Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

годината на голямата резачка

2021
25
25%
2022
27
27%
2023
12
12%
2024
6
6%
2025
1
1%
2026
1
1%
2026+
28
28%
 
Общо гласове : 100
Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от zAcK » 22 Фев 2021, 12:53

steeN написа:
zAcK написа:Момчета, оставете го Марково. Наистина ли е невъзможно, или ненормално, да се постри къща в момента от нормален човек в България? :dunno:


Не е невъзможно, но трябва да имаш познати строители или такива в този бизнес, защото иначе ще те лъжат както си искат просто.
Или да прекараш едни 10 години да научиш бизнеса. Не е по-различно от всяко друго нещо :lol:


Почва да ми звучи така, че най-лесният начин да си построиш къща, е да го направиш сам :dunno:
Всъщност, познавам човек, който почти изцяло сам си построи двуетажна къща над 200 м2 :shock:
Да, в малък град и му отне няколко години, ама почти всичко направи сам. Кофражи, стени, мазилки, покрив :mhihi:
Явно си е спестил 5 години примерно, с това си решение :mhihi:

P.S. За някои неща му помагаха роднини/приятели, знаете как е в малките градове.
Последна промяна zAcK на 22 Фев 2021, 12:56, променена общо 1 път
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от steeN » 22 Фев 2021, 12:55

Определено не е най-лесния начин и първата ти къща нито ще е евтина, нито ще искаш да живееш в нея най-вероятно :lol:
Освен това не мисля, че вече е законно "сам" да строиш.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от zAcK » 22 Фев 2021, 12:57

steeN написа:Освен това не мисля, че вече е законно "сам" да строиш.


Т.е. в момента е назаконно да си иззидаш стените сам, така ли?
Защото като гледам как зидат "майсторите" в София на строежи за по 2000+ евро/м2 и искам да бегам, бате...
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от steeN » 22 Фев 2021, 13:01

Трябва ти строителен надзор.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от TNT » 22 Фев 2021, 13:11

За мен да си строиш сам къща е все едно да си хванеш втора работа за 1-2-3 години. Ама такава работа, на която само даваш пари :mhihi:

Изображение :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от TheDriver » 22 Фев 2021, 13:18

Майтап, майтам ама на гол г** си е...... :mhihi:

Моята улица за последните 6 месеца е на ремонт номер 4 и върви към номер 5 :banghead: .

Три пъти една и съща шахта им пропада заради срутвания някъде долу, нея я закърпиха и сега започнаха съседни да пропадат :mhihi:

Имам чувството, че блокът ще пропадне в някакъв "sinkhole" скоро. :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 379
Регистриран на: 12.08.2008
Местоположение: София, копеле!
Пол: Мъж
Кара: кошара!
Мечтае да кара: BMW M3 E46

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от speeder88 » 22 Фев 2021, 13:29

steeN написа:Трябва ти строителен надзор.

Мисля че зависи от големината на строежа и за къща мисля че няма нужда от строителен надзор! Също така мисля че няма ограничения сам да си я построиш и само да има строителен инженер, който да контролира строежа!
Изображение
SKISA написа: ти си ебати ///M-склададжията

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от steeN » 22 Фев 2021, 13:36

От 2019 има.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от pampo » 22 Фев 2021, 13:38

Трябва само технически ръководител, който да води дневника на обекта, да. Той съставя актовете и води надзора. Но абсолютно сам няма как да си построиш къщата и да получиш разрешение за ползване, освен ако нямаш строително образование и не си въпросния "техник". Аз лично не бих съветвал хората, които не си търсят брутално обсебващо и тежко хоби, да започват сами да строят, само за да не се минат. И болните перфекционисти също трябва да играят сами май. Аз съм строителен инженер и въпреки това бих си наел фирма да ми построи къща. Струва повече пари и има защо.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от drago_pavlov » 22 Фев 2021, 13:59

pampo написа:И болните перфекционисти също трябва да играят сами май. Аз съм строителен инженер и въпреки това бих си наел фирма да ми построи къща. Струва повече пари и има защо.

Тая дума перфекционизъм отдавна е загубила почва в родината...
Миналата седмица ме обвиниха в перфекционизъм понеже ги накарах едни монтажници да обръщат болтовете да са наредени с главите от едната страна на сглобката, а гайките от другата... Бяха ги наслагали както им падне...
А можех да ги накарам да направят шестостените с успоредни страни :mhihi:
Да не говорим, че на места бяха сложили стопорната шайба откъм главата на болта :banghead:
Такива ако ми строят къща, дето дефектите ще ми вадят очите всеки ден, вероятно ще я строят 5 години докато всичко ми хареса...
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от b_u_b_o » 22 Фев 2021, 14:04

Не само вече не можеш сам да си я построиш, ами не можеш и да си хванеш бригада от улицата да ти я построи - трябва да наемеш лицензирана фирма. Да май имаше някакви минимални квадратури(ама наистина минимални) под които не трябва, ама ако ще е къща за живеене изобщо не мисля, че има смисъл да подхващаш нещо под 120кв РЗП. Щото разправията ще е същата като за 60кв а цената няма да е х2.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от steeN » 22 Фев 2021, 14:34

Мда, с "бригада" може само някоя барака да се построи.

pampo написа:Трябва само технически ръководител


Това е точно строителен надзор и е задължителен. Не е само дневник на обекта, а абсолютно всички изисквания, които са 12-13 папки както вероятно знаеш.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от pampo » 22 Фев 2021, 15:30

Строителния надзор може да се води от технически ръководител, не е нужно да се сключва договор с фирма за надзор. Това е за обекти 5та и 6та категория, където влизат и къщите. Наемаш си технически ръководител и той актува етапите. Което съответно не ти дава право сам да си я узакониш, но можеш сам да си я построиш и да ти я удостовери въпросното лице. Папките са проекти по всички специалности и също трябва да ги имаш, за да получиш разрешение за строеж. Най-просто казано, ако иска човек да си спести 5 години ходене по мъките и срещи с различни проектанти и институции, плаща си на фирма за строителен надзор и тя събира всички проекти от всички специалности, внася ги където и когато трябва и движи всички документи и актове. На фона на 300-400к лв, които ще отидат по авантюрата разходът за това перо ще е нищожен.

Корекция - това с актуването важи само за имот до 100м2, сори. Питах колега от фирма за надзор.
Последна промяна pampo на 22 Фев 2021, 15:39, променена общо 3 пъти

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от steeN » 22 Фев 2021, 15:34

Хайде сега виж закона от 2019 година и пак кажи дали може

(2) (Нова - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2019 г.) Строителният надзор се упражнява от консултант за строежите от първа до пета категория, с изключение на обектите по чл. 14, ал. 2 от Закона за Камарата на строителите.


Едно време може да е можело много неща...
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от zAcK » 22 Фев 2021, 15:46

steeN написа:Хайде сега виж закона от 2019 година и пак кажи дали може

(2) (Нова - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2019 г.) Строителният надзор се упражнява от консултант за строежите от първа до пета категория, с изключение на обектите по чл. 14, ал. 2 от Закона за Камарата на строителите.


Едно време може да е можело много неща...


В момента се чудя, всички ромски гета, които продължават да растат в цяла България, точно какво от всичките тия неща включват и защо за тях продължава да няма проблеми :?: Явно нормалните граждани сме най-големите малоумници съществували някога, щото дори и с това ни го слагат четвъртит... :no:

Нищо, де! Нали ще гласуват за по кебабче...
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook