Котел на пелети?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 11 Мар 2023, 18:23

За мене през зимата най- гот е парно щото няма течение и шум. Мойто съм го направил почти сам и ми отне 2 години. Но е много много пипнато. Делта т автоматично се подържа от 20 градуса по Фаренхайт за всяка зона. Помпите са със тиристорно управление със термо сенсори на входа и изхода на всеки кръг и дебита се мени постоянно… температурата на водата се определя от външната температура като идеята е във всеки един момент да се подава достатъчно темп с достатъчно дебит за да се затопли къщата на 68 по Фаренхайт. Всичко работи прекрасно и е нагласено за максимална ефективност. Математиката също излиза. Слабото място са бойлерите защото са 85% ефективни на нафта. Калибрирам ги с газ анализатор всяка година…. Перфектни са. Но са мръсни а аз искам да съм зелен. Затова разучавам алтернативи. А и ми е интересно и нямам проблем да хвърлям пари за неща които са ми интересни. Иначе сега ми беше първа зима с въздух- въздух фуджицутата и беше много добре. Държаха до -25 по Целзий и разходите бяха повече от добри. Но искам алтернативи.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 11 Мар 2023, 18:40

Щом си спрял нафтата и жулиш на ток значи фуджицуто върши работа и си напълно зелен . Това нещо дето си сътворил никога няма да заработи като хората със термопомпа , просто го забрави тоя момент че ще му боднеш тая алтерма и ще заработи .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 11 Мар 2023, 20:16

Алекс.
Ще ти пратя документация като остане време да я намеря.
Имах я и на хартия даже някъде по шкафовете ама къде!??ба ли го...
Между другото за ВРФ-ите като твоите има китове за минаване от фреон/фреон на фреон/вода.
Ако си доволен от твоите машини мога да поразпитам дали същите са успешни и имат ли проблеми и да те насоча какво да вземеш.
Обаче кога ще имам време за това не обещавам...точно...
Вижда ми се,че и басейн имаш или ми се струва.
Ако е така и не е на скимери имам много добри идеи дето мога да ти дам... :ok: :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Котел на пелети?

Мнение от dhtj » 12 Мар 2023, 3:02

slatanic написа:Високотемперетурните ги има защото има търсене от клиенти с готови инсталации на които 50 градуса колкото вади нискотемпературна машина не им върши работа.


Това го чета за 15ти път в тази тема от различен човек и реших да попитам, аз ли нещо не съм разбрал правилно?

Защото имам две къщи с парно тип "направи си сам", радиаторите са слагани по метода "какъвто има под ръка" или "най-големия който пасва под прозореца" без да се смята нищо и си е идеално топло навсякъде при настроен на 50 градуса котел. :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 12 Мар 2023, 7:26

Когато не е проектирана оразмерена инсталацията и котела правилно, после се налага да се държат такива температури от 60 градуса и даже някакви безумия като 80 градуса на водата в радиаторите за да топли . Правилно проектирана и изградена инсталация с термопомпа въздух/вода си отоплява без проблем на 45 градуса топлоносителя в системата . Дори и в минусови температури . Проблем в това отношение има само със сондажните термопомпи вода вода щото са зависими от количеството на подпочвените води и там има много подводни камъни заради които може никога да не заработи като хората .
Ето тука преди 4 години пак същите дивотии 90 градуса вода в радиаторите . Явно някои хора зациклят на 4 годиншни цикли :mhihi:
viewtopic.php?f=4&t=437965&start=105
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 12 Мар 2023, 15:59

slatanic написа:Алекс.
Ще ти пратя документация като остане време да я намеря.
Имах я и на хартия даже някъде по шкафовете ама къде!??ба ли го...
Между другото за ВРФ-ите като твоите има китове за минаване от фреон/фреон на фреон/вода.
Ако си доволен от твоите машини мога да поразпитам дали същите са успешни и имат ли проблеми и да те насоча какво да вземеш.
Обаче кога ще имам време за това не обещавам...точно...
Вижда ми се,че и басейн имаш или ми се струва.
Ако е така и не е на скимери имам много добри идеи дето мога да ти дам... :ok: :mhihi:


ей как го мерна басейна ей... набито око имаш.

ето го целия сетъп. болно място ми е, щото той единствено се отоплява с нафта а го отоплявам целогодишно. сетъп-а съм го направил добре - един от кръговете на бойлера в дясно е радиатор вода-вода (тъмно червения цилиндър горе) - титанов отвътре- направиха ми го едни пичове дето специализират в такива работи (те ми правят и интеркулерите за турбо колите :ok: ). помпата на басейна (долу в ляво) върти водата на басейна през радиатора а бойлера върти гореща вода (65с градуса) през сърцевината му. много съм го мислил, но не виждам как да го електрифицирам. има термопомпи нагреватели за басейни, но те са само за извън къщата и при 10с градуса външна на практика спират да работят ама нали се предполага, че до тогава басейна е зазимен и водата е източена. да ама не при мене... затова и не искам да изкарвам водата на басейна над земята защото през зимата ще замръзне ако стегне добре.

за другите неща - няма нужда да търсиш. намерих ги. нито една от тях няма дебита дето ми трябва при 65-70с вода. правени са за подово и/или хубави радиатори дето работят с ниски температури вода. аз нямам нито едното нито другото...
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна alx на 12 Мар 2023, 16:11, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Котел на пелети?

Мнение от b_u_b_o » 12 Мар 2023, 16:06

Как не съм се сетил да си сложа картина в котелното, я колко отваря помещението. :mhihi:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 12 Мар 2023, 16:11

b_u_b_o написа:Как не съм се сетил да си сложа картина в котелното, я колко отваря помещението. :mhihi:


като се строши нещо и ми идва да взема големия чук и... ме успокоява... :angel:
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 12 Мар 2023, 18:37

Jordana написа: .....термопомпа въздух/вода си отоплява без проблем на 45 градуса топлоносителя в системата.....

"Дървената" камина толко си можеше..ако не я бухаш нон стоп държеше 40-45 градуса и освен ако не е било много студ навънка си беше топло. Ама все пак си е добре да може до 80 па ся никой не те кара на 80 да я пускаш. Пусни си я на 60 примерно. Предполагам може да се програмира да не е винаги на 80.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 12 Мар 2023, 18:56

Термопомпа с конвектори се задава температура на топлоносителя около 45 градуса . Котел с глидерни радиатори около 50-55 максимум . А таз алтерма дето Слатаника гледал като я монтират работи на 65 градуса максимум когато се закача на глидерни радиатори . Максималната и температура е 75 градуса и се ползва основна за БГВ . Има два варианта на комплектацията 160 и 230л бойлер . Не само "може да се програмира не винаги на 80" тя не може да работи на 80 градуса . А и не е необходимо .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 12 Мар 2023, 19:01

Фащаш се за числото. 65 нека да са. Ако искам да е на 60 не мога ли да си я програмирам?
Моя бойлер си се грее на толкова, около 57-60 и си стига да се окъпеш. Хем си е 80 литра.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 12 Мар 2023, 19:16

Може да я програмираш и на по ниска температура . Даже е по ефективна и по малко ток дърпа но не трябва да се прекалява , с пръдня боя не става . Бойлера ти ги докарва над 55 градуса с нагревател , така че ако много зависи от инсталацията как е проектирана и изработена . Би трябвало да има терморегулиращ елемент на парното . До колкото разбирам имаш алетрма от тия нормалните HT ?
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 12 Мар 2023, 19:34

Данчо аз какво съм "гледал" ти освен по моите снимки няма и да пипнеш като гледам,че не му разбираш много. :mhihi:
Е заради такива дървени гугъл философи като тебе си еба майката форума.
Ма напук на това ще продължавам да пиша нещата такива каквито са.
Боже колко мъка има по тоя свят,Божее... :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 12 Мар 2023, 19:37

Йордан, пишеш ми в темата за пелетите, питаш дали имам Алтерма. Нямам, просто я коментираме.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 12 Мар 2023, 19:46

slatanic написа:Данчо аз какво съм "гледал" ти освен по моите снимки няма и да пипнеш като гледам,че не му разбираш много. :mhihi:
Е заради такива дървени гугъл философи като тебе си еба майката форума.
Ма напук на това ще продължавам да пиша нещата такива каквито са.
Боже колко мъка има по тоя свят,Божее... :mhihi:

Да ти пратя документацията да не търсиш от колегите ? Ти ако си издавал обект и запускал такава алтерма дето я коментираш ще си отрежа с бичкията дървения крак :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook