Съвет за избор на лаптоп

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от vixx » 05 Апр 2023, 14:25

DigitalExile написа:зенбук с амд и само страда, 2 пъти по гаранция и общо взето никакво развитие нямаше, лаптопа просто freez-ва и само рестарт го оправя, някъв ryzen 7 беше, разкара го защото като го ползваш за работна машина и freez-ва не е оферта.


Не е проблема в AMD, а в Асус. Като не са подсигурили съвместимостта на останалите компоненти с тоя процесор и 5 пъти да го подменят, все тая. Същия филм играх до преди седмица, но с едни AMD-базирани сървъри, които ползваме. Там накрая, след като всеки компонент беше подменен и системата продължаваше да увисва, извадихме дисковете и ги сложихме в нова идентична машина. И след 3 дни пак увисна. В крайна сметка се оказа, че технологията за виртуализация на I/O ресурси на AMD не работи стабилно с тая конкретна мрежова карта при високо натоварване. Смятай и там кой колко е тествал, че да не го знаят това.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от DigitalExile » 05 Апр 2023, 14:55

Не знам, аз за работна машина винаги бих заложил на Intel, винаги с предубеждение гледам към процесорите на AMD. В крайна сметка като бачкаш на тия машини ти трябва стабилност която Intel в повечето случай дават за разлика от AMD.
В крайна сметка мен като краен клиент не ме интересува дали проблема е в Asus или AMD, факт е че Asus с Intel проблеми няма.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от vixx » 05 Апр 2023, 15:33

Ами добре, но като краен клиент на тебе проблема ти e с Асус и тяхнoто QC. Вътре ако ще да е AMD, Intel, някой ARM - Не купуваш процесор, а готов продукт, за който ти се обещава, че ще работи. Разбирам ти гледната точка, но проблема не са ти AMD, както и при мен не са. При мен обаче си заслужава да се положат усилията да се открие проблема, защото аз имам 5 такива машини и се добавя по още една на средно 70 дни. А цената им е наполовина от еквивалентна Intel-ска машина, пък и са по-производителни. При теб, като краен клиент с една бройка, е малко по-друго.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от SpeedyMan » 05 Апр 2023, 21:47

Хубу де ама защо масово драмите са с лаптопи с AMD?
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от nxn » 05 Апр 2023, 22:03

SpeedyMan написа:Хубу де ама защо масово драмите са с лаптопи с AMD?


Човекът преди 15 години е виждал лаптоп със семпрон и от тогава не знае. Новите нямат никакви драми, даже са доста добре и като производителност и като консумация, спрямо интел.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от DigitalExile » 05 Апр 2023, 22:07

Ако мен цитираш имам и R5 3600 вкъщи понеже трябваше да сглобя нещо бюджетно преди 2г., не че е лошо, но интела работи по добре :ok:
И тия новите дъна не мога да ги разбера какво държат процесорите на 800-900 mhz и чак като го натовариш отива на 3.6, направих си го през биоса на 3.6 постоянно и заспа, преди тва беше ужас.
Да не говорим колко зле ги произвеждат, и брат ми е с 3600 и разликата при натоварване на двата процесора е 15 градуса, ако за теб това е нормално за мен е много далеч от някъв контрол при производството.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от nxn » 05 Апр 2023, 22:26

DigitalExile написа:Ако мен цитираш имам и R5 3600 вкъщи понеже трябваше да сглобя нещо бюджетно преди 2г., не че е лошо, но интела работи по добре :ok:
И тия новите дъна не мога да ги разбера какво държат процесорите на 800-900 mhz и чак като го натовариш отива на 3.6, направих си го през биоса на 3.6 постоянно и заспа, преди тва беше ужас.
Да не говорим колко зле ги произвеждат, и брат ми е с 3600 и разликата при натоварване на двата процесора е 15 градуса, ако за теб това е нормално за мен е много далеч от някъв контрол при производството.


Първо бях с 1700х, минах на 3800х в момента и сега ще минавам на 7800х3д, с нито едно проблеми до сега. Няма нужда процесорът да стои на 3.6гхз при положение, че само ползваш браузър, даунклоква се, за да не харчи ток и да не грее. Явно не си много наясно как стоят тези технологии, също така не можеш да сравняваш близо 4 годишен настолен процесор с нови мобилни.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Ивайло Димов » 06 Апр 2023, 6:36

Напълно безмислено е да се бичи процесора на макс честота ,хората отдавна са го измислили със сваляне на честотата и сваляне на напрежението което се консумира,което пък генерира много по-малко топлина .Underclock и undervolt се ползват от над 10 години ,ОС сама решава кога и е нужно определена честота за да работи ,а някои предлагат и опцията да си избереш точна честота на процесора .Примерно ако на батерия с лаптопа и обработваш текстов документ .

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от DigitalExile » 06 Апр 2023, 7:31

nxn написа:
DigitalExile написа:Ако мен цитираш имам и R5 3600 вкъщи понеже трябваше да сглобя нещо бюджетно преди 2г., не че е лошо, но интела работи по добре :ok:
И тия новите дъна не мога да ги разбера какво държат процесорите на 800-900 mhz и чак като го натовариш отива на 3.6, направих си го през биоса на 3.6 постоянно и заспа, преди тва беше ужас.
Да не говорим колко зле ги произвеждат, и брат ми е с 3600 и разликата при натоварване на двата процесора е 15 градуса, ако за теб това е нормално за мен е много далеч от някъв контрол при производството.


Първо бях с 1700х, минах на 3800х в момента и сега ще минавам на 7800х3д, с нито едно проблеми до сега. Няма нужда процесорът да стои на 3.6гхз при положение, че само ползваш браузър, даунклоква се, за да не харчи ток и да не грее. Явно не си много наясно как стоят тези технологии, също така не можеш да сравняваш близо 4 годишен настолен процесор с нови мобилни.


Като седи на 800 при отваряне на приложение има забавяне, може сам да го пробваш и 100% си го усетил.
Като си е клокнат на 3.6 постоянно, забавяне няма и машината се усеща много по бърза. За чии ми е да пестя ток на настолна машина?
Май ти не си на ясно нещо :mhihi:
Що прескочи частта в която написах, че има 15 градуса разлика между 2 еднакви процесора, теста е правен на една и съща машина, да не говорим че тия AMD-та в едната им част греят много повече отколкото в другата, което е доста тъпо решение, но е факт. :dunno:

От как съм го клокнал на 3.6 седи на около 40 градуса ако не цъкам нещо, това топлина ли е въобще и при отваряне на нещо (например хром) температурата си остава толкова или вдига макс 1-2 градуса.
Като седеше на 800 отварям нещо, дъното го клоква, температурата от 40 отива рязко на 60 и после пада (например едно простичко отваряне на хром), тва за мен не е нормално, сори.

Не знам що се опитвате да ме убеждавате в неща който лично съм видял, преживял и тествал. :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от nxn » 06 Апр 2023, 9:57

Защото тука говорим за лаптоп, и зареждането на такива неща, дето казваш ниските херцове, идва от диска, не от процесора в повечето случаи, а и говориш глупости.
https://www.guru3d.com/articles-pages/a ... ew,14.html
Ето може да видиш как се сравнява с еквивалентна и5ца от неговото време.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Ивайло Димов » 06 Апр 2023, 10:01

nxn

Нема смисъл се хабиш :ok: ,човеко си мисли че само честотата на процесора е важна ....тва РАМ памет,хард диск ги няма в неговото уравнение.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от DigitalExile » 06 Апр 2023, 10:04

Вие нормални ли сте? Като го направих постоянно да работи на 3.6 компютъра литна в смисъл ако седи на 800 Mhz и отворя хром го отваря по бързо и се усеща повярвайте, а и нямам такива пикове на темепратура (с по 20 градуса) вече, не съм пипал нищо друго, нито рам, нито SSD.
Пак ви казвам, не знам що се опитвате да ме убеждавате в неща който лично съм видял, преживял и тествал.
Да за настолен говоря, нали уж там са по добри от Intel :mhihi:
За парите си са добри, но с много условности и с неясна стабилност, ако нямате определен бюджет за конфигурация никога няма да вземете AMD процесор и самите вие го знаете :!:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Ивайло Димов » 06 Апр 2023, 10:14

Говориш като някой хлапак дето сефте си е overclock-нал процесора и се радва като малко дете на сладолед .За бързодействието на една машина има редица фактори,честотата на процесора е само един от тях.За това като се сглобява едно PC се търси баланс между компонентите.Когато вземеш една брандирана настолна машина на HP,Fujitsu,DEL или Lenovo и я разглобиш ще разбереш за какво говоря .От захранване до разположение на компонентите.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от DigitalExile » 06 Апр 2023, 10:15

Ти грешиш, щото аз нищо не съм клоквал. Просто направих процесора да държи 3600 Mhz постоянно.
Може сам да видиш тук, https://www.amd.com/en/product/8456 какво пише на Base Clock.


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Съвет за избор на лаптоп

Мнение от steeN » 06 Апр 2023, 10:20

Интел имат абсолютно същата технология от един милион години. Няма особена разлика в управлението на честотите... просто ги наричат нещата по различен начин. И на двете ако искаш можеш да намалиш или изцяло да спреш енергийната ефективност. Ако си я настроил да е много агресивна нормално да е бавно и проблема не е в АМД.

Няма никво значение с какъв процесор ще си вземеш... стига с тия фенбойски простотии. Но Интел изостават яко в момента и тва не е нужно много за да се види... и изостават навсякъде, настолни, наземни, въздушни...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook