Очно здраве, хранене, съвети и лечение

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2149
Регистриран на: 18.09.2008
Пол: Мъж

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от uCnaHeTcA » 19 Авг 2021, 13:23

Fluxa е готин, но нищо не може да замени качествения монитор. Това след дълго време главоболие след 8-10 часа пред монитора и очите дроб, го осъзнах. Вземайте само високи серии без шим и т.н.
Иначе имаше и българско приложение (ако не се бъркам с flux-a), което обаче при скрийншот правеше белия фон розов и спрях да го ползвам (може би настройки, но…)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от DigitalExile » 19 Авг 2021, 13:30

flux маха гадната синя светлина, но ако монитора има ШИМ пак ти смазва очите.
Трябва да се внимава с тия монитори за работа най добре IPS без никакъв ШИМ.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от Моджо » 19 Авг 2021, 14:26

drifty написа:
drifty написа:Някой около Велико Търново да има наблюдения за очен центъра/ клиника за преглед? Мисля да отида на поне 2 за поне две мнения, та събирам мнения към коя клиника да се насоча.


Два прегледа по-късно стана интересно. Вчера ходих в една оптика да обсъдя вече стъкла, рамки и т.н за очила. Занесох двата документа от двата прегледа при лекар и се оказа, че се разминават не малко.. В оптиката имаше лекар, та се прегледах още веднъж и вече имам някаква яснота за диоптри и т.н. Остава да разуча марки стъкла, "екстри" за тях както и каква рамка да взема. Някой скоро да е минавал по тоя път?


Ако се брои от преди три години :))

Марки стъкла не съм разучавал, просто отидох в една оптика, в Мола. Наблизо ми е. Рамките - квито си избереш, не са скъпи. Аз си избрах да са здрави. Па ся, според жената са грозни, ама не ги носи тя в крайна сметка:)
Стъклата с всякакви "екстри" подминаваха цена от 600 лв така че си взех само с антирефлексно покритие като спокойно можех да си зема и най-обикновени, разлика нема никаква освен в цената.
Така или иначе като си е от ЕГН с годините трябва да се подменят с други диоптри , а и не съм от пазещите /ма не съм ги счупил още де/ та да давам по ХХХ лв през година 2 айде нема нужда. Тия като им дойде време да ги сменя ще си взема най-обикновени стъкла.
Аз обаче ги нося само като чета или гледам монитора. За каране на кола или като се разхождам не ги нося - виждам си всичко. Старческото далекогледство е така, не виждаш наблизо :)) Ако ще се ползват постоянно може и да има смисъл от някакви екстри, макар че силно се съмнявам.
Е ся съм с очилото, целите са на петна, на мен не ми пречи. Виждам си. Даже не ги и търкам като гламав. Я ги тръкна 1 път в неделята, я не.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от b_u_b_o » 19 Авг 2021, 14:52

Има ли някой който е лягал под ножа(лазера) за корекция на диоптер? Аз от години се чудя и сега май се навих, вече няколко човека ми се похвалиха с успешни операции без връщане на диоптера с годините. Винаги ме е било шубе щото е зрение все пак, ако нещо се оплеска нещата стават страшни, обаче вече доста време се правят тези операции и техниката е на много високо ниво и би трябвало процесите да са много изчистени. Та мисля края на лятото да разкарам тия лещи щото ми писна от тях вече повече от 13-14 години...

Потребител
Аватар
Мнения: 33
Регистриран на: 10.05.2010
Мечтае да кара: F10 ///M5

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от DriftoMania » 19 Авг 2021, 18:46

b_u_b_o написа:Има ли някой който е лягал под ножа(лазера) за корекция на диоптер? Аз от години се чудя и сега май се навих, вече няколко човека ми се похвалиха с успешни операции без връщане на диоптера с годините. Винаги ме е било шубе щото е зрение все пак, ако нещо се оплеска нещата стават страшни, обаче вече доста време се правят тези операции и техниката е на много високо ниво и би трябвало процесите да са много изчистени. Та мисля края на лятото да разкарам тия лещи щото ми писна от тях вече повече от 13-14 години...


Какви пари вървят вече тия операции? Препоръчваха ми ги преди десетина години още, но и мен ме беше шубе, така съм свикнал с лещите, че нямам никакъв проблем с тях. Сещам се, че съм кьорав само като веднъж на 10на дни се сетя да ги махна за през нощта - докато си намеря цайсите осъзнавам колко е зле положението (-7 и -8 диоптъра..)
Ако е само въпрос на някакви не особено големи пари и 2-3 дни дискомфорт около операцията, що да не, мисля си го и аз напоследък.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 222
Регистриран на: 29.10.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d Mpack
Мечтае да кара: ///M
Детайли за колата: E90 330dA 12.2007 Titan Silber / M SPORT package / Style 193 / Navigation / Recaro / Shadow Line / Xenon / Light package
VD86338

E91 330dA 12.2006 Black sapphire metallic / Navigation / Recaro / PDC / Light package
SOLD

328iА sedan Technoviolett 12.1996 Mpack,LSD 3.15
AU60415
SOLD

318is coupe 10.1998 SOLD

E39 530d 1999 Mpack SOLD

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от Powerslide » 19 Авг 2021, 19:46

Аз съм с лазерна корекция от 5-6 години , не виждах надалеч присъединено с астигматизъм.. Диоптри едното око около 3.75 , на другото 4.
Бях на 22-23 години , чакаха да мина пубертета и окото да спре да се развива един вид.
НО преди да се подложа на това , ходих всяка година на профилактични прегледи само при един и същ доктор в Турция и ме гледаха обстойно.
3 дена преди операцията се качвам на автобуса и си отивам на преглед с цел да организираме дата за лазер.
Най-хубавото е че имам роднини в Истанбул и клиниката е на 10 минути пеша от вкъщи :mhihi:
Като влязох за преглед ми казаха , че съм готов за лазер и след 3 дена ще лягам :mhihi:
Пълен шок , 3 дена стрес , никога не съм опериран , доктори , болници , трафик , стрес , бях сам без никой от моето семейство , не че другите не са ми като семейство , но друго е ...
Дойде деня , операционната била в Азиатската част , сменяме 3 вида транспорт включително и влака дето минава под водата. :mhihi:
Дадоха ми нещо като успокоително предварително и влязох , цялата работа 30-40 мин , при мен беше дълго , имаше хора и за 20 мин излязоха.
Не е нещо много страшно , но виждаш и чуваш , няма пълни упойки освен някаква течност вътре в очите , да не шаваш . Главата ти е притисната от някъв уред , в очите ти трябва да влязат две неща като пластмаси , там беше гадно. Иначе като си готов , ставаш и излизаш от операционната пеша :mhihi: И ми дадоха едни неща като очила дето закриват цялата част около очите ,бях като батман 2 - 3 дена.
Обилно поставяне на капки през няколко часа , няколко вида. На втория ден на преглед , пак бъркаха в очите, мисля че някакви предпазни лещи махаха.
След 2 дена пак преглед и пак други капки. Не трябва да излизаш на светло , без крушки вкъщи , никаква светлина да не докосва окото.
След 2 дена пак преглед и вече казаха може да се прибираш. БЕЗ СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА ДА НЕ СИ ИЗЛЯЗЪЛ НАВЪН бяха думите на доктора.
След един месец пак с автобуса отивам до Истанбул (иначе имам е36 328 през тва време :mhihi: ма не мога да отида с нея) и всичко беше точно и така до ден днешен мога да кажа , че нямам ядове. Ходил съм пак на прегледи след 6 месеца , 1 година и така. Но моя грешка е че спрях да ходя на очен лекар от поне 3 години.
Гледам наистина да не ходя без очила все още , задължителни са на светло.
1000 евро беше тогава операцията за двете очи.
Трябва първо доктора да види дали дадения пациент може да се подложи на тая операция , не при всеки става. Имайте едно на ум. А при някои ставало и два пъти даже.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от drifty » 19 Авг 2021, 21:34

Пообиколих днес, харесах си рамка и стъкла и ги чакам вече. 84лв над бюджета, който си определих, ама каквото такова, важно е. Надявам се да вършат работа, че е тегаво вече ..
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от Jordana » 19 Авг 2021, 23:03

Като се стигне до старческите изменения и слагане диоптър по добре си вижте и дали няма изменения на очните дъна от хипертония . Това са едни от първите прояви на болеста , очилата хубаво но добре е човек да знае защо наистина ги слага така че имайте предвид .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от b_u_b_o » 20 Авг 2021, 9:26

DriftoMania написа:Какви пари вървят вече тия операции?


Ами до колкото разбрах около 3К взимат в София за такава операция, или поне така е било преди 1-2 години, сега може инфлацията и тях да е ударила. :mhihi: То има и 3 или 4 различни варианта според вече физиологията на окото и проблемите му, като всяка си има своите плюсове и минуси и вече доктора преценява коя е най-добре. Май съм се навил вече и октомври-ноември ще споделя резултати :yes:

Powerslide написа:...


Мерси за подробното мнение :bchug:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от drifty » 20 Фев 2024, 0:13

Ъпвам тая тема. Как сте с очите?

Аз явно съм карък - преди няколко години писах тук за съвети, та минах няколко прегледа, взех си очила иии - не стават. Взимам ги от оптиката, слагам ги и момичето ме пита - как е? Викам и - зле, размазано ми е. Вика, ще свикнеш. Ми не свикнах. :censored: Пред компютъра добре, може да се каже ясно виждах с тях. Обаче като се прибирах от работа бях без тях и таймера на светофара ми беше размазан докато не се приближа доста близко до светофара. А като ги носех по принцип на разстояние от повече от няколко метра ми беше размазано. После почна да ме цепи главата като ги нося и ги зарязах да събират прах. Без тях виждам по-добре.. Таймера на светофара го виждам сигурно 3-4 пъти по-рано като разстояние след като спрях да ги нося. Дискомфорта си остана, особено вечер, заради астигматизма виждам нещо като "втори ред" на буквите докато чета. Взех си очила за компютър на Gunnar - има ефект, по-малко ми се измарят очите, но пак не е окей. В момента даже пиша с тях, ама вече съм доста изморен. Януари като се върнах от Италия ме събори някакъв вирус и няколко дни по-късно дясното око взе да отича. Бях си набелязал една клиника, но все отлагах, щото с времето започнах да се чувствам по-добре и да стоя повече време пред компютъра по-поносимо, с две думи - тъп съм. Та като тръгна да тече някакъв секрет /някакъв конюктивит/, звънах във въпросната оптика и ме приеха за преглед след час. Капах капки 10 дни, докторът ми каза, че на втория - третия ден ще спре да секретира окото и наистина така стана, но педантично си изкапах всичките 10 дни с всичките 3-4 вида капки и мазила. Една седмица по-късно - другото око - същия проблем, но много по-обострено /а лекувах и двете първия път/. Направо за няколко часа толкова секрет се отдели, че се затвори окото и отидох на прегледа като циклоп. Беше малко тегаво шофирането. Та айде пак, нови 10 дни, с допълнителни капки и след 6-7 дни спря да отича, но сега още усещам някакъв дискомфорт, сякаш не се оправи напълно всичко.

Та след тия перипетии отидох пак в същата клиника за преглед за очила, споделих предишния си неприятен опит с доктора и направихме преглед. И се оказа много по-различен от всички останали прегледи до сега. Имал съм 4 прегледа и в 4те ми капаха капки за разширяване на зениците и отпускане на окото, но само последния ми гласи диоптрите след като ме накапа. Всички предишни лекари първо ми гласиха диоптри с тия стъкълца и после ми слагаха капки уж за обстоен преглед на самото око, но след накапването не сме слагали стъклата за намиране на диоптър. Та това ми направи голямо впечатление, но така ми нагласи стъклата, че спокойно можех да прочета по-голямата част от най-долния ред с числа. При вас как са минавали прегледите?

Сега дилемата ми е следната - първия път дадох не малко пари - около 400 лева - хубава метална рамка и стъкла на Есилор с всичко възможно като опция без фотосолар - надраскване, антирефлекс, син филтър. Чудех се да сменя само стъклата, но рамката, колкото да е качествена, въобще не ми харесва като си ги сложа как ми стои на лицето - деева и суетата, ма приличам на тийнейджър зубър. Та тръгнах по оптиките да разглеждам за рамки с идеята да отида после в клиниката за стъкла. Да, ама на няколко места си ми направиха цяла оферта и седя и мисля какви стъкла да взема.

В едната оптика си харесах едни рамки и оптикът ми предложи стъкла на Маска, със син филтър и покритие, което било предназначено за шофьори. Това не бях го чувал. Цената на стъклата беше около 160лв.
В друга оптика си набелязах едни рамки, не ми харесаха чак толкова като горните, обаче пък офертата за стъкла беше доста добра - Zeiss с много висока защита от синя светлина, като цената беше малко по-висока. Оптикът там ми каза относно покрието за шофьори, че отнемало от защитата на синия филтър, та не го препоръча.
Докторът в клиниката ми каза, че стъклата не са чак от такова значение, и по-бюджетните стъкла Маска щели да свършат работа и той също работел с тях, та ми каза, че ако се спра на офертата от първата оптика, всичко ще е окей.

От работа пък се оказа, че сме подали документи по някаква Евро програма и ако ни одобрят, ще получим преглед при офталмолог и 350лв бюджет за очила, щяло да се разбере март месец и колегата, който го движи ми вика да изчакам.

Ама на мен май хич не ми се чака..

Та с какви стъкла сте, какви са ви наблюденията от различните производители, какво бихте препоръчали?
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от b_u_b_o » 20 Фев 2024, 0:25

Аз гледам, че съм питал за лазерна корекция тука. Еми вече повече от 2 години след операцията да кажа...който се чуди, да спре да се чуди и да ходи да го оправят :mhihi: Най-добрата инвестиция която съм правил и само съжалявам че не я направих 10тина години по-рано. :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 646
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от ivanski_2 » 20 Фев 2024, 8:46

b_u_b_o написа:Аз гледам, че съм питал за лазерна корекция тука. Еми вече повече от 2 години след операцията да кажа...който се чуди, да спре да се чуди и да ходи да го оправят :mhihi: Най-добрата инвестиция която съм правил и само съжалявам че не я направих 10тина години по-рано. :yes:

Остави и малко инфо къде си я правил, може да е полезно.

drifty, аз ще прозвуча малко като бум, ама иска трениране!
Може да опиташ, аз освен гънара които ползвам рядко, тренирам , като цяло на всеки час когато съм вкъщи , ама на абсолютно всеки час, ставам от лаптопа, правя 10 пускани с колело ( на колене все още ) и 20 повторения за очи, и да ти кажа от както почнах да го правя се чувствам доста по-добре по отношение на очите.
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от Anthony_J » 20 Фев 2024, 10:16

drifty написа:Ъпвам тая тема. Как сте с очите?

Аз явно съм карък - преди няколко години писах тук за съвети, та минах няколко прегледа, взех си очила иии - не стават. Взимам ги от оптиката, слагам ги и момичето ме пита - как е? Викам и - зле, размазано ми е. Вика, ще свикнеш. Ми не свикнах. :censored: Пред компютъра добре, може да се каже ясно виждах с тях. Обаче като се прибирах от работа бях без тях и таймера на светофара ми беше размазан докато не се приближа доста близко до светофара. А като ги носех по принцип на разстояние от повече от няколко метра ми беше размазано. После почна да ме цепи главата като ги нося и ги зарязах да събират прах. Без тях виждам по-добре.. Таймера на светофара го виждам сигурно 3-4 пъти по-рано като разстояние след като спрях да ги нося. Дискомфорта си остана, особено вечер, заради астигматизма виждам нещо като "втори ред" на буквите докато чета. Взех си очила за компютър на Gunnar - има ефект, по-малко ми се измарят очите, но пак не е окей. В момента даже пиша с тях, ама вече съм доста изморен. Януари като се върнах от Италия ме събори някакъв вирус и няколко дни по-късно дясното око взе да отича. Бях си набелязал една клиника, но все отлагах, щото с времето започнах да се чувствам по-добре и да стоя повече време пред компютъра по-поносимо, с две думи - тъп съм. Та като тръгна да тече някакъв секрет /някакъв конюктивит/, звънах във въпросната оптика и ме приеха за преглед след час. Капах капки 10 дни, докторът ми каза, че на втория - третия ден ще спре да секретира окото и наистина така стана, но педантично си изкапах всичките 10 дни с всичките 3-4 вида капки и мазила. Една седмица по-късно - другото око - същия проблем, но много по-обострено /а лекувах и двете първия път/. Направо за няколко часа толкова секрет се отдели, че се затвори окото и отидох на прегледа като циклоп. Беше малко тегаво шофирането. Та айде пак, нови 10 дни, с допълнителни капки и след 6-7 дни спря да отича, но сега още усещам някакъв дискомфорт, сякаш не се оправи напълно всичко.

Та след тия перипетии отидох пак в същата клиника за преглед за очила, споделих предишния си неприятен опит с доктора и направихме преглед. И се оказа много по-различен от всички останали прегледи до сега. Имал съм 4 прегледа и в 4те ми капаха капки за разширяване на зениците и отпускане на окото, но само последния ми гласи диоптрите след като ме накапа. Всички предишни лекари първо ми гласиха диоптри с тия стъкълца и после ми слагаха капки уж за обстоен преглед на самото око, но след накапването не сме слагали стъклата за намиране на диоптър. Та това ми направи голямо впечатление, но така ми нагласи стъклата, че спокойно можех да прочета по-голямата част от най-долния ред с числа. При вас как са минавали прегледите?

Сега дилемата ми е следната - първия път дадох не малко пари - около 400 лева - хубава метална рамка и стъкла на Есилор с всичко възможно като опция без фотосолар - надраскване, антирефлекс, син филтър. Чудех се да сменя само стъклата, но рамката, колкото да е качествена, въобще не ми харесва като си ги сложа как ми стои на лицето - деева и суетата, ма приличам на тийнейджър зубър. Та тръгнах по оптиките да разглеждам за рамки с идеята да отида после в клиниката за стъкла. Да, ама на няколко места си ми направиха цяла оферта и седя и мисля какви стъкла да взема.

В едната оптика си харесах едни рамки и оптикът ми предложи стъкла на Маска, със син филтър и покритие, което било предназначено за шофьори. Това не бях го чувал. Цената на стъклата беше около 160лв.
В друга оптика си набелязах едни рамки, не ми харесаха чак толкова като горните, обаче пък офертата за стъкла беше доста добра - Zeiss с много висока защита от синя светлина, като цената беше малко по-висока. Оптикът там ми каза относно покрието за шофьори, че отнемало от защитата на синия филтър, та не го препоръча.
Докторът в клиниката ми каза, че стъклата не са чак от такова значение, и по-бюджетните стъкла Маска щели да свършат работа и той също работел с тях, та ми каза, че ако се спра на офертата от първата оптика, всичко ще е окей.

От работа пък се оказа, че сме подали документи по някаква Евро програма и ако ни одобрят, ще получим преглед при офталмолог и 350лв бюджет за очила, щяло да се разбере март месец и колегата, който го движи ми вика да изчакам.

Ама на мен май хич не ми се чака..

Та с какви стъкла сте, какви са ви наблюденията от различните производители, какво бихте препоръчали?
Горещо ти препоръчвам оптиката Super 9000, близо е до Попа. Веселин Истатков е оптикът там, който ми спаси очите след ходене по мъките в лъскави клиники и оптики и похарчване на няколко хиляди за очила. Ще ти обясни подробно всичко за филтрите, стъклата и прочее. Отдели си поне 2 часа за преглед там, защото човекът не си претупва работата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от TNT » 20 Фев 2024, 13:29

drifty написа:.
Времето се стопля. Ако имаш хоум офис дни, при мен определено е по-добре на терасата. Светлината е друга. Погледа като се премести, гледам надалеч - което успокоява. Единствено лошо, че вече батерията на лаптопа изкарва по-малко, ама ще му мисля да правя 2 серии или да изкарам някакси разклонител, че нямам контакт на терасата.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 89
Регистриран на: 1.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E91 320A

Re: Очно здраве, хранене, съвети и лечение

Мнение от mirko0 » 20 Фев 2024, 15:13

Аз в момента съм с някакви стъкла Роденщок. Бяха нашумели като си правех очилата преди няколко години. Нямам забележки. Преди това съм бил с Цайс и Хоя също без забележки. За рамката бих препоръчал да разгледаш тези с допълнителните клипсове, които се хващат с магнит, и стават слънчеви очила. Виждал съм и клипсове за шофиране. Т.е можеш да си ги сменяш.

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook