ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от alx » 27 Юли 2020, 0:37

Сменям на всички коли трансмисионното масло на всеки 75к км... винаги отвътре излизат жаби- без изключение. Производителя може да казва, че няма нужда да се сменя маслото, но тая черна боза дето излиза отвътре ме навежда на други мисли. Същото важи за централната раздатка на 4х4 возилата.
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 27 Юли 2020, 6:22

Сравнението с маслото на двигателя е малко глупаво, честно казано. Маслото в двигателя във всеки един момент има една част от него, която стига до много високи температури там, където се допира до стените и веднага изстива от масата на течността. Не след дълго всяко едно атомче е било на мястото на горещата точка и цялото масло е ''кипяло'', макар и на части.
Маслото в кутията действа не като масло което смазва а като хидравлична течност, няма горещи точки, резки смени в температура и т.н. Гореща точка може да има там, където локъпа би приплъзнал, но той заключва само при изравнени обороти без грам приплъзване. Приплъзне ли, нещата са към края си, но това се случва или при доста износени кутии или при доста засилен двигател спрямо сток.
Аз съм на 320 хил км най-вероятно с оригиналното масло в кутията. 6 степенен ZF от последните ревизии.
Колата сменя мазно, плавно, гладко, тръгва си сама от място... имал съм преди това 2 коли с тази кутия и мога да преценя кога работи окей и кога не. Сменял съм с противоречиви резултати след това, сега не мисля да сменям докато не започне да си показва рогата, следващата стъпка ще е ремонт.

Дразни ме, че кутията в градски условия има поведение на скутерче с центробежен съединител... Локъпа заключва при високи обороти и до тогава имам чувството, че карам 1.4, тъй като торк от двигателя не се усеща, но това си е от софта и начина на работа на кутията, не от маслото... тоя софтуер, дето го зареждаш с телефона си знам, че лекувал тая работа, ама за моята кола няма, ше им таковам таковата :lol: За сметка на това пък много обичам като пусна газта в градски условия оборотите да паднат до ниски и колата да върви все едно е на свободна :lol:
8 степенния ЗФ ги няма и двете неща, локъпа е хванал още от самото начало и не пуска докато не опре да спираш до нула, което също е досадно.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Borymeckata » 27 Юли 2020, 6:57

Точно това е, че ATF-ът работи не само като лубрикант, а и като хидравлична течност, и като охладителна също... Само високата температура ли (респективно - кипенето) съсипва маслото? Ако беше така, то трансмисионното масло в диференциали, раздатки и ръчни кутии трябва да е вечно - нали никога не загряват сериозно? В АСК има множество фрикциони, които се износват и отпадъчният продукт къде отива - в маслото. Ами стружките от износването на металнитре части? Не случайно са сложили филтър и магнит на дъното... :dunno: :dunno:

А и това масло не старее ли? То даже в запечатаната туба има някакъв срок на годност. А като се върти всеки ден в кутията - става бесмъртно? Не го вярвам това... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 27 Юли 2020, 7:07

Не е вечно, естествено.
Тези неща ги написах по повод сравнението с маслото в двигателя.

Ти колко често сменяш масло в диф? Аз никога. Карал съм коли и на по 600к км с оригиналното си 15 годишно масло в дифа и нито виеше, нито нищо. Сигурно вътре е чорба, ама колко искаш да кара тая кола като цяло преди да се разпадне? За мен животът й е минал вече и остава да й се радва някой, който иска просто нещо, дето да се движи, каквото и да е то.
Когато ми се предаде кутията на едно А6 3.0тди (пак същия 6 степенен ЗФ) колата започна да приплъзва локъпа, иначе си сменяше плавно и в случая не маслото беше проблем а агресивен ремап и юнашко настъпване. Колата беше на към 450к км с оригиналното си масло, понеже я знаех от както е излязла от магазина.
Съгласен съм, че не е вечно на теория и състоянието му днес е по-лошо от вчера, но на практика изкарва ако не целия, то почти целия живот на колата при нормална експлоатация.

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от K_Ilkov » 27 Юли 2020, 8:39

Отличават се мнения на хора с отношение към техниката и тези с "бал съм го, при мен ше изкара, пък натам коттакоа" :mhihi:

За мен няма флуид, които да е лайфтайм и не подлежи на смяна … Водил съм го тоя спор и за ръчните кутии с MTF масла. Автомати не карам, но логиката е същата за мен.

Има едно голямо НО тука, което няма как да се остойности.
При дърти кошници, карани незнайно как и колко, с незнайни масла, и закрепени някак за продажба.
Според мен тук се изпада в схемата - "смених маслото и си еВа мамито".
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1028
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от andy » 27 Юли 2020, 10:07

Въпреки всички препоръки да не се прави ресет на кутията, аз винаги и правя след смяна на масло, а то се сменя на около 100 000км. Колата е над 300 000км и не съм имал проблем след ресета.
Предния път си играх да правя и адаптациите, а последният само направих в режим D, че най лесно се прави. Всичко си е ок за сега.
Така че кой каквото и да споделя за не ресетването - аз си го правя. Кутията е на 700Nm от ремап + xHP почти 3г.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Borymeckata » 27 Юли 2020, 10:28

grkv написа:Не е вечно, естествено.
Тези неща ги написах по повод сравнението с маслото в двигателя.

Ти колко често сменяш масло в диф? Аз никога. Карал съм коли и на по 600к км с оригиналното си 15 годишно масло в дифа и нито виеше, нито нищо. Сигурно вътре е чорба, ама колко искаш да кара тая кола като цяло преди да се разпадне? За мен животът й е минал вече и остава да й се радва някой, който иска просто нещо, дето да се движи, каквото и да е то.


Сменял съм масло в доференциали - не изглеждаше зле, но имаше стружки в него и по долната пробка (беше магнитна). Не забелязах никаква разлика след смяната.

Има логика в това, което пишеш. Ако съм купил нова кола и мисля да я продам след 6 - 8 години, няма да пипна нищо по нея, освен най-необходимото. То е ясно, че половината неща по колите си ги правим повече за собствено успокоение, отколкото от някаква техническа необходимост. Като се сетя, как цял уикенд промивах охладителната система на джипчето, която явно си беше с антифриза от завода, на 15 години... И тече ръжда и още ръжда, даже след 6-тата промивка... Чак се чудех откъде се взима тоя ръждоляк, като блокът и главата са алуминиеви... :dunno: :dunno:
Промих сигурно десетина пъти цялата система, накрая сипах новия син антифриз и седнах да си пия бирата доволен и с чувство да добре свършена работа. А реално погледнато, практическата полза е никаква - колата си вървеше нормално и с тая гняс в двигателя. Ама нали трябва да се занимаваме с нещо... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 27 Юли 2020, 11:13

Всеки сам си смята нещата...
Сега едно ф10 струва около 20к на 200-250к км. Взимаш, обслужваш базовите неща, караш 100-150к и после кой колкото даде. Обикновенно 12-15к. Колкото по-малко ти е струвала тая кола в тоя период, толкова по-добре. После следващата и така...
Естествено, ако нещо е свършило се прави/сменя/рециклира, но без излишни разходи с цел удължаване на живота.
Мисленето към ежедневните коли трябва да е изцяло рационално, почнеш ли да вкарваш емоция в тия кошове втъването е дълбоко...

Все още няма лоши теми за ф10, но до няколко години ще е като с Е60 - ПОМОЩ! 530д, кутия рита, пуши, не върви, турбина, дюзи, маховици и аварийни режими :lol: Ама т'ва като станат 530ките по 12-15к лева, още е рано. :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от acho.rs » 27 Юли 2020, 11:41

K_Ilkov написа:Отличават се мнения на хора с отношение към техниката и тези с "бал съм го, при мен ше изкара, пък натам коттакоа" :mhihi:

.

Важното е да има екстри и да става за пикап на слънчака. Все пак най- якото е сменяш морга с морга всяка година - така вдигаш левъл.
Смотаняци, които си карат колата по 5-6 години не са вървежна :ok:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от grkv » 27 Юли 2020, 11:44

Мене вече ми е късно за пикъп.... още ли си ми сърдит, че съм махнал ДПФ-а и не харесвам Гърция? :lol:
Последна промяна grkv на 27 Юли 2020, 12:36, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от TNT » 27 Юли 2020, 11:55

acho.rs написа: Все пак най- якото е сменяш морга с морга всяка година - така вдигаш левъл.

Това е любимо :ok: Особено и като започнат да се дават мнения колко е надеждна колата, а тя е притежавана в рамките на 8-15к километра пробег :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 463
Регистриран на: 9.07.2005
Местоположение: София
Кара: E36 316 96', Е46 316 03'

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от overclock » 27 Юли 2020, 11:58

В статия на AUTO Bild се споменава за Е39 525D на 990 000км без смяна на масло на автоматичната скоростна кутия.

[url]https://autobild.bg/bmw-525-tds-e39-на-1-млн-км-здраво-като-чук/[/url]
Да влагаш чувства не е като да чувстваш влага!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Bogat-Beden » 27 Юли 2020, 14:34

acho.rs написа:
K_Ilkov написа:Отличават се мнения на хора с отношение към техниката и тези с "бал съм го, при мен ше изкара, пък натам коттакоа" :mhihi:

.

Важното е да има екстри и да става за пикап на слънчака. Все пак най- якото е сменяш морга с морга всяка година - така вдигаш левъл.
Смотаняци, които си карат колата по 5-6 години не са вървежна :ok:

:mhihi: :mhihi: хаха, точно..
Инак финансово за съжаление има логика такъв тип поведение, неоспоримо..
Но аз разсъждавам така, че нервите цена нямат и по-добре да пътуваш по-спокойно с поддържана по учебник кола, винаги има шанс да те предаде, но се предполага, че е по-малък..
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от b00st » 27 Юли 2020, 15:04

Вуйчо написа:Да си споделя - от както имам колата, винаги си е имало едно претрисане при спиране от 3-а на 2-а предавка (нали, то се усеща като от 2-а на 1-а предавка, ама всъщност е от 3-а на 2-а :dunno: , нали уж никога не сваляла тази кутия на 1-а предавка при спиране), когато се спира колата (например при спиране на светофар). Не казвам, че го прави винаги, само при определени ситуации, например при рязко спиране тогава се усеща, иначе ако колата се спира по-леко, а не рязко - няма или поне не се усеща такова претрисане. Това е често срещано при бмв-та с този 6 степенен автомат, поне по мои наблюдения и приказки с хора. Както и да е.
?


Ритането при спирането е точно при 2>1. В режим на D кутията си връща до 1 скорост винаги при спряло положение. На ръчен режим само остава до 2ра. Причината за ритането при ZF-а е, че не сте сменили уплътненията на соленоидните клапани. 4 броя са цилиндрични гумички са. При смяна на масло се сваля мехатроника и се сменят тия неща от снимката всичките и кутията заспива, няма ритане няма нищо.
https://ae01.alicdn.com/kf/Hf060d3a47af ... 40x640.jpg

Предписанията на ZF са смяна на маслото в АСК на 80-100 000 км в зависимост от стила на шофиране.
Не препоръчвам смяна единствено при кутии GM, които нямат история на смените, т.е. не знаеш сменяно ли е или не е. Там много често нещата приключват с кутията след смяната на маслото, предвид чупливия им характер съм виждал няколко такива случая.
Също и адаптациите не се пипат/трият след смяната, особено на кутии с висок пробег, риска да си вкараш автогол е много сериозен. Колкото до начина на смяна на маслото лично съм за стандартния начин, без вкарване на масло под налягане. Редовната смяна на маслото помага да запазиш кутията по-дълго време и да намалиш износването на компонентите и съединителите. Като всяко друго масло и това старее, замърсява се и си губи качествата от температурните разлики.

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 16.11.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: W164/453

Re: ЗА и ПРОТИВ смяна масло в автоматична скоростна кутия?

Мнение от Комбина » 27 Юли 2020, 15:25

Чувал съм от доста места, вкл. един от големите БМВ сервизи в София, че много често смяната на маслото с машина води до проблеми и последващи ремонти на кутията скоро след процедурата и този вид смяна не е препоръчителна.
Особено на автомобили с по-голям пробег и възраст.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook