Икономическа тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Е.Димитров » 08 Юни 2023, 9:51

Много е забавно, когато някой "плаче на чужд гроб" дет се вика.
Турците произвеждат и то добре (както вече писах), имат си кадри, изнасят продукция доста добре, имат си нови ел. мощности и такива, които правят в момента.
Произвеждат почти всичко и ниската лира им помага още повече да продават. Тях не ги мислете.
Гледайте при нас нещата, че да не се окаже, че парите ни имат същата покупателна способност, като при тях.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от steeN » 08 Юни 2023, 9:55

Ако така се оказваше, нямаше да ходиш с бусчето да пазаруваш на евтино там :mhihi:
"Гледай ги какво правят, не какво говорят". Трол.

Jordana написа:Абе да си викнат Стив Ханке , кво чакат ??!! :roll:


Направо го викни за твой личен икономист :yes:

30% от Турция на минимална заплата :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Е.Димитров » 08 Юни 2023, 10:17

steeN написа:Ако така се оказваше, нямаше да ходиш с бусчето да пазаруваш на евтино там :mhihi:
"Гледай ги какво правят, не какво говорят". Трол.

Jordana написа:Абе да си викнат Стив Ханке , кво чакат ??!! :roll:


Направо го викни за твой личен икономист :yes:

30% от Турция на минимална заплата :mhihi:

И аз какво пиша бре , вечно не разбралият.
Точно това пиша, че лирата е евтина и за това ходя да купувам с бусчето килоти от Турция!

Като толкова ти харесва думата "Трол", имам такъв домейн, купи си го :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от steeN » 08 Юни 2023, 10:24

През първото тримесечие на 2023 г. произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) възлиза на 39.9 млрд. лева по текущи цени според предварителните данни, съобщава Националният статистически институт. За посочения период брутният вътрешен продукт (БВП) нараства с 2.3% в сравнение с първото тримесечие на 2022 г. и с 0.5% спрямо четвъртото тримесечие на 2022 г. по сезонно изгладени данни.


Държавата фалирА. Време ли е за заем от МВФ?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Top Gun Maverick » 08 Юни 2023, 10:29

И те се изтарикатиха, падне ли лирата и си вдигат цените, та не ги прави още по-конкурентноспособни стоките им, те си държат едни ниво и там си стоят. Тука има всякакви такива, които ходят да купуват прахове, парцали, лекарства, подправки и т.н. от там като тука ги продават. Не успяха да станат милионери както се казва, въпреки годините ходене. Ако просто лирата падаше и цените им си стояха, отдавна щяха да са станали милионери, ама на. Ефенди не е чак толкова прост и вдига цената щото Българите им е евтино с тоя стандарт.
И как да не "плачем" на чужд гроб, като аз още помня нашите слабоумници тука с тяхното вероизповедание, които викат, че са турци, помаци или и те знаят. Колко викаха как тука за нищо не ставало, не се изкарвали пари (сравнимо с Турция, не със запада)какво било пенсиите там, как още 1000 години нямало да ги стигнем и всичките тези глупости понеже са си...как да се изразя по-меко...чувства се по-близо до тях, отколкото до нас заради алллллаха. Що неща съм слушал, ама сега никой не говори колко е яко там. Преди все ми казваха роднините им там какво богати били сравнимо с нас, да се чуди човек що не са отишли да живеят в този рай там, а се натискат тука в гадната демокрация. :kuku: Малко приличат на едни други изказвания, които сме чели. :mhihi: Ама не казват удобно така, че онези турци долу често не могат да им разберат езика на нашите турци тука. :mhihi: Но нашите им се кланят, Ердоган щял да ни превземе, САЩ нищо не можело да им кажат, сега викат Путин ще ни превземел...как да не им плачеш на гроба на такива.

С нетърпение чакам опорките от сорта, че те всичко си имат и не ги бърка особено инфлацията да свършат и да изнесат с камъни доганЯ от трона. Щото сега всичко си имат, ама не знам дали всеки иска да си го произвежда и дали ще може да си го купи в обратния случай. А и не знам като не ги бърка защо султана пусна условия да си държат парите в лири и то бая примамливи, но май и тези меркалли не бяха много, а и свършиха. Сега как ще ги примамва? Незаконно е да държиш долари ли? :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Е.Димитров » 08 Юни 2023, 10:50

То и ти работиш години, въртиш из цялата страна , въртиш по хиляди километри, ама не съм те чул да казваш, че си станал много богат и милионер.
Хората ходят там (в Турция) да пазаруват нещо и да го препродават тук за да изкарат някой лев.
Сега друг е въпроса, че някой "гении" откриха магазини с такива стоки мислейки си, че ще захлебят здраво и пускайки ги на цени доста по-високи от българските им аналози.
По принцип аз си мисля, че цените не са чак толкова различни. Стават за да си купиш неща за лична употреба, ама чак да продаваш..

За мен Турция добре са само курортите 5 звезди и ...плочки гранитогрес и бани.
Всичко останало не ми харесва. Не ми харесва нито ориенталщината там, нито заведенията нито нещо друго.
Само разходки по интересни местности и 5 звездните им хотели.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от b_u_b_o » 08 Юни 2023, 11:04

Е.Димитров написа:Произвеждат почти всичко и ниската лира им помага още повече да продават. Тях не ги мислете.


Вярно твърдение, на база на което си правиш грешни изводи. Те хубаво продават повече щото им е евтина лирата, ама какво им остава накрая след продажбата? Щото това е важното, не какъв оборот са завъртял, а каква печалба си направил. Ако си на 0 или назад голям праз колко много си произвел и продал. Общо взето няма инфлация която да не ограбва народа и да не го прави по-беден. :dunno:

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Е.Димитров » 08 Юни 2023, 11:40

b_u_b_o написа:
Е.Димитров написа:Произвеждат почти всичко и ниската лира им помага още повече да продават. Тях не ги мислете.


Вярно твърдение, на база на което си правиш грешни изводи. Те хубаво продават повече щото им е евтина лирата, ама какво им остава накрая след продажбата? Щото това е важното, не какъв оборот са завъртял, а каква печалба си направил. Ако си на 0 или назад голям праз колко много си произвел и продал. Общо взето няма инфлация която да не ограбва народа и да не го прави по-беден. :dunno:

Ами , както казах по-горе, те произвеждат.
Имат добив на полезни изкопаеми, желязо, мед , торове. Тоест не са много нещата, които взимат, преработват и връщат.
Имат огромно производство на селско стопанка продукция, която се поддържа от геотермални води (отопление) и за тая продукция са си самодостатъчни, не внасят нито торове нито друго.
Та печалбата може да им е в лири съвсем спокойно на такива отрасли, които са самодостатъчни.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от carmanf1 » 08 Юни 2023, 12:33

Е.Димитров написа:
b_u_b_o написа:
Е.Димитров написа:Произвеждат почти всичко и ниската лира им помага още повече да продават. Тях не ги мислете.


Вярно твърдение, на база на което си правиш грешни изводи. Те хубаво продават повече щото им е евтина лирата, ама какво им остава накрая след продажбата? Щото това е важното, не какъв оборот са завъртял, а каква печалба си направил. Ако си на 0 или назад голям праз колко много си произвел и продал. Общо взето няма инфлация която да не ограбва народа и да не го прави по-беден. :dunno:

Ами , както казах по-горе, те произвеждат.
Имат добив на полезни изкопаеми, желязо, мед , торове. Тоест не са много нещата, които взимат, преработват и връщат.
Имат огромно производство на селско стопанка продукция, която се поддържа от геотермални води (отопление) и за тая продукция са си самодостатъчни, не внасят нито торове нито друго.
Та печалбата може да им е в лири съвсем спокойно на такива отрасли, които са самодостатъчни.


Ами не е точно така. Големите им бизнеси, които закърпват пропадналата им икономика, продават в Евро или Долари.
Защото купуват материали и суровини в Евро или Долари. Плащат транспорт пак в Евро или Долари.
Плащат на Европейски или Американски компании за оборудване, know how, поддръжка, резервни части, пак в Евро или Долари.

Благодарение на диктатурата на ердоган, която определя всичко, но най-прост пример е - цената на газа и тока, просто получават писмо с новите идиотски цени на не пазарен принцип. И точка.

И станаха неконкурентни в Европа и близкия изток.

Нашата компания имаше голям бизнес с много голяма Турска компания в Чехия.
Производство в Турция - доставка в Чехия. Ми вече от 1 година спряхме. Не са конкурентни. И те сами си го признават. И не се сърдят. Бесни са на ердоган.

И като за черешка - 2-рия или третия най-голям консуматор на газ и ток в Турция - сега инвестира стотици милиони Евра в нов завод ... в Централна Европа

Питах ги на майтап, що не в Турция или Русия - посмяхме се заедно :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от empar » 08 Юни 2023, 13:02

В Турция ресурс - бол, хора - бол, но всичко е оплетено в гнусен феодализъм и корупция и бавно, но сигурно потъва към дъното.
Ходили на пазар в Одрин 2-3 пъти и раздават акъл каква нечувана икономика имали... :ok:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от bum_bum » 08 Юни 2023, 15:29

Имат си ги проблемите, но докато седях в едно кафе се замислих - масите, килимите, лампите, покривките, униформите на сервитьорите, храната.. всичко, което виждам е произведено в Пуйката. Колкото и грешни решения да взима Султана все някак си кретат.

Дори и да вземем за пример пазара в Одрин (наскоро и бях, бахти и прошляшката работа), там всичко отново е турско, а не китайско.

Някой беше писал, че много са вдигнали цените. Цените на вносните неща наистина са нагоре, на местните не знам, защото предната година не съм ги гледал, но ми се видяха безкрайно евтини. По-качествените им марки за дрехи от рода на Мави и разните подобни бяха по 16лв тениските, което как и да го гледам колкото и да се е вдигнало пак е много евтино. Като говорим за наистина качествени дрехи, като се абстрахираме от марката за тия като мен, които робуват на марки.

Черешките, 2 кинта. Тук по същото време 10-12. Домати, краставици, чушки, патладжани по 1,50-2лв. Месото, качественото сирене и кашкавал и преди си бяха скъпи. Качеството на тия сирена и кашкавали по 30-40лв обаче поне на вкус е нищо общо с това, което се предлага тук.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 659
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Exclusive89 » 08 Юни 2023, 17:17

@Bum, прав си за повечето неща дето си изброил, НО гледаш през твоята камбанария.. както писах и преди, и аз ако гледам през моята камбанария всичко е точно. За тях нещата не са баш така :)
Ето един много прост пример
Само преди 3 дни Apple направи увеличение на цените на продуктите си, като отново увеличи продуктите си в Турция.

След тези повишения най-скъпият модел iPhone се повиши от 68 хиляди TL на 76 хиляди 500 TL.

Нетната им минимална е около 8500TL.
За месата си писал, няма да споменавам цените.. :confused:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от bum_bum » 08 Юни 2023, 18:28

Ебаго и телефона 6 бона.. явно имат някакви брутални мита или нещо подобно. Миналата година ги загледах в един мол и не бяха чак толкова скъпи.

Вероятно си прав. Не мисля, че имам капацитета да им осмисля икономиката. Но и тук ако излезеш от всеки голям град и си Ф10-тка си с “новата петица”. Това, което виждаме в големите градове е някакъв нищожен процент от действителността.

Сега се сещам, че за едни книги в училище имаше голям дебат защо трябва да се купуват книги за 70лв. Сума за която изобщо бе се замислих, но за по-голямата част от родителите такъв непредвиден разход явно е проблем.

Наскоро ми пратиха едни мостри от Турция на лешникова паста. На вкус не отстъпват значително от това, което купувам от Италия точно 4 пъти по-скъпо (там е важен и сорта, който вирее само на определени места). По спецификации е и по-добра. И е био, а италианската конвенционална.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Don_Diego » 08 Юни 2023, 19:01

В Турция доколкото знам имат някакви допълнителни данъци за луксозни стоки, а всичко над определена сума го водят луксозно без значение телефон, кола, дреха или друго е :kuku:
Изображение

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Икономическата криза 2020-2023

Мнение от Top Gun Maverick » 08 Юни 2023, 19:03

Според мен ще стават по-зле и по-зле, но...до един момент. Докато капитулира сегашното им грешно управление. После като вземе властта някой друг и не е с мисленето на този, държавата ще тръгне брутално нагоре. Точно заради тези неща, които пишете вие, че ги имат като стопанство, технологии и работна сила. Но кога ще стане това един султан знае. А къде ще е това дъно и той не знае.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook