Дилема между нов и стар автомобил

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 26.09.2011
Пол: Мъж

Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от Own » 25 Сеп 2021, 17:20

Здравейте,

Тъй като съм пред дилема, бих искал да помоля за мнения относно следния казус.
Предстои покупка на автомобил за жена ми. Спряли сме на нов такъв, който струва 47000лв, финансирането ще бъде през лизингова компания, на физическо лице, с авансова вноска и остатъчна стойност, за срок от 5 години. Марката е Нисан, с моделна година 2020г, най-високото ниво на оборудване.
Вторият вариант е стар автомобил, като бюджетът е наполовина на новия. Финасирането ще бъде по същия начин като при новия автомобил (не ми се затварят пари в кола). Нахвърляли сме някакви марки, но сме в чуденка. Ще се опитам да дам някакви насоки: Мини Купър Кънтримен, Нисан Джук, Опел Мока, или нещо максимално ново като година, автоматик, бензин задължително.
Километрите, които изминава за година са между 15000 и 20000.
Вие какво бихте предпочели като опция? Лизингът на новата кола с голямата обезценка, скъпо каско и официални сервизи, но за сметка на гаранцията или стара кола, съпътсващи ремонти, разправия с майстори и по-плавното обезценяване.
Питам, тъй като преди няколко години избрах за себе си стар автомобил и като се сетя, че го платих още веднъж през първата година, си мисля, че съм сгрешил в избора си. Наясно съм, че автомобилът в по-голямата си част е пасив, но и необходимост.
Моля за вашето мнение и насоки.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 779
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от ekalchev » 25 Сеп 2021, 18:30

Според мен цените на колите 2ра употреба са такива каквито са, защото пазарните принципи са направили алтернатива на новия автомобил, само че плюс риска за неочаквани разходи. Избора вече се свежда до кокретни детайли, които все човек може сам да определи и няма рецепта за това кое от 2те е правилния избор. Примерно някой би се спрял на втора употреба, Ако има добър майстор на който да разчита и той познава конкретната марка, или да има 2ри автомобил който да ползва докато другия е в бокса. Също така дали разбираш нещо от автомобили, така че превантивно да правиш ремонти и т.н. Този отоговор кое е най добре за теб може само ти да го дадеш и който каквото и да ти каже вероятно ще е базирано на неговия опит, който не винаги е правилния избор за теб. За мен новия автомобил си струва за хора на които времето е много скъпо, нямат желание да се срещат с майстори или надеждността на колата им е приоритет

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от madafaka_donkele » 25 Сеп 2021, 18:44

Own написа:Питам, тъй като преди няколко години избрах за себе си стар автомобил и като се сетя, че го платих още веднъж през първата година, си мисля, че съм сгрешил в избора си.


А добър ден :mhihi: Бях същия преди няколко месеца. Е писна ми да наливам в постоянно чупеща се тенекиена барака, разкарах я и рязко забравих телефоните на всякакви пишман самозвани майстори :mhihi: На мен ми трябваше reliable ежедневка, която да не ѝ треперя или да я мисля кво ще ѝ се счупи при всяко палене :mhihi: Рискувах и взех ново, навъртях му 5000км. за около 5 месеца и се псувам всеки ден що не съм направил гимнастиката по-рано :mhihi: 5г. няма да я мисля, а като наближат тея 5г., по-скоро 4 я шиткам, ако трябва и за 500лв. и пак ново. Ако тесла наистина изкарат модел 2 за под 50к лв. дотогава съм си го заплюл него. Ако не квото има към него момент. Но втора ръка за ежедневка никога повече.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от grkv » 25 Сеп 2021, 18:56

Баси лошия късмет сте имали :lol:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от alx » 25 Сеп 2021, 18:58

съвет не мога да дам, ама тоя кънтримен да го забравиш...
алекс
трабант 601с
разни други возила

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 26.09.2011
Пол: Мъж

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от Own » 25 Сеп 2021, 19:09

madafaka_donkele написа:
Own написа:Питам, тъй като преди няколко години избрах за себе си стар автомобил и като се сетя, че го платих още веднъж през първата година, си мисля, че съм сгрешил в избора си.


А добър ден :mhihi: Бях същия преди няколко месеца. Е писна ми да наливам в постоянно чупеща се тенекиена барака, разкарах я и рязко забравих телефоните на всякакви пишман самозвани майстори.

Тук съм напълно съгласен. Правих ремонт на въздушното окачване и три пъти връщах за рекламация, като последният път щяха да ме изгонят от сервиза.


grkv написа:Баси лошия късмет сте имали :lol:

Къде бъркам?

alx написа:съвет не мога да дам, ама тоя кънтримен да го забравиш...

Какво имаш предвид? Отворен съм за предложения, без значение каква е марката и категорията.

Scrapyard user
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E70 / Yamaha MT-07
Детайли за колата: прасе + прасе

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от Spit-Fire » 25 Сеп 2021, 19:10

За*би да, откакто взехме Мини на жената все нещо се чупи и като влеза да чета - common issue. Ебах го в колата, то по нея няма нищо дето да не е common issue.
The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от Top Gun Maverick » 25 Сеп 2021, 19:21

Втората употреба кола. Както и да го гледам 47000 лева за тоя КЕНЕФ(извинявай, ама не познават парите вече за обикновените коли)никога. Просто стойността която ще загубиш в пари никога няма да стигне дори близко до всевъзможни ремонти, които те очакват с кола втора ръка ако все пак спазваш някакви неща при търсенето. Да абе говорим колко добри попадения има при коли с доказани километри. Намери си такава от човек, не от представителство понеже те и там не познават парите. Някой човек, който просто иска да смени колата и я е гледал.
Аз бих направил така ако искам някаква що годе хубава кола. Ама това съм аз, който бих карал и кола от 1000 лева, даже на цена ми колата е тъкмо такава, с отремонтирана глава при покупката и я смазваме от каране без почти нищо да се бара вече 6 години. Не знам, ама може да ми е купила няколко коли втора ръка вече като сметна колко гори на газ.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от barty » 25 Сеп 2021, 19:26

Бях в същата ситуация и взех един нов Фиат Типо но си пазя стария Мерцедес :mhihi:
Обмислям продажба на Фиата :mhihi:
Премиум колата си в премиум: удобства, динамика, комфорт...
Аз правя по 30-40 000км в България и оценявам удобството на премиум колите. Отделно на пътя ако не си с хубава кола те "мачкат" постоянно.
Моят глас е за употребяван премиум автомобил.
:yes:

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 26.09.2011
Пол: Мъж

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от Own » 25 Сеп 2021, 19:36

Top Gun Maverick написа:Втората употреба кола. Просто стойността която ще загубиш в пари никога няма да стигне дори близко до всевъзможни ремонти, които те очакват с кола втора ръка ако все пак спазваш някакви неща при търсенето.

Кои са тези неща при търсенето? Моят автомобил го закупих от представителство на марката.



barty написа:Бях в същата ситуация и взех един нов Фиат Типо но си пазя стария Мерцедес :mhihi:
Обмислям продажба на Фиата :mhihi:.

Каква е причината?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 2.05.2008
Кара: 520i face

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от bioz » 25 Сеп 2021, 19:36

barty написа:Бях в същата ситуация и взех един нов Фиат Типо но си пазя стария Мерцедес :mhihi:
Обмислям продажба на Фиата :mhihi:
Премиум колата си в премиум: удобства, динамика, комфорт...
Аз правя по 30-40 000км в България и оценявам удобството на премиум колите. Отделно на пътя ако не си с хубава кола те "мачкат" постоянно.
Моят глас е за употребяван премиум автомобил.
Това. Освен ако нямаш пари за нов премиум другото е талаш. Най-близкото което се ядва като динамика и комфорт от плебеиските е супърб най високото обурудване ама там отиваш на 70 80к...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от Jordana » 25 Сеп 2021, 19:46

Няма автомобил който не се разваля и караш безгрижно . За нов автомобил само от каското и обслужването в дилъра ще бъдеш едно торба пари назад през лизинга . За обезценката изобщо не става въпрос , изкарването на чисто нова кола от дилъра струва пари които плащаш само за това да си първи собственик . 5-6 годишен автомобил в добро състояние е прескочил вече сериозните фабричните дефекти които могат да отровят живота на човек . Следващия кризисен период идва около 10-12 години когато почва да се скапва всичко което не е подменено общо взето .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от drago_pavlov » 25 Сеп 2021, 19:55

5-6, 10-12 години... Глупости на търкалета...
Съвременен автомобил мине ли 200-250 х. км и започват проблемите...
Новата Октавия и направих 45 х. км за 1 година без почти никакви драми. Веднъж е влизала в сервиза за теч на вода в багажника и веднъж за масла и филтри.
С таралясник на 300-500 х. км ще висиш в сервиза всеки месец...
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 26.09.2011
Пол: Мъж

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от Own » 25 Сеп 2021, 20:00

drago_pavlov написа:5-6, 10-12 години... Глупости на търкалета...
Съвременен автомобил мине ли 200-250 х. км и започват проблемите...
Новата Октавия и направих 45 х. км за 1 година без почти никакви драми. Веднъж е влизала в сервиза за теч на вода в багажника и веднъж за масла и филтри.
С таралясник на 300-500 х. км ще висиш в сервиза всеки месец...

Колко пари си оставил за обслужването? Толкова ли е голяма разликата между официален серивиз и неоторизиран такъв?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Дилема между нов и стар автомобил

Мнение от drifty » 25 Сеп 2021, 20:11

Затова старите коли все още се търсят :D

Моята е на почти 400 000км, за 2020та имам сумарно 300лв в поддръжка, от които 200масла/филтри и един генератор. Тоест е била извън строя няколко часа докато си сменях маслото и няколко дни докато се ремонтира генератора. За 365 дни ако нямаш 3-4 свободни дни, значи ти трябва и втора кола.

2021г имам до тук 500лв в поддръжка - 200лв масла/филтри, 240лв по окачването / две шарнирни втулки/ и един маркуч по мотора около 60лв. Сега имам да ремонтирам управлението на вентилацията / 100тина лв/, колата се движи и без нея. И един повдигач на прозорец, който премиум марка е около 200лв. Абе в 1000лв ще се вмъкна за тая година. Като махнем покупната цена, 40 000лв за поддръжка ще ги харча има няма 20 години :D.

В тоя ред на мисли, ако съм на твое място, вместо да похарча 47 000лв за нисък клас кола, щото тоя нисан какъвто и да е за тези пари, ще е базов, / Приятел има чисто нова Шкода фабия три цилиндрова и излезе към 35к/ , ще си купя нещо на 5-6-7 години за половината пари, което ще е 5 пъти повече кола. Просто за пример, някое бензиново Ф10. Ако ще и да го ремонтираш повече от обикновеното и да догониш тия 47 000лв в цена + ремонти, времето прекарано зад волана ще е много по-приятно и по-важното, много по-сигурно!
Изображение

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook