Имотният пазар

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Имотният пазар

Мнение от drifty » 23 Мар 2023, 23:49

Не е като да не сте пописали :D

steeN написа: По-интересно е да разберем какви са цените в Търново (нали там живееше колегата или вече ги обърках не знам :lol: ), не на майна си райна :)


Цени на жилища в Търново не съм гледал, тъй като нито са ми в бюджета, нито имам кой знае какво желание да живея в град. По-скоро бих дал същите пари за хубава къща на село. Но, познати си накупиха апартаменти, та мога да нахвърлям грубо някакви цени. 2019та един приятел си купи двусатен около 60кв /спалня и дневна/ за 110 000лв, готов за нанасяне. Тогава ми се видя ужасно скъпо, сега пак ми се вижда така, на гости като му ходих, имам чувството, че ме хваща клаустрофобия, толкова малък апартамент.. Други приятели си купиха етаж от къща мисля 2020 или 2021 - 130к лева. Квадратура не знам, но има 3 не големи стаи и кухня. Наскоро колега си купи апартамент, мисля около 85-90 квадрата за 170к, друг колега купи подобен апартамент пак за такива пари. Сега преди седмица друг колега взе на зелено апартамент с 2 спални и дневна мисля за 140к. Всички цени ги давам в лева до тук. Гараж, че се спомена - 20-30к лева.

Наемите обаче не са като в София - тук с малко търсене мисля, че спокойно може да се вземе приличен малък апартамент на около 300лв месечен наем. Моята идея изначало, тъй като от доста години искам да си взема къща, беше да тегля кредит, чиято месечна вноска да е от подобен калибър и да я изплатя за 7-8 години, пък оттам мога да правя каквото си искам с нея. Това щеше да е постижимо на цените на имотите преди може би около 2 години. Бях намерил страхотна къща, която беше 65 000лв, двуетажна, с вътрешни стълби, изолация, гараж и на 50 метра от площада на селото. Чисто за визуална представа, ето актуална обява от същото село -> https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5 ... 2kotf&f1=1 . Къщата, която бях харесал, беше по-малка, но пак с големи хубави стаи, с по-лошо обзавеждане, но външно беше с подобна архитектура. Ставаше си спокойно с много лек освежителен ремонт тип боядисване и някой друг уред да се нанесеш. Ако сега изпадне такава оферта в някое от селата, които харесвам - няма въобще да се замисля. И за това имам пресен пример от последните няколко месеца. До Търново има малък град - Дебелец, който е много предпочитано място в момента, тъй като е на 3-4км от Търново, има автобуси през 30 минути, аптеки, супермаркет, железарии, авточасти дори, няколко заведения, закусвалня, здравна служба, страхотен стадион и като цяло е доста спокойно място. Съответно на обяви в момента най-евтините имоти, които са за събаряне, са около 60 000лв. Хубави къщи спокойно заминават за 200к +. Но приятел на мой колега обикалял из града известно време, търсил, та взел, че ударил шестица от тотото - двуетажна къща за 39 000лв. В населено място, където прилични къщи заминават за 150к без проблем. Кой не би купил на такава цена? Дори пазарът да се срине и цените да паднат с 50%, тая къща пак ще е печеливша покупка.

Относно наем срещу покупка - винаги съм предпочитал покупката. Наемът са си наистина едни пари на вятъра, но не и в последните може би две години тук в района. Цените си скочиха, докато наемите почти не са мръднали, съответно за цената на един наем под формата на кредит, не можеш да си купиш почти нищо. И колкото и да не ми се иска, стаава все по-удачен вариант за мен конкретно да изкоча под наем. Както pampo спомена, може би не е никак подходящ момент за покупка, освен ако не излезе някаква добра оферта. Аз също смятам, че цените ще паднат идните година-две-три, затова все повече обмислям хибридния вариант наем за 1-3 години и после покупка на къща. А и като цяло икономическата ситуаци си е доста несигурна. Но оглеждането за добър имот на добра цена поне за мен си остава добра практика и смятам все пак да продължа да проучвам селата из района.

И като споменах села, на 20, на 25 и сега на 28 - никога не съм бил "по живота" в града, но пък да седна на верандата на къщата /в Дебелец/ ми доставя огромно удоволствие. Може би защото съм израснал в много токсична и стресова среда, както у дома, така и в училище, та дори и на не малко работни места, си търся спокойствие, а къща на село - колко по-добри варианти за това има? Пък и за 20 минути си на центъра на града от почти всяко село, което оглеждам, аз и сега живея в краен квартал и излизането до центъра ми отнема поне 10 минути вечер, та не е като да съм откъснат от света.

b_u_b_o написа:Две неща според мен трябва да са ти приоритет, да се разкараш от вашите и да си вдигаш квалификацията съответно дохода. Отивай под наем и сядай да четеш.


Абсолютно съгласен. Четенето работи, сегашната инфлация може да се каже, че не ме е засегнала :yes: Изнасянето би следвало точно както каза да повиши ефективността на тоя процес!

TNT написа:Запиши едно висше и отиди на общежитие :mhihi: Хем евтинко, хем няма да си с вашите, хем комшийки да олабиш стреса :mhihi:

:bchug: Примамливо предложение :D.
Изображение

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Имотният пазар

Мнение от c04 » 24 Мар 2023, 0:04

drifty написа:И като споменах села, на 20, на 25 и сега на 28 - никога не съм бил "по живота" в града, но пък да седна на верандата на къщата /в Дебелец/ ми доставя огромно удоволствие.

:yes: И аз съм така. Иначе сега или след година-две-три съм се приготвил за скарата :mhihi: :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Имотният пазар

Мнение от ildivvy » 24 Мар 2023, 8:02

Излезнали са 5 парцела по 800кв.м в с.Храбрино в регулация и т.н. Инвеститора се отказал да строи, или нещо такова, и сега е разбил 'петното' на парчета и ги продава... 60Ев/кв.м
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Имотният пазар

Мнение от Exclusive89 » 24 Мар 2023, 8:15

DigitalExile написа:Не знам защо всички хора които не са теглили кредити са толкова изплашени, това е просто един инструмент, ако се научиш как да го ползваш всъщност е много полезен. Като се замисля и аз преди бях изплашен..

И аз бях доста изплашен :mhihi: Единият от колегите, който е доста напред с имотите, точно това се опитваше да ми обясни
ако се научиш как да го ползваш всъщност е много полезен..
..
И наистина нямало нищо страшно :) Преди плащах наем 770eu, сега за ипотеката плащам 650eu.. Цените на наемите отдавна не бях погледнал как вървят в квартала... съседа, който живее срещу нас беше лепнал обява на вратата, че отдава апартамента си под наем, а сумата която искаше беше 1000eu, а ве викам ти луд ли си, кой ще ти даде тези пари... и само след няколко дни махна обявата, вече са наели апартамента :shock:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Имотният пазар

Мнение от streetz » 24 Мар 2023, 11:16

drifty написа: Бях намерил страхотна къща

Защо не я взе? Всъщност ходиш ли на реални огледи, говориш ли си с продавачите, пазарлъци правили ли сте, в банката някакви предварителни параметри на ипотека уговарял ли си?
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Имотният пазар

Мнение от drifty » 24 Мар 2023, 13:16

Не я взех, защото към онзи момент (преди няколко години), доходите ми бяха много по-ниски, съответно и спестяванията ми бяха много малко и щеше да ми е голямо перо в бюджета ако въобще биха ме одобрили за кредит. Работата ми беше доста несигурна също по това време. Реално тогава не съм търсил имот, просто се появи тогава въпросната къща, стоя доста време преди да се продаде, защото беше доста скъпа на фона на цените там тогава. От сегашна гледна точка, вероятно щях да съм я купил.

Иначе сега огледи не съм правил, тъй като не съм си харесал имот, в банка също не съм ходил, не знам дали не е лошо да разпитам информативно как стоят нещата с кредитирането, но като нямам реално имот, който да искам да закупя, не знам до колко е смислено да го правя на този етап?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 637
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имотният пазар

Мнение от Jorixa » 24 Мар 2023, 14:18

НСИ: Имотите продължават да поскъпват, но в София има понижение
Май почна да се обръща палачинката, а даже не са скочили лихвите още :roll:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имотният пазар

Мнение от steeN » 24 Мар 2023, 14:18

Тая палачинка дето я обръщат много скоро ще се пльосне на пода :lol:

drifty написа:...


ОК, дай да направим една сметка за наем срещу ипотека? 170к лева за 3 стаен взимаме. Тва на зеленото го игнорираме, щото никой не го знае колко пари още ще глътне да стане да влезеш да живееш. Колко пари ще е наема на тва нещо на месец?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Царево
Пол: Мъж

Re: Имотният пазар

Мнение от barabqga » 24 Мар 2023, 15:32

и аз го мисля този вариант, Бургас 3стаен започва около 500

Изпратено от моят moto e6 play с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имотният пазар

Мнение от steeN » 24 Мар 2023, 15:36

Хубу ама колко струва същия апартамент? Доста разнородни са в Бс.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Царево
Пол: Мъж

Re: Имотният пазар

Мнение от barabqga » 24 Мар 2023, 15:37

вярно, скоро не съм гледал, че ми угасна мерака, ама да речем 80 хиляди евро средно започват

Изпратено от моят moto e6 play с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Имотният пазар

Мнение от msi200 » 24 Мар 2023, 15:45

Тука от една агенция в София ми разправят, че в момента купувачите искали да теглят кредити с фиксирана лихва за първите 5г, нищо, че лихвата е по-висока. И заради това новите ипотеки се били вдигнали над 3.5%.
I love the sound of V8 in the morning...

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Имотният пазар

Мнение от zAcK » 24 Мар 2023, 15:49

msi200 написа:Тука от една агенция в София ми разправят, че в момента купувачите искали да теглят кредити с фиксирана лихва за първите 5г, нищо, че лихвата е по-висока. И заради това новите ипотеки се били вдигнали над 3.5%.


Миналия ден питах личната банкерка - при фиксирана за 5 години лихвата им е 3,49%,
иначе имат някакви кредити в момента промоционални без такси за разглеждане с лихва 2,19%
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Имотният пазар

Мнение от DigitalExile » 24 Мар 2023, 16:13

msi200 написа:Тука от една агенция в София ми разправят, че в момента купувачите искали да теглят кредити с фиксирана лихва за първите 5г, нищо, че лихвата е по-висока. И заради това новите ипотеки се били вдигнали над 3.5%.


Идиоти. Според теб банката ще пусне ли фиксирана лихва за 5 години, ако очаква някъв страшен ръст (над тоя процент който дават за фиксирана и дори малко под него) на лихвите следващите 5 години ? :mhihi:

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имотният пазар

Мнение от alx » 24 Мар 2023, 16:14

аз съм против живота под наем, но наема има едно голямо преимущество.

като купиш къща ипотеката за 20 години примерно първите 5 години плащаш само лихва общо взето и главницата почти не намалява...

така че ако си купиш дом и след 5 години трябва да го продадеш и не му се е качила цената - най- вероятно си вътре като пари спрямо живот под наем за същия период.
алекс
трабант 601с
разни други возила

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook