За или против приемане на еврото ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

За или против приемане на еврото ?

За
65
46%
Против
70
50%
Нямам мнение
6
4%
 
Общо гласове : 141
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

За или против приемане на еврото ?

Мнение от TNT » 07 Дек 2022, 9:55

Става малко втора икономическа, но такова събитие си заслужава отделна тема. Какво е вашето мнение ? По принцип темата има доста аргументи и за двете страни на барикадата. Аз лично съм 80/20 или 70/30 :dunno: По-скоро клоня към еврото.
Изображение

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3881
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Kroki » 07 Дек 2022, 10:07

Против.
Няма създаден указ за излизане от евро зоната.
Не разбирам какво е значението да приемаме еврото, при положение, че има страни които си запазиха тяхната валута.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от ildivvy » 07 Дек 2022, 10:09

При положение, че и без това сме във валутен борд и сме 'вързани' към него, то аз съм 'ЗА' приемането му. Така или иначе, то е валутата на ЕС, рано или късно ще се приеме и у нас, то по-добре това да е час по-скоро!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Zagy » 07 Дек 2022, 10:22

По-скоро "против", защото ще ни принудят да поемем огромен за нашите мащаби дълг, с всички произтичащи от това последици.

При положение, че сме във валутен борд за мен е безсмислено да влизаме и в еврозоната. Отделно Кроки е прав - няма механизъм за излизане, което малко ми навява на соца и СИВ.
Si non confectus, non reficiat.

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Е.Димитров » 07 Дек 2022, 10:58

Против,
само по една причина:
Никой не гарантира, че цените на стоки и тн. няма да се вдигнат, изключвам инфлацията (която нямам представа от къде се взе).
Просто тази "мотика" я настъпиха всички държави, който приеха еврото и не виждам причина и ние да я настъпваме.
Не и към този момент!
След 5-8 години може и да е приемливо, когато доходите са по-високи и няма инфлация. Тогава можем да "понесем" известно колебание в разликите и цените.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от STEVAL » 07 Дек 2022, 11:25

Предлагам, тези които са "ЗА" да изключат от аргументите си неудобството от превалутиране за екскурзии в Европа - та нали всеки плаща с карта.
Тези които са "против" да изключат аргумента с евентуално покачване на цените (заради закръгляне) - та нали цената се определя от търсенето и предлагането - а както виждаме последната година - и с евро и без евро - цените си растат. Дали хляба от 1,90 ще стане 95 цента или 1 евро :dunno:
Последна промяна STEVAL на 07 Дек 2022, 11:59, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от TNT » 07 Дек 2022, 11:32

Това с превалутирането не е само за екскурзии, а бизнесите го усещат. Там са ежедневни плащания и превалутирания. А с инфлацията... без евро имаме по-голяма инфлация от тези в еврозоната, така че наистина не знам колко е фактор.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 16.11.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: W164/453

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Комбина » 07 Дек 2022, 11:34

Живеех в Германия когато през 2000г приеха Еврото там. Самите Германци опищяха света защото точно след 2-3 месеца цените станаха същите, но в Евро вместо в марки.
Познавайки нашата народопсихология и алчността на повечето търговци, тук ще стане същото. Заплатите на половина единици, а цените същите, но в евро.
Жална ни майка...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от 3186 » 07 Дек 2022, 11:36

Е.Димитров написа:Против,
само по една причина:
Никой не гарантира, че цените на стоки и тн. няма да се вдигнат, изключвам инфлацията (която нямам представа от къде се взе).
Просто тази "мотика" я настъпиха всички държави, който приеха еврото и не виждам причина и ние да я настъпваме.
Не и към този момент!
След 5-8 години може и да е приемливо, когато доходите са по-високи и няма инфлация. Тогава можем да "понесем" известно колебание в разликите и цените.

Кои държави, от приелите еврото, са били във валутен борд преди приемането на еврото?

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Е.Димитров » 07 Дек 2022, 11:42

3186 написа:
Е.Димитров написа:Против,
само по една причина:
Никой не гарантира, че цените на стоки и тн. няма да се вдигнат, изключвам инфлацията (която нямам представа от къде се взе).
Просто тази "мотика" я настъпиха всички държави, който приеха еврото и не виждам причина и ние да я настъпваме.
Не и към този момент!
След 5-8 години може и да е приемливо, когато доходите са по-високи и няма инфлация. Тогава можем да "понесем" известно колебание в разликите и цените.

Кои държави, от приелите еврото, са били във валутен борд преди приемането на еврото?

Какво общо има?!
Преди да се приеме еврото, борда трябва да падне . Не влизаш в еврозоната с борд.
Питай Стив Ханке, който също ни съветва, да не приемаме еврото.
Та като падне борда се прави нова сметка, дали лева е "подценен" или "надценен".
Аз залагам на "Надценен" и от там нещата тръгват в хронологичен ред.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от 3186 » 07 Дек 2022, 11:50

Общото е, че сме приели еврото фиктивно отдавна. Но и честно казано не бях наясно, че трябва да прекараме известно време без борд, което АКО Е ТАКА, може да предизвика инфлация впоследствие :yes:
Последна промяна 3186 на 07 Дек 2022, 11:52, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от STEVAL » 07 Дек 2022, 11:51

TNT написа:Това с превалутирането не е само за екскурзии, а бизнесите го усещат. Там са ежедневни плащания и превалутирания. А с инфлацията... без евро имаме по-голяма инфлация от тези в еврозоната, така че наистина не знам колко е фактор.


Всички търговци си договарят фиксиран курс за купува и продава с банките, като разликата в повечето случаи между купува и продава е не повече от 1 десетохилядна (0,0001). В годишен мащаб на човек от населението едва ли ще се паднат повече от 10-20 лева

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Binev_OuT » 07 Дек 2022, 11:51

Аз съм против.Оставям настрана цялата икономическа и финансова логика , щото не ми е много ясна.
Против съм заради огромното рипане , от американските партии , от американските медии , американските лизачи и всякакви други гнусачи с шалчета и ботокс по лицето.
От тия и тем подобни уроди нищо добро не сме видели.
Така че твърдо против!Валута си имаме , вързани сме с борд , за кво ни е тва евро!За кво е тва рипане?Ааа сетих се , заради “благото на Българския народ” :mhihi:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 167
Регистриран на: 12.05.2009
Местоположение: Varna
Пол: Мъж
Кара: Е38, Е53
Мечтае да кара: ново

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от mi6obmw » 07 Дек 2022, 11:55

Естествено, че против! Има доста безхаберници , дето не знаят и не искат да чуят , какво ще произтече от това . Но вместо да се пъна да им обяснявам, ще оставя времето само да им покаже, като това се случи. Защото ще се случи, Т.к. Нас никой не ни пита вече за нищо.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6206
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от zvetiko » 07 Дек 2022, 12:46

При преминаване в еврозоната договарянето на официалния курс за преминаване на лева към еврото предстои и никой не е казал, че ще е сегашния. На всеки е ясно, че лева в момента е силно надценен и да кажем нашите, със съответните стимули и натиск, договарят евро/лев в 1:10, което ще е чудесно за EЦБ. А ти имаш 10000лв в банката и си мислиш, че ще имаш 5000€, но изведнъж се оказваш с 1000, след няколко месеца и с по-малко, а цените стават странни навсякъде. Фискалната ни политика става изцяло зависима от ЕЦБ и ще могат да правят каквото си поискат. Изобщо най-добре е да се разглежда ситуацията от гледна точка на колониалната политика, която ни е наложена. Страните от Третия свят са страни от Третия свят защото тези, които искат да ни наложат еврото са ги направили такива. В България чудесно виждаме методиката им на унищожаване на националната независимост и превръщането ни страна не създаваща нищо и живееща на кредити. След всичко случило се през последните десетилетия не би трябвало да имаме илюзии, че някой отвън ще иска да направи нещо добро за България.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook