Как да постъпя ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Как да постъпя ?

Мнение от Jordana » 16 Дек 2022, 18:33

Казуса е финансов . Получих превод 20 000 евро от Швеция във фирмената сметка . Парите са преведени по погрешка от стар клиент който е сложил вместо IBAN на фирмата получател моя , титуляра е различен естествено . Писах в банката заявление че отказвам превода и 1 месец нищо . Питах го тоя в банката ако му преведа обратно парите на човека кво се случва , оня вика на твоя отговорност . Банката казва - търси адвокат работата е дебела и що аз да се занимавам с тия дивотии ? Аз не мога да разбера тоя проблем изобщо има ли някаква решение без щети за мен щото аз нямам изобщо никакво участие в кашата която се е заформила . Какво мога да направя в случая ?
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Как да постъпя ?

Мнение от mr_petroff » 16 Дек 2022, 18:43

Би трябвало банката да оправи нещата , обаче как ще се обясняваш пред данъчните и НАП :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1637
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: Как да постъпя ?

Мнение от Z3Ro* » 16 Дек 2022, 18:45

Свържи се с клиента и той да си рекламира превода. Тогава ще те извикат в банката, за да подпишеш съгласие за връщане на сумата, след което ще му ги преведат... Инак рискуваш в един момент да те питат защо и на базата на какво се разпореждаш с тия пари.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Как да постъпя ?

Мнение от Jordana » 16 Дек 2022, 18:54

Това е направено , обаче стана 1 месец и нищо . Мен ме притеснява това че в банката ми дават акъли да търся адвокат което изобщо не го намирам за релевантно в случая . Реално плащането е редовно и тая грешка не е проблем на банката до колкото ги разбирам какво се опитват да кажат в банката .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Как да постъпя ?

Мнение от bum_bum » 16 Дек 2022, 19:12

А що не се чуеш с тоя и да си му върнеш парите? СЕПА-та ако бачка в Швейцария няма и да се набуташ. Ако не, да си поема той разходите наобратно.


mr_petroff написа:Би трябвало банката да оправи нещата , обаче как ще се обясняваш пред данъчните и НАП :dunno:


Данъчните и НАП са една и съща банда ;) Тях не ги вълнува особено какво ти влиза по сметката. Обикновено ще те подгонят ако почнеш да пазаруваш по-нашироко или по сигнал.

На мен преди близо 20 години някой ми беше превел по фирмената сметка в Пиреос милион и нещо (вероятно някаква вътрешна врътка, защото нямаше входящ превод). Тъкмо търсех как да ги изкарам и да духна нанякъде и те изчезнаха така, както се и появиха :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Как да постъпя ?

Мнение от Jordana » 16 Дек 2022, 19:14

Щото тоа в банката вика че ако от Швеция дойде искане за възстановяване ще ми ги вземат без значение аз какво съм му върнал , реално на добра воля .
Последна промяна Jordana на 16 Дек 2022, 19:15, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Как да постъпя ?

Мнение от mr_petroff » 16 Дек 2022, 19:15

Сметката е фирмена, там е друга бира.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Как да постъпя ?

Мнение от bum_bum » 16 Дек 2022, 19:30

Jordana написа:Щото тоа в банката вика че ако от Швеция дойде искане за възстановяване ще ми ги вземат без значение аз какво съм му върнал , реално на добра воля .


Оф, аз чета "Швейцари". Значи поне с разходите по превода няма да имаш драми. Т.е. оня може да си ги поиска още веднъж при положение, че вече си му ги върнал? Не ми се вярва. Не знам в коя банка си, но аз съм имал някакви драми с едни китайски измамници и в Булбанк реагираха доста адекватно и ми възстановиха немалка сума пари, щото жълтите ми ако си бях поръчал кон ми бяха пратили кокошка.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Как да постъпя ?

Мнение от barty » 16 Дек 2022, 19:43

Връщаш ги обратно или ги задържаш.
Последици няма.

Преди време коментирах същия случай с адвокат, бивш съдия от Софийския съд и неговото мнение беше че може да задържиш парите без последствие.

Можеш да ги върнеш обратно като " Сгрешен превод". Ще платиш банкова такса и толкова.
:yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: Как да постъпя ?

Мнение от STEVAL » 16 Дек 2022, 20:06

barty написа:Връщаш ги обратно или ги задържаш.
Последици няма.


Отсрещната страна би трябвало да са задействали процедура по-обратното връщане и добре, че и ти си подписал декларация. Ако пи наредиш наобратно парите и е задействана процедура за връщането им от там, ще се извършат и двата превода и после ще трябва да чакаш на добрата воля на шведката.
Плащането на шведа е заведено в Евростат и трябва там да постъпи от негово име информация за грешката.
Ако ти върнеш с твой превод парите, данъчните могат да счетат, че си правите някакви врътки и ако шведа не е регистриран по ДДС, като нищо могат да те изкарат, че не си издал фактура и ще дължиш и ДДС за извършена продажба.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Как да постъпя ?

Мнение от bum_bum » 16 Дек 2022, 20:11

Като каза фактура, пиши му една на шведа за 20 евра и си капитан :mhihi:

STEVAL написа:и ще дължиш и ДДС за извършена продажба.


Това е вътрешнообщностна доставка. ДДС не дължиш ти, а шведа при продажбата на стоката.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Как да постъпя ?

Мнение от Jordana » 16 Дек 2022, 20:20

ако шведа не е регистриран по ДДС,
Не е регистриран най вероятно , пуснал ги е парите като захранване на сметка на българска фирма в която има дял . Но и самата фирма е на чужд гражданин . Тя ако не беше с банка извън България работата знам как да реагирам , пускам му насрещна фактура и проблема е никакъв . Обаче така стана мазало .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: Как да постъпя ?

Мнение от STEVAL » 16 Дек 2022, 20:28

bum_bum написа:Като каза фактура, пиши му една на шведа за 20 евра и си капитан :mhihi:

STEVAL написа:и ще дължиш и ДДС за извършена продажба.


Това е вътрешнообщностна доставка. ДДС не дължиш ти, а шведа при продажбата на стоката.


Ако шведа не е регистриран се дължи ДДС

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Как да постъпя ?

Мнение от Grozdanoff » 16 Дек 2022, 22:34

Сериозно, питай някой адвокат просто като консултация какво да правиш.
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 89
Регистриран на: 1.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E91 320A

Re: Как да постъпя ?

Мнение от mirko0 » 16 Дек 2022, 23:03

От юридическа гледна точка това е неоснователно обогатяване. Към момента си длъжен да върнеш парите, но не си в забава, т.е не дължиш лихва. След като ти пратят покана да ги върнеш, изпадаш в забава и дължиш законната лихва за забава /около 11% годишно/. Давността е 5 години и тече от получаването на превода. В общи линии докато не те поканят да върнеш парите, можеш да се ослушваш. От счетоводна гледна точка не мога да кажа какви са проблемите.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook