Еко ли сте?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Еко ли сте?

Да
25
48%
Не
22
42%
Не мога да преценя
5
10%
 
Общо гласове : 52
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Еко ли сте?

Мнение от Don_Diego » 16 Фев 2021, 17:29

Наболяла тема е напоследък, отвсякъде ни бомбардират с катастрофални предвиждания и тн. Също така всеки мрънка за нещо по темата - я боклук по улиците, я мръсен въздух, я пушещи коли и комини, я прахоляк, я срещу нови мерки за ограничаване на замърсяването или пък се присмива на досегашните..... та в този ред на мисли - правите ли нещо, с което да допринасяте за намаляването на замърсяванията най-общо казано.

Не визирам само колите, но тъй като сме автомобилен форум и според мнозина колите са най-големия замърсител - вашата кола цапа ли? Ами тази на съседа? И ако тя цапа бихте ли му направили забележка за това?

Лично за себе си - без да го правя целенасочено, но напоследък се хващам как гледам да намалявам боклуците дето произвеждам. Започнах да обръщам внимание на тези неща когато смених дървата и въглища за отопление с газ, а комините на комшиите продължаваха да бълват пепел (не съм слагал газта с идеята да съм еко) и това ме дразнеше.
Основната ми кола отговаря на последните еко стандарти (бензин + филтър за твърди частици), ТДС-а се ползва рядко и смея да твърдя, че е в идеално здраве откъм двигател и емисии.
В офиса вече не използваме вода с галони, а наех машина вързана директно към ВиК инсталацията и пречиствам чешмяната вода.
Намалих употребата на найлонови торбички, старая се да събирам боклука разделно. Обмислям да си направя компостер в двора за градината
Друго не се сещам ама все е капка в морето си мисля и пак се брои :lol:

Вие сте
Последна промяна Don_Diego на 16 Фев 2021, 23:29, променена общо 1 път
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6142
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Regensburg
Пол: Мъж
Кара: Е30Е36Е39E34<---E63E65

Re: Еко ли сте?

Мнение от ares2 » 16 Фев 2021, 17:45

болен въпрос.. комплексно е, но за да се започне с нещо, нека се огледаме. Страната ни бавно се превръща в контейнер. Контрол няма, слепи са за изгарянето на смет и какви ли не вредни вещества, а седнали с емисии от колите ни да се занимават. За съзнанието на народа няма и да започвам темата.. :smoke:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Еко ли сте?

Мнение от TNT » 16 Фев 2021, 17:56

Отговорих да, но без да се вманиачавам. Ползвам торбички за многократна употреба, имам поне 5-6 в багажника. Рядко купувам обикновена найлонка, после често и нея преизползвам. Сега карам на бензин, но следващата най-вероятно ще е дизел за съжаление. Батериите спрях да ги изхвърлям в кофата, а си ги събирам в една бутилка. Старая се да не разхищавам пластмаса и боклуци, но не се и престаравам. По-скоро съм нещо средно, ама няма такъв отговор :lol: "Не" и "все ми е тая" малко се припокриват.

Като цяло за въздуха мисля повече би помогнало по-масово озеленяване, което не става с презастрояването в момента. Държавата може да помогне със спирането на изгарянето на боклуци. И да се съсредоточи върху подобрение на благосъстоянието на населението. Никой не се трепе да цепи дърва и да мъкне въглища, щото има много пари. Както и никой не кара 20-25 годишен от много имане на пари. Това с чипове, дюзи от кораб, турбо от камион са прекалено малък процент. Дали има 1% чипосани коли ? Аз мисля не. По-скоро са стари, в кофти състояние и с масово махнати филтри (ама не заради тунинг, а от евтино решаване на проблема).
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Еко ли сте?

Мнение от TheDriver » 16 Фев 2021, 18:14

Помоему Да, според масовото разбиране и налагана доктрина Не :mhihi:

Нищо от това което ни се представя като "еко" няма значение, ако продължаваме да засилваме въртележката на консумацията. Какво значение има, че ще караме електрички примерно, ако пак ги сменяме на 5 години и производството и рециклирането им са толкова отровни? :dunno:
Схемата с рециклирането на всичко от пластмасови капачки, до техника е също толкова токсична.

В тоя ред на мисли според моя мироглед съм максимално екологичен - Не си сменям колите, техниката я ползвам докато работи и може да се поправя(до скоро ползвах ГДР сешоар от 80те наследство от майка ми :mhihi: ), купувам си неща които са проектирани да се поправят колкото и рядко да се срещат вече, не пия бутилирана вода доколкото мога, не сипвам/съхранявам нищо в пластмаса, отоплявам се на ток и пелети, гледам да избягвам индустриално поризвдена храна до колкото е възможно, не участвам в кампании за рециклиране....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: Еко ли сте?

Мнение от Binev_OuT » 16 Фев 2021, 18:26

Карам на бензин , колите ми са с катализатори и сухи от долу , отоплението е на пелети , буклука винаги е на мястото си.
Това е!
Някой написа че хвърлял , разделно... а после не го ли събират на едно място или..?И ние тук,имаме по 3 контейнера , обаче май накрая всичко отива на едно място.Или бъркам?
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Еко ли сте?

Мнение от alx » 16 Фев 2021, 18:31

гледам да съм максимално еко за каквото се сетя и имам контрол над него- и не е защото света загива, хубаво е за околната среда, глобално затопляне и тн глупости- правя го за собствено удоволствие и за чувството, че правя усилие да не товаря планетата лично аз. дори мисля, че като тегля чертата ми е по-скъпо да живея така, но вътрешното задоволство цена няма. пределно ми е ясно, че държави като индия и китай за всяко едно нещо което аз направя еко, те правят в хиляди пъти обратното, но не го мисля така и си гледам в моята паничка (както и за всичко друго).

карам предимно електрички. ако мога да отида някъде с колело- правя го.

сложил съм слънчеви панели на покрива. сменил съм всички крушки в къщи със лед смарт крушки. къщата ми е много добре изолирана. не съм сложил геотермално отопление и охлаждане защото просто цената за моята къща е изключително висока и такива пари за това начинание нямам. знам във всеки един момент колко вода, електричество и нафта хабя и имам аларми за свръх разход/ единица време и статистики за 2 години и повече назад.

никога не изхвърлям нищо където не му е мястото- дори хартийки от джоба си... рециклирам редовно...

та както казах- правя го за усещането, че съм "чист" пред съвеста си като опре до отпечатъка ми върху еко средата на планетата...
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Еко ли сте?

Мнение от TheDriver » 16 Фев 2021, 18:32

Някой написа че хвърлял , разделно... а после не го ли събират на едно място или..?И ние тук,имаме по 3 контейнера , обаче май накрая всичко отива на едно място.Или бъркам?


В началото отиваше на едно и също място, сега май ги събират разделно.

Но това няма заначение защото самото рециклиране е порочно. Никой от нас не мие обстойно това което хвърля, а то стига само един да си е хвърлил мръсните неща и целия контейнер отива за сортиране. Пластмасата не се събира разделно - примерно капачки отделни от бутилки и т.н. Така че това което е в разделните контейнери не е много по-различно от общия боклук. После го опаковаме и го пращаме на някой жълтури, които на документи ще го "рециклират", както на нас ни пращат боклука на Европа и го пишем рециклирано. :ok:

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Еко ли сте?

Мнение от Kroki » 16 Фев 2021, 18:43

Опитваме се с жената..
Торбичките гледаме да са хартиени от магазините, когато може. Събираме си капачките и мачкаме бутилките, за да се събира повече. Техниката е в нормално състояние и не капе масло и антифриз и където спирам, няма отдолу капки масло. :mhihi:
А и всеки ден изхвърлям по един боклук, намерен на земята. Тва е за момента.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Еко ли сте?

Мнение от b_u_b_o » 16 Фев 2021, 18:53

TheDriver написа:
Някой написа че хвърлял , разделно... а после не го ли събират на едно място или..?И ние тук,имаме по 3 контейнера , обаче май накрая всичко отива на едно място.Или бъркам?


В началото отиваше на едно и също място, сега май ги събират разделно.

Но това няма заначение защото самото рециклиране е порочно. Никой от нас не мие обстойно това което хвърля, а то стига само един да си е хвърлил мръсните неща и целия контейнер отива за сортиране. Пластмасата не се събира разделно - примерно капачки отделни от бутилки и т.н. Така че това което е в разделните контейнери не е много по-различно от общия боклук. После го опаковаме и го пращаме на някой жълтури, които на документи ще го "рециклират", както на нас ни пращат боклука на Европа и го пишем рециклирано. :ok:


Не е баш така, технологиите по рециклирането все повече напредват, интересувал съм се доста по въпроса. При нас в Банкя всяка къща има само един жълт контейнер за рециклируем боклук и един за общ. В жълтия се изхвърлят стъкло, хартия, пластмаса и метал. Те вече отиват в сортировъчен център където се разделя първо от машини(които са доста модерни и се справят с едно 90% от нещата) и после от хора. И никак не малка част се рециклира наистина, за пластмасата говоря най-вече защото тя е с проблемно рециклиране, останалите материали са лесни и ясни. Съгласен съм, че е погрешно да си консумираме без никаква мисъл и да разчитаме на това, но в случайте когато е неизбежно да използваме нещо пластмасово е хубаво да го хвърлим на правилното място. Така шанса да получи нов живот е по-голям от това да го заровят в някое депо :bchug:

Иначе за себе си, събирам си разделно от години, научих и наще и приятели да го правят. Имам си и компост, та и органичния ми боклук е малко. Ползвам системи за филтриране, не пия бутилирана вода, дори си купих машинка за газирана вода щото много обичам, обаче е абсурд да си купувам бутилирана. Направих си отоплението с термопомпа основно по идеологически причини(което ми излезе 4 пъти по скъпа инвестиция от такова на пелети примерно :mhihi: ) Големия ми грях е колата, която е без дпф. Просто така я купих и реших още тогава, че не си струва да дам 10% от цената ѝ за нов, при положение, че всичко около мен дими като разпрано. Ако влезнат в сила някакви строги правила и всички са заставени да го направят, с удоволствие дори ще си сложа. За сега просто се ограничавам в градското пътуване с нея, ходя до метрото с кола и после с него до работа.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Еко ли сте?

Мнение от zAcK » 16 Фев 2021, 19:05

Боли ме фара! Колите и т.н. не са основния проблем и никога не са били. Освен това като съм бил супер мега дупер еко, или като Субаруто се кара само на газ, че голям праз :mhihi: Минава автобус 88, или пък някой камион на строителна фирма и оставя димна завеса. И к'во? Нищо!
Та ме боли ме к.ра вече. Преди ми пукаше, ходих събирах боклуци, дарявах, какво ли не. След това тия вземат боклуците и го горят в ТЕЦ-а, да се надишваме дружно. Айде няма нужда... :no:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Еко ли сте?

Мнение от b_u_b_o » 16 Фев 2021, 19:13

zAcK написа:Боли ме фара! Колите и т.н. не са основния проблем и никога не са били. Освен това като съм бил супер мега дупер еко, или като Субаруто се кара само на газ, че голям праз :mhihi: Минава автобус 88, или пък някой камион на строителна фирма и оставя димна завеса. И к'во? Нищо!
Та ме боли ме к.ра вече. Преди ми пукаше, ходих събирах боклуци, дарявах, какво ли не. След това тия вземат боклуците и го горят в ТЕЦ-а, да се надишваме дружно. Айде няма нужда... :no:


Много е гадно в тая държава чуек, евакуирайте се

ПП не се заяждам, ама е доста забавно как само ревеш колко е гадно и после заявяваш че те боли "к.ра" и ше си праиш кот си искаш.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Еко ли сте?

Мнение от bum_bum » 16 Фев 2021, 19:24

b_u_b_o написа:машинка за газирана вода щото много обичам, обаче е абсурд да си купувам бутилирана. .


Как седи въпроса с газта, че аз отдавна се каня да си взема?

Аз събирам разделно от години. Често кошът е пълен и мангала всичко оставено около тоя за хартия и пластмаса хвърля в общия. :ranting: Прави ми впечатление, че и много хора не изхвърлят разделно.

Пия вода от пречистваща кана, обикалям като бабичка да гася лампите (не, щото е скъпо), Гледам да не ползвам колата, когато мога да си свърша работата пеш с мотора или транспорта. Гледам да не ползвам торбички. Ям само храна произведена биологично или устойчиво. Даже голямата част от дрехите ми са от био памук :mhihi:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Еко ли сте?

Мнение от drifty » 16 Фев 2021, 19:44

Не бих казал. Като има контейнери за разделно събиране - хвърлям каквото нося разделно, но до нас в близост не се сещам да има такива контейнери, всичко е за общ боклук. Но никога не си хвърлям боклуците по улиците, дори обмислям някой път, когато ми се намери свободно време, да си харесам някое местенце и да обера всичко изхвърлено там. Иначе колата ми е бензин, с всичко налично по изпускателната система, не знам еко ли е, не е ли, до колкото м52ту може да е еко, еко е. И в магазина пазарувам с количка и после си товаря нещата в колата - нося си торби.
Изображение

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Еко ли сте?

Мнение от zAcK » 16 Фев 2021, 19:46

b_u_b_o написа:ПП не се заяждам, ама е доста забавно как само ревеш колко е гадно и после заявяваш че те боли "к.ра" и ше си праиш кот си искаш.


Не! Не правя каквото си искам. Просто вече не ми пука и не се впрягам. Нито пък ходя да събирам боклуци и т.н.
Знаеш ли, че в малките общини няма депа и сметопочистващите фирми изхвърлят боклука сред природата?
Знаеш ли, че това е в много, ама много малки общини! Ето незаконно сметище на община, от която боклукът трябва да се превозва на 120 км.
За по-лесно всички си затварят очите и проблем няма. Не се вози. Снимката е моя.
След сигналите ефектът е - нищо! Затова ме боли уя за екологията. Защото всъщност нещата са много по-сериозни.
А, да. И периодично незаконното сметище се самозапалва и то съвсем случайно. И пак, и пак, и пак. И едни хорица дишат ли дишат.
Снимах го, като уж го бяха изгасили за пореден път... :censored: :censored: :censored: :censored: :censored:

А за еко храната в територията дори няма да споменавам - https://nova.bg/news/view/2020/07/12/293590/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BDa-nova-%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%86%D0%B8-%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%8F%D1%82-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE/

P.S. Буквално лозята на хорицата малко по-назад бяха пълни с боклуци, пренесени от вятър, кучета, чакали и т.н.

Изображение
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Еко ли сте?

Мнение от madafaka_donkele » 16 Фев 2021, 20:33

zAcK написа:Боли ме фара! Колите и т.н. не са основния проблем и никога не са били. Освен това като съм бил супер мега дупер еко, или като Субаруто се кара само на газ, че голям праз :mhihi: Минава автобус 88, или пък някой камион на строителна фирма и оставя димна завеса. И к'во? Нищо!
Та ме боли ме к.ра вече. Преди ми пукаше, ходих събирах боклуци, дарявах, какво ли не. След това тия вземат боклуците и го горят в ТЕЦ-а, да се надишваме дружно. Айде няма нужда... :no:


Тъкмо викам кой ще е първия да се престраши :mhihi: Същия съм, на същото мнение съм. Света нормалния човек няма да го оправи, щото не го е и прееб@л нормалния човек. Всичкото завод, ТЕЦ, мец и т.н. еб@ват майката на въздуха, не колите. Когато направят евро 7 за тях тогава моооооооже и да се замисля и аз да сложа газ на 39-ката, че да стане от евро 3 на евро 4 :mhihi:

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook