Състояние на българския бизнес/промишленост !

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от ildivvy » 31 Май 2023, 20:14

От доста време си мисля, че може би има място и смисъл от подобна тема, защото редовно разискваме въпроси по нея, но го правим в другите теми. Всъщност, то ще си покаже само... Както и да е! Сега по същество!
Днес е трети ден от обучението ми по работа с роботи на 'АВВ' (програмиране, поддръжка, употреба и т.н.). Обучението се провежда във фирма, която използва техните продукти, а не в техния завод/база до Пловдив. Това е така, защото те нямат такъв човек там. Нямат, защото май не могат да го натоварят за сега с достатъчно работа... Предположения! Оказа се, че човека е собственик и на фирмата, която се занимава с индустриални роботи, както и на фирмата, чиято сграда посещаваме 'Стром 21' (двете са на едно място). Млад човек, под 50г, който е завършил програмиране в Софийския Университет. Работил е и в щатите като програмист няколко години след студентството... Горе доло тогава започва да се занимава и с роботите... Явно е най-добрия тук, защото самото АВВ (Германия) ни свързва/препоръчва с него. Фирмата му, която се занимава с роботите е от 5-6 човека и всеки е нещо като универсално ренде. Затрупани от поръчки/заявки, но всичко е за по-дребни неща. Нямат ресурс за сега за по-големи неща, но май нямат и желание, защото нещата вървят и така... Отделно, 'българския промишлен бизнес' явно няма и пари да си позволи нещо голямо. Това, което се прави е и с най-евтината възможна автоматизация, макар и съвременна на водещи фирми, но си личи, че се гони цена... Положението на самия 'Стром 21' е потресаващо! Фирмата работи и печели добре, това е ясно (пакетират сухи строителни смеси)! Но! Тоалетната, примерно, е пълен леш! Няма кой да я почисти и да оправи казанчето да се пълни с вода! Очукани коридори и помещения... Пълна занемареност отвсякъде... Иска да намери хора за роботите, но нямало... Студенти не искали, защото нямало как да пътуват до там (покрайнините на Суходол). Пари :dunno: Е как да стане? Човека определено е интелигентен и си разбира от работата, но ... има нещо сбъркано! Явно печели добре, работата с роботите е по-интересната и за него (обикаля цяла България, защото май няма кой друг, а познава и по-старите поколения роботи), но някак върти в кръг, без да успее да се разрастне, а мегдан има! Търсена ниша! 'АВВ' май са най-скъпи, 'Кука' са били с 5-7% по-евтини, но по-сложни за управление. 'Фанук' са с около 40-50% по-евтини и изобилстват в България. Управлението им обаче било по-специфично и близко до това на CNC-машините.
Нека всеки, който иска да пише за своите впечатления за фирмите и 'бизнес-поведението' в България. Има доста хора, които мигат и споделят доста по темата...

П.П. Роботите, които ползваме в нашия завод, местят и различни предмети (корпуси на хладилници, пластмасови 'вани', кашони, лепят етикети и т.н., като имаме и такива, които са комбинирани и с лазери за изрязване на определени неща по пластмасовите детайли. Преглеждайки проекта на едното съоръжение - три робота с два лазера, човека каза, че не е виждал толкова сложно нещо и определено нямало кой да го изпълни в България (не само програмирането, а цялата автоматизация/съоръжение)!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от madafaka_donkele » 31 Май 2023, 20:50

ildivvy написа:...защото нещата вървят и така...
Това, което се прави е най-евтиното възможно...
...но си личи, че се гони цена...


Тва горе-долу обобщава действителността с българските чорбаджии без значение дали е бизнес за 100к или 100млн. лв. Затва и навсякъде, за всичко сме последната дупка на кавала. Говоря за GDP, HDI, Gini или който и да е друг икономически или демографски индикатор. Лично мнение.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от nickstorm » 31 Май 2023, 20:54

ildivvy написа:Преглеждайки проекта на едното съоръжение - три робота с два лазера, човека каза, че не е виждал толкова сложно нещо и определено нямало кой да го изпълни в България (не само програмирането, а цялата автоматизация/съоръжение)!


Нещо ви сапунисва колко голям спец е тогава. Спомням си как, в зората на демокрацията, ходихме в МУЦ-а да програмираме един манипулатор да мести кубчета. Да съм бил 6-ти клас тогава, а компютрите бяха Правец :lol:
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1964
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от barty » 31 Май 2023, 21:20

Темата е огромна но мойте лични впечатления, личен опит, е че пари за Бентли има но не и за инвестиции и заплати :mhihi:
:yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от alekangg » 01 Юни 2023, 8:14

В индустрията стана какво навсякъде другаде, абсурдни цени за всичко, срокове не се спазват или са х2 или х3 и само дертове и безхаберие.
Ако си мислите, че в България чорбаджиите са нагли и искат само пари, сравнено с чужбинските са като църковни мишки.
Там мащабите на цените са други, ако не ги бих виждал, щях да кажа, че това е лъжа и невъзможно.
Най-общо се слага за идентична работа 5-10 пъти отгоре без никакви проблеми.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 995
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от msi200 » 01 Юни 2023, 8:28

В едно малко езерце няма как да порасне кит.
I love the sound of V8 in the morning...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от steeN » 01 Юни 2023, 9:56

*блато... в езерце може. Швейцарците не са по-голямо.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от alekangg » 01 Юни 2023, 10:51

Ти с тях ли ни сравни?? :clap:
А случайно да знаеш, че дори в малки населени места от сорта 5к хиляди души има индустрия, машини и производство?
И не говоря за 1 фирма и край.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от steeN » 01 Юни 2023, 11:17

Което само потвърждава, че нещата нямат нищо общо с размера на блатото (да де езерото).
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от Petrolhead » 01 Юни 2023, 11:44

z
Последна промяна Petrolhead на 20 Ное 2023, 17:58, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от grkv » 01 Юни 2023, 13:30

Petrolhead написа:банките пари не дават, 50к-100к макс, за всичко друго искат да заложиш нещо.


Е, и те са бизнес... не са инвеститори.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от carmanf1 » 01 Юни 2023, 14:15

Аз мога да изкажа виждането си от гледна точка на бъларските ми доставчици, които снабдяват нашата компания в цяла европа.
И не само нашата компания ами и нашите основни конкуренти (преки и косвени).

Общо 2 типа са - големи компании и малки/средни фирми.

Големите са ясни - част от големи международни компании и всичко им е top notch щот се инвестира всяка година и то много сериозно.

Малките ги деля на няколко типа:

- предприемчиви, иновативни, гъвкави, винаги да са на високо ниво, в крак с последните тенденции и желание да се разрастват :yes:
И си инвестират сериозно, спрямо силите и мащабите им

- носещи се по течението, поддържат добро ниво, но не искат да се разрастват. Един собственик ми каза така: Да не съм луд да си разраствам бизнеса. Знам как, ама ще се набия в очите на държавната бухалка, да ми вземат бизнеса и да ме въргалят по арестите

- такива, които си продадоха бизнеса на големи международни компании. На въпроса ми защо продаваш, отговора беше: взимам едни хубави пари, оставям на децата наследство и аз се пенсионирам да си гледам кефа. А, ако не го направя, голямата международна компания има силите да ме фалира за 1-2 години, за да ми вземе пазара.

- такива, които постоянно са на ръба на фалита от некадърно управление на собственика/собствениците. Ама тези отдавна ги отрязахме.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от ekalchev » 01 Юни 2023, 14:26

Няма такова нещо като "няма хора". Има заплата за която "няма хора". Да даде 200хил долара годишна заплата като в САЩ да видим дали няма да има хора.
Имах един бивш колега, която беше програмист и беше работил за ABB и програмираше роботи и 2007г. правеше по 20хил. лв месечна заплата тогава. Това се заплаща изключително скъпо, защото и е свързано с постоянно пътуване по заводи в целия свят в които да се инсталират тези роботи. Струва ми се че шефа ти просто иска да му е много евтино. Другия вариант е да работи само с Български фирми, които да не могат да плащат за такива технологии както трябва.
Последна промяна ekalchev на 01 Юни 2023, 14:33, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от steeN » 01 Юни 2023, 14:32

За да даде някой 200К тук, трябва в щатите да дава 400К общо взето.
Такива хора, които могат да вземат 400К в щатите са много много малко тук.
Да, буквално няма хора.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Състояние на българския бизнес/промишленост !

Мнение от ekalchev » 01 Юни 2023, 14:35

В България има много програмисти. Ако плаща по-добре от другите фирми веднага ще намери кой да ги програмира тези роботи. $200к в България е 2 пъти над средната заплата за програмист. Ще се редят на опашка ако ще и във Видин да е тая работа. Никой не излиза от университета "програмист на ABB" роботи. Ако има опит с програмиране за 2 месеца ще се научи да работи с тези роботи. А програмисти много у нас. Въпроса е да им плаща по-добре от конкурентните фирми.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook