Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от Nickelback » 08 Юни 2022, 9:10

Че има полза от една свободна (или поне евтина) LoRaWAN мрежа, о да, определено има, обяснявах няколко пъти защо. Проблемът, както винаги, е в имплементацията, където Nova Labs (по новому :mhihi: ), нещо не са се справили :roll: И го усетих март още като разбрах че не поддържат class B/class C комуникация към крайни устройства :confused: Ми пичове, мерси, ползвайте си я със здраве в такъв случай :ok: :mhihi: Наясно съм, че за push парадигма е нужна инвестиция в инфраструктура, ама това пък грам да не си мръднеш пръста, малко от малко да си стабилизираш мрежата поне, а само да ламтиш за пари... е не става :dunno: Лош мениджмънт и алчност ще ги погубят най-вероятно :roll: Затова си направих моите устройства да комуникират peer-to-peer, което с което може, и само при невъзможност за това (out-of-range issues) да превключват runtime на Helium мрежата :ok:

Изображение

Изображение
Последна промяна Nickelback на 08 Юни 2022, 10:04, променена общо 1 път
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от steeN » 08 Юни 2022, 9:39

TNT написа:...


То и ти ако тръгнеш да цедиш злато по реките в момента няма да имаш профит, но това значи ли че златодобивната индустрия е умряла? :dunno: Същото стана и с биткойн копането примерно.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от TheDriver » 08 Юни 2022, 9:42

Nickelback аз имам въпрос за теб.

Голяма част от устройствата, които имам са си Raspberry Pi 8 GB откъм хардуер и покриват минималните изискванията на Umbrel.

Аз не виждам пречка да флашна SD картата, да кача Umbrel, да набия един SSD stick и да ги подкарам като BTC node. :dunno:

Или има нещо което пропускам?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от Nickelback » 08 Юни 2022, 10:01

TheDriver написа:Nickelback аз имам въпрос за теб.

Голяма част от устройствата, които имам са си Raspberry Pi 8 GB откъм хардуер и покриват минималните изискванията на Umbrel.

Аз не виждам пречка да флашна SD картата, да кача Umbrel, да набия един SSD stick и да ги подкарам като BTC node. :dunno:

Или има нещо което пропускам?


Umbrel и BTC node като термини сега ги браузнах набързо какво са всъщност, не съм се интересувал особено в тая посока :dunno: Но доколкото виждам не се оплакват хората (май) откъм липса на перформънс на RPi 4 :roll: Ако има някой в темата по-запознат нека каже :yes:

Иначе, за да не си скапеш файловата система върху SD картата (от power interruptions, а и не съм сигурен дали пък Umbrel сървъра не иска да пише някъде по системни логове и т.н. по основната файлова система :roll: ), най-добре да я направиш read-only, а само SSD-то да остане R/W. Тук горе-долу пичът е обяснил как става в общи линии:

Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от TheDriver » 08 Юни 2022, 10:16

Да, поне към момента Pi 4 е напълно адекватно за целта. Аз всъщност съм поръчал едно от германците, които ти беше споменал някъде по темите, но имайки предвид, че към момента такъв node се вдига основно за идеята и сигурност ми се искаше да използвам това което вече имам.

Съответно въпросът ми е по-скоро в посока - Има ли някакви "Helium ad on-и" над стандартното Pi 4, който могат да ми попречат да използвам хардуера за друга цел различна от Helium hotspot? Ясно е, че ще шунтирам радио transciever-a, мислех си да "spoof-на" МАС адреса с цел сигурност(ако не е проблем за Umrel). Нещо за LoraWAN чипа?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от TNT » 08 Юни 2022, 11:03

steeN написа:
TNT написа:...


То и ти ако тръгнеш да цедиш злато по реките в момента няма да имаш профит, но това значи ли че златодобивната индустрия е умряла? :dunno: Същото стана и с биткойн копането примерно.

Ок, аз не вадя. Кажи ми кой вади достатъчно, че да избива устройства + антени/сплитъри/кутии за някакво нормално време ? Може и нещо пример с район по света. Или по 2 устройства в град ще поддържат мрежа ? Ако тази мрежа не е масова с голямо покритие, какъв й е смисъла ? А с биткойн въобще не ти разбрах примера, там основният фактор е цената на тока. При хелиум 5 стотинки дневно не са фактор.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от Nickelback » 08 Юни 2022, 12:43

TheDriver написа:...

Съответно въпросът ми е по-скоро в посока - Има ли някакви "Helium ad on-и" над стандартното Pi 4, който могат да ми попречат да използвам хардуера за друга цел различна от Helium hotspot? Ясно е, че ще шунтирам радио transciever-a, мислех си да "spoof-на" МАС адреса с цел сигурност(ако не е проблем за Umrel). Нещо за LoraWAN чипа?

Ааа сега май те разбирам. Хардуера както искаш може да си го ползваш на майнъра, просто трябва да орежеш софтуера, за да не си търси (евентуално) разни хардуерни модули излишно и да се мръщи. Както казваш LoRaWAN модула, да речем - предполагам, че ще си го търси и ще мята грешки. Но това е, ако ползваш SD карта оригинално направена за майнъра - карта флашната с, да го нарека, "Helium OS" :D
Но да тръгнеш да орязваш така направена карта е по-трудоемкият път, според мен...
Аз по-скоро бих подходил наобратно. Просто бих си флашнал на картата последния Raspbian OS и върху него бих почнал да градя с Umbrel и необходимите му dependency-та. По-лесно ми се вижда :) Но не пречи да пробваш и първия подход, може и да е лесно :dunno:

Не съм сигурен дали съм те разбрал правилно дали това целиш :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от TheDriver » 08 Юни 2022, 13:29

Правилно си ме разбрал :yes: Благодаря за съвета.

Точно това ми е целта да махна Helium OS и да сложа OS която ми върши работа. :yes:

Дори сега се замислям, че излишните модули евентуално могат да се свалят и да ги пусна за продажба с цел някой който си прави DIY сензори да ги ползва.


Това разбира се е резервен вариант, който обмислям, ако нещата съвсем се скапят.

Ок, аз не вадя. Кажи ми кой вади достатъчно, че да избива устройства + антени/сплитъри/кутии за някакво нормално време ? Може и нещо пример с район по света. Или по 2 устройства в град ще поддържат мрежа ? Ако тази мрежа не е масова с голямо покритие, какъв й е смисъла ? А с биткойн въобще не ти разбрах примера, там основният фактор е цената на тока. При хелиум 5 стотинки дневно не са фактор


Ако трябва да съм честен дори при сегашната цена на HNT и проблемите с мрежата ROI-a ми все още не е отчайващ. Върти се около 13-14 месеца при условие, че нямам разходи за антени( не купувам готови антени), почти нямам кутии и сплитери, устройствата съм ги купувал на цени между 300 и 550 евро и имам само един хост на който плащам %.

Разбира се, повечето хора не са така и за тях нещата са зле.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от zAcK » 08 Юни 2022, 14:10

Пичове, точно днес си намерих едно Raspberry Pi 4 в бюрото, с 4G RAM и се чудех какво да го правя :mhihi:
Я кажете, това Umbrel нещо готино ли е, ако може с 2 думи, да седна да разцъкам :bchug: :ok:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от TheDriver » 08 Юни 2022, 14:20

8GB мисля че е минимума.

Накратко:

Има BTC miners и BTC nodes. Всяка копачка е node, но не всеки node е копачка.

Има множество варианти да подкараш node, Umbrel един от тях- open source, free......

Защо ти трябва node? - ставаш активен участник във валидирането на BTC блокчейна. Повече сигурност, образоваш се и си спестяваш такси, ако правиш транзакции.
Печелиш ли нещо? - към момента по-скоро не, вбъдеще според мен да и то не малко. Кога ще е това бъдеще зависи от скороста на adoption и развитието на Lightening.

Получават се такси под формата на сатошита, ако през твоите канали минават транзакции. Уловката е, че ако "не те бива" таксите за отваряне и затваряне на канали ще изядат всичкият приход от транзакции и реално ще си на минус, ако искаш да продължаваш.

Аз имам някаква стратегия, но дори този първоначален план предвижда в началото да влагам пари и да се уча, за да съм в позиция да печеля когато/ако нещата потръгнат.

P.S. Може да си заформим БМВ форум мрежа от канали :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от steeN » 08 Юни 2022, 22:28

Светкавица де, не изсветляване:) За тези lightning channels не трябваше ли да stake-ваш? Един вид си като малък clearing house. Толкова отдавна се говори за тях, че вече дори не помня.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от TheDriver » 09 Юни 2022, 8:14

steeN написа:Светкавица де, не изсветляване:)............
:yes: не беше грешка в писането. Явно и на други места съм се излагал.


За тези lightning channels не трябваше ли да stake-ваш? Един вид си като малък clearing house. Толкова отдавна се говори за тях, че вече дори не помня.


С уговорката, че още си чакам първия Node и реално съм google "експерт" - Аз не го приемам като stake в чистия му вид, но трябва да държиш достатъчно BTC в Node-a, за да можеш да си менажираш каналите. Да, реално някаква сума е "заключена", но е "заключена" в твое устройство.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от TNT » 09 Юни 2022, 8:26

Това е интересен начин за преконфигурация, ако сме тръгнали по сегашният път с Хелиума.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от vixx » 09 Юни 2022, 16:40

Panther-ите изгоряха :mrgreen:
Ебаси разпасания двор е тоя Хелиум, ебаси и девелопърите.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Пасивни доходи от крипто - Helium, staking и т.н.

Мнение от zAcK » 18 Юни 2022, 16:04

Някой знае ли какво се случва :bchug:
Всичкото крипто е кръв червено, хелиумът катери и е на залено тия дни :shock: :mhihi: :ok: :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook