Подготвени ли сте ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Подготвени ли сте ?

Мнение от TNT » 13 Окт 2022, 14:06

В последните години видяхме доста подготвящи се хора, т.нар. "препъри" :lol: Макар и по-голямата част от тях да изглеждаха по-скоро като чисти шматки, пазарувайки панически :lol: Като се започна от презапасяването за Ковид локдаун с тоалетна хартия и умопомрачителни количества храна, през пълнене на бидони с бензин, изкупуване на всичкото олио и т.н. След старта на войната се изкупиха таблетките с йод.

При първите случаи на ковид ми се наложи да търся спешно маски (не за мен) - оказа се, че от толкова време няма, че ми се смееха като попитам. При обявяването на локдаун и влизането ми в пловдивски супермаркет в следващите дни леко се стреснах. От една страна винаги съм искал да кажа на щанда за месо - "давай всичко" :mhihi: , от друга страна си беше стряскащо целия щанд да представлява под 1кг месо. 3 кебапчета, 4 кюфтета и 1 пържола - нещо такова беше останало :kuku: Взех последните 2 пакета спагети и осъзнах, че народа изтрещя. За WC хартия не се сетих :mhihi:

Къде според вас е границата между подготовка и хлопане на дъската ? Колко от вас пълнеха туби с гориво и колко от вас още си ползват тоалетната хартия от първият локдаун ? По дискавъри съм гледал за хора, че и бункери си строят, но къде е границата на подготовката ? Да си направиш стена от боб, леща и спагети не ми е сериозно. Но пък може би лека подготовка за война/пандемия/ядрен удар (или думната ядрена централа) не е лоша ? Имате ли храна за 3 дни, 3 седмици или 3 месеца ? :dunno: А вода ? Чанта с патрони, 3 пушки и джипка за гората ? Кеш пари в няколко валути ? Генератор за ток, дърва за 2 години напред ? Във форума често чета за хора с инвестиции с цел независимост от нещо. Нали имахме и някакъв българин с бункер, готов за ядрен удар и живот години под земята.

Идеята на темата не е дали сте подготвени за нещо конкретно, а дали като цяло се подготвяте за кофти събития - инфлация, безработица, война, природни бедствия и т.н. Или просто рязко наложена карантина, както на много хора им се случи :dunno:
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от BMW_POWER » 13 Окт 2022, 14:37

Хаха, аз съм вътре. Да не кажа, че от мен започна всичко. Храна имам за месец (ако я ползвам икономично, може и повече, отделно зимнината). Колата винаги е на 80-100% пълна плюс около 200л бензин. Вече изкарах веднъж 95 часа на генератор и заминаха 100л бензин за това време.

Може да звучи смешно, но прочетете за North American ice storm January 1998. Въпросът не е "Дали", а "Кога".

Провидението си знае работата. Това лято след последното торнадо един от тези, дето ми се смееха дойде да моли за 5л бензин, за да може да се прибере до тях...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от Моджо » 13 Окт 2022, 14:40

Е те един ненормален.
https://vsichkozaocelqvaneto.blogspot.com/.

Храна си имаме по принцип за няколо дни /без хляб/. Нито някога сме трупали запаси , нито нищо. Кат напълниш 2 туби с гориво ко толкова ще стане ? При критична ситуация най-вероятно няма да можеш да пътуваш. Ако имаш генератор нещо - да, ок. След 1 седмица няма да имаш. Ся тонова ли треа да трупаме. Землянки, мазе с консерви, ножове, брадви :))
Айде нема нужда.
Границата е, че тръгнеш ли да се запасяваш за оцеляване повече от седмица и за "всеки случай" вече си изкукуригал.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от Don_Diego » 13 Окт 2022, 14:45

И аз си мисля, че всичко над седмица е прекалено. Изключвам приготвянето на традиционната зимнина по нашите ширини, но то нейното предназначение е съвсем друго.

Единственото, с което сме се презапасявали винаги до момента когато минахме на газ са били дърва и въглища. И презапасяването се изразяваше в това да се вземат повече с идеята да не го мислиш колко гориш през сезона, а всичко останало бе добре дошло за следващия зимен сезон.
Бензин не държа в туби - няма за какво да го ползвам. Колите се старая да ги пълня всеки месец, без значение колко са използвани.
Дизел държах преди време като имаше на далавера, но не повече от 1 резервоар или макс 100л.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от DigitalExile » 13 Окт 2022, 14:49

Аз не се запасявам с нищо, за мен това е глупост.
Предишния пък когато беше големият бум на вдигането на горивото, когато за 3 дни го вдигнаха с 30%, бях сипал на евтиното догоре и едда тубичка напълних в гаража имам 20 литровка, ама това не го считам за запас просто спестих едни 20-на лв :mhihi:
Виж ако живеех в гората можеше и друго да е, който живее в гората да се оправя :mhihi:
Торнадо в София скоро не е имало, надявам се и да няма :mhihi:

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от c04 » 13 Окт 2022, 14:59

Не съм купувал нищо над това което винаги... Чак се стреснах като изкупиха тоалетната хартия, че тъкмо стека привършваше :mhihi: :mhihi:

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от Top Gun Maverick » 13 Окт 2022, 15:10

Пфу, много съм далеч от достатъчното количество Биткойн, че да съм спокоен ако нещо стане как мога просто да си хвана това под онова и да се изнасяме. Под далеч имам предвид, че трябва да разкарам някакви имущества. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от vladobate » 13 Окт 2022, 15:20

В САЩ си е цяло движение, храни, оръжие, бункери, дупки. Всичко е в името на оцеляването и е природен закон, няма нищо ненормално. В щати с ежегодни бури и тайфуни си е нормално , нали. Имат и щати ( и не само там и по Европата, северни страни) с тежки зими, пак си поддържат запас и някои по-специални оборудвания. Останалото човек, с постоянното бля бля врагове, терористи, всеки втори иска да разсипе и унищожи буквално Америката, хората се раждат с идеята за нашествие на територията им, 90% от филмите са им такива.... почти. Нормално в такава "ненормална обстановка" да се държат "неадекватно" (сития на гладния не вярва) и то в мирно време. По нашите ширини Ковид беше стрес, лабава държава сме и малко нямане (свикнали на имане от години) разклаща всекидневието ни най-вече с несигурност. Така че нищо смешно не виждам . По темата конкретно нищо не подготвям поради няколко причини, но подкрепям който го прави.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от zAcK » 13 Окт 2022, 15:47

Оръжия имам. Изба имам. Вино много. Всякакви меса и зеленчуци в буркани също.
Ниви на село имаме колкото искаш и не ме е страх да ги използвам, дори ми харесва :idea:
И колкото искаш ракия за дезинфекция ако дойде нов Ковид :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Забравих. Резачки, яки триони Stihl и т.н. също :mhihi: Пудинг само да не прави глупости и съм ОК :ok: :bchug:

Това реже 15 см. дърва като масло :mhihi: И е безшумно :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Изображение
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от TheDriver » 13 Окт 2022, 16:06

Аз споделям виждането на Моджо - от един момент натам е прекалено и ако стане нещо сериозно няма да ти помогне така или иначе. Сещам се за едни видеа на чуждестранния легион в Украйна, как доволно си похапват от зимнината на някакво семейство чиято къща са превърнали в щаб. :ok:

Иначе обичам мазето да ми е пълно и да има какво да извадя на масата, но то това си е традиция при нас, така че не се брои :mrgreen:

На два пъти съм се запасявал ала "дай да се подготвя, че може нещо да стане"
Първият беше малко след като обявиха КППтата, но нямаше ясното точно какъв ще им бъде регламента(т.е. не ставаше ясно какво е положението с товарния транспорт), а няколко часа по-късно обявиха, че обмислят приемането на таван на цените. За мен въпросните КППта + таван на цените са равни на дефицит. Отидох и напълних един голям кашон с храна която издържа дълго време. За щастие КППтата не хващаха камиони и се отказаха от идеята за таван на цените, та всичко се размина и една година го ядохме тоя кашон. :mrgreen:

Вторият беше в дните след започването на войната, ЕК обсъждаше пакет санкции срещу Русия и една от тях беше ембарго на петролните доставки. Напълних си 200 литровия варел с нафта. Няколко дни по-късно беше вечерта с опашките по бензиностанциите :ok: Варела си го държа пълен, а колите също се догоре постоянно имайки предвид ситуацията с основния ни доставчик на горива.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от Е.Димитров » 13 Окт 2022, 16:14

Вижте,
страха от нямането е толкова силен, колкото любовта към имането (я, каква нова мисъл родих :mhihi: )
Не бива да се сочат хората с пръст заради това, защото всички сме виждали ужасите на разрушението във войни, нямането на елементарни неща нито хигиенни продукти, нито хранителни, само една безкрайна агония на нямането. (говоря по телевизията, а някой и в събития)
Имате семейство, ами наистина ако стане нещо как ще му помогнете, с какво ще го нахраните...защитите?
Нима мислите, че благата на цивилизацията ще ви заливат вечно и няма да има никакви прекъсвания?
Един безкраен влак с товарни вагони, пълни с изобилие от стоки и постоянно стоваря...
Ами ако един ден не дойде този влак?
Виждали ли сте събрана екзалтирана тълпа и как само един да каже "атака", всички са си оставили разума и нахлуват в магазина да грабят?
Виждал съм интелигентни , възпитани и ерудирани хора , които под въздействие на тълпа обезумяват и вършат такива неща, които никога не им е хрумвало, че могат.
Сега си представете 1000 такива тълпи, които щурмуват и вълната, която предизвикват из целият град и държава.
Ами ако утре не работят магазините заради нещо, от къде ще си купите нещата?
Аз съм против подобни сценарии и презапасяване, но това, което всеки човек с някаква възможност трябва да направи е винаги да има някакъв макар и минимален запас от някакви хигиенни продукти и медицински изделия (лекарства и превръзки) с много добър срок , консерви и варива.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от DigitalExile » 13 Окт 2022, 16:30

То ако стигнем дотам, реално нищо не пречи на 10 човека да ти чукнат на вратата и да ти вземат всичко, даже добре ще им дойде. :mhihi:
Колко ще утрепаш от тия 10? 1-2-5?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от TNT » 13 Окт 2022, 16:30

Точно заради такива ситуации и тълпи си мисля, че е добре да има човек оръжие вкъщи. Но пък няма да помогне, ако и тълпата е въоръжена :dunno:

То и запаси за вкъщи има смисъл, ако ще си барикадиран по някаква причина. Но ако се наложи да се бяга ? Както стрелят по АЕЦ-и, ако тръгне една радиация, пакет спагети няма да помогне. По-скоро 200-те литра нафта и газ надалеч :dunno: От линковете по-горе, раница "24 часа" ми е малко туу мъч, но един списък на телефона с какво да вземеш, ако трябва да стягаш за 5мин багаж... ми звучи ок :dunno: В офиса като ходя има колежки от Украйна - ми то някои от тях дойдоха само с дрехите на гърба или една раница, събрана набързо. В която, като се замисля, вероятно е била служебната техника, за да не останат и без работа. При подобна ситуация честно казано си мисля, че е направо задължително някаква преносима батерия/emergency radio :dunno: Телефона ти е средство за комуникация, фенерче, карта (дори и офлайн да е), компас и какво ли още не.

Смешно беше наистина запасяването с тоалетна хартия, все едно се умираше от насиране :lol: Но когато изкупуваха йод от аптеките - не беше смешно. Повечето от пишещите не са били родени, когато последно сме били толкова близо до изстрелване на ядрени ракети. На тези неща започвам да гледам тип застраховка. Таблетки йод за 20лв са тип здравна застраховка, туби с гориво може да ти спестят спиране на бензиностанция/чакане на опашка и т.н. :lol:

zAcK написа:...

От това всичкото имам само 10л ракия в мазето :mhihi:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 107
Регистриран на: 8.07.2021
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е83 05, К25 06

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от NiksGS » 13 Окт 2022, 17:11

Сложни са нещата. Надявайте се, да не се стига до там.
Преди време проектирах една мрежа, базовите станции изкарват до 24ч на акумулатори (когато са нови). После оставаме без телефони, интернет, парите в банковата сметка, оставаме на кешовица. Но колко можем да носим в нас?
Същевременно макс още 2-3 дни ще изкараме на бензиностанции, а вероятно и те няма да работят.
Суха храна, може да се запаси, но колко и до къде ще я носим? Горивото бързо ще свърши, колкото и туби да има в запас в мазето, на вилата или където и да е.
Ако е в някой плодороден сезон, макс още месец на джанки, та дори и това е много оптимистично
Ако трябва да се придвижваме, единственото което остава е велосипеда.
Който има някоя радиостанция, може да се ползва акумулатора от вече умрялата кола за макс седмица две, после и тя приключва.
Водоизточник на чиста вода?
За друго не се сещам, но горе изброените ако ги няма, финала е много близо.
Освен това и сега като работещи гледам че нямаме голям шанс за преживяване, а едно подобно събитие ще ускори затъването.
А тези оцелелите след нас, колкото и да изкарат, около тях ще има само трупове и развалини. Тогава дори и те няма да са щастливи, че са оцелели.
Не съм черноглед, а просто реалист.
Ultimate Riding Machine

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Подготвени ли сте ?

Мнение от alx » 13 Окт 2022, 17:23

Имам храна и вода за месец примерно и на практика безкраен запас от боеприпаси. Винаги съм смятал, че ако се случи нещо хората ще се делят на два вида- такива с огнестрелно оръжие и такива без и тези с оръжието ще св делят допълнително на такива с дълго и такива с късо оръжие. Това генератори, дърва, гориво… ако се случи нещо да излязат зомбитата- няма да има никакво значение.

Да не дава Господ…
алекс
трабант 601с
разни други возила

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook