ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 09 Апр 2021, 10:07

Не ми се пише пак, че е дълго и съм от телефона.
Екалчев има много хубаво мнение на първа страница относно смяна на масло на много километрова кутия, защо се трият стойностите и защо идват проблемите при неправилна адаптация след това.
Само по себе си смяна на масло може да е само в плюс за механиката, но с условностите накрая най-често имаш кутия, която сменя по-твърдо от преди.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от acho.rs » 09 Апр 2021, 10:45

Top Gun Maverick написа:Не виждам как някой би убедил друг, че смяната на масло е в минус за една кутия, когато става дума за правилното масло обаче.

И аз не разбрах, как някой, който никога не е сменял масло на кутията (вероятно и на двигателя) продължава да обяснява как не ни работят добре колите след обслужване :kuku:
Лошото е че темата е техническа и заради някои устати неграмотници, някои хора може да останат с грешни впечатления за операцията.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 09 Апр 2021, 10:53

Имал съм няколко коли с тоя ЗФ, сменял съм масла, а на едната съм правил и цялостен ребилд. На сегашната с оригинално масло на 330к няма да сменя, обясних защо. Когато издъхне - тогава заедно с ремонт.
Аргументите на двата лагера за мен са вече изчерпани, вече всеки сам да си преценява.
Живи и здрави! :bchug:


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Bogat-Beden » 09 Апр 2021, 13:30

То реално май 4-5 смени на масло са си колкото тотален ремонт като време и пари, виж като нерви не знам..
Ама аз съм сменял 3 пъти на едно Скуби за под 10 000 км и хвръкнаха 1300+.. Вярно и соленоид някакъв и метален филтър сменяхме, ама бяха нескъпи...
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от TNT » 09 Апр 2021, 13:58

Е чак 4-5 смени... сменяш веднъж, като я вземеш, и вече за следващия собственик :dunno:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 09 Апр 2021, 14:12

Тотален ребилд на zf6hp преди 4-5 години ми стъпи 4200, ама беше карана до последно, та всичко ново вътре.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от acho.rs » 09 Апр 2021, 14:55

Bogat-Beden написа:То реално май 4-5 смени на масло са си колкото тотален ремонт като време и пари, виж като нерви не знам..
Ама аз съм сменял 3 пъти на едно Скуби за под 10 000 км и хвръкнаха 1300+.. Вярно и соленоид някакъв и метален филтър сменяхме, ама бяха нескъпи...

Ти тва масло на кутията, май го смяташ като течност за чистачки. Какви са тези 4-5 смени, това са 1млн км. Не виждам как ще ги навъртиш, освен ако не си такси с 2ма ортаци.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Bogat-Beden » 09 Апр 2021, 15:29

Аз знам на 60к км че се сменя.
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2173
Регистриран на: 29.11.2002
Местоположение: София
Кара: F15 X5; F10 M5 Stage 2

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от b2 » 09 Апр 2021, 19:17

И аз днес смених на F15 30d 2015 100к км в Мопарт. Излезе под 1000лв пише за 11л масло + букса и “комплект хидравличен филтър АСК
За 20-тина км от сервиза до офиса и до вкъщи: ако може да се говори за някакво осезаема промяна в поведението на колата, то със сигурност е към по-добро, но е с много малка разлика.
Което е очаквано, защото и преди смяната нещата бяха ОК, но все пак определено не като при чисто нова. Аз това и търся като ефект от упражнението - малко поне да “подмладя” колата като усещане да е мазна и плавна като чисто нова. Разбира се рано е за мен да имам мнение, ама не очаквам нещо драматично да се случи. И да се счупи не вярвам предвид перфектното ми мнение за Ники и сервиза му :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dark Side of the Force is а pathway to many abilities some considered to be unnatural.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Top Gun Maverick » 09 Апр 2021, 20:03

Сега не е по темата БМВ, ама ръчната кутия на Зафирата и сменям маслото всяка година точно на 150 000 км.
Дават му уж 70 000, ама викам айде няма нужда. :mhihi: Преди кутиите втора употреба ги мяташе като им направя 300 000 даречем, тази сега вече е на над половин милион, може и на 700 000 да е откакто аз съм я сложил, а на колко е реално не знам, понеже продавача се кълнше,е че била на Астра от полицейските която била Английска на 150 000 км. :mhihi: но аз много му нямам вяра. Като взех кутията втора ръка смених маслото веднага без да съм направил и един километър. Та кутии бая сменях както казах, откакто сменям масло, кутия не съм сменял. Преди това съм го сменял на другите мисля на над 250 000 и си гърмяха малко след това. Може и да е в плюс, че откакто карам с тая кутия, слагам точно каквкто е предписал производителя.
На М-ки съм сменял два пъти масло на кутията, веднъж на Е60-ката като я взех още(колата беше на 110 000 и не ми се гадаеше трябва или не, затова бам в Мирафиори каквото дават и видиш ли ти, като излезнах от сервиза не включваше по-твърдо СМГ-то :mhihi: ) на М6-цата беше със съединителя на 42-43000 мисля, понеже така и така се отваряше. Имам приятел с 335д Е92, което се обслужва както трябва и си сменя маслото в автоматика на всеки 50-60 000(сега е на 200 000)като казва, че след като започне да стига тая разлика усещал по-различно включване и след смяната се оправяло. :dunno: Мисля, че 70 000 и давали, но понеже той кара мега-спортно само със забит педал в тенекията тая кола си го сменя по-рано.

П.п: Тая тема ще ми обясни ли автора защо не я пусна в основен форум или в някой от техническите раздели, ами я сложи тука? :shock:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 19.09.2021

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от L_BMW3 » 04 Окт 2021, 19:42

Здравейте колеги, собственик съм на БМВ Е91 2011 Хдрайв, автоматик, пробег 190к/км. Имам проблеми с автоматичната скоростна кутия, която започна да придърпва и да приплъзва при ускорение, а също така придърпване при намаляване на скороста. Може ли смяната на маслото на кутията да реши проблема или трябва да сменя автоматичната кутия и как се разбира дали е за смяна? Моля за съвети/ мнения, добри сервизи в градовете Видин, Монтана, Враца, София.Също така цена за автоматичната кутия, цена за смяна, необходими консумативи,масла и т.н. които мога и аз да закупя.Благодаря предварително.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 188
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Grozdanoff » 08 Окт 2021, 0:31

Ако сте си купили 5 годишна кола, на която знаете че маслото е сменяно както е казал производителя, то тогава е най-добре да сменяте маслото на автомата по дадените препоръки. Ако карате някои дърт курник като моята Е39 и нямате на идея дали близките години маслото е сменяно по-добре караите с това масло ако автомата превключва добре. На толкова стар автомобил(99% на много километри) лагерите и зъбните колелета са износени до някаква степен и имат по-голяма хлабина отколкото като нови, старото масло в кутията е по-гъсто, сипваики ново масло е възможно то да не успява да "обере" достатъчно тези хлабини и оттам "помощ след смяна на масло кутията почна...."
Аз на моята Е39 528, ЗФ не съм и сменял маслото и нямам никакво намерение да го правя, докато превклчва плавно предавките.
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 08 Окт 2021, 6:36

Тия хлабини за които говориш не се ли отнасят за клапанчетата на хидроблока? 'щото ако имаме хлабини в лагери и зъбни колелета нещата са към края си :lol:

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Top Gun Maverick » 08 Окт 2021, 8:03

Мда, аз не си представям кутията да е към края си и да не и сменя маслото щото ще ми подскаже, че може да имам проблем. Вместо това ще карам със старо масло и ще чакам да ме остави някъде на пътя, вероятно доста далеч от вкъщи. :mhihi:

L_BMW3 написа:Здравейте колеги, собственик съм на БМВ Е91 2011 Хдрайв, автоматик, пробег 190к/км. Имам проблеми с автоматичната скоростна кутия, която започна да придърпва и да приплъзва при ускорение, а също така придърпване при намаляване на скороста. Може ли смяната на маслото на кутията да реши проблема или трябва да сменя автоматичната кутия и как се разбира дали е за смяна? Моля за съвети/ мнения, добри сервизи в градовете Видин, Монтана, Враца, София.Също така цена за автоматичната кутия, цена за смяна, необходими консумативи,масла и т.н. които мога и аз да закупя.Благодаря предварително.

Е92 335д. На човекът му бяха казали да си сменя маслото на всеки 80 000(не знам дали БМВ дават толкова)на 70 000 километра(общо колата като направи)почна леко да бе включва както трябва. Смени си маслото с каквото даваха и се оправи. После взе да си го сменя на всеки 60 000 за да не чака индикации. Смени го на 130 000 и нямаше проблем. После на 190 отърва да го смени на 60 000 и малко след това се появиха вюсъщите индикации каквито имаше на 70 000 когато беше колата. Смени го и се оправи пак. Колата е с ремап и на мотора и на скоростите и се кара предимно в спортен режим за смяна на предавките и все на убиване. Точно в спортен режим почваше да прави повече проблем като остарее маслото. После я продаде, няма проблем с кутията. Сега видях, че съм го описал това преди бая време в горния пост. :mhihi:
Та толкова от мен за не сменяйте маслото, че може да стане по-зле кутията и е по-добре да стои със старото докато стане на грес. Сменям си маслото дори в ръчните кутии аз. Ако стане по-зле след смяна е не защото маслото е виновно, ами кутията не е ок.

П.п: Не вярвам в тия вечните масла, за които казват, че никога не трябвало да се сменят щото уж някой производител казал. А какво препоръчва производителя като пробег най-малко ме вълнува в днешните автомобили, разбирайте тези от последните 15-16 години.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от hell's angel » 08 Окт 2021, 8:25

Grozdanoff написа: старото масло в кутията е по-гъсто, сипваики ново масло е възможно то да не успява да "обере" достатъчно тези хлабини и оттам "помощ след смяна на масло кутията почна...."
Аз на моята Е39 528, ЗФ не съм и сменял маслото и нямам никакво намерение да го правя, докато превклчва плавно предавките.

По-гъсто не знам дали е, ама тая черна, прегорЕла чорба като я видиш по никакъв начин няма да искаш да е в кутията. :mhihi: :mhihi: :mhihi: А и идеята да го сипАт там т'ва масло, по принцип, не е да обира хлабини.
Ubi dubium, ibi libertas

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook