Икономическа тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от alekangg » 21 Май 2022, 17:57

И преди и сега някои са били добре, други не толкова.
Лошото на преди е, че и да искаш е нямало как да станеш добре, ако не си с партията или доносник или не крадеш, това са вариантите.

Иначе си плачете как всичко е било без пари.

[url]https://nestesami.com/цени-на-месото-и-рибата-по-време-на-соци/[/url]

При заплата 200лв и 6лв луканка и 3-4лв свинско е самата евтиния!! Май всеки си фантазира както му дойде.
Луканката я помня, там някъде беше 6-7лв

И сега ако няма де да ходите всеки ден ще имате пари.
Пак казвам, в град като Варна имаше 10 ресторанта общо, това е. Другото бараки за кебапчета, за които се милее.

Аз се чудя защо опечалените седят тук, то и сега в Русия ток, бензин и газ са 50е са евтиния, отивайте натам де.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от bum_bum » 21 Май 2022, 18:11

Petrolhead написа:БВП на България 1980 - под 20 млрд долара
БВП на България 2020 - 70 млрд долара


Колко малко? Някакъв калкулатор в нета ми показва 1:3,51. Дали сме пораснали за 40 и кусур години? Или тия 70млрд трябваше да са около 100, ако имахме някакъв действителен растеж, макар и с 1%.

А дали БВП от колцентрове и строителство = на БВП от нещата по-горе?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от bum_bum » 21 Май 2022, 18:18

alekangg написа:И преди и сега някои са били добре, други не толкова.
Лошото на преди е, че и да искаш е нямало как да станеш добре, ако не си с партията или доносник или не крадеш, това са вариантите.

Иначе си плачете как всичко е било без пари.

[url]https://nestesami.com/цени-на-месото-и-рибата-по-време-на-соци/[/url]

При заплата 200лв и 6лв луканка и 3-4лв свинско е самата евтиния!! Май всеки си фантазира както му дойде.
Луканката я помня, там някъде беше 6-7лв

И сега ако няма де да ходите всеки ден ще имате пари.
Пак казвам, в град като Варна имаше 10 ресторанта общо, това е. Другото бараки за кебапчета, за които се милее.

Аз се чудя защо опечалените седят тук, то и сега в Русия ток, бензин и газ са 50е са евтиния, отивайте натам де.


Какво свинско и луканки? В работническите и ученически столове се ядеше за по едноцифрено число стотинки дневно. И то хубава храна.

Колко свинско и луканки ще изядеш в останалото време? Погледни и една снимка е така произволна от 80-те. Дебел човек да виждаш?

След това с бананите ще си запиша като най-голям хит факта, че хората имали пари, защото нямало ресторанти :mhihi:

Относно няманетп, може да имаше една луканка, но беше от месо. Може да имаше едно сирене, но беше от мляко. Сега има 60 сирена, но нито едно не е сирене в истинския смисъл на думата. Ма нали е на промоция в Кауфланда и нашего брата рупа с уискито от брошурата и благославя капитализЪма. :yes:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от alekangg » 21 Май 2022, 18:25

Аха, всички са яли на столове и са се пръскали по шевовете!!
Ама и аз съм ги виждал тия столове, месото и не само масово се крадеше от персонала, ти и в казармата ще кажеш, че само на месо са карали затова са били супер здрави и корави всички :clap:
Дебели нямаше, понеже масово не са били с колите както е сега и събота и неделя пак масово гражданите копаха на село.


Запази си каквото искаш, това са фактите.

Имаше един лаф, как по соца като отворили хладилника и саламите падали..
И другия, да дойде понеделник, че да си почина на работа!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Икономическата криза 2020-2022

Мнение от bum_bum » 21 Май 2022, 18:45

Както казваше баща ми “да беше хой да му го набиеш, но то акъл”.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от alekangg » 21 Май 2022, 18:49

Абсолютно съм съгласен с последното ти мнение!!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Grozdanoff » 21 Май 2022, 19:07

alekangg написа:Всеки уж е живял добре, защото 90% бяха с еднакви коли, еднакви гащи и т.н.
Беше много добре, защото учиш и държавата те слага на работа и така до пенсия.
Купуваш панелка, ако успееш кола и си ти, това е максимума който може да се постигне.
Не на последно място, всеки помни хубавото като е бил по-млад и затова се говори колко хубаво е било тогава.
И всичко това е било защото е имало планова икономика, няма значение кое колко струва, докато имаше без пари ресурси всичко беше добре, ама се секна и всичко потъна.

Освен наши хора, както казах почти всеки или 90% крадяха от месторабота си, затова е било добре.

Аз не казвам, че е било по-добре, хем не съм работил тогава.


Ти сериозно ли се опитваш да обясниш, че сега сме по-добре? Панелките са били са се давали с почти безлихвени кредити, които спрямо заплатата която получаваш - хората са забравяли че плащат жилище. Днес хората бачкат яко само за да имат жилище, при това в обшия случей същото панелно жилище.
Това пък, че трябвало да си партиен член е пълна глупост! Дядо ми е бил началник смяна в ТЕЦ-а, баба ми е била личен състав в Радио завода(2000 души), нямали сме партиен член в цялата фамилия! Баща ми със заплатата като работник в завода е купил парцел и е построил къща. Възможно ли е това днес...
Повтаряите си, че сме N1, само дето след още 30г инфраструктурата ни още ще бъде от СОЦА!
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Petrolhead » 21 Май 2022, 19:13

bum_bum написа:
alekangg написа:И преди и сега някои са били добре, други не толкова.
Лошото на преди е, че и да искаш е нямало как да станеш добре, ако не си с партията или доносник или не крадеш, това са вариантите.

Иначе си плачете как всичко е било без пари.

[url]https://nestesami.com/цени-на-месото-и-рибата-по-време-на-соци/[/url]

При заплата 200лв и 6лв луканка и 3-4лв свинско е самата евтиния!! Май всеки си фантазира както му дойде.
Луканката я помня, там някъде беше 6-7лв

И сега ако няма де да ходите всеки ден ще имате пари.
Пак казвам, в град като Варна имаше 10 ресторанта общо, това е. Другото бараки за кебапчета, за които се милее.

Аз се чудя защо опечалените седят тук, то и сега в Русия ток, бензин и газ са 50е са евтиния, отивайте натам де.


Какво свинско и луканки? В работническите и ученически столове се ядеше за по едноцифрено число стотинки дневно. И то хубава храна.

Колко свинско и луканки ще изядеш в останалото време? Погледни и една снимка е така произволна от 80-те. Дебел човек да виждаш?

След това с бананите ще си запиша като най-голям хит факта, че хората имали пари, защото нямало ресторанти :mhihi:

Относно няманетп, може да имаше една луканка, но беше от месо. Може да имаше едно сирене, но беше от мляко. Сега има 60 сирена, но нито едно не е сирене в истинския смисъл на думата. Ма нали е на промоция в Кауфланда и нашего брата рупа с уискито от брошурата и благославя капитализЪма. :yes:


Явно не си имал честта да посещаваш консервни и месарски предприятия по време на комунизма. Ако беше видял каква е технологията по която се правеше храната за населението, никога повече нямаше да погледнеш купешка храна.
Един от най-ярките ми спомени от комунизма е миризмата на гнили зеленчуци носеща се по главната улица на Пловдив от представителния плод зеленчук.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Jordana » 21 Май 2022, 19:17

Мен лично най много ме дразни в тия спорове противопоставянето на соца със сега . Няколко поколения политици направиха и правят кариера върху трупа на соцализма . Те се хранят с това като лешояди , скелета на соца е изваден от гардероба постоянно . И го показват на децата като всемирното зло което ще ни изяде ако не слушкаме . И маса хора им се връзват особено от тия дето не са помирисвали соц . Вместо това да се прекрати още преди 30 години както направиха германците , лустрираха и продължиха напред тука се ядем още за очевидни глупости и даваме сила на разни политици да ни яхат щото нали соца руснаците тва онова ще ни вземат насраните панелки на пишман капиталистите :lol:
Другото което е очевидно национална черта българина винаги гледа в паничката на другите и не оценява това с което разполага като дадености . И през соца беше така и сега е същото без никаква разлика . Чуждото винаги е по убаво и ние сме прекараните , лъжат ни , крадът ни за бога братя не купувайте ..
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Икономическата криза 2020-2022

Мнение от steeN » 21 Май 2022, 19:55

Темата е за кризи, а хубавото на кризите е, че са една гигантска машина за преразпределение от рентиерски бизнеси (т.е. такива, които паразитират върху икономиката) към такива, които произвеждат нещо полезно и нужно на другите. В това отношение последните 10 години се натрупа доста плява и рентиерите знаят, че кризата за тях означава смърт, докато за "истинските" бизнеси това е възможност. Затова очаквам соц носталгичната реторика само да се засилва в следващите 1-2 години предвид неизбежното почистване на стадото, което идва. Нормална цикличност, която ще отмине от самосебе си. :yes:


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Jordana » 21 Май 2022, 19:59

Структурата на доходите при капитализма е такава 75% от сферата на услугите 25% от производство . Така че очакваш очакваното според мен . :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Grozdanoff » 21 Май 2022, 20:05

steeN написа: Затова очаквам соц носталгичната реторика само да се засилва в следващите 1-2 години предвид неизбежното почистване на стадото, което идва. Нормална цикличност, която ще отмине от самосебе си. :yes:


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro



Ще отмине, като ти промият мозъка на пълните 100%, от което не си далеч - всичко ще ти мине!
Оставиха ни само 1 блок на АЕЦ-а, защото били опасни! Защо купуват ел.енергията от останалия 1 блок тогава?
Защо идолите ти от САЩ ни взеха златнана мина? Евала Запад, наши хора са!
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Икономическата криза 2020-2022

Мнение от steeN » 21 Май 2022, 20:10

Jordana написа:Структурата на доходите при капитализма е такава 75% от сферата на услугите 25% от производство . Така че очакваш очакваното според мен . :mhihi:


За теб е очаквано, защото ти си източник на такава реторика. За мен е резултат от наблюдение, че въпросната реторика се усилва. :yes:
Защо в тази информация има добавена стойност - от мои наблюдения има сериозно припокриване между рентиертите и соц носталгиците. Рева на представителите на транспортния бизнес е добър пример.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1758
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от BMW_POWER » 21 Май 2022, 20:28

Jordana написа:Структурата на доходите при капитализма е такава 75% от сферата на услугите 25% от производство . Така че очакваш очакваното според мен . :mhihi:


Тези 75% са прекалено оптимистични. Реално са над 90%. Един произвежда стоката, но реално до нейната реализация има един куп лапачи, които повдигат цената и в рамките на 10 до 15 пъти. Малко са компаниите, които произвеждат и сами реализират продукцията си с директни клиенти. Затворен цикъл почти няма. Кеф ти един домат, дето на бабата на село и го изкупуват за жълти стотинки и после стига до няколко лева на пазара. По веригата са търговци (на едро и дребно), транспорт, наемодатели на склад и пазар. Към тях прибавете администрация (данъчни и т.н.), вижте колко лапачи има по веригата. Или ресторантите? Тук специално се възстановиха само 48% от загубените работни места. Туристическият бизнес не искам и да го кометирам. Отворете в която искате страна ТОП10 на компаниите и вижте, колко от тях дават някакъв продукт. Само лапачи. Финансисти, застрахователи и т.н. планктон.

И понеже стана въпрос за кражби в Русия, ето няколко забавни цифри. Кражбите като цяло на автомобили няма да ги коментирам, защото е страшно. Вижте ръста на въоръжените грабежи. За миналата година в Торонто има общо 59 въоръжени нападения и съответно отнемане на МПС-то. Тази година до тук са 93. Дори суперзвездата на Торонто Мейпъл лийвс Мич Мернер е останал без джипа си преди няколко дни

https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/ ... -1.6456007
Последна промяна BMW_POWER на 21 Май 2022, 21:23, променена общо 2 пъти

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от bum_bum » 21 Май 2022, 20:29

Petrolhead написа:Явно не си имал честта да посещаваш консервни и месарски предприятия по време на комунизма.


Явно в наше време нямаш идея как се произвеждат любимите ти храни. Ако имаше, 99% от тях и с пръчка нямаше да ги пипнеш. Щото аз с това се занимавам и каквото съм виждал няма да ти се вярва.

И не само в България. Добре ли е цял завод на Фереро да не може да предостави документи за произход на суровините? Дали ние сме измислили преопаковането на стоки с изтекъл срок?
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook