Фотоволтаична система за къща

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори


Аватар
Мнения: 63
Регистриран на: 7.05.2015
Пол: Мъж
Кара: E90 335D LCI

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от misho968 » 13 Яну 2023, 21:54

В момента има програма 6.4, от която също се интересувам и искам да мина по нея ако е възможно :D Покриват 50% от разходите, от 5хил до 400хил евро.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Е.Димитров » 16 Яну 2023, 11:54

misho968 написа:Предполагам 30 или 60kw батерии ще взема. Наистина съм гол и бос по темата и тоците. В момента съм с еднофазови подемник и компресор, но за предпочитане са трифазните (по-мощни). За рентабелно, съм сигурен че ще е, защото самото включване на ток на това място излиза по-скъпо от соларната система. Батериите ще са за да захранват вечер видео наблюдението и някои дребни консуматори, тежките консуматори ще се ползват през деня - през работно време. Батериите нарочно искам да са повече, за да може да се застраховам в облачните дни и с понециал в бъдеще да се използват повече консуматори през нощта.

Горе/долу ти трябва система поне 30kWP и то минимум и 60 kW батерии, както и трифазен инвертор .
А най-добре е да са разделени на два "кръга" соларите плюс 2 инвертора трифазни.
Така , системата май ще надскочи над 100к лева.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от don_gori » 16 Яну 2023, 14:28

Трябва да се помисли и за резервен източник на захранване, т.е. дизел генератор защото като хване 2-3 дена кофти време и системата ще остане на тъмно.
Изначало трябва да се започне с товаровия профил през деня, когато ще работи сервиза. Другото е предположения, налучквания и крайния резултат е много вероятно да се размине с очакванията ;)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от DigitalExile » 16 Яну 2023, 15:40

Да си тотално независим струва ужасно много пари. За къща най оферта е инвертор с волтаици и нищо повече, ако има слънце не плащаш, ако няма плащаш. Така се избива бързо, сложиш ли и батериите избиване след 10г. минимум.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 250
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от empar » 16 Яну 2023, 16:10

DigitalExile написа:сложиш ли и батериите избиване след 10г. минимум.


Може и по-бързо, но тъкмо при излизане на нулата батериите(за LifePo4 говорим) вече са за смяна. :evil:
Наскоро правих сериозни сметки по темата и просто не се връзва.
Що годе добра опция е с батерия от ударена електричка, която да се вземе на тънки пари, но много трудно изпадат.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от DigitalExile » 16 Яну 2023, 16:33

Сметал съм ог и аз, не излиза сметката, най ми излиза инвертор с волтаици и нищо повече, ако има слънце печелиш, ако няма слънце - взимаш от ЕРП.
Така се избиват най бързо. Особено ако си организираш консуматорите да работят през деня повече, аз съм обмислил така да го направя и без да връщам ток обратно към ЕРП, според мен това ще умре скоро тока който изкупуват ще става все по евтин заради все повечето фотоволтаици и се губи смисъла да продаваш, след време ако поевтинеят батериите може да се замисля иначе няма шанс.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 250
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от empar » 18 Яну 2023, 9:29

Връщането към ЕРП-то е особено тежка педерастия. Около една година бюрокрация е, а и трябва да си близо до трафопост. Не става да вържеш просто един кабел наобратно от къщата ти.
Отделно има и квоти по райони, които не са много далеч от запълване.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Е.Димитров » 18 Яну 2023, 11:16

DigitalExile написа:Сметал съм ог и аз, не излиза сметката, най ми излиза инвертор с волтаици и нищо повече, ако има слънце печелиш, ако няма слънце - взимаш от ЕРП.
Така се избиват най бързо. Особено ако си организираш консуматорите да работят през деня повече, аз съм обмислил така да го направя и без да връщам ток обратно към ЕРП, според мен това ще умре скоро тока който изкупуват ще става все по евтин заради все повечето фотоволтаици и се губи смисъла да продаваш, след време ако поевтинеят батериите може да се замисля иначе няма шанс.

Не мисля, че тока ще става все по-евтин, напротив, именно заради ФЕЦ ще става и по-скъп , не защото ще се изкупува, просто заради запазване на статуквото и заради увеличаващият се брой електрички, които няма да могат да се зареждат пълноценно от ФЕЦ.
Един вид монопола ще защитава печалбите си и понеже е ясно, че ФЕЦ няма да може да покрие всички нужди на едно домакинство и ще трябва да се взима и от мрежата , тогава тока ще стане и по-скъп.

Иначе, по темата , може да се добави един генератор на газ , който освен да отдава директно, ще дозарежда и батериите.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от DigitalExile » 18 Яну 2023, 11:26

Аз имах предвид тока който ЕРП ще изкупува от твойте волтаици,че ще става по евтин защото все повече хора имат волтаици и все повече хора продават ток от тях на ЕРП.
Провери през годините как се е изкупувал тока от лични волтаици на ЕРП, ще видиш че всяка година цената му намалява и ЕРП дават все по малко пари за изкупуването му.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Е.Димитров » 18 Яну 2023, 13:30

Преди имаше някакво законово положение и тарикати с пари и много връзки инвестираха в подобни системи.
Първите договори бяха за 20-30 години и за 75 стотинки на киловат изкупуване.
Имаше някаква поредната директива на ЕС за някакъв задължителен минимален микс електроенергия от ВИ и цена на изкупуване.
Но мисля, че се достигнаха нивата и вече цената на изкупуване е ниска въпреки, че някой все още се хвали, че му купуват за 25-30 стотинки на киловат.

п/п
След някоя друга година или десетилетие, ЕС или там някаква природозащитна организация ще почват да обясняват, как планетата се затопляла много, заради огромните паркове с ФЕЦ , които генерират яко топлина целогодишно и как трябва да се премахнат, ако до тогава не открият събирането на електроенергия от слънцето да е с някакви прозрачни или неутрални панели.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1595
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 18 Яну 2023, 16:56

В Германия го изкупуват на 9 цента киловата до колкото ми е известно . И ти го продават на 45 цента . Въпреки това на всяка фирмена сграда има соларни панели да не говорим че перките са повсеместно нацвъкани и куцо кьораво и сакато слага панели в момента . Според мене ефекта от тия солари е че вдигат цената на електроенерията безобразно , нищо повече не се случва с тях .
Последна промяна Jordana на 18 Яну 2023, 17:25, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от alx » 18 Яну 2023, 17:20

Jordana написа:Според мене ефекта от итя солари е че вдигат цената на електроенерията безобразно , нищо повече не се случва с тях .


вдигат цените за тези дето нямат панели. за тези дето имат - често електричеството стъпва доста евтино като теглиш чертата на края на годината дори и да не продаваш на енергото.

моито електричество в момента за 2022 ми стъпва на 3.5 цента на киловат като направя сметката похарчено за разликата от изхабено минус изработено отнесена към изхабеното. в момента ако трябва да го купувам от енергото е 30-35 цента и не мисля, че ще поевтинява... за това и всички по- умни слагат панели "като луди" щото не искат да плащат за тези дето имат.

да не говориме, че немците разбраха, че дойде края на евтините горива и просто решават проблема както те знаят- с развитие на съответната технология да запълни липсите. скъпо, времеемко, не толкова ефективно, но след 10 години ще са стигнали критичната маса и зависимоста им към фосилни горива ще е доста по- ниска (да не кажа пренебрежима) от колкото в момента.
Последна промяна alx на 18 Яну 2023, 17:29, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1595
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 18 Яну 2023, 17:27

Честно да ти кажа повече ме устройва варианта енергийните дружества да си ги инвестират тия пари ако има недостиг на енерегия и да са същите цените за битовия потребител . Вместо да им върша аз тяхната работа и да наливам пари в слънце и вятър и да чакам 20-30 години да се изплаща . Ама явно новото нормално е убило и последния разсъдък в масовия потребител .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от alx » 18 Яну 2023, 17:30

Jordana написа:Честно да ти кажа повече ме устройва варианта енергийните дружества да си ги инвестират тия пари ако има недостиг на енерегия и да са същите цените за битовия потребител . Вместо да им върша аз тяхната работа и да наливам пари в слънце и вятър и да чакам 20-30 години да се изплаща . Ама явно новото нормално е убило и последния разсъдък в масовия потребител .


колега, тая сметка никога не излиза - да чакаш нещо не твое да се грижи за тебе с твойте пари по добре от колкото ти сам да се грижиш за себе си със свойте пари. най- общо на едното му се вика социализъм, на другото капитализъм и едното не работи а другото едвам крета
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1595
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 18 Яну 2023, 17:41

Това не е "капитализъм " а най обикновен битовизъм . Всеки нормален човек ще ти го каже . В 21 век ще накачуля 150 квадрата солари по покиривите да спеставям пари при положение че енерго дружествата им е това работа ..??!!! :shock: Не го разбирам тоя "капитализъм" и изобщо не го намирам за нормално .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook