калоричността на пелетите (реално била по-ниска от тази в проекта) и с тези два котела няма да стане. Та фирмата монтира за своя сметка още един (трети) котел и работата се закрепи...

Искам да кажа, че трябва да се смята и проверява внимателно, не се хвърляй с прекален ентсиазъм към тия пелети. Ако са по-ниско калорични от въглищата, ще трябва да доставяш и по-големи количества от тях... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Котел на пелети?

Мнение от don_gori » 23 Яну 2020, 8:55

Аз пък съм участвал доста пъти в този проект(част електро) и до сега от поне 5 общини никой не е изревал, че са минали на пелети. Та явно нещо "сметачите" са криви във вашия случай, това че някой идва с костюмчето и някакъв тефтер с хубава химикалка изобщо не го прави "спец" , на такива "спецове" много съм се нагледал, предполагам и ти :dunno:
Да пелетите са важни, но чак такава разлика не ми се вярва. А доколкото знам поне по нашите ширини фирмата, която доставя пелети е само една :mhihi: на тоя дето одобрява проектите за ЕЕ :mhihi: ама аз съм карал 3 години с тея пелети и са хубави.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: c04, momo-1st

Последни теми
Facebook