ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 08 Апр 2021, 9:06

Специално до Мопарт не съм опирал, ама предвид, че правилната адаптация отнема понякога и часове каране и на практика е възможна на някоя магистрала нощем, а ако не стане от първия път заради трафик се почва кажи-речи от начало сииилно се съмнявам да се спазват точните изисквания и да не е намерен някой ''по-бърз'' начин. Може и да греша де...
Аз да дам малко пояснение защо съм решил и съветвам да не се сменя на тия километри - защото не мисля, че има някой в БГ, който да ти направи правилно адаптацията и кутията след това да сменя така, както трябва от нова. Да не казвам всички, но на повечето места в БГ ти ресетват стойностите, карат малко и ти я дават с думите ''карай, първите хиляда км ще рита докато се самообучи и след това ще е окей'', и наистина след това кутията е горе-долу окей, ама не толкова окей, колкото ''нова'' кутия и винаги сменя малко по-грубо от преди смяната на маслото.

За справка, процедурата при 6 степенен ЗФ е:

1. Step 1 Adaptation Re-Learn Procedure (D-Mode)
1) From a standstill, accelerate the vehicle in D Mode with very light throttle (15-25% if monitoring pedal angle with MHD) to 4th gear
2) Continue to accelerate with light throttle (20-40%) to 6th gear
3) Let the vehicle coast to ~25mph, then slow the vehicle to a standstill with light brake
application
4) With the brakes applied and the vehicle at a standstill, wait for 10 seconds
5) Repeat steps 1-4 for 9 cycles, then proceed to Step 2 below (M-Mode)

2. Step 2 Adaptation Re-Learn Procedure (M-Mode)
1) With the shifter in M Mode, accelerate the vehicle to ~30mph and select 3rd gear
2) Continue driving for 2 miles
3) Accelerate the vehicle to ~45mph and select 5th gear
4) Using light throttle, accelerate to 50mph and then coast to ~40mph without applying the
brakes, repeat for 4 cycles, then
5) Accelerate to 55mph and select 6th gear
6) With light throttle, accelerate to 65mph then coast to 50mph without applying the brakes,
repeat for 4 cycles, then
7) Select 3rd gear and repeat steps 1-6 for 5 cycles, then coast to a standstill and proceed to
Step 3 below

3. Step 3 (Shift Confirmation)
1. With the vehicle at a standstill, shift from “N” to “D”, wait 5 seconds then shift back into “N”
2. Repeat this for 4 cycles, then
3. Shift from “N” to “R”, wait 5 seconds then shift back into “N”
4. Repeat this for 4 cycles, then
5. Check error memory to ensure there are no codes

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от acho.rs » 08 Апр 2021, 10:55

Аз ти казах - не се филмирам и не изчитам нета за неща, които са безкрайно далеч от двете ми сфери на работа. За горният сервиз мога да кажа, че работата бе свършена повче от перфектно - както на Ф11 така и на Ягуар ХК с ZF 6HP26. БМВто беше със сменяно масло в
известен сервиз за кутии и градско постоянно риташе. На Ягуара настройките нещо се бяха разбазикали и при минаване от 2ра на 3ра подритваше. И двете коли след смяната работят перфектно. Джага е на 95к реални км, но не съм се замислял за смяна-не ми е за продажба и ще му е един път в този живот.


И ако не е станало ясно - ако не сте 100% сигурни в сервиза, по-добре изобщо не сменяйте. Карат си колите и по 300-400к км без смяна. Евентуална некадърна смяна или използване на скапано масло, може да докара и до прегряване на кутията и много по-сериозни проблеми

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 08 Апр 2021, 12:28

Чакай сега, въпросът беше къде в БГ могат да ти направят адаптация според бюлетинът на ЗФ, ти отговори Мопарт.
Сега, Мопарт правят ли въпросната адаптация, както първоначално каза или просто си доволен от тях?
Ако си прибързал и сбъркал с отговора - наведи си носа и си кажи - да знаем къде е истината, 'щото другото е тичане по тъча...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от acho.rs » 08 Апр 2021, 13:55

Можеш да зададеш въпроса за правилна адаптация, когато имаш бегла представа за какво говориш - ти нямаш :idea: Рабираш от скоростни кутии, колкото Джордана от вируси и конспирация - демек нищо. Не искам да коментирам повече въпросният сервиз, защото не случайно собственика не пише никъде във форума. Каквото имах да казвам, съм го написал пределно ясно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от ildivvy » 08 Апр 2021, 14:38

Колегата от работата си смени маслото (с машина), буксата, картер с филтър и уплътненията на мехатроника на кутията на Х5-цата (около 220х.км реални), ресет на адаптациите и всичко с нея си е ОК още от първия момент! Там ,където я обслужва (за гр.Пловдив става дума) се занимават само с обслужване на автоматични ск.кутии! Според тях, до сега не е била обслужвана.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Exclusive89 » 08 Апр 2021, 14:53

Жоро е много точен! И аз бях при него :)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 08 Апр 2021, 16:30

Да де, пак поведение на ощипана ученичка и заобикаляне на въпроса... жив и здрав :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от acho.rs » 08 Апр 2021, 17:43

grkv написа:Да де, пак поведение на ощипана ученичка и заобикаляне на въпроса... жив и здрав :bchug:

:banghead:
Не избягвам въпроса ти а съм отговорил много точно - каквото и да трябва да се прави, в доста сервизи го правят отлично.

Ти разбира се ще носиш от 9 кладенеца вода, ще караш хора да си губят времето със отговори на тъпотии те ти, само и само да се ОПРАВДАЕШ ЗАЩО НЯМА ДА СМЕНИШ МАСЛОТО НА ТВОЯ КЕНЕФ :idea: . А отговорът е прост - защото си мизерник към колата, което при модел като 7ма серия, независимо че е на 1млн км и 6 собственика е смешно
Още по-дразнещо е че го налагаш идеята за скраперска 7ца с масово осиране на всички теми :idea: Вече ти го казваха няколко пъти но не схващаш.

Опитах се да бъда кратък и учтив, но явно не ти стига. Ето - загубих още 5мин от живота си...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 08 Апр 2021, 18:14

Въпросът беше много точен - прави ли се адаптация по менюала на ЗФ или не във въпросния сериз? Аз отговор не виждам, само завоалиране а-ла ''не знам кво правят, ама е магическо и после всичко е топ!''
Може и да е, ама не отговаря на въпросът ми към теб.
Тая дискусия води ли към нещо градивно въобще? 'щото с тия уклончиви отговори - силно се съмнявам.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1753
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от BMW_POWER » 08 Апр 2021, 18:30

Някой ще загуби 5мин на някой администратор, за да го прати в почивка.

Големи момчета сте, можете ли да спорите с факти, а не с епитети?

По темата. Жабарите масло в двигател не сменят, вие за скоростни кутии говорите. Всеки си има глава на раменете и да я използва по предназначение.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: back to diesel(Ld)

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от motor » 08 Апр 2021, 21:12

Някой ще даде ли официален документ за тези адаптации от Zf или само копи пейст на някви неща. Менюала на Zf никой сервиз не го интересува щото няма такъв.
БЯЛ ЛЯП И КОЛАТА ПО ИНЕРЦИЯ(НА ГАС)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 08 Апр 2021, 22:09

Да,
1. от сайта на zf.com - това е курсът в който има от-до - https://aftermarket.zf.com/us/en/afterm ... overviews/
2. https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... d7OKAanLxs

това е линк към 6/8hp workbook от ZF Technical training, страница 40 описва адаптацията след затриване на стойностите на 6 степенен автомат.

Сервизите защо не се съобразяват вече обясних, практически е почти невъзможно да се извърши както трябва адаптацията и се догонва едно ниво, което е окей, но не е перфектно или най-често маслото се сменя, но не се ресетват наляганията и не се и стига до ново обучение на кутията, в някои случаи, когато качествата на новото масло не се различават много от качествата на старото разлика почти няма и клиента е доволен и това е окей, но когато кутията е на много километри и се смени маслото без да се ресетнат стойностите и да се обучи наново нещата не са приятни като усещане и комфорт.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: back to diesel(Ld)

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от motor » 08 Апр 2021, 22:41

Правиш ли разлика от обучително информационен материал и ръководство за ремонт? ако беше си сменим масления картер със такъв на Zf щеше да намериш необходимита информация вътре в кашона за смяна на маслото. там не пише да се трият адаптации. айде стига да психирате хората. Една кутия рита ли значи е за ремонт или ъпдейт. Предвид, че се пита за кутии на 10 и повече години става въпрос за ремонт.
БЯЛ ЛЯП И КОЛАТА ПО ИНЕРЦИЯ(НА ГАС)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 08 Апр 2021, 22:54

Никой никого не психира, както писа и чичко кленово листо - всеки си има глава на раменете, пък заключенията на сляпо, че рита ли е задължително за ремонт... дообре :lol: :bchug:

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Top Gun Maverick » 09 Апр 2021, 9:21

Не виждам как някой би убедил друг, че смяната на масло е в минус за една кутия, когато става дума за правилното масло обаче.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook