Съвет за избор на лаптоп

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от alx » 06 Фев 2024, 15:53

acho.rs написа:
alx написа:
MrManson написа:Тя се занимава с проджект мениджмънт, т.е. ползва Джира, Конфлуенс, комуникация Скайп, Тиймс, Слак, МС Офис, презентации, ексели и т.н.


при така зададената задача е абсолютно все едно какво ще вземе. да гледа най- големия екран в най- лекото шаси дето може да толерира и цвят да й харесва и да взима.

И пак с тази твоя теза на 20 години. Изобщо не е така.
Точно с ултра бук се внимава много. При епъл внимаваш с цената, при останалите внимаваш със:
1. Дисплея - задължително ОЛЕД. Това отрязва 4/5 от произовдитлеите
2. Живот на батерията . Едни ub имат живот 4-5часа, други 12-14 часа. Разликата е че в единият случай просто не носиш зарядно със себе си .
Живот на батерията зависи на 1во място от вида процесор и после от капацитета на самата батерия който варира от 40 до 75.
3. Охлаждане - в малките шасита, които често са метални това е много деликатна тема. Хубаво е модела да смуче въздух от няколко посоки и да не вее в екрана

Нещата които не зависят от производителя

4. Процесор - при ултрабуците няма печки, но все пак е добре да се избягват пълните версии на Intel. U процесорите има са ефективни
5. GPU - задължително вградено и там, само моделите на Интел от 2024 могат да предложат нещо иначе , царя сe казва 680/780M


съгласен съм за батерията- ма то ясно, че ще погледне колко дават да държи и не трябва някакво образование за да знаеш, че 6 часа < 12 часа примерно... другите неща които си изброил (за които трябва "образование") са абсолютно безмислени за офис лаптоп - особено като не го плащаш ти и ще го ползваш за изброените неща.
Последна промяна alx на 06 Фев 2024, 16:05, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от acho.rs » 06 Фев 2024, 16:04

Кое е безсмислено- може би само охлаждането, но все пак
- ОЛЕД екрана е безкрайно по-щадящ очите, а на открито или в слънчев офис е много по-ярък ....има рефлекшън, но 600нита не са като 150 нито (лсд)
- процесора е важен за живота на батерията и за това да не ти се потят ръцете. Сега се рекламират ултрабуци с 13700H и 13900H и звучат примамливо, но познай ....
-ако ще си говорим за офис работа - изработката и материала на корпуса също е важен - на вивобуук и Acer SwiftGo ще ти се потят ръцете на пвцто, на Зенбуук няма

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Kroki » 06 Фев 2024, 16:15

Kroki написа:
Kroki написа:https://www.ozone.bg/product/lenovo-ideapad-5-ultraslim-amd-ryzen-7-5825u-15-6inch-fullhd-ag-16gb-ddr4-512gb-pcie-dos-storm-gr/

Ето този взех.

1 месец по-късно жената е доволна. :yes:

да се самоцитирам за лаптоп, не се потят ръцете на жената :mrgreen:
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от alx » 06 Фев 2024, 16:16

acho.rs написа:Кое е безсмислено- може би само охлаждането, но все пак
- ОЛЕД екрана е безкрайно по-щадящ очите, а на открито или в слънчев офис е много по-ярък ....има рефлекшън, но 600нита не са като 150 нито (лсд)
- процесора е важен за живота на батерията и за това да не ти се потят ръцете. Сега се рекламират ултрабуци с 13700H и 13900H и звучат примамливо, но познай ....
-ако ще си говорим за офис работа - изработката и материала на корпуса също е важен - на вивобуук и Acer SwiftGo ще ти се потят ръцете на пвцто, на Зенбуук няма


какъв е еквивалента на метросекшуъл при юзерите на бизнес лаптопи? питам за приятел :angel:

не се занимавай с глупости... единствения лаптоп за които трябва да се внимава е такъв дето има по- високи изисквания за процесор, графики, ай-оу, памет и размер на диска. тоз не е от тях.

както казах- да взима каквото й радва окото и чантата и е тя..
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от acho.rs » 06 Фев 2024, 16:20

Аз за това посочих 3 кокткетни модела и 2 процесора - отговарят на всички възможни изисквания и цената им е 1/3 от тази на ябълката. В този ред на мисли , предложеното леново за 2200лв категорично НЕ става, особено като цена.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от alx » 06 Фев 2024, 16:42

acho.rs написа:Аз за това посочих 3 кокткетни модела и 2 процесора - отговарят на всички възможни изисквания и цената им е 1/3 от тази на ябълката. В този ред на мисли , предложеното леново за 2200лв категорично НЕ става, особено като цена.


правилно си се ориентирал, че трябва да са кокетни в случая... ама не слушаш кво ти приказвам :angel:
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Nickelback » 06 Фев 2024, 17:41

MrManson написа:В момента нямам никаква идея как стоят нещата м/у Интел и АМД и към кое да се насоча.

Нямам опит с Intel на мобилно PC, но от допира ми с AMD съм меко казано очарован! На жената лаптопа е с някой от всичките Ryzen 4000, взимах го преди 3 години и не помня вече, но тая машина работи по цял ден и никога не съм я усетил да грее сериозно, отделно жената я се сети да я зареди за деня, а не, и кажи-речи си кара по цял ден чисто на батерия, докато дойда аз вечерта и му мушна зарядното. Най-вече се гледа EON на нея и разни детски песнички от ютюб, като и малко офис работа :)

Отделно за мен си вече събрах 3 броя GPD машинки, съответно с процесори Ryzen7 6800u и "новия" 7840u (скоро ще "влезе" и в GPD 8840u, но ще е кажи-речи същия), съответно с 16, 32 и 64GB DDR5 RAM.
Е тия изродчета дребни направо ми отвяват шапката как се справят! Все едно си бачкам на десктопа с 12700К - разлика нула :mhihi: И то с някаква минималистична батерийка от 45Wh карат по 6-7 дори 10 часа работа взависимост какво правя :roll:
4 нанометровата литография определено си казва думата :ok:
Не съм убеден, че Intel имат дори доближаващо се решение от гледна точка на "производителност-на-ват" :dunno: Може и да не съм запознат достатъчно с "конкуренцията" де :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Anthony_J » 06 Фев 2024, 19:07

Задължително бизнес клас лаптоп - HP Probook/Elitebook, Lenovo Thinkbook/Thinkpad, Dell Vostro/Latitude. Най-голямото преимущество ти е гаранцията - бизнес моделите се сервизират за 1-3 дни макс, според нивото на гаранцията, с която идват. Качеството на компонентите също е по-високо, съответно по-малко се чупят. Пиши на ЛС ако искаш повече инфо, че не ми се спори тук.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Ивайло Димов » 06 Фев 2024, 20:45

Бих добавил към горните и Fujitsu ,задължително матова IPS HD матрица ...поне 16 gb RAM.и 512 SSD .

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 28.01.2016
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: ше E39 530D Touring
Мечтае да кара: колело

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от MrManson » 06 Фев 2024, 21:34

Благодаря, колеги! Явно Интел не е това, което беше. За справка последно съм си купувал лаптоп 2012, жив е и до ден днешен https://laptop.bg/archive/laptops-lenov ... 0_59349201 Навремето беше 'геймърски', но вече е семеен :) Тогава комбинацията Интел и НВидиа си беше топ. Служебно в момента съм с ThinkPad T14, Gen1 с Intel i7, ами върши си работата.

Така, да обобщя: Трябва да гледам AMD, за предпочитане Ryzen 7. Основно намирам 7840U - предполагам разликата, каквато и да е тя, трудно би се забелязала от крайния юзър :) ОЛЕД дисплей нямаше да се сетя гледам, благодаря за насоката. От сайта, който са и казали да гледа, с тези филтри излизат само Lenovo Yoga и ASUS Vivobook S. Имате ли наблюдения над машините?
https://www.pic.bg/laptopi/c/1/filter/f_126/AMD%20RYZEN%207%20(8-%D1%8F%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BD)/f_194/OLED

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от nxn » 06 Фев 2024, 21:42

MrManson написа:Благодаря, колеги! Явно Интел не е това, което беше. За справка последно съм си купувал лаптоп 2012, жив е и до ден днешен https://laptop.bg/archive/laptops-lenov ... 0_59349201 Навремето беше 'геймърски', но вече е семеен :) Тогава комбинацията Интел и НВидиа си беше топ. Служебно в момента съм с ThinkPad T14, Gen1 с Intel i7, ами върши си работата.

Така, да обобщя: Трябва да гледам AMD, за предпочитане Ryzen 7. Основно намирам 7840U - предполагам разликата, каквато и да е тя, трудно би се забелязала от крайния юзър :) ОЛЕД дисплей нямаше да се сетя гледам, благодаря за насоката. От сайта, който са и казали да гледа, с тези филтри излизат само Lenovo Yoga и ASUS Vivobook S. Имате ли наблюдения над машините?
https://www.pic.bg/laptopi/c/1/filter/f_126/AMD%20RYZEN%207%20(8-%D1%8F%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BD)/f_194/OLED


Предното леново У570 го ползвах 8 години, сега майка ми, уникална машина!
Иначе зависи от какви пари ти се дават, според мен няма смисъл от толкова мощен за най-тежка програма Тиймс, но ти знаеш.
https://ardes.bg/product/asus-vivobook- ... 5b0-338880 - по-евтината опцията, доста добро.
https://ardes.bg/product/lenovo-yoga-sl ... 8bm-358240 - доста по-мощната със по-силен процесор и видео карта, ддр5 вместо ддр4, ако го ползвате за по-интезивно. По-лек и с по-голяма батерия и 14 вместо 15.6 инча, на един приятел такъв взехме и пръска, и за стрийминг и за игри.
https://ardes.bg/product/lenovo-yoga-7- ... qbm-385855 - малко по-слаб от леново 6цата, бонус, че се сгъва и е тъчскрийн, ако би било удобно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от acho.rs » 06 Фев 2024, 23:06

Nickelback написа:
MrManson написа:В момента нямам никаква идея как стоят нещата м/у Интел и АМД и към кое да се насоча.

Нямам опит с Intel на мобилно PC, но от допира ми с AMD съм меко казано очарован! На жената лаптопа е с някой от всичките Ryzen 4000, взимах го преди 3 години и не помня вече, но тая машина работи по цял ден и никога не съм я усетил да грее сериозно, отделно жената я се сети да я зареди за деня, а не, и кажи-речи си кара по цял ден чисто на батерия, докато дойда аз вечерта и му мушна зарядното. Най-вече се гледа EON на нея и разни детски песнички от ютюб, като и малко офис работа :)

Отделно за мен си вече събрах 3 броя GPD машинки, съответно с процесори Ryzen7 6800u и "новия" 7840u (скоро ще "влезе" и в GPD 8840u, но ще е кажи-речи същия), съответно с 16, 32 и 64GB DDR5 RAM.
Е тия изродчета дребни направо ми отвяват шапката как се справят! Все едно си бачкам на десктопа с 12700К - разлика нула :mhihi: И то с някаква минималистична батерийка от 45Wh карат по 6-7 дори 10 часа работа взависимост какво правя :roll:
4 нанометровата литография определено си казва думата :ok:
Не съм убеден, че Intel имат дори доближаващо се решение от гледна точка на "производителност-на-ват" :dunno: Може и да не съм запознат достатъчно с "конкуренцията" де :dunno:

Същите впечатления и от мен :yes: . Не съм запознат само с мобилните процесори от 2024, защото не ме интересуват а и е пълна каша с новите наименования които са мега объркващи.
Да речем че последно АМД се ориентираха към ефективност и мощност с малко ток . Интел следват логиката, че който иска ефективност си купува Епъл и тотално изплискаха лигена с консумацията на ток - 180W за мобилен процесор е лудница. Освен това тази цифра е пълен абсурд при комбинация за работа с GPU - тогава може да пипне макс 65W и то в топ клас тучове.

В обобщение - търсете ОЛЕД екран, лсд матриците са допотопна технология в сравнение с диода. Не случайно от 10 поколения топ смартфоните са с такива екрани.
И гугъл на процесора - едно голо Core i5 не означава абсолютно нищо, без точния модел. А Уиндоус 11 е супер тежка гадост...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от ///M Power » 07 Фев 2024, 19:47

MrManson написа:Така, да обобщя: Трябва да гледам AMD, за предпочитане Ryzen 7. Основно намирам 7840U - предполагам разликата, каквато и да е тя, трудно би се забелязала от крайния юзър :) ОЛЕД дисплей нямаше да се сетя гледам, благодаря за насоката. От сайта, който са и казали да гледа, с тези филтри излизат само Lenovo Yoga и ASUS Vivobook S. Имате ли наблюдения над машините?
https://www.pic.bg/laptopi/c/1/filter/f_126/AMD%20RYZEN%207%20(8-%D1%8F%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BD)/f_194/OLED


Аз имам 14 инчов Vivobook с Олед дисплей, мога да кажа само хубави неща за дисплея, а и като цяло лаптопа е доста приличен, е Zenbook е по-хубав, но и цената е друга.
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от acho.rs » 08 Фев 2024, 19:33

///M Power написа:
MrManson написа:Така, да обобщя: Трябва да гледам AMD, за предпочитане Ryzen 7. Основно намирам 7840U - предполагам разликата, каквато и да е тя, трудно би се забелязала от крайния юзър :) ОЛЕД дисплей нямаше да се сетя гледам, благодаря за насоката. От сайта, който са и казали да гледа, с тези филтри излизат само Lenovo Yoga и ASUS Vivobook S. Имате ли наблюдения над машините?
https://www.pic.bg/laptopi/c/1/filter/f_126/AMD%20RYZEN%207%20(8-%D1%8F%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BD)/f_194/OLED


Аз имам 14 инчов Vivobook с Олед дисплей, мога да кажа само хубави неща за дисплея, а и като цяло лаптопа е доста приличен, е Zenbook е по-хубав, но и цената е друга.
///M Power написа:
MrManson написа:Така, да обобщя: Трябва да гледам AMD, за предпочитане Ryzen 7. Основно намирам 7840U - предполагам разликата, каквато и да е тя, трудно би се забелязала от крайния юзър :) ОЛЕД дисплей нямаше да се сетя гледам, благодаря за насоката. От сайта, който са и казали да гледа, с тези филтри излизат само Lenovo Yoga и ASUS Vivobook S. Имате ли наблюдения над машините?
https://www.pic.bg/laptopi/c/1/filter/f_126/AMD%20RYZEN%207%20(8-%D1%8F%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BD)/f_194/OLED


Аз имам 14 инчов Vivobook с Олед дисплей, мога да кажа само хубави неща за дисплея, а и като цяло лаптопа е доста приличен, е Zenbook е по-хубав, но и цената е друга.

Ryzen 7840u е много по-добър от 7730u. Последния е старо поколение процесор с ново име .

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook