ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от FaceOff » 28 Юли 2020, 18:26

acho.rs написа:
andy написа:
Kroki написа:Хубаво е да се смени, ако кутията е здрава. Така или иначе от самата работа на кутията се отделят малко или много финни частици от дисковете вътре. Маслото циркулира по системата и съответно тези неща също с него. Хубаво е да се сменява в порядъка на 60-80к км, защото температурата вътре стига 100+ градуса и каквото и да е масло, за такъв пробиг губи малко или много качествата си.


Е как ви вдигат над 100 градуса кутиите? За GM съм съгласен, от което им идват проблемите, но ZF-a поне на моята повече от 87-89 градуса не съм я виждал и в най големите жеги при гонене.

Нали вече писах за 140 градуса по Целзий на ZF 8HP :)


andy написа:Явно между радиаторите имате мръсотия. Моята е все на 87 градуса и 200 да карам.


Просто на колегата термометорот му мери до толкова :mhihi:

По темата - ако е читава кутията, не се плаши нито от смяна на масло, нито от ресет на адаптациите, напротив!

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от b00st » 29 Юли 2020, 11:19

Gari написа:Ресетнах и адаптациите, но без да правя обучение отново. Еми блъскането от 2>1 не изчезна напълно. Само се сдобих с ужасяващ, страхотно силен метален удар от 4>5 при над 4000об.

Това ти е грешката. Процедурата съм я правил лично на моята кола след смяната на маслото на кутията на 180 000 км и е задължителна според ZF, ако ги изтриеш. Лошото е че е изпълнима само вечер по магистралата и отнема 40 минути каране, затова не го препоръчвам да се трият. Бях си взел лаптопа и си ги изтрих на място на изхода от София. След адаптациите си сменяше както преди да сменя маслото, никаква разлика, само където нямаше удрянето 2>1. Другия неприятен момент, заради който не е хубаво да се трият, е че ако кутията е на много км примерно 300к+ или е карана душманската и е износила съединители при триене на адаптациите кутията се опитва да реадаптира, но не може да си срещне референтните граници, поради износване и си прекъсва адаптацията до там. Имаше случай xHP бяха постнали във фейса на такова Е60 точно и бяха много зле нещата, щото връщане назад няма. Аз лично имам пълна сервизна история и знам на колко км ми е колата, но ако примерно не знаеш, рискуваш много с триенето, щото бай джамбаз като я врътнал...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от alx » 29 Юли 2020, 16:45

адаптациите не се барат... щото после има едно блъскане 500-1000 км докато се научи- не ти е работа...

и друго- като се сменя маслото на трансмисия със по-голям пробег се чистят и филтрите на соленоидите защото като източиш маслото и къде що има жаби по линийте се утаяват във филтрите на соленоидите. ако не ги изчистиш после като налееш новото масло и може да се сдобиеш със ударни смени на някои предавки и влошен комфорт на смените като цяло.
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 316
Регистриран на: 15.12.2009
Местоположение: Stuttgart, Германия
Пол: Мъж
Кара: Е60, 2006
Мечтае да кара: Formula
Детайли за колата: N52B25

ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Gari » 31 Юли 2020, 23:39

Сега да ги зануля ли отново и да направя адаптацията или е късно вече?
Да съм минал 1500 км.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не искам много, искам всичко!

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от b00st » 06 Авг 2020, 11:56

Gari написа:Сега да ги зануля ли отново и да направя адаптацията или е късно вече?
Да съм минал 1500 км.


Sent from my iPhone using Tapatalk

То винаги може да ги занулиш и да ги реадаптираш. АКо ти се занимава вечер някъде по магистралата е изпълнимо, тука е процедурата https://blog.fcpeuro.com/how-to-reset-r ... ations-zf6

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3647
Регистриран на: 25.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Кенеф за великани
Мечтае да кара: Alpina B10 biturbo

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Zubcho » 06 Авг 2020, 13:47

Явно аз съм имал късмет след като 2 пъти ресетвам адаптации и два пъти кутията се нагажда. Първия път се появи за много кратко туп при 2>1 и това беше.

Като цяло тази процедура ми се струва странна и искам да видя официален ZF документ по въпроса.
Пийте си редовно хапчетата от сушени жаби и карайте внимателно по острите завои, че да не ви се подострят колите.

Аз карам според ЗЗдП, и спазвам ограничението на скоростта, а ти?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от host » 06 Авг 2020, 18:25

https://aftermarket.zf.com/remotemedia/ ... 130-en.pdf

ровейки днес за капацитета на кутия попаднах на това - давам го ако колегата горе има предвид него под "документ"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 420
Регистриран на: 2.11.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от v_p_m » 10 Авг 2020, 10:39

Колеги при 5hp19 важат ли нещата написани досега, по-точно може ли да се трият адаптации и съответно как се става обучението. Кутията е на 200к и съм почти сигурен че никога не е обслужвана .
Имам леко тупване 2>1 което се усеща когата колата намаля сама към спиране.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от b00st » 10 Авг 2020, 10:43

Zubcho написа:Явно аз съм имал късмет след като 2 пъти ресетвам адаптации и два пъти кутията се нагажда. Първия път се появи за много кратко туп при 2>1 и това беше.

Като цяло тази процедура ми се струва странна и искам да видя официален ZF документ по въпроса.

Това си е от официален документ на ZF, не са си го измислили хората. Има го в технически pdf за сервизиране на ZF6HP от там е вадена процедурата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от streetracer1 » 07 Яну 2021, 19:19

Колеги, нов съм с автоматите и въобще с бмв, но от толкова четене и привърженици и на двете теории не мога да взема решение да сменя или не. Да опресня маслото ли, да го сменя изцяло с машина ли или просто да не пипам? За сега кутията е доста "мазна". Няма ритане, чудене, приплъзване. И понеже е на 300к, категорично реални, а поради лайф тайм маслото вярвам, че не е пипано да се сменя, сега какво мислите е редно да направя? ZF 6HP
Поздрави,
Х. Христов

Потребител
Аватар
Мнения: 48
Регистриран на: 19.11.2020
Пол: Мъж

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Melir » 07 Апр 2021, 8:10

Колеги, нов съм с автоматите и въобще с бмв, но от толкова четене и привърженици и на двете теории не мога да взема решение да сменя или не. Да опресня маслото ли, да го сменя изцяло с машина ли или просто да не пипам? За сега кутията е доста "мазна". Няма ритане, чудене, приплъзване. И понеже е на 300к, категорично реални, а поради лайф тайм маслото вярвам, че не е пипано да се сменя, сега какво мислите е редно да направя? ZF 6HP

Ако никога не е сменяно преди това на този пробег аз не бих рискувал да го сменя, особено пък и щом нямаш никакви проблеми с кутията.

Аз искам да попитам дали при ъпдейт на софтуера на двигател и скоростна кутия адаптациите ще се затрият? Питам защото софтуерът ми е много стар и искам да го ъпдейтна, но пък скоро сменях маслото на кутията и не ми се иска да се занулят тези пусти адаптации при положение, че нямам драми с кутията ZF8

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 07 Апр 2021, 8:24

streetracer1 написа:Колеги, нов съм с автоматите и въобще с бмв, но от толкова четене и привърженици и на двете теории не мога да взема решение да сменя или не. Да опресня маслото ли, да го сменя изцяло с машина ли или просто да не пипам? За сега кутията е доста "мазна". Няма ритане, чудене, приплъзване. И понеже е на 300к, категорично реални, а поради лайф тайм маслото вярвам, че не е пипано да се сменя, сега какво мислите е редно да направя? ZF 6HP


Както сам си усетил, и двата лагера имат солидни аргументи.
Аз също съм с 6хп над 300к км и при мен кутията сменя плавно, мазно, не удря... освен фабрично заложеното ѝ глуповато поведение при тръгване и едно твърде дълго задържане на локъпа при градски скорости други драми май няма.
Аз не съм сменял масло, няма и да сменям. Имал съм няколко коли с тази кутия, на една от които правих пълен ребилд и тази съм решил да я карам докато не се предаде, после отваряне и правене. Засега не дава симптоми да се предава скоро, с моето извънградско каране няма да се изненадам ако и 500к км удари без ремонт, стига да има кой да го кара тоя кош до 500 :lol:
Карай смело и не го мисли ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от acho.rs » 07 Апр 2021, 14:09

Melir написа:
Колеги, нов съм с автоматите и въобще с бмв, но от толкова четене и привърженици и на двете теории не мога да взема решение да сменя или не. Да опресня маслото ли, да го сменя изцяло с машина ли или просто да не пипам? За сега кутията е доста "мазна". Няма ритане, чудене, приплъзване. И понеже е на 300к, категорично реални, а поради лайф тайм маслото вярвам, че не е пипано да се сменя, сега какво мислите е редно да направя? ZF 6HP

Ако никога не е сменяно преди това на този пробег аз не бих рискувал да го сменя, особено пък и щом нямаш никакви проблеми с кутията.

Аз искам да попитам дали при ъпдейт на софтуера на двигател и скоростна кутия адаптациите ще се затрият? Питам защото софтуерът ми е много стар и искам да го ъпдейтна, но пък скоро сменях маслото на кутията и не ми се иска да се занулят тези пусти адаптации при положение, че нямам драми с кутията ZF8

Ако маслото се смени като хората няма абсолютно никакви драми с адаптацията. Аз не се задълбавам в неща които не разбирам - колите се обслужват, там където имам доверие и за сега не ми се е налагало да се правя на инжинер.

Колкото до смяната - със сигурност няма да навреди, така че може да се прежалят едни 600-700лв. Пак казвам, не ходете където и да е за услугата, че така един път сгреши сервиза и колата ми започна да рита много гадно, а в едно задръстване маслото в кутията стигна 136 Градуса.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 07 Апр 2021, 14:16

Къде в БГ може някой да ти направи адаптация според бюлетина на ЗФ?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от acho.rs » 07 Апр 2021, 20:53

grkv написа:Къде в БГ може някой да ти направи адаптация според бюлетина на ЗФ?

Mopart

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook