Въпрос за кола автоматик

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 531
Регистриран на: 20.04.2007
Местоположение: София/Бургас
Пол: Мъж
Кара: F15 xDrive30d N57T
Мечтае да кара: 911 Turbo

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от AGD » 16 Апр 2021, 20:24

Top Gun Maverick написа:
b_u_b_o написа:
andy написа:
Top Gun Maverick написа:Да не са въвели в книжките след някоя година да пише автомат или ръчка без аз да знам?


Ако курсовете са изкарани на автомат се отразява в книжката и подлежиш на санкция като те спрат и караш ръчка. Обратното не е нарушение.


Тва пък от къде дойде? Сега прехвърлих главата "ПРАВОСПОСОБНОСТ НА ВОДАЧИТЕ НА ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА" от ЗДвП и такова нещо никъде не пише :dunno:

Мани, мани, звъннах на един катаджия да съм сигурен аз, че не съм го изтървал тоя закон, умря да се смее. Вика или е телевизионен закон, или някой лаладжия пак си чеше езика. Кажи му на тоя човек вика да не кара на електричка курсовете, че като го спрем с ДВГ и за това ще го глобим. :ahah: :ahah: :ahah: :ahah: :ahah:

Най-добре този катаджия да смени професията.
От няколко години има категория В автоматик. На сайта на всяка автошкола ще намериш подобен текст :
Предлага ли се курс за обучение за категория В на автомобил с автоматична скоростна кутия?
Да, предлага се такъв курс. Автомобилът с който се провежда обучението е БМВ 320 D. Условията за провеждане са същите каквито са и при обучение за категория В с автомобил с ръчна скоростна кутия. При придобиване на шофьорска книжка след курс на автомобил с автоматична скоростна кутия в свидетелството Ви за правоспособност ще бъде записано, че имате право да управлявате само автомобил с автоматични скорости.

Придобиването на "нормално" В предполагам няма да се отличава от придобиването на нова категория - само с практически изпит, но не виждам проблем авторът на темата да звънне в школа по избор и да научи отговора.
George Carlin написа:Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 374
Регистриран на: 26.01.2008
Местоположение: СA
Пол: Мъж

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от Superexstatic » 16 Апр 2021, 20:32

Тая тема ескалира доста сериозно :mhihi:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от Моджо » 16 Апр 2021, 20:33

Шофирането в града, коле/га/жке няма да стане по-малко притеснително щото си с атоматик.
Все едно ако си с дизел да ти е по-спокойно от на бензин)). Веднъж да му "хванеш цаката", което може да е и на полигон, и няма да имаш проблем.
Аз и жена ми, особено па тя, сме сигурно единствените дет не харесват автомати.
Хм,хм...


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от Bogat-Beden » 16 Апр 2021, 20:42

Епа сигурно сте уникални.
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от Top Gun Maverick » 16 Апр 2021, 20:44

Има бая обяви на тия школи за категория с автоматик, не го намерих като закон, но сигурно ще да е така и тоя няма да знае като мен. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от b_u_b_o » 16 Апр 2021, 20:48

Да сайта на автошкола е доста по-меродавен от закона за движение по пътищата :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от streetz » 16 Апр 2021, 21:00

В наредбата за издаване на свидетелство за управление на МПС са описани едни 100-ина ограничения, като номер 78 е това за автоматичните кутии.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 531
Регистриран на: 20.04.2007
Местоположение: София/Бургас
Пол: Мъж
Кара: F15 xDrive30d N57T
Мечтае да кара: 911 Turbo

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от AGD » 16 Апр 2021, 21:14

streetz написа:В наредбата за издаване на свидетелство за управление на МПС са описани едни 100-ина ограничения, като номер 78 е това за автоматичните кутии.

Да, наредбата е на министерството на образованието.
Но трябва да се чете.
б) създава се т. 6.8а:
„6.8а. Лицата, които притежават правоспособност за управление на МПС от
подкатегория “В1” без педал на съединителя (в свидетелството за управление на МПС
срещу тази категория е вписан код 78) и кандидатстват за придобиване на
правоспособност за управление на МПС от подкатегория В1 без ограничение,
преминават обучение, което обхваща само съдържанието на групите умения 5, 6, 7 и 8
от цел 2 “Работа с органите за управление и маневриране с автомобила“ от модул ПО
“Управление на МПС” и полагат вътрешен практически изпит.”
George Carlin написа:Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 109
Регистриран на: 28.06.2008
Местоположение: София

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от inspite » 16 Апр 2021, 21:15

lindsxp написа:Здравейте,

Добре ли ще направя ако се запиша да изкарам шоф.курс на кола автоматик. Става дума за категория B78 и има ли вариант след това по някакъв начин да придобия за ръчна скоростна кутия.

Доста се притеснявам от шофирането в града и затова мисля че е най-удачно да пробвам с автоматик.


Ако ще караш автомат след като вземеш книжката, да добре ще направиш. Винаги има вариант в последствие да изкараш за ръчна. Автомата помага доста за притеснението и грешките на младите шофьори, така че ще ти е по-лесно. Аз карам и автомат и ръчна, при все че автомата е по-новата, по-хубавата марка и по-запазена кола, ми е по приятно да карам ръчната и в София и извън. Аз лично в това да можеш да шофираш с ръчни скорости виждам само плюсове, но на първо време прецени каква кола ще караш след като вземеш книжката и така реши.

Изпратено от моят Redmi 8 с помощта на Tapatalk

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от Top Gun Maverick » 16 Апр 2021, 21:21

Бубо, аз също го търсих в здвп. но не намерих нищо, обаче колегата казва за наредба. Не, че ме касае, аз си имам цялата азбука така или иначе, плюс, че келеша не бих го пуснал да се учи на автоматик след време, все ми е тая за кой ръчките са умрели, за мен е въпрос на принцип. Но това съм си аз, а на автора му казах да си цъка с автомата и после да се учи на ръчка, но ако наистина има ограничение в свидетелството...да забрави тоя автомат на изпита. После ще е с ебахти ограниченията в живота, един обикновен бус ням ада има ПРАВО да кара. Не знам защо боготворящите скапания автоматик си представят ситуацията да ти се наложи да караш ръчка само с кола и едва ли не само когато някой бил на две ракии. Да ги питам тях в техните книжки само автомат ли пише или тях вече просто не ги засяга? Гледам от 2009-та има данни за тия ограничения из нета. Аз лично колите, които виждам всеки ден по пътищата в масовата си част са ръчки, не знам защо си мислите, че колите са само Ф10 и Ф30 нагоре или пък Е60 дизел. :shock:

Колега, вземай си кетапа с ръчката пък после ако искаш цял живот коли с автоматици карай. Трябва ти един учебен час да станеш почти профи в упражението спри и тръгни, а ще ти дам и един жокер, научи се на дизел. :mhihi: Едно време когато нямаше автоматици сред учебните коли тези, които трудно тръгваха и не искаха да се научат(защото няма такова нещо като не мога)просто караха курсовете на дизелакис. :mhihi: :mhihi: :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 77
Регистриран на: 16.03.2019
Местоположение: Пловдив (за момента)
Пол: Мъж
Кара: пенсионерската
Мечтае да кара: самолети и лодки
Детайли за колата: E91 320d М47

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от zzafirov » 17 Апр 2021, 8:45

По въпросите, на кратко:

- "Добре ли ще направя ако се запиша да изкарам шоф.курс на кола автоматик?"
Да, по-лесно и ненатоварващо е спрямо управлението на автомобил с ръчни скорости.

- "Става дума за категория B78 и има ли вариант след това по някакъв начин да придобия за ръчна скоростна кутия?"
Да, държи се изпит за управление само (за сега, може да се промени в някакъв момент закона и да станат необходими листовки отново).

- "Доста се притеснявам от шофирането в града и затова мисля че е най-удачно да пробвам с автоматик."
Правилно разсъждение, сестра ми беше така и започна с автоматик, до като свикна с движението, а година-две след това подкара служебна кола с ръчни скорости. Но личната ѝ кола си остана автомат - кара се много по-лесно, особено в градски условия при натоварен трафик. Аз лично също съм привърженик на автоматиците и вече не бих се върнал към автомобил с ръчни скорости.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 1.03.2019

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от Unlim » 17 Апр 2021, 9:56

Да, цял свят се е учил на ръчна скоростна кутия, ти обаче си снежинка, специално трябва да ти е лесно, смилаемо, достъпно, иначе ще вземеш да се преумориш, не дай си боже да се изнервиш, как ще живееш с пост травматичния стрес после?

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от alx » 17 Апр 2021, 16:44

Unlim написа:Да, цял свят се е учил на ръчна скоростна кутия, ти обаче си снежинка, специално трябва да ти е лесно, смилаемо, достъпно, иначе ще вземеш да се преумориш, не дай си боже да се изнервиш, как ще живееш с пост травматичния стрес после?


ако не визираш америка като част от света- прав си :ok: повечето хора в щатите не могат да карат кола със скорости...
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от hell's angel » 17 Апр 2021, 17:20

nxn написа:Качи се с ръчка на бул. Малинов или бул. България в 18 часа в работен ден и рязко ще ти мине.

Ти пък баш намери кой да плашиш с младостки булеварди :mhihi: :mhihi: :mhihi: :ok:
Ubi dubium, ibi libertas

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.09.2010
Пол: Мъж
Кара: Volkswagen CC 2.0 TSI

Re: Въпрос за кола автоматик

Мнение от MapkoB » 17 Апр 2021, 18:28

Да, ръчните кутии и скоростните кутии като цяло са на изчезване. Но според мен е редно да се започне с ръчна (както с всичко друго :mhihi: ), защото ако не друго, ще те научи на много неща за устройството на автомобила и неговото функциониране, което е доста различно от компютърна игра - натисни това копче/педал тръгни, натисни другото, спри.
Ако това ти е причина за притеснение в трафика, взимай допълнителни часове и се упражнявай в спокойна атмосфера, докато спреш да го мислиш и можеш да се концентрираш в обстановката около теб. Както някои ти казаха, че ако толкова ти трябва да караш ръчна впоследствие, ще свикнеш бързо - значи не е такъв проблем първо да свикнеш и после да се учиш на трафик.
За мен единственото "извинение" да вземеш такава категория е, ако по някаква причина ти се налага да вземеш книжка сега, веднага и по най-бързия възможен начин и не можеш да отделиш времето да се научиш.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook