За или против приемане на еврото ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

За или против приемане на еврото ?

За
65
46%
Против
70
50%
Нямам мнение
6
4%
 
Общо гласове : 141
Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от c04 » 07 Дек 2022, 15:11

msi200 написа:Първо, ЕС няма да ни пуснат в еврозоната, дори и да искаме, така че обсъждаме някакъв фантастичен сценарий :)

Ще ни пусне и още как.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от msi200 » 07 Дек 2022, 15:13

Свърши тази да ни приемат в някакви организации, без да отговаряме на изискванията.
Няма да видим ни евро, ни шенген скоро, а също имам подозрения и за F-16-ките.
I love the sound of V8 in the morning...

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от c04 » 07 Дек 2022, 15:22

За шенген и за ф-ките съм съгласен, ама за еврото ще ни приемат не, ами и ще ни викат.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

За или против приемане на еврото ?

Мнение от steeN » 07 Дек 2022, 16:22

DigitalExile написа:


Един от малкото хора, на които човек си струва да отдели внимание като става въпрос за икономика в Бг пространството.

Единствения минус на борда, който не е малък, но всичко е относително и не трябва да се разглежда във вакуум, е някой разбирач да дойде на власт и да го разкара.

Въпроса е да се претегли този минус с минусите на еврозоната, които са доста. И това не е тривиална задача и няма нищо общо със страха от повишаването на цените. Инфлацията в еврозоната е по-ниска от колкото в Бг, така че само по тази линия това е ясно, че е тотална фоклорна икономика. Проблемите са много по-дълбоки и структурни и няма да ги видим първите 10, че дори и 20 години реално. Та въпроса се представя като прост, в същност е доста сложен. Ако трябва да кажа нещо с опрян в главата пистолет, съм против, защото ако не сме в еврозоната, каквото и да стане ще си понесем последствията от собствените грешки, бързо и болезнено и няма да има кой да го смекчи... за разлика от това ако сме вътре в еврозоната. Но и да влезем нищо кой знае какво няма да стане години след това... така че апокалипсис няма да има както го чертаят някои. Като цяло, преди имах по-категорично мнение, сега съм по-скоро в графата "все ми е тая".

п.с. борда не "пада" до момента на влизането, курса няма да са променя, тва са тотални "tin foil hat" конспирации или просто неразбиране на механизма.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: хората към оринджпилване
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Top Gun Maverick » 07 Дек 2022, 16:55

Аз съм за. Не виждам какъв е тоя рев, според мен е от неразбиране и страх заради нашите родни спекуланти. Да, ще си спекулират и ще е кофти за нас обикновените хора първо, но после всичко ще си е по местата. Да му мислят чейнчаджиите. :mhihi: Така или иначе сме вързани към Еврото, за мен е обидни да сме в Европа и без Евро. Германия с евро, ама ние не го щем.

П.п: Еврото идва, нагаждайте се вместо да се опитвате.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Детайли за колата: 320d

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от vixx » 07 Дек 2022, 18:12

До колкото набързо погледнах Гугълчето преди малко, решението което сме взели е, че или влизаме при сегашния курс, или не влизаме изобщо. По-късно като имам време ще попрочета малко повече, но ако е така аз също съм за еврото. Много повече бих бил за златен лев и въобще връщане на златния стандарт за всички, ама аре стига фантазии.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1532
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от ildivvy » 07 Дек 2022, 18:20

'Инфлацията' и големината и, която ще се появи вследствие приемане на еврото, ще е следствие на нашите търгаши! Нищо друго няма да има, като причина, за нейното появяване... Чисто теоретично, какво пречи просто цените да се преобърнат при курс 1,9558 ? Нищо! Просто търговците няма да го направят! Но нали сме пазарна икономика, нищо на никой не може да се каже!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Детайли за колата: 320d

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от vixx » 07 Дек 2022, 18:28

ildivvy написа:'Инфлацията' и големината и, която ще се появи вследствие приемане на еврото, ще е следствие на нашите търгаши! Нищо друго няма да има, като причина, за нейното появяване... Чисто теоретично, какво пречи просто цените да се преобърнат при курс 1,9558 ? Нищо! Просто търговците няма да го направят! Но нали сме пазарна икономика, нищо на никой не може да се каже!


По-точно в следствие на нас (консуматорите), щото сме богати и го показваме смело по магазините и в момента. Но да, споделям ти напълно мнението.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 110
Регистриран на: 8.07.2021
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е83 05, К25 06

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от NiksGS » 07 Дек 2022, 18:31

Ние (обикновените хора) какво ще спечелим от цялата работа? Фирмите какво ще спечелят от този факт? Кой ще трябва да заработи печалбата? Или са ни я напечатали, на пачки готова а ние само трябва да си я вземем?
Ultimate Riding Machine


Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 27.07.2022
Кара: м си Саап-а и се подрусвам
Детайли за колата: твърдо окачване :/

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от kirobreika1 » 07 Дек 2022, 19:41

Против съм, едно от мноооого малкото неща, които работят и са проектирани и приложени през "прехода" е валутният борд.
Това, което съм чувал за Германия с вдигане на цени след въвеждане еврото, съм го чувал и за Испания. Щом се е случило в такива доста по-развити страни с по-силни икономики и опит в истинска демокрация, значи при нас ще е неминуемо, вероятно и в по-силна степен.
Да, кофти е неудобството да сменяш лев-евро-лев, ама това да е проблемът :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Jordana » 07 Дек 2022, 20:20

Смяната с евро не е просто обръщане цените в евро . Това е сериозна реформа на финансовата система на страната във всички аспекти . И като работа на банките и като правомощия и политика на централната банка и още много неща които ще имат акумулирано проявление в цените и във всичко което касае финансите . Валутния борд е просто финансов механизъм който стабилизира лева , помните защо го сложиха нали ? Колкото и да се кълнат велможите че няма да има никакви проблеми минаването към евро просто ще постави реалната цена на лева при превалутирането . А тази цена е доста надценена в момента заради борда . Това е още едно обедняване което ще трябва да понесе българския гражданин . И за какво ? Щото трябва да се опоскат едни 7 милиарда от валутния резерв и някакви фирми превалутирали ..много важно , боли ма чепа за превалутирането на някой си . Само едно ще кажа - България има огромна финансова независимост в момента с лева , но не прави нищо съществено с нея и си стои в борда . Същото ще бъде и с хипотетичните ползи от еврото , ще ги има просто като опция на хартия и толкова . Но за сметка на това негативите ще ги сърбаме всички , еврото по същество е валутен борд с още по жестоки правила и лишения от този в момента .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: хората към оринджпилване
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Top Gun Maverick » 07 Дек 2022, 20:30

Така или иначе света върви към единна валута или две, три, та не виждам за какво се козиш толкова. :mhihi: След много години към едно правителство, един език и толкова. То и сега като се замислиш има господстваща валута, а нашата ще е втората. Има господстващо правителство над парите, че и езика са ни накарали да им учим цялата планета, ти за едно евро си седнал да ревеш.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от b_u_b_o » 07 Дек 2022, 20:33

Нямам твърдо мнение по-въпроса, въпреки че последните години доста се интересувам от макро икономика и финанси(за разлика от тия с твърдото мнение :mhihi:). НО като гледам кои са против и в общественото пространство и тук във форума, нещо вътрешно ми подсказва, че трябва да съм за. Не знам защо така се получава, че изказванията на "капацитетите" против да ме тласка здраво в другата посока.. :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от pampo » 07 Дек 2022, 20:42

^ :yes: :yes: :yes:
Все едно аз съм го написал.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Jordana » 07 Дек 2022, 20:48

Не знам защо така се получава, че изказванията на "капацитетите" против да ме тласка здраво в другата посока.. :dunno:

Ти не знаеш неоспоримия факт че никой не те пита и решението е политическо ? Но твърдо знаеш че някой у форума не те кефи и си контра щото не те кефи . Явно бадева си чел и се интересуваш от икономика с такава желязна икономическа логика . :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: alx

Последни теми
Facebook