За или против приемане на еврото ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

За или против приемане на еврото ?

За
65
46%
Против
70
50%
Нямам мнение
6
4%
 
Общо гласове : 141
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от STEVAL » 16 Юни 2023, 0:59

Нямам нищо против казаното от теб и повярвай - по-старото поколение винаги ще се радвам когато вижда, че новото го превъзхожда. Но графиката на развитието на поколенията не е само напред и нагоре. В дългосрочен план през вековете да (както даде примера за мамута), но сама по себе си винаги има възходи и падения, върхове и дъна. В спам темата се пусна една препратка към бгмама, отговори си за себе си колко са като каката от първия пост към днешна дата и колко са били с толкова багаж от поколението ма майка ти.

Една мисъл на Чингиз хан, която донякъде описва това което искам да кажа

Тежките времена раждат силни хора.
Силните хора раждат лесни времена.
Лесните времена раждат слаби хора.
Слабите хора раждат трудни времена.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от BMW_POWER » 16 Юни 2023, 1:14

Респект Бубо :bchug: Но колко са така? 1:1000? Погледни ги тия със силикона, ботокса и стоте думи речник :dunno: Страшно е, да не подхващаме темата.

На мен, като бях млад ми обясняваха, как новите политици ще ни оправят за 5-7 години. Сега Стинката ни говори за 15-20 години. Ама мамка му, те вече минаха едни 34 години. Ми кой иска да чака още 20 години, за да му каже някой, че след още 30-40 години и ще сме ОК. Аз се нагледах на ония от шумата, нагледах се на тия от родени след войната, ми човешкият живот има лимити и в един момент разбираш, колко си преебан. Можеш ли да се сетиш откъде ми е, как ще е след 20 години :smoke: Просто на никого не вярвам. Точно това исках да кажа на Стинката. Ама той все вижда заяждане. Всяко следващо поколение "има шанса". Сиренцето в капана, за да не зададеш въпроса "А защо не сега?"

А за "моженето", моят дъртия дори гумите на колелото не ми е помпал. Всичко правех сам. Сега половината дечурлига в махалата идват да им правя колелата. Нямат акъл една паднала верига да закачат :idea:

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от dhtj » 16 Юни 2023, 1:39

BMW_POWER написа:...и в един момент разбираш, колко си преебан...


Кой както си го направи и както се настроиш да приемаш нещата...

Аз съм много доволен от времето, в което живея. Свободен съм да обикалям света, свободен съм да работя каквото искам и където искам, свободен съм да си купувам каквото искам, никой за нищо не ме спира или ограничава.

Никой не ме изпраща на фронта, както са изпращали прадядо ми, никой не ми отнема имуществото както са отнемали на дядо ми, никой няма да ми вземе сина за еничар както преди 300 години, никой не иска да ми сменя името или вярата, никой не ни изселва насилствено от Одринско и Добруджа... Да се върнем по-назад в историята ако трябва - не ни нападат съблезъби тигри докато спим, нито хуните или монголите идват да запалят селото ни... Реално живеем в най-хубавото време в историята до момента. Не виждам от какво можем да се оплачем. :)

Е, има дупки тук там по пътищата, управляващите крадат отвсякъде от където може, но сега е по-добре от преди и утре ще е по-добре от сега. :bchug:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от BMW_POWER » 16 Юни 2023, 3:52

dhtj написа:
BMW_POWER написа:...и в един момент разбираш, колко си преебан...


Кой както си го направи и както се настроиш да приемаш нещата...


Така е, не отричам. Аз просто сравнявам две различни страни. Виждам, как от едната страна е едно, а от другата съвсем друго. Въпросът не е само в пътуването и в ходенето на фронта. Как да го обясня, виждаш, защо работиш :ok: Не е "Давайте, пък ще видим!" ... Е, има го, поне тук, ама не е като в бг-то.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от pampo » 16 Юни 2023, 10:20

Аз също смятам, че времената са си ок, няма нужда никой да ни "оправя", нещата са светлинни години напред, сравнено с 93та например. Аз работя и знам защо го правя. Много искам всякакви такива ретрогради да ги кача на една машина на времето и да ги телепортирам да поживеем 1 месец през 1978 например, да видим колко много по-добре е било, и как сега вече трябва все "да ни оправят"... Всеки адекватен човек, който работи, знае защо го прави, най-малкото, за да научи поколението след себе си на същото. Разни тик ток подути смешници са нищожна част от хората, които движат света. Ако искаш да движиш света, действаш. Ако не, стоиш, четеш депресарски новини в нета и мрънкаш.
Отделно също смятам, че всяко следващо поколение е по-добро, по-можещо и по- в почти всяко едно отношение от предходното. За прословутото образование ще кажа само, че нещата, които са се учили преди 50 години са сигурно по-малко от 50% от нещата, които трябва да знае един адекватен съвременен човек. Децата ми в подготвителната група преди училище решаваха тестове за интелигентност, дето биха озорили пра-родителите им със сигурност.
Никога не вярвам, като ми кажат как малките били сега страшно зле и нищо нямало да стане от тях, а ние сме били най-доброто. Понеже когато бях малък чувах същите тъпотии от големите...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от ildivvy » 16 Юни 2023, 11:23

Мисля, че спора идва от това, че едните гледат общото, а другите частното! За да се движи света напред, трябва да движим науката напред! Някой ще го обори ли това? За да има дронове и копчета по машините за напитки, нали така? За да има движение на науката напред, някой трябва да я движи, нали така? Т.е. защо всеки гледа тик-токърите и фейсбукърите, а не гледа тези, които се занимават с наука? Защо не питаме тях, какво е полезно да се учи, за да се подготви човек, да движи науката напред? Ами не е интересно! Така е! По-лесно е 4-ка по математика и в топ 15 на випуска - образно казано, да не се засегне някой... При програмирането, ако изключим смешни неща за леки приложения, се иска да се знае и разбира толкова математика, че няма повече на къде! Някой има ли представа как се изчислява формата и размера на корабно витло, траектория на сателит/ракета, покритие на телекомуникация и т.н.? Подобни примери има много! Искам да кажа, че трябва да се учи и да се научават все повече неща! Никога не се знае какво може да ти потрябва! Хубаво е, ако новото поколение е по-адаптивно, защото по-лесно ще усвоява знанията!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Jordana » 16 Юни 2023, 11:54

Има един закон на Мърфи който никой не го е отменил още и той гласи : ...нещата винаги отиват от добре към зле , и от зле към още по зле ! :mhihi:
Последна промяна Jordana на 16 Юни 2023, 14:11, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от BMW_POWER » 16 Юни 2023, 14:07

Може би аз не поставям въпроса правилно, затова не се разбираме. Спор няма. Ще формулирам питането така:

След колко години ще се преместим на предпоследно място в ЕС по доходи?

С тях е свързано и всичко друго :ok:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от pampo » 16 Юни 2023, 15:04

Според тази статия от 2022, вече сме на предпоследно място.
https://www.segabg.com/category-economy ... dohodi-nas
Интересно ми е на кое място в Европа сме били през 1985, когато машинен инженер, каквито са родителите ми, е получавал средно около 100-120€ месечна заплата? Дали тогава в Европа средната заплата за тая позиция е била 200-250€ (каквато е разликата в момента грубо) или е била по-скоро 800-1000€ (наистина не знам как е било, просто предполагам)?
Имам предвид различните валути по онова време, и че не е съвсем коректно директно да ги обръщам в днешното евро, но то реално замества марката 1:1.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от steeN » 16 Юни 2023, 15:09

Средната заплата в Западна Германия през 1985 е била към 1500 евро преди данъците. (€1 = DEM 1.95583 същото като лева СЕГА, но не и тогава - ако някой иска може да си ги сметне в дойче марки и да ги обърне в левове по комунистическия измислен курс дори).

От немския федерален статистически офис (немското НСИ) -

https://www.destatis.de/EN/Themes/Labou ... html#56518
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от BMW_POWER » 16 Юни 2023, 15:44

Някъде четох, че за 2021 последните трима са Румъния, Унгария и ние. За 2020 ме съм гледал.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от ildivvy » 16 Юни 2023, 15:44

BMW_POWER написа:След колко години ще се преместим на предпоследно място в ЕС по доходи?


След като приемат Македония и Албания в ЕС, ще мръднем с поне две места напред, но само за известно време... Докато ни задминат и те!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

За или против приемане на еврото ?

Мнение от alekangg » 16 Юни 2023, 15:48

По всякакво статистики Румъния е с поне 30% нагоре спрямо нашите средни заплати.
Че сме последни е ясно, но също е ясно, че преди 30год ни нямаше в класациите дори.
Само мога да спомена, заплата 100долара по официален курс за наши хора , по черен 30-50долара 80-90-те години и Сони тринитрона 21 инча 1000долара в Корекома.
Лада 6000 долара пак в Корекома и т.н.
Ама пък автобусното билетче е било 6ст ще кажат някои бленуващи за стария режим.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Jordana » 16 Юни 2023, 16:09

steeN написа:Средната заплата в Западна Германия през 1985 е била към 1500 евро преди данъците. (€1 = DEM 1.95583 същото като лева СЕГА, но не и тогава - ако някой иска може да си ги сметне в дойче марки и да ги обърне в левове по комунистическия измислен курс дори).

От немския федерален статистически офис (немското НСИ) -

https://www.destatis.de/EN/Themes/Labou ... html#56518

На 50 000 евро брутна годишна заплата данъците са 18 000 евро в момента . Тоест месечния ти доход е 3160 евро след данъци , тия 4000 евро от линка са бруто . Така че през 1985г с тия 18000 евро брутна заплата месечния доход е бил около 1000 евро . Или 2000лв ако това което си написал е вярно за 1985г . Обаче без да се сравни тоя доход с покупателната сила на лева и марката през 1985г е просто разтягане на локуми .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от steeN » 16 Юни 2023, 16:22

Бах тая покупателна сила 200 лева да са купували колкото 2000 дойче марки през 1985 (това е правилното сравнение). Успокой се малко.
Последна промяна steeN на 16 Юни 2023, 16:25, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: carmanf1

Последни теми
Facebook