Котел на пелети?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 07 Мар 2023, 20:56

Както казах, не ми пречи да е скъпо. Термопомпа по моите разбирания, демек Дайкин и друго не признавам, е от порядъка на 20 бона, а може и повече да е вече, че последно преди няколко години гледах. Като имам едни 60 бона излишни за солари и алтерма ли беше ще си помисля.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Котел на пелети?

Мнение от steeN » 07 Мар 2023, 21:01

b_u_b_o написа:...


А бе много добре знам какво е. Климатика е просто въздух-въздух термо-помпа... но снобарщината е факт. :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 07 Мар 2023, 21:11

И пп, за Алх, хубави пелети подминават 5.5 мегавата за пале.
Ще се радвам да паднат още, разбира се. Ма и така да са, за мен не е проблем.
От 1000 + бая сериозно са върнали назад. И има още накъде. Нека си ми се струва, че нормалната цена е около 400.
Нямам никакви доводи за това, просто така ми се струва.
Последна промяна Моджо на 07 Мар 2023, 21:16, променена общо 1 път
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Котел на пелети?

Мнение от b_u_b_o » 07 Мар 2023, 21:15

Моджо написа:Както казах, не ми пречи да е скъпо. Термопомпа по моите разбирания, демек Дайкин и друго не признавам, е от порядъка на 20 бона, а може и повече да е вече, че последно преди няколко години гледах. Като имам едни 60 бона излишни за солари и алтерма ли беше ще си помисля.


То хубаво не ти пречи, ама като отидеш в 4 цифрените суми на месец за отопление, а с твоето потребление не е изключено, някак ми се вижда лудост. :dunno: А тва с дайкина е как да кажа...все едно да буташ всяка сутрин москвича да запали, ама да викаш нямам пари за S класа така че ще си стоя на москвича. :mhihi: За соларите много го мисля и го смятам и аз, но при сегашните цени на тока е абсолютно излишно.

steeN написа:
b_u_b_o написа:...


А бе много добре знам какво е. Климатика е просто въздух-въздух термо-помпа... но снобарщината е факт. :lol:



Попринцип си прав, думата термопомпа си е модерна, и сушилнята ми с термопомпа, теслата на съседа и тя с термо помпа. :mhihi: Ама на термопомпата вода-вода, климатик на вода ли да ѝ викам. :dunno:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 07 Мар 2023, 21:21

Ми не знам Дайкина дали е като да имаш москвич ма не и с класа, не знам. Ма понеже имам такъв повече от 10 години, не ми москвичее нещо)))
Та или Алтерма или нищо. И понеже погледнах 20 бона е само помпата. Ми радиаторите, че и те са специални.
Няма никакъв шанс да сложа нещо друго освен Дайкин ако ще слагам въобще. Па нека си е Москвич и без тва си търся 2141 за купуване. Значи ги харесвам)). Засега 4 цифрени сметки не се очертават в близко бъдеще.
А инвестицията също влиза в сметката, а тя не е малка сума. Ако нож опре до кокал друга бира.
Дотогава, за подобни неща или с класа или москвич ще си бутам))
Последна промяна Моджо на 07 Мар 2023, 21:28, променена общо 3 пъти
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Котел на пелети?

Мнение от b_u_b_o » 07 Мар 2023, 21:24

Айде пак прочети и тоя път първо осмисли какво казвам после пиши. :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 07 Мар 2023, 21:30

На телефон без очилата се чете трудно. Нищо де. Нали накрая изясних. Или ще е с класата или си оставам с москвича. Няма средно положение на тоя етап. И ако 400 500 лв вадя без проблем в месеца сам, а аз не съм сам ми се дели на 3, 60 бона накуп тоя път сам нема откъде да извадя.
А за 2141 съм сериозен. Може и да не е с ладовия мотор.
Хм,хм...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 07 Мар 2023, 21:35

Я сега кажи колко им бе инвестицията за тяхната инсталация и за твоята!?
И направи калкулация за 5 години колко са дали те и колко ти?
Тия статистики Стина им разбира.
Положението е тука има тука нема...според зависи от къде го гледаш... :ok:

П.С.
Много бързо пишете бе.
Имах на в предвид мнението на бубо. :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 07 Мар 2023, 21:45

Ако сега строиш, сложиш нискотемпературна помпа, подово, солар и хоризонта ти е 15-20 години напред сметката излиза.
Ма само в този случай. Па кат студент съм се топлил с консерва със спирт, а даже не колко студени зими съм изкарал без отопление, само с Ел. Възглавница. Та баба знае 2 и 200))
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Котел на пелети?

Мнение от b_u_b_o » 07 Мар 2023, 22:00

slatanic написа:Я сега кажи колко им бе инвестицията за тяхната инсталация и за твоята!?


Ще ти кажа, 36К някъде ми легна отоплението. 20К подовото, 9К сондажа и малко под 7К термопомпата. Ако бях на пелети щеше да ми е 2-3К по-евтино и да чистя прахоляк и да зареждам пелети от скъпите. :mhihi: Щото по спомен, печка на пелети беше 4К и отгоре. Подово пак щях да си направя, щото е комфортно. И сондаж пак щях да си направя, да си поливам райграса(разбира се сондажа мислех, че ще е далеч по-плитък ама това и в 2та случая нямаше как да го знам преди да дупчим).

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Котел на пелети?

Мнение от slatanic » 07 Мар 2023, 22:18

Както каза и Моджо на ново строителство сметката излиза до някъде.
На заварено като при мен не излиза.Щото върви с капитален ремонт.
Хем аз сондаж имам от 30 години.
Обаче инсталация за нискотемпературен източник нямам.
А за да проимам трябва да бутна всичко.
Пък е срамота да имаш термопомпа и да не я ползваш и за охлаждане.
А там и конденза трябва да се обере да ходи някъде.
И си ева мамата.
Иначе да.
Ако утре почна ново къще някъде много отдавна знам как да си направя отоплението и охлаждането.
За заварено положение най-хубавото е високотемпературна термопомпа.
Дайкин имаха чудесно решение преди.Новата не съм я пипал и не знам как е.
Но цената...е кофти...
Обаче радиаторите топлят наистина щото можеш и 80 градуса да подадеш от нея.
От нискотемпературната 50 е повече от добре...и като стане -15 навън...лошо...щото работи само на ел.нагревателите си основно тогава нищо,че си мислите,че е много икономична. :mhihi:
Та така.
Всеки да се топли как му харесва.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 07 Мар 2023, 22:23

Дайкин и ся си го имат решението)) 80 градуса си ти прави вода + охлаждане. Ама е скъпо. Ма бутане поне нема да има. Поне не много. Пари да има само. Па то ако има много чий да го търся в софийското равно поле с отвратния климат)))
Средиземноморието ми е по вкуса)))
Хм,хм...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Котел на пелети?

Мнение от alx » 08 Мар 2023, 14:43

Моджо написа:Дайкин и ся си го имат решението)) 80 градуса си ти прави вода + охлаждане. Ама е скъпо. Ма бутане поне нема да има. Поне не много. Пари да има само. Па то ако има много чий да го търся в софийското равно поле с отвратния климат)))
Средиземноморието ми е по вкуса)))


забрави термопомпа да изкара 80 градуса вода с някакъв практичен за отопление (дори и подово) дебит. 60 градуса е преко сили и дори там не е много ефективно. а разликата между 60 и 80 градуса вода за отопление е огромна като падне под нулата най- грубо казано.

преди 10 години за мене водната термопомпа (геотермалната) беше решението. но от тогава насам инверторите много дръпнаха. ама много. аз като правих сметките миналата година геотермалния сетъп нямаше изплащане докато въздух- въздух термопомпите имаха 7-10 години изплащане. една хубава геотермална инсталация има cop 3.5-4 при нула градуса външна.. може би по-малко на края на зимата като земята вече е изстинала... инвертор със същия тонаж е на cop 3 грубо казано при същите условия... така че един вид геотермалното е 15-20% по- ефективно... но е х2 като инсталация... 200 лева да ти е сметката за месеца- това са 40 лева по- евтино с геотермалния сетъп... 30к сетъп вс. 15к сетъп... 375 месеца докато са на кантар... най- грубо казано...
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 08 Мар 2023, 16:45

Естествено, че само термопомпа не изкарва толкова. Говорим за цяла система Дайкин Алтерма и водата се донагрява на ток, много ясно. Само че върви и със солар..ако искаш.
Всъщност , доколкото си спомням са две помпи една след друга и втората вече ползва и ток за донагряване , имаше вариант и с техни радиатори, като самите те донагряват. Забравил съм вече, ма и няма значение. Докарва ли 70-80 градуса вода - докарва. Как го прави си е нейна работа, на системата де. А предвид, че в момента изходящите градуси на камината са около 58-60 ми е тамън. Просто е скъпа, друг недостатък няма ;)
https://www.daikin.bg/content/dam/docum ... nglish.pdf
И си е въздух-въздух. Нема копане. И доколкото можеш да си произведеш сам ток, даже и 50 % само да е....и нещата си идват по местата. А вече дали сметката ще ти е 150 или 200 на мен не ми е съществено това и тънки сметки как и колко време ще се избивало не правя. Ич не ми дреме ще се избие или нема да се избие. По тая логика не требваше да правя изолация щото има да се избива, избива...доде съм жив сигурно, а вероятно и след това. Тънките сметки не са за мен :)) Имам ли ресурса за това ще го направя без да ме интересува , че имало по-евтини, че немало да се избие , че не знам ко си и т.н и т.н.

ПП Гледам, че същото нещо сме го коментирали и назад в темата. На стр.9 първото мое мнение е с цитат от описание на алтермата и как дига 80 градуса, по-назад слатаника и алх си говорят на "някакъв странен език" делта джи-та и подобни ахахахахаха пак за същото.
И още в началото се е почнало - ма ся що пелети тури си климатик , тури си това, тури си онова, ма много скъпо било на пелети, ма нема избиване... като си купвах дайкина климатика беше същото...оо, ма то има по-евтини същите, ма ся що дайкин, земи си там друг, ма тва, ма онова :)) Добре че не съм слушал и в двата случая :))
И за БМВ-то беше същото....па вече 13 години го имам без драми..бе изобщо.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 10.01.2013
Пол: Мъж

Re: Котел на пелети?

Мнение от yordanovdir » 08 Мар 2023, 22:20

Ха,ха, сещам се за нещо като виц:
-Кога ще се избие тоя Дайкин?
-Когато ти се избие спалнята.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook